anxietate si atacuri de panica in sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

fetelor, ma bag si eu in discutie ca psiholog (nu dati inca cu rosii, sunt de treaba!!)

1. desi mi-e rusine sa spun asta, aveti grija cum va alegeti psihologul. trebuie sa fie format in psihoterapie, altfel este nul. va spun, pentru ca la scoala nu am studiat atacul de panica decat razant la psihiatrie, si acolo mai mult criterii de diagnostic decat ce sa faci cu un caz de... Asa ca riscati abordari "dupa ureche"

2. daca stiti despre cineva cu formare in psihoterapie, va recomand cognitiv-comportamentala. metoda asta e bine orientata pentru abordarea cazurilor de tulburari de anxietate. Nu e panaceu, dar aveti mai multe sanse sa plecati cu o explicatie concreta si eventual si un instrument inca de la inceputul terapiei. (adica macar o tehnica de relaxare).
Arthurana, cred ca tu ai dat peste vreo terapueta nerabdatoare sa dezgroape dramele personale si ranile alea adanci. Foarte nasol, bine ca ai plecat, io i-as fi si spus cateva... Aia era porblema ei, nu a ta. detest psihologii care-si verifica ipotezele in lipsa de respect fata d epersoana care a venit sa le ceara ajutorul.

3. vestea buna e ca anxietatea poate fi tinuta sub control, poate nu eradicata, mai ales daca s-au produs modificari la nivelul chimismului. Oricum, sarcina ajuta, face ea un echilibru nou, in fond depresia post-partum e adesea datorata exact lipsei substantelor care ne faceau optimiste in sarcina (un hormon al fericirii, acolo...).
dar anxietatea poate fi tinuta la un nivel gestionabil.

4. intr-adevar, nu se innebuneste niciodata de teama. dovada cea mai buna este ca functionati in continuare in ciuda tulburarii, poate nu la nivel maxim, dar este evident ca aveti resurse si veti mai avea. E bine sa orientati resursele astea cat mai bine, si asa va poate ajuta un psiholog.

hai ca m-am lungit mult, sper ca v-am fost de ajutor


Monica 18+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> noi doi si-o cununie

Mergi la inceput