Mamici de noiembrie-decembrie 2007(6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Iulia uite aici o sa vezi decand incercam cele mai multe dintre noi.
Burtici cam liniste pe aici

anca 7+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

annitha_cl, tot la tine am vazut un mesaj interesant :) "Aseara am intrat pe skype si am vb cu o prietena care a insistat sa iau acid folic si vitamine..."

Am gasit pe DespreCopii.ro mai multe articole despre acidul folic si citez mai jos:

"Acidul folic face parte din complexul vitaminelor B si este foarte important pe tot parcursul sarcinii, dar mai ales in primele 12 saptamani, cand se formeaza toate organele si sistemele viitorului copil.

Cele mai bune surse de acid folic sunt: brocoli, conopida, varza, fasolea verde, mazarea, cartofii, spanacul, portocalele, grapefruit, bananele, painea, laptele, salata, rosiile, morcovii, ouale, nucile, pestele."

Pe scurt sunt recomandate cu vreo 3 luni inainte de sarcina + in primul trimestru pentru prevenirea malformatiilor genetice la copil. Si este hidrosolubil, deci nu exista supradozaj.

Cu vitaminele e alta problema, astea trebuie sa fie recomandate de doctor. Si in cazul in care recomanda, ai grija ca produsul sa nu fie "supliment alimentar" ci chiar vitamine, pt ca astea din urma au exact concentratia scrisa pe ambalaj.

http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=296
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B9

8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Buna, fetelor cu burtici.
M-as baga si eu in vorba cu voi ...ca am vreo 2 teste pozitive acasa si unul de laborator (nu test de sange, tot de urina, dar cica mai performant).
UM 16.02.2007, ciclu de 27-28zile, simptome cu duiumul, ameteli, somn...mult somn, dureri de sani de nu mai pot...
DAR: joi, 22.03. seara am fost la o eco normala, ca muream de curiozitate siii... nu se vedea nimic.
Asa ca va rog mult, spuneti-mi si mie and ati fost voi la eco si s-a vazut, ca eu o iau garantat razna in felul asta...
Multumesc mult,
Donna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Si inca ceva...ma cam doare burtica uneori, si tot timpul am senzatia ca ...sta sa curga ceva...nu stiu daca ati incercat senzatia, eu cu greu suport si perioada de menstruatie din punctul asta de vedere iar acum tot am impresia ca mi-a venit dar e doar o secretie alba.
Mai am o problema: eu intru in sarcina asta cu un excedent de greutate , combinatie intre sedentarism si gene proaste, ca nu slabesc cu nimic, iar timp de sport nu mi-am facut pana acum, muncesc 12h/zi la birou si nu stiu cum o sa ma descurc.
E cumva una dintre voi in aceasta situatie, cunoasteti poate pe cineva care a trecut printr-o sarcina in conditiile astea?
Sau poate stiti un nutritionist bun, ca pentru BB as fi in stare sa mananc si caramida, numai sa fie bine...
Va pup pe toate 31 de burtici(atatea sunteti pe aici, nu?)
Donna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Donna bine ai venit si felicitari ptr sarcina,la eco nu prea avea ce sa vada,daca faceai transvaginal se vedea cel mult sacul embrionar.Dureri de burta avem toate si daca nu rezisti ia un no-spa ,nu face rau.
Daca ai intrebari sunt aici

anca 7+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Fetelor m-am gandit sa fac un nou user cu o noua parola si pe acest user sa poata intra orice fata de la odiseea noastra ,oricine sa modifice in listuta si sa nu trebuiasca sa fie un sg om ptr asta.
Ma apuc de treaba si va anunt parola

anca 7+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

am revenit si eu pt putin timp!!!
donna, bine ai venit printre noi!!! durerile de burtik le-am avut si eu si ink le mai am dar mai "slabe".
fetelor voi ?? noi nu am mai rezistat si azi am "comis-o" !! sper sa nu apara probleme!!
annitha_cl eu iau acid folic de vreo 5-6 luni fara nici o recomandare. m-am informat si mi-am dat seama ca nu poate face nici un rau!!!
anca, eu o sa am nevoie de mai multe amanunte, ca nu am deschis nici nu am editat nici un capitol pana akuma!!! multumim!!!




Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

7+


http://bd.lilypie.com/EvCDp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Salutare la burtici,
Care cum sunteti?Sper ca toate de la f bine in sus.
O intrebare poate de data asta imi raspunde si mine cineva:e prea tarziu daca-mi fac analizele dupa Paste?Eu sper sa fie ok.Pupici si ms anticipat.O seara placuta si ne vedem mai tarziu dupa ce trag un pui de somn.
7+

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Vasari, multumesc mult deci o sa ma duc la farmacie sa imi iau si eu acid folic...de fapt daca luni dim ma duc la medicul de familie cred ca mai bine astept pana atunci...
Eu am un nod in gat de azi dimineata si imi vine sa ... Am facut azi supa ( ca as fi mancat asa ceva) dar dupa ce am stat cu nasul in cratita toata ziua nu mai pot manca.Azi am mancat decat doua sandwich-uri si pe alea cu noduri.Si eu obosesc si as dormi non stop. Seara adorm pe la 9,00 si dim la 7.00 sunt in picioare.

Cristina 7+



copilul meu



alte poze


"Daca iubesti frumusetea exterioara atunci nu ma iubi, caci eu nu sunt frumoasa iar in lume sunt multe femei mult mai frumoase decat mine.Daca iubesti bogatia atunci nu ma iubi caci eu sunt saraca iar pe glob sunt multe femei mult mai bogate decat mine! Daca iubesti iubirea atunci IUBESTE-MA caci EU SUNT SINGURA FEMEIE DIN LUME CARE TE POATE IUBI CU IUBIRE ADEVARATA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Fetelor, v-am mai intrebat... voi aveti probleme cu hainele vechi? Eu sunt in criza ca luni vreau sa ma duc la doc si nu am cu ce sa ma imbrac...

Cristina 7+



copilul meu



alte poze


"Daca iubesti frumusetea exterioara atunci nu ma iubi, caci eu nu sunt frumoasa iar in lume sunt multe femei mult mai frumoase decat mine.Daca iubesti bogatia atunci nu ma iubi caci eu sunt saraca iar pe glob sunt multe femei mult mai bogate decat mine! Daca iubesti iubirea atunci IUBESTE-MA caci EU SUNT SINGURA FEMEIE DIN LUME CARE TE POATE IUBI CU IUBIRE ADEVARATA!"

Mergi la inceput