Mamici de martie - aprilie 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Neata fetelor,
LA MULTI ANI!!!!!ANCA si tuturor ce;or care au devenit de curand sau devin azi mamici.

Noi sub=ntem bine.Alexia a fost ieri o cumintica, mananca f des la 1, 30 min, 2 su 3 ore si-si pastreaza acelasi stil si noaptea.ma termina ca pic pe mine se sonm!!!Asta este!!!

Intrebare.Pentru fetele care au nascut, pe voi cat v-au tinut lohiile.Ca eu nu mai am si nu stiu dc nu e prea repede.NOi azi facem o luna!!!!!

Si , pentru fetele care au nascut prin cezariana.Eu ieri am avut o mica jena la operatie.Sa fi fost de la nori?Voi cum v-ati simtit?Ce stiti de asta?



adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Roxanici iti tin pumnii! Vad ca mi-o iei inainte!




Eu experimentez dureri de spate difuze, dar nu stiu daca asta e un semn pt ca voi va plangeti demult de dureri de spate. De fapt la mine sunt mai mult ca cele de la ciclu si nu de spate-coloana. O sa iau mai tarziu un No*Spa sa vedem daca trece. Ca mi-ar placea totusi sa vrea sa se nasca marti-miercuri cand e doctora mea de garda. Dar daca nu vrea, asta e! Am vrut Berbecut, voi avea Berbecut!
Glumeam, desigur.

Multa bafta pt cele ce se pregatesc sau nu de nastere!




Ela in 39s+5z cu Thea Ioana

AMR pana la Ziua Cea Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Ela se cam apropie ..mai ai putin tinem pumnii...stiu ca si Roxanici e la fel ca si tine deci tinem pumii de doua ori

Laura felicitari si insanatosire grabnica sa ai un bebe sanatos si mancacios

Aiia-ro eu din cate stiu mai sunt fete care au nascut la 41 sapt si a fost ok....sa nu mai vorbim de Lumi care ajunsese la 42...dar in legatura cu lichidul tulbure mergi la doctorul tau de urgenta sa ia o decizie ca poate nu o fi bine...zic si eu ca pe ultima suta de metri am devenit tare panicoasa

Sherbi ce sa-ti spun stiu ei mai bine deci sa munceasca majoretele pentru tine

Cria sa stii ca e grasune nazdravanul...si mai are de stat eu cred ca o sa ajunga aproape de 4 kg

Lili-g bine ai revenit sa fiti sanatoase amandoua

Pana sa termin eu mesajul de scris vad ca apar si noutati ce sa mai Roxanici se cam apropie ....multa bafta si majoretelor la treaba va rog


Diana 36+ cu RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Eu acum astrept sa termine mobila de montat..au venit de la 8 dimineata si acum monteaza la ea..cand termina o sa pun poze sa o vedeti...mie imi place foarte mult

ieri am primit primele hainute pentru printesa mea de la niste prieteni..aproape mi-au dat lacrimile...sambata am reusit sa-i conving sa cumparam si noi hainute ca nu se stie niciodata poate vine mai devreme iar atunci cand eu sunt la spital cine mai are timp sa le cumpere..sa le spele..sa le calce....am reusit pana la urma sa-i conving...greu dar ce mai conteaza

Diana 36+ cu RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_anca spune:

Buna fetelor!
ghibuadina- iti multumesc pentru urari. Ieri am fost si eu la control la medic si speram sa spuna ca ma retine la spital. Dar medicul a spus ca mai bine asteptam pana pe 27 cand am DPN. Am tot insistat eu ca as vrea sa imi vad bebelusha azi, de ziua mea, dar nu am reusit sa-l conving. Asa ca ma apuc de gatit ca o sa am musafiri diseara.
Felicitari tuturor mamicilor care au nascut si nastere usoara celor care urmeaza sa nasca.

Anca 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:


Felicitari mamicilor!!!
La Multi Anii!sarbatoritelor!
pentru toate viitoarele mamici de azi

Ghibuadina la mine lohiile au fost abundente cam 9-10 zile pe urma s-au "decolorat" si vreo 2 zile nici nu au mai fost! De ieri insa au revenit avind aspectul unei menstruatii . Mi s-a spus cum decurg lucrurile in materniate dar am uitat am retinut doar ca la 6 saptamini ar trebui sa vina ceea ce se cheama mica menstruatie.
Operatia mea e bine, s-a curatat coaja dar o simt tare ca un drug. Ma mai ustura asa la efort (ca Tudor e cam miiriti si se calmeaza numai in brate din pacate) dar in rest nu ma supara deloc.

O zi buna tuturor. incerc sa dorm o ora ca nu mai pot iar sunt in picioare de la 5.

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Roxi te-am visat noaptea trecuta. Iti tin pumni sa se intample cum vrei tu

Lili bine ai revenit si sa-ti traiasca fetita.
Diana ma bucur ca te-ai mai linistit.

Cria34+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Eli majorete si pentru tine
Mult curaj fetelor.

Cria34+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Felicitari noilor mamici si bafta fetelor care nu au nascut inca.

Am avut o noapte bunicica. Maria a mancat si a dormit mai putin spre dimineata cand nu se mai linistea si moarta de somn am luat-o langa mine (alta greseala). Ieri insa de pe la ora 14 la ora 19 s-a agitat continuu. A plans, a tipat, s-a foit.... Eu tot spun ca sunt colici dar poate ma lumineaza cineva. Se poate sa aiba colici si sa planga f mult doar o parte din zi si apoi totul sa fie ok? Si ce dati voi copiilor pentru colici. Eu ii dau Baby drink 25-50 ml pe zi si sab simplex 15 pic x 3 ori pe zi. Dar nu mi se par ca ar avea efect. Adica daca oa apuca durerile plange ore intrgi si nu-i trece cu nimic. Nici in brate nu se linisteste decat f greu si trebuie sa-i schimb periodic pozitia. Am ajuns sa oi tin in cele mai ciudate pozitii.

CARLA_LIA- ce virus? Eu am alunite de cand ma stiu iar acum in timpul sarcinii s-au inmultit si au aparut multe si pe sani. NU mi-a zis nimeni insa sa nu alaptez. Daca afli ceva spune-mi si mie.

STEFANIYA- esti asa draguta... si eu imi faceam aceleasi griji inainte sa nasc. Ai timp sa-ti anunti sotul... Daca esti la prima sarcina nu se intampla nimic brusc. Eu am avut contractii neregulate timp de 5 zile inainte sa nasc deci semne sunt: pierderea dopului (e ca un mucus cu sange sau nu), pierderea lichidului, contractii (dureri ca la ciclu dar insotite si de dureri de spate) etc. Daca insa pierzi sange (mult nu cateva picaturi) trebuie sa pleci de urgenta la spital. Nu mai astepta sotul. Dar va fi bine vei vedea.

GABI78- pateam la fel cu lapticul (eu ma si stresam in perioada aia ca Maria nu manca, nu puteam dormi noaptea) dar daca ai incercat ceaiurile , mierea poliflora si germenii de grau si nu au functionat ia Galactogil. Mie mi-a recomandat medicul neonatolog. Si a crescut mult productia de lapte . Acum am redus doza de Galactogil la 1/4.
Ideea e sa iei masuri pana nu ramai fara laptic de tot.

LILI_Q- Mai ai si alte probleme in afara de insomnie? Sa nu te incerce cumva o mica depresie postnatala. Daca esti ingrijorata si nu reusesti nicicum sa dormi ia legatura cu medicul tau.

Cam asta ar fi tot. Multa sanatate tuturor.

Realizarea zilei de ieri (inainte sa o apuce plansul pe Maria) - am reusit sa-i tai unghiutele.

Si a mancat de doua ori numai la san si destul de bine ca a dormit 2 ore dupa.

Intrebare pentru fetele care procedeaza ca mine : scot lapticul si-l dau cu biberonul- ati reusit sa-i faceti pe bebelusi sa pape numai la san dupa aceasta operatiune? Si daca da cum ati facut si in cat timp s-au adaptat?




Maria 3 sapt si 2 zile




pentru cele ce nasc a zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

Roxanici, Sherbi
Nastere usoara si bebei sanatosi!

Nu mai stiu cine intreba... eu intru maine in sapt. a 42-a si inca nimic... Aici nu se induce nasterea, asa incit astept...

40+6

Mergi la inceput