*** Mamici de Mai - Iunie2007 *** (45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Neatza...

scriu aici doar pt Chowpersa si celor care stiu cum sa dam de ea.

Am scris un mesaj la mamicile de ian - feb zilele trecute, in speranta ca mai gasesc niste resurse si info acolo. Bineinteles cum le stiam sufletiste mi s-a raspuns si chiar am primit un ajutor. Il scriu mai jos:

Eu am facut Clexane in timpul sarcinii. Tratamentul cu Clexane se recomanda pt diverse chestii, asa ca e important ce diagnostic i s-a pus. Eu am F V Leiden, o problema genetica de coagulare a sangelui. Am facut injectii din sapt 6 pana la nastere in fiecare zi cate una in burtica. Dupa ce am nascut am mai facut 21 de zile.
Am de donat o cutie de Clexane de 0,4 ml. Spune-mi daca e ce-i trebuie, ca sunt injectii cu dozaje diferite.

Poate este cineva care poate lua legatura cu ea si apoi am sa o pun in contact cu mamica respectiva pt tranferul injectiilor (daca sunt bune) sau poate una dintre voi care foloseste acet tip de injectii le preia si ii cumpara altele Danei. Zic si io, fac tot felul de comparatii.

Ceea ce am rugat-o pe Dana si ar fi fost ff important la un ajutor de genu asta transparenta. O repetat. Imi pare rau ca nu precizeza exact cate injectii are nevoie, cate si le poate procura singura cand i se termina stocul. Io am mai organizat o astfel de actiune aici pe DC si e destul de complicat daca nu respecti niste pasi. Una e sa donezi niste banuti alta e sa colectezi. Ar fi avut mult mai multe sanse daca respecta intocmai ceea ce am scris.

Cat despre actele si trimiterea lor la administratie, va spun dupa acum ca nu are nici o sansa. Acest caz se considera un caz social si cam atat. Imi pare rau, astea sunt conditiile, s-a ajuns aici tot prin rautatea altor oameni..nu are rost sa dezvolt.

Astept eventual un PM pt orice confirmare, Andrada tot la tine apelez poate reusesti sa da-i de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Neata burtici!

Ma duc la baby expo ceva mai tarziu azi - pe la pranz. O sa incerc sa ma evaporez :D Sobi, o sa intreb de inglesina :) Merci Androix pentru sfat

Mica, felicitari pentru bebelina grasulina! Wow, cu 3 saptamani mai dezvoltata!
Carstea, felicitari pentru bebelinul grasunel!
Fetelor cu probleme, multa sanatate !
Pepsi, Msemcu, inseamna ca suntem mai multe care vrem/avem PegPerego :) Eu azi vreau sa il achizitionez :D

Raportez o burta de 107-108cm :O Si 12 kg in plus :((( Am depasit cu 1kg inaltimea :(((


Anca 30+

poze
bebelusa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Acu am revenit ...

Angela, ma bucur ca ne citesti. Carcei astia un sarcina sunt frecventi, nu scapa nici o burtica. Dr mi-a explicat ca de fapt sunt crampe musculare si tre sa iei magneziu. Cred ca il gasesti si in supermarket. Sau intreab-o pe Pepsi, canadianca noastra.
Tu te luptai cu diabetul gestional?
Cum te mai simti?

Am vazut Ancamari subiectul despre care vb. Este unul ff util, dar mai sunt de completat. Uite, de ex cand am auzit de silicoanele astea pt alaptat am facut okii mari ca nu stiam ce sunt. DAr mi-a adus sotzul de aici, saracu a intrat in magazin si a cumparat ce a vazut. Nu erau bune. Am facut comanda la Sensiblue, poate acum or fi mai raspandite dar acu 2 ani jumate nu..le-am asteptat ca aerul dar nu mi-au rezolvat pe deplin problemele.
Oricum, multam de link ca nu il gasesm in veci. Era de la jurnale.

Cat despre pompa, tot de la mamici de ian am citit ca cea de la Avent ar fi super. Io am folosit una manuala de la Chicco. Buna. Cam scartzaia ea dar mi-a desfundat canalele, ce mai... m-a salvat.
Ce va pot io recomanda e sa nu aruncati banii pe pompele cu para. Sunt inutile si in plus laptele ajunge in para resp si sunt 1001 microbi..deci nu.
O sa caut zilele astea o poza cam ce anume ar trebui sa aiba o pompa, firma cred ca nu conteaza.

Cat despre pompa electrica, sunt bune dar in dec 04, eram racita cu febra, imi era teama sa nu imbolnavesc copilul (ceea ce e fals chiar daca mama are febra, laptele nu are nimik, e mai cald, atata tot. Aici o sa vin cu o confirmare a unui medic de pe DC idem cum mi-a spus medicul meu de aici)am inchiriat una. De regula inchiriezi doar partea electrica, restul le cumperi: palnia, furtunu etc. Evident sunt unice. Dar la mine nu a mers. Laptele meu o fi fost greu de scos . Asta intr-un fel stiam. Asa ca incercati sa va orientati dupa acum si unele s-ar putea chiar sa nu aiba nevoie, altele in schimb da. Daca vedeti ca trece 1 ,2 3 zile si laptele nu curge la o simpla apasare e clar ca nu vine singurel si e nevoie de pompa.

Imi aduc aminte o cunostita acum cativa ani, avea un nepotel de 6 luni, sugar care i-a desfundat canalele. La momentul respectiv mi s-a parut bizar dar bb ei era prea mik pt a trage cu fortza.
Asta ccc ca completare.

Carstea, felicitari pt noua saptamana. Nu cred ca esti ignorata. Ai citit ce raspunsuri ti s-au dat pe aici in legatura cu intrebarile puse? Ce pareri proprii ai? CA nu ne-ai confirmat nimik, nici la PM.

Daca imi mai aduc aminte de ceva scriu. Zilele astea o sa fiu plecata din oras, nu ma dati disparuta.

ELTEKA, poate cand mai ai un moment de respiro ne povestesti cum sunt conferintzele tale in JP ca io una is curioasa de mor

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

androix sa-mi dai te rog reteta la salata. Multumim pentru link.

paulysi felicitari pentru laptic.

sobi, msemcu, dianalaura, monytza, alyna, poohy.

pepsi astept si reteta ta de drob .

dianalaura sa ne dai si noua site-ul cu info pentru tricotat. Ma bate gandul sa ma apuc si eu, da am o mare problema cand tre sa ajung la maneci, sa scad ochiuri .

Am intrebat ieri dr la vaccin antitetanos si mi-a zis ca de regula este recomandata de medicii din provincie de teama sa nu nasti in alta parte decat in spital si sa iei diverse...

Am vorbit si de prelevare de celule stem si mi-a zis ca e ok din punctul ei de vedere. Cristinamaria cat timp a trecut de cand ai contactat firma si pana ai semnat contractul si primit trusa? Vin ei sa ia celelule dupa recoltare?

Si nu in ultimul rand am schimbat si noi saptamana si am intrat in luna a 8-a .

Mica 32 Maya Alexandra

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

neatza burtici

mica felicitari pentru noua luna inceputa... unele dintre voi mai aveti atat de putin... sper sa nu ne abandonati pe noi, mamicile de iunie si sa mai aveti timp sa ne impartasiti din experienta voastra de proaspete mamici.

si vorbind de mamici... DidiAlex special pentru tine, citesc mereu mesajele tale si mi se par atat de utile toate sfaturile si informatiile pe care ni le dai. eu am nr de tel al chowpersei de cand m-am intalnit cu ea, o pot suna... ec ar trebui sa-i spun mai exact, sa ia legatura cu tine pe pm?

ancamari da-mi si mie te rog link-ul acela, am tot auzit vorbindu-se de el si nu l-am gasit :((

pupici la toate burticile

27+

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Alyna24, cum adica a atins dr pe bebe pe caput? Intepaturile de care zicei le simti in col si vagin? La mine asa se simt. Si de 2 zile bebele meu si-a schimbat pozitia (inainte statea pe orizontala in zona buricului) dar acum il simt in toata burtica, nu stiu cum s-a rasucit ca nu reusesc sa-l mai ghicesc, oate vrea si el sa se intoarca ca capul in jos. Dupa Baby Expo incearca totusi sa stai mai mult lungita (te uiti la TV, citesti, vorbesti la telefon). Eu ma preling pe scaunul de la calculator (e adevarat ca asta se lasa si pe spate un pic) cu picioarele intinse sprijinite de o cutie mare care e bagata sub birou, astfel incat sa nu stai in fund, ca sa nu apese bebe pe col. Si am observat si eu ca de fapt nici daca vreau nu mai pot sa stau in fund bine. Am emotii inca 2 sapt cand am eco la Iosup, sa vedem atunci exact cum stam Atat de mult imi doresc sa fie si baietelul meu mai mare ca s mai scap si eu de stres si de grija pt el.
Mica - felicitari pentru bebelusa maricica! Care e secretul tau?
Msemcu, eu zic ca burtica ta e ok pt 26s. Eu am 105cm la 31s si a mea a crescut mult in ultimele 3-4 sapt. Din cate imi amintesc bebelinele tale aveau greutati normale, nu-ti face griji in plus.
DidiAlex - parca si Addinel s-a intalnit cu Chowpersa si ii stie precis si nr de tel. Sper sa nu gresesc.
Angelabv - pt carcei mi-a dat dr MagneB6 -20 de pastile. Am avul unul in talpa care m-a tinut mai mult de o saptamana, nu puteam sa calc de durere. Dupa vreo 3-4 zile de tratament mi-a trecut.

Si pe mine ma mai dor uneori degetele de la maini (mai ales inelarul de la stanga) dar imi fac putin masaj si imi trece, nu ma tine ore intregi.

Colostru - nu am avut inca placerea. Eu ma stradui de luni de zile sa-mi curat mameloanele de un fel de coaj maro care mi-a aparut in primele luni. Atunci sanii erau foarte durerosi, au crescut brusc si mameloanele au devenit maro inchis (urat tare), nu mai zic de vinisoare din astea maro, cana mai uit ma inspaimant de ce vad. In timp, cu crema pt vergeturi cu care ma dau, din ianuarie, in fiecare zi, am vazut ca dupa dus se curata maroneala asta oribila care de fapt este ca o coaja (cum faceam in genunchi cand eram mici si dadeam de asfalt). Am mai intrebat eu acum ceva vreme dar nu mi-a raspuns nimeni atunci: voi ati patit asa ceva?

Anca, 31s+ Andrei Cristian
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Ancamari, pai in vagin pe acolo simt intepaturile!Si asa mi-a zis dr cand m-a controloat....."Uite i-ai simtit capul?, m-a intrebat"!Stiu numai ca ma cam durea la control ceva pe acolo si atunci mi-a zis ca e foarte jos cu capul!O sa incerc sa stau mai mult in pat!

Alyna 32+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

tot io..iar imi fac veacu pe DC

Adina, si noi fetele. Uite aici link-ul Ancamari-descoperitoarea lui

Mica, nu-s Andreea, evident ca nu-s, dar cred ca Androix vorbea de Salata Nataliei, Balbina-nick-ul sau printzesa dulciurilor aici pe DC pe care o gasesti aici Poiana cu ciuperci.

O poza e si in albumul meu, deh, asa sa ma laud ca mi-au disparut laudatorii...pe ninsoarea asta..ii cred

uite aici poza mea Poiana cu ciuperci. Ca o completare io nu am pus decat ceapa verde, o marca nemteasca de asta e asa marunta ca avem un mofturos in familie care nu suporta verdeaza si in plus, data viitoare ais mai pune si un strat de acritura, ardei copti/castraveti pt a fi mai acrisoara. Ein rest e belea si place la public.
Oricum tot ce vedeti scris de Balbina sunt super va confirm cre-a la crem, prajitura cu miere, Brownies Cappuccino, Lady fingers..is bestiale, numai ca nu prea le pozez, ultima aventura a fost tortul cu trufe..belea. Poaienita mi-a pozat-o o invitata care am avut-o nu a reszistat

Adina, iti scriu PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogalina spune:

Buna dimineata,burticute!
Astazi nu prea ma simt bine caci am facut un guturai de toata frumusetea si stau cu ceaiul si cu batistele dupa mine.Ma inecasi ca tiganul la mal ,cum se spune ,acum la sfarsitul iernii.
alynta27,multumesc pt.incurajari!Asa cum ai spus,cu rabdare si nadejde in Dumnezeu ca totul se va termina cu bine,asta e atitudinea pe care trebuie s-o avem in ziua nasterii.
Un sfat pt.mamicile la prima nastere:incercati pe cat posibil sa va alaptati copilul pt.a-i oferi un bun start in viata.Nu aveti idee cat de mult conteaza.Si nu renuntati oricat de greu v-ar fi!
Astazi merg la control sa vad ce face bebe Teo!Sa-mi tineti pumnii!
PS:am o parlita de dermatita de sarcina care ma exaspereaza si pe care nu reusesc s-o tin in frau cu nimic!Poate cineva dintre voi sa-mi dea un sfat?
Va pup pe toate si va doresc o zi buna!
Alina 30 + cu Teodor si lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

didialex??? nu prea inteleg.

addinel

ancamari nu stiu care e secretul. Sper sa il aflu si eu ca daca va creste in ritmul asta la 40 sapt are 4 kg. Si evident nu se mai poate vorbi de nastere naturala.

Dr Iosup mai este la CMU. Dar acum face doar eco de sarcina si morfologica.

Mica 32 Maya Alexandra

Poze

Mergi la inceput