*** Mamici de Mai - Iunie2007 *** (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

didi, ma flatezi, dar adevarul e ca pot scrie o carte despre alergii si alaptat!ai sa rizi de mine dar ptr hemoroizi folosesc zincofax, crema aia de oxid de zinc ptr bebei

laura, lauracatu, un mare La multi ani! bebei sanatosi sa aveti!

diana, exact asa m-am gindit si eu cind am citi ce a scris didi, ca fetele care sint la prima sarcina nu stiu inca ca au nevoie de aceste pretioase info, imi vine sa rid cind scri ca voi fi asaltata pe mail ca am primit intrebari legate de alergii, si mamici care mi-au trimis poze, m-a impresionat si sper ca le-am ajutat bine!cu alaptatul, la fel, fara sa ma laud, oricind as putea ajuta pe cineva cu mare placere!

sadicutza, imi pare rau ca fetita ta are scarlatina!sanatate multa!

andrada s-a facut tinem pumnii ptr kay!

bogalina, avind in vedere viata actuala cine isi permite sa faca copii la 20 ani?eram inca studenta......l-am facut pe primul la 29, al doilea voi avea 32 si al treilea pe la 34....ceasul biologic mai trece si prin stomac. pe vremea bunicii la 16 ani se faceau copii....se pare ca evolueaza si ceasul asta biologic!

ralucami, fac herpes de cind sint copil mic, pasta de dinti e ff buna ptr ca esti gravida, asta am folosit in sarcina si alaptat! zoviraxul nu l-am folosit nici in sarcina nici in alaptat!

ancamari, nu vreau sa par paranoica cu alergiile, dar patutul de voiaj fiind din material nu il poti spala de praf cum trebuie, de aia e mai bun cel de lemn sau plastic ptr motive de igiena, se spala usor.interesant linkul ce l-ai dat, asa avea de adaugat sa se faca mare atentie in ce priveste medicamentele aduse la spital sau luate, e ff important de stiut ca singurul admis in alaptat este paracetamolulsi atit!!apoi in ce priveste ranile de la alaptat putem face ce vrem ca tot le vom avea....asa ca e ff important de stiut ca ele trec daca dupa fiecare alaptat stoarcem lapte si ne masam cu acel lapte, si mai sint si creme, din pacate in Romania nu stiu marca.iar in legatura cu tampoanele chiar si cele super absorbante la mine nu au fost de ajuns, nu stiu daca in Ro se gasesc dar aici sint niste tampoane se numesc Tena sint ptr incontinenta urinara, sint super!mai poate fi utila o centura speciala ptr tinut burta!(aici se vind in farmacii), peste ranile de la taieturi apa de hamamelis e superba!

mica, daca sint fierte maruntaiele si nu maninci zilnic nu e problema, poti face drob, eu, sau poti face cu carne tocata de miel, eu asa voi face anul asta, aveam eu o reteta faina de pasca, o caut acasa si am sa ti-o dau in weekend.

pauly, colostrul e galben.

petite-ange, hainele sa fie de bumbac, nu multe de aceeasi marime, ca la 6 luni isi dubleaza greutatea de la nastere! sint practice cele care se dau usor, cu multi butonasi de metal care nu se dau pe cap ci se deschid complet. se da un body cu mineca scurta ca un maieu pe dedesupt si apoi unul cu mineca lunga si picioare lungi daca e frig!

vali5, ma bucur ptr vestile bune, lichidul amniotic se reface cu repaus si multe lichide, f multe!

continui de acasa ca tre sa plec sa-mi iau puiul de la gradi!

alyna, canesten are ca principiu activ clotrimazol, aia iau si eu si nu mai am nimic!

elteka, la mulsul manual scoti mai mult lapte, si nu e o gluma! le-am experimentat pe toate, pompa electica, manuala, etc, cind stii cum s-o faci merge mai bine si mai putin dureros la manual fara nici o pompa(si e si gratis)!(cu riscul de a te simti ca o vacuta, nici mie nu mi-a placut sa ma mulg, dar citeodata e nevoie)

mari, ai grija ca laptele, smintina de la tara au la grasime cit China! nu e bun nici ptr colesterol, nici ptr diabet!ai scris 393 ce sint astia?mg/dl? http://www.desprecopii.com/newsitem.asp?id=1146

Flavia 28+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Lbelciug, multumim pentru lista cu remedii anticonstipatie!

Alyna, bine ca sunteti amandoi ok si nu mai este mult pana va intalniti! O sa vezi ce repede trece vremea si te trezesti deodata ca e momentul sa nasti! Ia si tu ceva carti interesante si poate iti trece vremea mai usor in pat!

Pauly, eu macar cu tensiunea stau bine deocamdata, ca avem in jur de 10 cu 6 mai tot timpul! O sa intru si eu sa vad subiectul asta de care vorbesti!

Poohy, multumesc pentru reteta! O s-o incerc!

Mica si eu am probleme cu caldurile si transpiratia! Dar am inteles ca e normal! Plus ca ar trebui sa fim fericite ca nu ne prind caldurile din iulie! Ce greutate frumoasa are gogosica ta! Bine ca e o si e sanatoasa

Mary_lou, multumim de pont! Suna tare bine! daca ajungi acolo la cumparaturi sa ne spui ce ai gasit!

Bogalina, frumoasa povestea ta! Sa inteleg ca acum nu ai mai fost asa o graviduta model?

Andrada, ce privilegiata esti sa poti asista la asemenea momente fericite! Cred ca ti-a crescut moralul dupa chestia asta, nu? Si de acum o sa vrei sa nasti si mai repede???

Didialex, hai ca mi-a crescut putin moralul cand aud ce ti s-a intamplat tie in Germania. Drept e ca padure fara uscaturi nu se poate, asa ca nu ar trebui sa ne surprinda foarte tare! Multumim si de info cu prenatalul! Mai interesant va fi la mine, unde doctorita de familie e si ea insarcinata si naste in mai, asa ca trebuie sa vad pe mana cui ne lasa! Multumesc si pentru informatiile foarte interesante legate de cantitatea de lichid amniotic!

Dianalaura, si eu imi tot masor burtica si astept sa creasca: acum ne invartim pe la 98-99 cm si parca mi se pare micuta cand ma gandesc ca trebuie sa intre trei fete cucuiete in ea!

Lilky, eu nu am facut nici un vaccin si nici nu mi-a spus nimeni de el. Felicitari pentru intalnire! Sa ne spui ce-ti mai face printesa!

Oanaclaudia, frumoase vesti! Tine-o tot asa! Ati vorbit si despre nastere? Ca se cam apropie nasterea, nu?

Cristalina, mai putin de o luna?? Oau, asa de aproape suntem???

Alynta27, ce sa mai spun eu de varsta? La aproape 30 de ani voi avea primii copii! De fapt sper ca fetele mele sa aiba deja vreo 3-4 saptamani pana in iunie, cand schimb si eu prefixul!!

Vali5, ti-a spus care ar putea fi cauza pentru lichidul amniotic scazut? Sau daca poti face ceva sa mai creasca cantitatea? Sper sa vii cu vesti bune si de la urmatorul eco!

Ancamari, multumim de link! Super interesant!!

Ramsy, bine ca sunteti amandoua ok! Incearca sa te calmezi sis a savurezi momentele astea fericite, cand o minune mica creste in interiorul tau! Sper sa-ti revina optimismul!

Sadicutza, curaj si nu uita ca trebuie sa ai grija si de tine!

Flavia, multumesc de pontul pentru constipatie. Si de aprecierile pentru carut. Si eu zic ca merita sa dai mai multi bani, dar sa iei un lucru de calitate, care sa te ajute! Si e super ca visezi asa frumos, mai ales ca tu esti dintre persoanele ale caror vise se si indeplinesc! Nu ca la mine, unde e exact pe dos!

Androix si Didialex, ce spuneti despre structurarea mesajelor mi se pare de bun simt! In plus, nu cred ca sunt fete care se pot supara pentru o parere!

Piticasigogosica, asa sper sa fie toate postarile! Cu vesti bune si optimism!

Kay, bine ca iti revii! Mi-a placut tare felul tau de a povesti cum ai “rezolvat” piciorul!

Fetelor, eu tocmai mi-am luat rezultatele la ultimele analize si am aflat ca am un cholesterol cat China! Este aproape de dublul celui maxim: 393!!! Era sa pic cand am vazut! S-a mai confruntat cineva cu problema asta?? Problema este ca nici nu stiu de unde au aparut asemenea cifre, mai ales ca nu mananc prajit de ceva vreme si am ocolit si grasimile in general. Singura chestie era laptele, branza si smantana de la tara! Dar sa ajung chiar la asemenea cifre?

Mari 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilky spune:

msemcuUite am o lista cu modificarile parametrilor de laborator in cursul sarcinii normale si la colesterol spune ca, creste in trimestrul 2 cu 10% max si in trimestrul 3 cu 30% max.Tu ai 3 bebei, asadar daca s-a dublat e ok,nu? Eu asa zic.

Liliana 33+ cu micuta Diana Gabriela
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Buna mamici ! Ma bucur ca vine primavara, chiar daca si aici ploua, se simte aer proaspat de primavara ! Ma bucur ca sunteti bine, cu micile neplaceri din timpul sarcinii ! Pina acum pot sa zic ca sunt bine, un pic greoaie dar asta se trage de la cela 12 kg. pe care le-am pus pina acum . Dar ma simt bine si bebe e miscaret tare, asta e cel mai important. Doar aseara am avut un circel, la gamba stinga, care pur si simplu m-a trezit brusc si am plins de durere...A mai avut cineva probleme de genul asta ? Va doresc o zi frumoasa si numai bine

31 + si bebe

Angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

salut toate burticile!
Astazi schimbam si noi saptamana.32de saptamani.Inceputul e foarte aproape!
La ultima consultatie ,la nici 30 de saptamani doctorul mi-a spus ca Rares(puiul)are 1,8kg cam cu doua saptamani mai mare decat media ,asa ca acum am emotii ca nu vreau sa se faca chiar foarte mare.
pupici!(nu ignorati nou-venitele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Salutare burticute!
Alyna24, stiu ca e greu sa te dezlipesti de forum....dar pt pitik tau e mai bine sa stai in pat! Si daca tot nu poti sta degeaba, ia si tu si tricoteaza..ca eu asa am facut si ieri...cand nu mai puteam de durere de spate de atata stat si scris la calculator, ma puneam in pat, cu 2 perne ridicate la spate si una sub picioare, si tricotam! Bine ca acum imi sunt umflate si mainile si picioarele, asta e alta problema .
elteka, si eu am patit sa nu imi simt degetul mic mai ales, dar i-am facut masaj si si-a mai revenit...
Wow, mica....chiar ca e zdravana fetita ta...las, ea sa fie sanatoasa...macar daca e mai mare nu o sa ii fie frica sotului tau sa o ia in brate...ma gandesc la al meu, care nu a mai avut de-a face cu copilasi asa mici, ca o sa ii fie frica la inceput sa tina copilul in brate, de frica sa nu ii faca ceva, la cat de mic si firav o sa fie
Andrada, multumim de capitol! ce mai face Antonio? Tot zglobiu ca de obicei, sau acum s-a mai linistit, ca a mai crescut si nu mai are atata loc de joaca?
Pauly, al meu colostru e inca in faza de matreata , dar daca masez sanul si strang un pic, iese o picatura.. Cat despre tricotat, crede-ma ca si eu am uitat complet, noroc ca am gasit pe net un site in care se explica in cele mai mici detalii, si cum se monteaza ochiurile, si cum se tricoteaza pe fata pe dos...si modele....eu de unde crezi ca am reinvatat acum? Si material am gasit asta alb si albatru intamplator prin casa, ramas de pe vremea cand mama ne tricota la greu bluze...
Motanel, sper sa fie bune vestile de la eco!
Sadicutza, multa sanatate Andreei!
Msemcu, si mie mi se pare ca e burticuta mica, avand in vedere ca ai trei fetite acolo...dar pana la urma ele sunt domnisoare, sunt mai finute...si sarcina ta nu e asa avansata ca a mea...ai timp sa recuperezi...chiar am citit aici la odisee la mine, ca am intrat in luna a 8, ca mamica ia in greutate cam 500 de g pe saptamana in perioada asta...si eu care speram sa nu ma mai ingras....de colesterol, nu am idee...
angelabv, si pe mine ma mai apuca niste carcei durerosi cateodata...cica pana la urma e normal in sarcina...un pic de masaj si trece !
felicitari carstea pt noua saptamana!
Pepsi, multumim de sfaturi!
Eu raportez in continuare maini si picioare umflate, si un bebe care se tot impinge si vrea sa se joace cu mami!
Si acum...din nou la scris! va pupicesc!


diana 31+ STEFAN
asa creste bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monytza spune:

Buna dimineata burticutze!
dianalaura,pauly...mie mi`a aparut colostrul de mai de mult,insa am observat cateodata ca dak stau sprijinita intr`o parte..sanul curge singurel asa...se prelinge o picatura de lichid incolor amestecat cu ceva galben.Dak apas putzin sub sfarc...imediat ies cateva bobitze care incep imediat sa se prelinga...asa ca ma intreb...e normal sa fie atat de mult??

mica felicitari pt fetita ta grasunica!! sa fiti amandoua sanatoase!A mea la 28 sapt si 6 zile..avea numai 1200gr...deci e mititica pe langa puiutza ta

AndradaUnne umbli ca tu la ora asta erai de mult pe forum...am ajuns inaintea ta??Azi ai vreun program de atac?

AlynaMa gandeam aseara citind ce ai scris...cat de aproape esti sa`ti tzii baietzelu` scump in bratze si m`am emotzionat...sa fii cuminte sa il tzii cat se poate cat de aproape de termen!!Nu mai te plimba ..stiu ca e urat...dar...hai ca nu mai e asa mult Eu vreau sa ne mai vedem...dar dak tie`ti face rau..sunt dispusa sa astept cumintzica pana cand o sa ne intalnim la impins carucioare

MonicoasaM`ai intrebat tu odata de doctoritza la care merg eu...nu stiu dak ai mai vazut ca tzi`am raspuns...pt ca raspunsul meu nu a mai avut ecou la tine...Bafta azi la doctor...si sper sa fii multzumita de alegerea facuta!Inseamna ca ai sa nasti la Elias presupun nu?..Pacat...pt ca noi avem aceeasi dpn...si dak veneai la municipal..cine stie?

Va pup pe toate si va doresc o zi insorita si frumoasa..fara degetzele si picioare umflate...arsuri si dureri...sa va simtziti excelent

Mone+31 Maria Antonia
mone after
mone before

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pauly spune:

buna dimineata gravidutelor,

carstea felicitari ptr noua saptamana si ptr bebe grasunel.

dianalaura nici nu stiu daca as avea rabdare..poate am sa o rog pe mami sa-mi cumpere cele necesare , sa incerc.

angelbv eu stiu ca de la lipsa de calciu apar carceii durerosi.poate ar trebui sa iei un supliment de calciu.

msemcu ai tensiune foarte buna.asa o aveam si eu pana acum doua saptamani...cand am observat ca a inceput sa creasca ...la 105 cu 68/69 si dupa la 110 cu 70/75...si sper sa n continue sa creasca ..dar ptr asta trebuie sa o monitorizez si sa anunt doctorul.colesterolul mi-a iesit la limita superioara dar am inteles ca in sarcina se mareste putin...dar nu stiu pana unde ii permis sa cresca.

monicoasa intr-o oarecare masura ii normal sa se umfle..dar daca vezi a i-au proportii mai bine vorbesti cu doctorul...mai ales daca se extinde umflatul si la maini si fata...atunci este risc de preeclampsie.cum stai cu tensiunea?

motannel bafta la eco.sa vi cu vesti bune.

fetele noi am dormit foarte rau...am baut cam multa apa si m-am trezit la pipi de vreo 5-6 ori...la un moment dat i-mi venea sa plang.ca sa fie gama completa de cand m-am trezit am avut si vreo doua contractii...nedureroase, dar a luat un no-spa...si acuma stau cocotata in pat si mananc capsuni.

pup fetele,



28+Riana Alessya

bebelina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Neata!
Sunt iar la apel desi....ar trebui mai rar!Dar depind de forumul asta si de voi!Trece timpul mai rpd asa!
V-am citit si eu si va raspund:
Ancamari,eu am placenta de la inceput foarte jos, nu s-a ridicat deloc si acum bebe e foarte jos cu capul!Dr chiar l-a atins cica pe cap ieri!Iar acum am facut si vaginita!Si sa vedeti ce ritualul naibii aseara cu spalatul,ovulele si crema aia!Offff!
Lilky, mulam de incurajari dar din pacate nu pot multa calc langa pat!Asa ca....fac pauze mai dese dar tot va citesc si va scriu!
Pauly, da, colostrul e galbui!Iar bebe e ok dar se grabeste sa iasa!Ieri a fost foarte agitat, se incorda mereu, se facea guguloi de mi se muta burtik in dr sau stanga!Si am si ceva intepaturi!
Mica, ce grasulina ai!Sa-ti traiasca!

Alyna 32+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Continui:
Sadicutza, sanatate multa fetitei tale!Se facea bine repede, ai sa vezi!

Monicoasa, eu stiu ca nu are nici o legatura eventualul laptic ce-l vom avea cu colostrul de acum!Adik nu trebuie sa ai colostru acum si asta inseamna ca vei avea laptic!Eu asa stiu!Stiu prost?

Pepsi, sper sa-mi treaca rpd vaginita asta!

Msemcu, voi incerca sa stau in pat mai mult insa....cam greu ca u pot sta atat!Ma doare spatele, mijlocul oricum teribil!Oricum azi ma duc la Expo Baby!Mersik oricum!

Carstea, felicitari pt noua saptamana!

Dianalaura, as tricota daca m-as pricepe si m-ar pasiona dar....nu prea!Oricum cred ca va fi cam cald pt astfel de hainute in mai-iunie!Gasesc eu cu ce sa-mi ocup timpul!

Monytza, ne mai vedem noi!Trebuie!Ca n-o sa stau non-stop in casa!Numai ca nu trebuie sa mai stau mult in fund, asta e idea!Ca vad si acum cand scriu ca nu-i prea place!Cam stau pe el cica!Il cam deranjez si la condus....dar cum sa u mai ies din casa?O sa mai scurtez iesirile eventual, si statul in fund mai mult!

Andrada, tu ce faci?Mai esti cu noi?

Pauly, mi-ai facut pofta de capsunele!

Alyna 32+cu

Mergi la inceput