Peste fara oase?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Merci de raspunsuri!

Pangasius la ce magazine se gaseste?

Am uitat sa precizez ca pestele este pt. copilul meu de 2 ani.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Rechinul si somonul nu au oase sigur. Eu iau de la hipermarket si nu este foarte scump. Somonul ajunge la vreo 30 ron per kg dar merita ca nu arunci nimic. Si rechinul are doar un os cu cartilagiu restul carne macra. Parca si stiuca are oase putinele, si salaul.
Dar sincer, nimic nu se compara cu gustul pestelui gen caras sau crap. Plini de oase dar duuulci... si buni...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Salau , pastrav sau stiuca - proaspete!
File de salau sau file de merluciu congelate, o sa ma uit ce srie pe punga, pt ca oase eu nu gasesc decat ff rar!
Merluciu iau din varrefour unul cu punga albastru inchis - sunt cateva bucati nelipite intre ele!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Eu lui Andrei( 1an si 10luni) tot file de Pangasius ii dau. Il cumpar de la Carrefour Feeria. Garantez ca e fara oase, eu cel putin n-am dat de niciunul, nici accidental.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

peste fara oase: merluciu, macrou, stavrid, cod, salau.
cam astea le-am incercat, la capitolul "fara oase" !
dar oasele exista; numai daca sunt fileuri bine fasonate ar putea fi pestele prezentat ca "fara oase".

prefer de la categoria "fara oase" = macrou, stavrid, adica ce e mai ...mirositor.
the best = STURIONII ! cei mai valorosi, din toate punctele de vedere, aka pastruga, nisetru, morun etc. aici conteaza marimea.
despre somon nu stiu nimic, n-am mincat. calcanul e interesant.
tipar - e fin
de la categoria "cu oase" = SCRUMBIA de Dunare - the best, scrumbia de mare, hering, pastrav - minunat, caras - dulce, crap - bun, aromat

pestele il cumpar numai proaspat, exceptie ce nu e indigen.
as incerca macrou proaspat

p.s. RACII sunt specialitatea mea la ...desfacut carapacea, clestisorii si piciorusele...

Mergi la inceput