Retete mincare ptr copiii alergici!

Retete mincare ptr copiii alergici! | Autor: Pepsi

Link direct la acest mesaj

in urma discutiilor mamicilor de copii alergici de la subiectul bebeii cu alergii m-am gindit sa fac acest subiect dupa ce am cautat pe site si nu am gasit unul.
deci va invit pe voi, mamici de bebei alergici care stiti cit de greu este sa mai inventezi una alta, sa ne inspiram una de la alta!
incep eu, Dominic e alergic la lapte si toti derivatii din lapte! bea lapte de soia, deci ii fac clatite cu lapte de soia, orez, gris cu lapte de soia, acolo unde se cere lapte vaca eu pun lapte soia, pina acuma numa la cozonaci am avut unele mici dificultati!. am sa scriu si alte retete dar mai intii vreau sa vad daca nu va fi inchis subiectul ca sa nu scriu degeaba!

Flavia 28+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Ok,multumim PEPSI..
Deci,Alek a mincat asa azi:
6 -150ml formula hipoalergenica Elecare
9- budinca de orez(lapte de orez,scortisoara,orez cereale)+1/2 banana
12,30-pilaf cu pui(in care am pasat morcov,dovlecel,telina,ceapa) in acest fel nu stie ca le papa
4,30-100ml formula
6- budinca ciocolata(fiarta in lapte de orez)
7,30-putina supa pui(numai zeama cu paine)
Mai scriu odata (am scris adresa si la club.scut-bb alerg.)adresa asta este destul de folositoare :www.kidsgethealthy.org ca avem destula nevoie de inspiratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

PEPSI,ce fruct este lubenita?poate sint eu ,dar nu am auzit de el cum se zice in engleza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

MamaluiAlek, lubenita este watermelon.

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Am un anisor deja!

2 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

..multumesc Carmenbr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

da, lubenita se zice in Timisoara la pepenele care are miezul rosu, francezii ii zic pepene de apa. si in engleza este asa cum zice Carmen watermelon(macar e un punct comun cu francezii astia)

Dominic a mincat asa ieri! dimineata maninca piine cu unt(ceva special fara produse lactate)de fapt e un fel de margarina, cu gem de capsuni(si ala fara coloranti) la gradi a avut un sandwich cu brinza tartinabila de soia(e ff buna, cu maioneza si legume fierte) si o bucatica de sunca fiarta si o bucata de castravete crud, la amiaza a avut tocanita de vitel cu mazare si pasta de rosii, fructe ii dau la gradi(el preferea merele si bananele si lubenita)dupa-masa are un iaurt de soia(ii zice soiasun se face in Franta e tare bun si scump) iar seara a mincat acasa cereale cu lapte soia(simplu ca nu-i place deloc cacaua sau ciocolata) un crenvust si portocala.

Flavia 28+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Ma bucur foarte mult ca ati deschis acest subiect. Pricipala mea problema o reprezinta micul dejun....am doar 3 variante: paine cu margarina si miere, ou sau banana cu biscuit/para cu biscuit. Stef e alergic la proteina din lape si capsuni (cel putin pe astea le-am descoperit pana acum). Din pacate el este anti carne, deci nu mananca nici un fel de preparat din carne.Daca ati putea sa ma ajutati cu niste idei de mic dejun...

Sa va spun ce a mancat Stef ieri:
- ora 6 (la trezire): lapte de soia cu cereale (180ml)
- mic dejun: paine cu margarina si miere
- ora 10: un bibe de suc de mar. potocala si morcov
- pranz: carne de pui cu sos (ceapa inabusita cu sos de rosii, carne pui si dafin) cu mamaliguta....i-a placut foarte mult
- seara: banana si para cu biscuit
- la culcare:lapte de soia cu cereale (240 ml)

Pepsi, ma uitam la ce a mancat micutul tau, e bine ca la voi exista astfel de produse...din pacate la noi singura branza de soia e tofu, care lui Stef nu-i place, iar iaurt de soia este cel de la Danone, Savya,cu fructe, pe care deasemenea, nu-l mananca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Buna mamici,
Azi Alek a papat asa:
6,00 elecare
9,30- budinca orez+1/2 banana
12,30-supa pui crema(cartof mic,ceapa,morcov)
1,30-paste orez,friptura pui(inabusita si un morcov mic),un buchetel conopida.
Iar spre seara o felie piine si 1/2 pulpita pui fiarta(in loc de preparate)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

geniala idee cu subiectul; eu am sa-l combin, in sensul ca voi cauta retete pentru copii alergici si mofturosi.

Vlad al meu mananca in fiecare dimineata si seara cam acelasi lucru (lapte de soia, cu banana si cereale de orez).

ca si gustari - fructe, fibrosan, biscuiti cu unt (diet), nu cu grasimi vegetale hidrogenate.

ieri la pranz a mancat o supa-crema cu legume si taitei din faina integrala, cu carne de pui la cuptor.
(totul "ascuns" intr-un iaurt Savia)

din pacate pentru el foarte multe alimente sunt interzise, dar cateva retete tot gasesc eu pe aici.




Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Herra, spune-mi si mie, te rog, ce este fibrosan?
Nici eu nu sunt deloc incantata de ideea de a-i da margarina, dar nu stiam vreo alternativa...ca unt nu poate consuma fiind alergic la proteina din lapte, poti sa-mi dat mai multe detalii despre untul (diet) de care spuneai?
Meniul lui Stef de ieri:
- 6 lapte soia
- 8 ou fiert cu paine
- 12 ciorbita de legume (ceapa, morcov, telina, fasole verde, ardei gras, dovlecel si suc de rosii)
- 18 pilaf cu legume si carne de pui (orez cu praz, morcov si telina)
- la culcare lapte de soia cu cereale
Iar ca si gustari: fructe (mar, para sau banana) si biscuiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

fibrosan = digesta; cred ca fac o poza sa-ti trimit pe mail; contin tarate, faina alba si sare dietetica (ce-o mai fi si aia). si arata ca niste foi din alea de napolitana, gen fagure, numai ca rotunde si au culoarea ca si painea integrala.

iar biscuitii contin unt obisnuit, cred, sunt "diet" pt ca nu sunt foarte dulci, se gasesc la produsele pt diabetici pe la noi.

stiti cumva daca din laptele de soia, cu putina smantana tot vegetala, iese iaurt de casa vegetal?
as vrea sa renunte la Savia asta de soia, dupa care e innebunit momentan.



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput