35-NEGAM inceputul declinului (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Mey.....aveti timp pina pe 31 Mai cind e concertul,sa faceti cite o scrisorica pt.el,sa va taiati cite o suvita de par,ceva,acolo,eu le duc,zau......dar saracul......daca-s de la fomei,nu-l impresioneaza.....

Nu am gust si miros,si asta ma omoaraaaaaa.........

BRENDA


Sa avem grija de viitorul copiilor nostri

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Mey.....aveti timp pina pe 31 Mai cind e concertul,sa faceti cite o scrisorica pt.el,sa va taiati cite o suvita de par,ceva,acolo,eu le duc,zau......dar saracul......daca-s de la fomei,nu-l impresioneaza.....
Ce pacat... such a waste (scuze, ca nu-mi mai vine expreia in romaneste)

Kristin, merci! Chiar ne-am intors de la masa de Pesach/Paste evreiesc de la ai mei parinti. Am mincat doar cite jumatate de portie din fiecare fel, si nu am gustat nici macar jumate din cite erau pe masa... si cu toate astea simt ca explodez.

Eu am ochit o pereche de blugi misto care au o masura cam aiurea. 40 imi sint largi pe solduri si ma enerveaza ca sint si din aia cu talie joasa, iar 38 nu intra pe mine Deci m-am hotarit sa fac in asa fel sa intru in cei de 38. Urati-mi succes. Sper sa reusesc.

Arinna, succes la testul ala. Da poate ma lamuriti si pe mine despre ce test e vorba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Khristin, multumesc,din pacate am aflat ca se da si speaking mai nouceea ce e foarte rau pt mine.Si dureaza 4 ore jumate.Pe hartie ma descurc eu cumva da la vorba mai greu.Cum a fost la eseu?Scorul cerul la mine parca 550 este. Nu mai stiu exact.

Sivi,e TOEFL, adica test of English as a Foreign Language

Testul TOEFL face parte din cerin#355;ele de admitere ale tuturor universit#259;#355;ilor americane, atât pentru programe universitare cât #351;i post-universitare #351;i permite evaluarea detaliata a cuno#351;tin#355;elor de limb#259; englez#259; american#259;.
Testul TOEFL are patru sec#355;iuni:
1. sectiunea de listening care include 30-49 de întreb#259;ri cu r#259;spunsuri multiple #351;i dureaz#259; între 40 #351;i 60 de minute;
2. sectiunea de structur#259; gramatical#259;, cu 20-25 de întreb#259;ri c#259;rora li se aloc#259; 15-20 de minute;
3. sec#355;iunea de lectur#259; care cuprinde câte 10-14 întreb#259;ri pentru fiecare din cele 4 sau 5 texte incluse, în total 44-55 de întreb#259;ri pentru care ave#355;i la dispozi#355;ie 70-90 de minute;
4. sec#355;iunea de redactare a unui eseu pe o tem#259; dat#259; c#259;reia i se aloc#259; 30 de minute. În evaluarea eseului se va lua în considerare modul de organizare #351;i dezvoltare a ideilor, relevan#355;a exemplelor #351;i a detaliilor prezentate în sprijinul ideilor expuse, ca #351;i calitatea exprim#259;rii din punct de vedere a variet#259;#355;ii structurilor gramaticale #351;i lexicale, ca #351;i a adecv#259;rii acestora la tema eseului.
În România, testul se sus#355;ine pe calculator la Bucure#351;ti, #351;i pe hârtie la Cluj #351;i la Ia#351;i.
Testul pe calculator este precedat de o sesiune de acomodare cu calculatorul „tutorial”) care este în afara timpului de examen.
În Bucuresti testul se poate sus#355;ine la Centrul permanent de testare pe calculator situat în apropierea complexului Groz#259;ve#351;ti, la AYASH Center. Înscrierea la test cost#259; 130 de dolari
În vederea preg#259;tirii pentru test, Comisia Fulbright v#259; ofer#259; posibilitatea acomod#259;rii cu testul TOEFL pe calculator punându-v#259; la dispozi#355;ie programele „TOEFL Sampler” #351;i „TOEFL Powerprep” produse de ETS (Serviciul de Testare Educa#355;ional#259;), dar #351;i programe de instruire elaborate de alte firme prestigioase din SUA #351;i Marea Britanie: Kaplan, Princeton Review, Longman.
Rezultatul oficial al examenului se expediaz#259; în aproximativ 2-3 s#259;pt#259;mâni, daca eseul a fost redactat pe calculator. Dac#259; a#355;i scris eseul de mân#259;, rezultatul testului va fi expediat dupa aproximativ 5 s#259;pt#259;mâni de la sus#355;inerea testului.Valabilitatea testului este de 2 ani. Pe site-ul www.toefl.org pute#355;i g#259;si informa#355;ii utile referitoare la testul TOEFL, materiale preg#259;titoare #351;i ultimele nout#259;#355;i în leg#259;tura cu testul.

Cum spuneam, mai nou s-a introdus si speaking.
Testul auto o sa-l dau peste o saptamana ca inainte de Paste nu stiu daca e ok(vroiam joi)
Habar n-am daca ma primesc la inscriere la cursul pe care vreau sa-l fac,daca se recunoaste diploma de Bac romaneasca( nu e pe lista lor) si mai trebuie si alte teste care habar n-am ce sunt, cica "de aptitudini".Asa ca sunt in ceata.Dar de inscris ma inscriu, o sa pierd 200 de dolari daca nu -mi primesc actele da asta e.Adica intai te inscrii si dupa aia primesti alte amanunte
Probl e ca imi trebuie carte de TOEFL ca sa ma pregatesc ca pe siteul lor oficial e aiureala mare.Cred ca treb sa cumpar de undeva daca nu au la biblioteca.
Asa mi s-a acrit de invatat engleza Da cand fac progrese e bine

Spor la slabit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Arinna, tin pumnii pt teste!
Sivi, aseara la 23,20 am intrat in casa, am fost si noi la Seder. Dupa noaptea de duminica nedormita numai asta-mi lipsea. Nu mai povestesc cum am imbracat-o pe Lili azi dimineata, cum am tras-o pana la gradi.

Stiam de GM ca e gay, dar stiti voi, speranta moare ultima

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Multumesc pentru urarile de sanatate! Mama are 2 pietre la rinichi, unicul de altfel, ca celalalt e extirpat de vreo 20 de ani si probabil ca una a plecat din loc, a avut crize puternice si au internat-o imediat. Ea spera sa vina maine acasa, sa vedem ce-i zice medicul.

Arinna, daca ai facut progrese, eu cred ca merita sa te duci. Se plateste? Iar cu testarea auto, cum adica intai platesti si dupa aia vezi daca te accepta? Nu se descurca sotul tau sa ceara toate detaliile mai intai?

Sylvana, eu cred ca vei reusi sa intri in blugii 38. La voi se pare ca sunt masurile clasice, la noi blugii sunt intre 25 si 32 parca. Eu port 27-28.

Brenda, te invidiez! Vreau si eu la concert! Dar sunt niste preturi acolo... Ar trebui sa dau 150 lei noi sa stau in primul rand, langa scena, ca de tribuna nu mai zic. Iar ca sa stau pe peluza, in spate, n-are rost, ca sigur vor fi 90% din spectatori mai inalti ca mine si nu voi vedea nimic.

Gabi, voi aveti Pastele o data cu cel ortodox? Eu n-am mai fost demult la Denii, la Inviere, fata mea a fost la spovedit si la denii, poate mergem si in noaptea de Inviere, daca vrea.

Cum va spuneam, Diana a luat locul I pe judet si trebuie sa mearga la faza nationala, la Resita. Dar numai cand am vazut ce departe e de Buzau, m-a luat cu dureri de cap. Ar trebui sa plecam cu o zi inainte sa ajungem la timp. Nu stiu ce vom face, ne mai gandim, ea vrea sa participe, va dati seama ca e mandra de realizarea ei.
De Paste vom sta acasa, mama fiind in convalescenta voi face eu toata pregatirea si vor veni si ei la noi, ca sunt cu casa vraiste, in zugraveli.
Ieri am primit o invitatie de 5 zile la Budapesta, care include si un concert al lui Roger Waters, cine a auzit de el, fondatorul Pink Floyd. Din pacate, nu pot sa merg, am altceva stabilit pentru zilele-alea.

Brenda, sanatate!
Olga, voi ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Alma,ratezi Budapesta? Cum Dumnezeu? Nu poti amina ce ai de facut in perioada aia? Meyyyy.....nu stii ce pierzi.

Eu in fata scenei am bilete,na na naaaaa.....ma laud.......d-ala de 150RON am.....na na naaaaa.......vii si tu?


BRENDA


Sa avem grija de viitorul copiilor nostri

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Gabi,multumesc

Alma,da, TOEFL se plateste e, vreo 200 canadieni

Despre alta plata- ma refeream la inscrierea pentru curs,adica intai te inscrii, depui actele,diploma bac, mai stiu eu ce si platesti, apoi ti se spune exact daca te primesc , daca e ok cu diploma plus ce ai de facut in continuare-inscrierea trebuia facuta mai de mult da mai au locuri; asa sunt ei ametiti nu spun nimic clar.Ce e mai rau ca de pe site reiese ca ar mai fi ceva teste de dat in afara de cel de limba si am si sunat la ei dar raspunsurile sunt aeriene, vrem sa mai trimitem un email si sa mai dam un telefon.Unde mai pui ca inscrierea se face intr-un loc si cursurile in altul dar cica s-ar putea si in primul loc asa ca sunt total ametita.Iar termenul fiind deja depasit ma astept ca toate sa fie necesare foarte curand(testele)
Pt examenul auto vrem sa intrebam doar daca ii gasim sigur in ziua respectiva si pana in ce ora, unde-i sediul etc.De platit stiu ca se plateste si acolo.
Noroc ca exista si netul, eu caut de nebuna una alta si unde e mult de studiat sau de sunat intra sotul in actiune ca-s ametita de atata stat la calculator.

Trebuie sa ma interesez si la biblioteca de teste toefl poate aduc.

si ca sa fie beleaua completa, cica m-ar primi la cursuri si daca nu fac punctajul total la toefl da cu nu stiu ce statut si desigur cine ne-a zis nu era sigur

Ideea e sa dai banii si dupa aia afli tot ce vrei



cand ma lamuresc va zic s voua


Lemonik, multumesc pentru nr de tel si info date ,am gasit info despre tipa si pe net,o sa luam legatura.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Uite ca am apucat sa va citesc si eu acum, va iau la rind, sper sa nu omit pe nici una
Gabi, Silvana, cu intirziere si urez si eu toate cele bune de Passover.
Arrina, spor la invatat si bafta la Toefl!
Brenda, am vazut pozele, frumoasa fata ai, si talentata. Ce-mi place tinuta ei, ii doresc multe succese in continuare. Eu am o slabiciune pentru ballroom dancing, am luat si cursuri, si tare imi pare rau ca fiimea nu vrea deocamdata sa incerce genul asta de dans. Ea face jazz si acro, dar nimic nu se compara cu valsul, tangoul, cha cha si restul. Ahh, inima mea, o de la mine pentru minunea ta!
Alma, chiar pe Roger Waters sa-l pierzi? La noi vine in iulie, cu o zi inainte de ziua sotului, si cum el e fan mare, asta ii va fi cadoul. Am luat biletele acum o saptamina, sa fiu sigura ca nu pierd ocazia. Ii fac o mare surpriza, de-abia astept sa-i vad reactia!
Kristin, Olga, Lemoni, ce mai faceti, v-ati ascuns pe vremea asta urita?

Eu abia astept sa treaca sarbatorile si apoi mai avem trei zile si plecam la caldurica. I-am echipat pe toti, mai am de luat crema de soare si sa fac bagajele. Pina atunci fac cozonac, oua, alea, alea, ca vine iepurasu'. Placerea lui fiimiu e sa caute ouale de ciocolata raspindite prin casa in dimineata de Paste, obicei de-al locului, si dupa ce le gaseste ma pune sa le ascund iarasi

Va pup pe toate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by alma
[

[
Gabi, voi aveti Pastele o data cu cel ortodox? Eu n-am mai fost demult la Denii, la Inviere, fata mea a fost la spovedit si la denii, poate mergem si in noaptea de Inviere, daca vrea.

Cum va spuneam, Diana a luat locul I pe judet si trebuie sa mearga la faza nationala, la Resita. Dar numai cand am vazut ce departe e de Buzau, m-a luat cu dureri de cap. Ar trebui sa plecam cu o zi inainte sa ajungem la timp. Nu stiu ce vom face, ne mai gandim, ea vrea sa participe, va dati seama ca e mandra de realizarea ei.
De Paste vom sta acasa, mama fiind in convalescenta voi face eu toata pregatirea si vor veni si ei la noi, ca sunt cu casa vraiste, in zugraveli.
Ieri am primit o invitatie de 5 zile la Budapesta, care include si un concert al lui Roger Waters, cine a auzit de el, fondatorul Pink Floyd. Din pacate, nu pot sa merg, am altceva stabilit pentru zilele-alea.

Brenda, sanatate!
Olga, voi ce mai faceti?



Anul acesta pastele ortodox pica deodata cu cel catolic din pacate... ca tare bine mi-ar fi prins si mie 2 weekenduri libere consecutiv. Si asa se nimereste ca si cel evreiesc e aproape in acelasi timp.
Alma, orice planuri ai avea pt alea 5 zile, cred ca totusi un concert Roger Walters e foarte tentant...
Felicitari Dianei! Cand mergeti la Resita?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare fetele "in denial" ,

Cine se pricepe la bucatarie sa-mi dea si mie o reteta de friptura de miel la tava bestiala? Din aia, sa te lingi pe degete, stiti voi

Arinna, eu am dat TOEFL acum vreo 2 ani, si nu avea sectiunea speaking intr-adevar....stiu ca se vorbea ca se va introduce, si iata...despre eseu, sa stii ca nu e greu, trebuie sa ai introducere 2-3 paragrafe in care sa dezbati esenta si concluzia. Sa stii ca au la biblioteca carti dupa care sa te pregatesti si cand te inscrii la test iti trimit si un CD cu mock-up test. Iti tin pumnii sa iei scorul pe care-l vrei . Te pregatesti pt. CGA cumva? Imi suna cunoscuta cumva procedura...

Rosa, vacanta placuta sa aveti...unde mergeti ?

Corina, Lemoni unde sinteti? Intr-adevar groaznica vreme afara, cica maine avem flurries

Alma, felicitari fetitei pt. reusista

Silvana, eu zic ca sigur n-o sa ai probleme sa intri in 38

Voi cum va petreceti Pastele?

Cristina




noi si poze mai noi

Mergi la inceput