35-NEGAM inceputul declinului (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cricor: pesach reprezinta iesirea evreilor din desert, si din Egipt.
Eu asa stiu ca ai voie sa mananci fainoase, dar nedospite. De ex. si matzot-ul e din faina, nu?
Victoria, sper ca nu ai nimic grav:)
Brenda, multa sanatate!
Rodica, reteta:
300 ml lapte
500 gr faina
50 gr zahar
50 gr unt
2 galbenusuri
3 plicuri zahar vanilat
jumatate cub de drojdie (12,5 gr- drojdie proaspata)
1 lingurita sare
coaja de lamaie
Program baza, rumenire medie, marime medie (1 kg), programul dureaza 3 ore 18 minute.
Eu nu pun nici un adaos gen rahat, fructe, alune, nuci, etc, fac doar cozonac simplu.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Gabi, da, matzot-ul este din faina dar trebuie preparat in scurt timp (nu mai mult de 18 minute) ca sa nu cumva sa dospeasca ....

Victoria, sotul me ride de mine tot timpul ca am si eu o agenda unde mi scriu ce trebuie sa fac, ca daca nu, uit. Asa ca uite ca mai ai o colega de suferinta Ah, da, si apropo de Alzheimer, am citit chiar ieri ca fumatul previne aparitia Alzheimer-ului... da, si face cancer la plamini

Rodica, hai la sala cu noi, ca mai sint sportive pe aici.

Brenda, fa-te urgent bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by silvana.ady

Victoria, sotul me ride de mine tot timpul ca am si eu o agenda unde mi scriu ce trebuie sa fac, ca daca nu, uit. Asa ca uite ca mai ai o colega de suferinta Ah, da, si apropo de Alzheimer, am citit chiar ieri ca fumatul previne aparitia Alzheimer-ului... da, si face cancer la plamini





Silvana, agenda am si eu da' uit sa citesc ce am scris, mai nou imi pun remindere pe telefon, urla ala ca sirena lu Roaita in fiecare zi, sa nu uit sa fac diverse kestii...

Eu fumez, da' nu prea mult...daca-i pe asa, atunci ma apuc vartos

Mi-am luat si Slemol si SlimFast sa incerc sa slabesc...uffff

Pupici,

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Victoria, poate se rezolva simplu cu vitamine.Si ulei de peste.Eu cu Supradyn efervescent am iesit din multe probleme cand eram in tara.Despre agenda, nu e nimic rusinos, e foarte utila, eu imi scriu biletzele cu ce am de facut zilnc- ca e treaba, ca e de invatat, ca e de mers undeva.De ce sa nu ma concentrez asupra lucrurilor interesante si sa tin minte ore si chestiuni banale pt care exista agenda.Ce-ar fi sa memoram si nr de telefon ca altfel nu avem memorie buna daca ne trebuie agenda


Brenduzy, de-aia nu-mi place mie primavara, pentru mine insemna vant, aer rece la cap,raceala, migrena,nu stii cu ce sa te imbraci si ce sa facipartea frumoasa- flori, soare- e prea scurta.Dupa care vine canicula

Noi umblam dupa aer conditionat "mutant"(deplasabil) din camera in camera.Chestia asta cu ferestrele nu e genul meu, ca ma ia migrenaAm vazut ieri unele insa asteptam ceva cu tehnologie noua, sa nu ai nevoie de scos apa sau de geam deschis insa nu aduc decat 2 buc si la o data fixa, trebuie sa fim pe faza.Si mai e si de 3 ori mai scump ca celalate dar eu am "nevoi speciale"asa ca merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Bine ai venit Rodica.
ieri ultima mea zi la toronto, mi-am facut manechiura, pedichiura mi-am tras si o tunsoare , azi merg la masaj cu sotiorul meu ca de maine intru in paine aici serios si numai am timp.
Cu uitatul v-am mai spus eu mai de mult dupa 35 incepi sa uiti eu ieri mi-am cumparat tigari pe la 6Pm dar mai aveam cateva in pachetul vechi si cand le-am terminat am uitat ca deja cumparasem si am coborit jos la magazin si am mai cumparat unul, cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca am gasit pachetul nou in geanta!!!!! doamne sunt dusa. Apoi am uitat sa plates telefonul pe luna trecuta culmea si eu si sormea am ras de am murit ca asa ceva la noi nu se intimpla eram cu memoria brici dar de la un timp uitam de pa mana pana la gura sau cum e vorba aia!!!!
rabdare multa fetelor va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Fetele din Canada care ati avut tangenta cu dentistul,eu am alergie la adrenalina imi face rau si am zis medicului si nu are cum sa-mi lucreze , sa-mi scoata nervul, au un singur tip de anestezie care contine si adrenalina, se cheama altracaine (epinephrin).M-a trimis la altul la mama naibii in alt oras care cica face in vena!!!esti constient da' nu te doare-eu asa ceva n-am mai auzit si alte detalii nu mi-au dat.Ati auzit de asa ceva?Aveti experiente la dentist? ma doare dintele s-a rupt si e o gaura mare in el-sper sa nu fie nevoie sa merg in RO ca acolo imi faceau xilina simpla si gata da astia nu au auzit de asa ceva Poate la alt medic , poate altii au alte anesetezice?Numai ata nu-mi trebuia- calmante-n vena- da la dinte totusi ce baga , numai cu vena pare absurd




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Intre timp m-am uitat pe net si m-am mai lamurit putin, la cab respectiv foloseau numai adrenalina si eu suport xilina(lidocaina)dar nu auzisera de xilina si eu n-am stiut sa le zic lidocaina.Iar la constious se fol un sedativ plus znestezic local care iar nu stu ce e dar probabil e altceva decat adrenalina ca altfel nu ma timiteau acolo
Acum caut unul care sa fol xilina.
Da cica dureaza o ora jum sau doua jumate pana scoate nervii!!De la un dinte, care are 3 radacini.Asta n-am mai auzit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Salut fetele. Inca mai traim ceea ce sincer e un miracol pana si pt mine.
Eu mi-am petrecut week end-ul la urgente. M-am trezit cu o durere crunta de ovar de nu mai puteam sta drept. Am mers si au inceput investigatiile. Se temeau doctorii ca e o sarcina extrauterina. Ei nu a fost, a fost ruptura de chist ovarian la ovarul stang. V-am zis ca am unul frumusel si marisor, ei a explodat. Mi-au dat calmante, antiinflamatorii si m-au trimis acasa ca se resoarbe si daca fac cumva febra sa merg inapoi. Normal ca nu am stat acasa nici o zi. Azi ca norocul incep putin mai tarziu.
Cu Tony umblu de 2 zile la medici, azi mergem iar la o cliniza speciala de copii. Peste noapte i-au aparut doua umflaturi in laterale spre spate ale capului. La atingere simti lichid adunat si multi ganglioni umflati. Doctorii spun ca poate fi orice cu atat mai mult cu cat copilul nu a fost racit, nu a avut otite. Ceea ce zicea aseara doctoritza e ca poate fi de la infectie virala (inclusiv toxoplasmoza) pana la alte chestii mai grave, nici nu vreau sa pronunt denumirea. Azi mergem si facem cred si analiza de sange sa vedem daca gasesc....



Olga

I'm a sailor peg
And I lost my leg
I climbed up the topsails
I lost my leg
I'm shipping up to Boston
I'm shipping off
To find my wooden leg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Arinna, nu stiu nimic din ce zici tu acolo. Nu stiu nimic despre scoaterea de dinti, ca inca nu mi-am scos niciunul. Iti urez bafta in cautarea doctorului cu anestezia potrivita .

Olga, sanatate multa, si tie si la copil. Poate resusesc sa te sun diseara sa mai vorbim.

Gabi, am o intrebare tampita, cozonacul il si coci in masina de paine, sau il coci in cuptorul traditional?

Zi asa Lemoni, parasesti minunatul oras Toronto...bafta la job, acum o sa incepi full time?

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Arinna, eu mi-am scos un nerv la o masea aici, coroana si tot procesul l-au facut f. profesionist dar cu anestezie, n-am avut nimic de reprosat, a propos de radacini, mie mi-au gasit 4

Olga, imi pare rau sa aud de necazurile prin care treci, sper sa te simti bine atat tu cat si micutul cat mai curand.

Corina, si eu fac cozonac aici anual, tot cu masina de paine (numai pt. cozonac o folosesc de altfel) si ma ajuta doar pt. framantatul si dospitul aluatului. In rest umplutura si punerea in tavi o fac separat.

Silvana, cu intarziere, La Multi Ani fetitei

Astept si eu Pastele, avem vreo 4 zile libere cu ocazia asta, plus azi imi sarbatoresc sotul

noi si poze mai noi

Mergi la inceput