Risc crescut de preeclampsie la primul copil

Risc crescut de preeclampsie la primul copil | Autor: AndraZ

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Saptamana trecuta am fost la medic la controlul lunar si mi-a gasit pt a doua oara consecutiv tensiunea mare. Mi s-a spus ca abia in urma ecografiei (morfofetala+doppller) de saptamana viitoare vom putea sti sigur daca este risc de preeclampsie sau nu. Mai este cineva in aceasta situatie?

Va pupa o mamica ingrijorata,

Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Buna Andraz eu am facut preeclamsie la sarcina trecuta la 37 saptamani si mi-a murit bebelusul ,acum sunt insarcinata si spre surprinderea mea la 6 saptamani aveam tensiunea 16/10 ,cum in primul trimestru de sarcina nu se da nimic stau acas de atunci ,dieta fara sare si la pat cat mai mult.Tensiunea mea variaza dar a scazut dimineata este 10/5 10/6 la pranz un pic mai mare dar seara scade iar.Cardiolgul la care ma duc este ingrijorat in schimb de pulsul meu care variaza la fel este intre 80-114.Imi iau tensiunea de 3 ori pe zii la aceleasi ore si mi le notez .Tu cat ai tensiunea si pulsul,multa bafta iti doresc.Te.

Mihaela 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Andra si eu am avut hipertensiune indusa de sarcina dupa saptamana 22 si am facut preeclmpsie,din pacate am ajuns prea tarziu la medic
Este foarte important sa iti masori des tensiunea arteriala si in cazul in care nu scade,ti se va da un tratament si vei fi monitorizata ecografic destul de des.Important este ca stii de aceasta problema si o tii sun observatie.
Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!



Mirela
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

eu am stat in pat, tensiune monitorizata de cel putin 2-3 ori pe zi, apa multa, si din fericire bebe e bine, sanatoasa, si ne gandim si la nr. 2

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Fetelor, va multumesc mult pt raspunsuri.

jojo_miha, blueeyes2003imi pare sincer rau pt sarcinile pierdute. eu sper sa treaca totul cu bine si bb sa fie ok, pt ca de abia am trecut de perioada de risc deoarece la 5 saptamani am avut risc de avort habitual. acum vad ca problema este reprezentata de tensiune. tensiunea mea variaza intre 10/5-11/5 dimineata si 14/9 seara, dar nu in mod constant. retin foarte multa apa. pulsul variaza si el intre 80-100 dar nu ceva de speriat. depinde de zi si de starea mea. saptamana viitoare voi afla crudul adevar. oricum ma rog zi si noapte sa fie bb bine.

blueeyes2003, la cate saptamani ai pierdut sarcina dupa ce ai aflat de HTA?

chris80, la cate saptamani ai descoperit riscul de preeclampsie? concediul ti l-ai luat imediat dupa ce ai aflat?



Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra eu ti-as recoamnda sa nu mai mananci sare sa sti ca la mine a dat rezultate,si inca ceva ,poate o sa zici ca e o prostie dar eu in fiecare dimineata inghit un catel de usturoi,il tai in 3 si il inghit,sa bei cat mai multa apa si cel mai bine ar fii sa stai acasa.Ti-au dat ceva de tensiune?Te .

Mihaela 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Acelasi diagnostic mi s-a pus si mie in urma ecografiilor morfologice de la 14 si 20 de saptamani, deoarece aveam IR-urile mari (fluxurile de sange pe arterele uterine), desi nu aveam probleme cu tensiunea, decat f rar. Ca tratament (in afara de faptul ca sin din cauza contractiilor am stat acasa de la 4 saptamani si nu am avut voie sa fac nici un fel de efort) am facut injectii cu pregnyl pana la 32 de saptamani cand aceste IR-uri au scazut sub 0.5. Ptr asta verificam lunar prin eco morfologic starea bebelusului si a IR-urilor, plus eco normala la 2 saptamani (uneori faceam si saptamanal de frica).
Sarcina usoara si un bebelus sanatos.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 3-4 luni 4-5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Eu am citit de multe femei care au avut tensiune si cu toate astea au nascut,asa ca trebuie sa avem incredere ca va fi bine.

Mihaela 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

jojo_miha, deocamdata nu am un diagnosti clar pus. astept sa vedem ce se intampla saptamana viitoare. daca e vb de IR crescute voi intra in concediu. sarea am inceput sa o scot de ceva vreme. oricum nici inainte nu mancam foarte multa. am trecut pe regim de vara cu salate, fructe si apa multa. pt tensiune mi-a dat Papaverina la bnevoie, cand simt ca am tensiunea mare.

tanima_i20052, jojo-miha, voi ati avut dureri de cap? eu ma confrunt cu ele de la inceputul sarcinii. si uneori stari de greata.

multi !

Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra eu am stari de greata fiindca fac si tratament de mentinere si iau utrogestan,e posibil sa ai aceste simptome ca esti graviduta si atat,dar cel mai bine sa-i spui doctorului.La sarcina trecuta il luam vaginal iar doctorul ma intreba la consultatii daca am ameteli si dureri de cap,nu am avut,dar fiecare sarcina si fiecare organism e diferit.

Mihaela 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, eu am avut greturi pana in sapt 16-17. apoi au trecut insa revin cand reapar durerile de cap. si eu am luat duphaston si gravibinon pana acum 1 saptamana pt sustinere de sarcina. sunt putin impacientata ca mai am de asteptat o saptamana pana la ecografie.....

Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput