*** Mamici de Mai - Iunie2007 *** (43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Andrada, multzam.Corect, in ceea ce scrii!!!! Asteptam sfatul tau avizat. . Daca e cazul merg la urgenta.

Mica, habar nu am de ce mi l-a facut acum. O sa il intre peste 2 saptamani. Noi implinim duminica 30 de saptamani si mi-a spus ca-s in linie dreptata asa ca revederile nu vor mai fi lunare ci una la 2 saptamnai.
Ceea ce stiam io la bb1 este ca testul se facea in timpul travaliului sa monitorizeze activitatea cardiaca a bebelusului si daca cumva prezinta suferinta fetala. Atunci se intra de urgenta in cezariana sau iti provoca mai repede nasterea.
Ca o obs ochiometrica din Giulesti, asistentele faceau testele astea si daca vedeau ca bb e okei isi vedeau linistite de barfa si cafea si daca vreuna din mamici chiar prezenta semne mai imp chema dr. Altfel te lasau in durerea ta.

Asta e o parere neavizata in legatura cu testul de stress.intreb sigur dr pe 27, acu l -am intrebat doar cum se prezinta si mi-a spus ca totul este limite normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Andrada, bine-ai venit in club! Sa stii ca de multe ori dupa ce l-am nascut pe Tudor, am plecat la cumparaturi ptr mine si m-am intors cu haine sau jucarii ptr el! Acum ma uit si ptr asta micu', desi am o multime de hainute de la frate-su!
Cat despre cosmetice ptr bb la spital, la Tudor nu au acceptat de acasa, au zis ca au ele tot ce le trebuie, doar calciu m-au trimis sa iau din oras, ca nu aveau...

Fetelor, ramane valabila programarea Florinei la eco 3D ptr 20 martie, eu nu pot merge.

Dianalaura, chiar am fost la oftalmolog, dar mi-a raspuns ca neplacerile sunt programate si de sarcina, asa ca sa revin la cateva luni dupa ce nasc...

30+ si Tudor(5.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

dideip, e doar 1 mil in plus acum, si nu 3 cum era inainte.

Anca, 30s Andrei Cristian
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

dideip, din cate stiu eu acum nu se mai da 3 milioane daca revii mai repede de 2 ani, ci doar 1 milion!

diana 30+ STEFAN
asa creste bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Andrada, multumesc.

Nu stiu cine vorbea de implicarea sotului - vroiam sa va spun ca pana la un an sunt destul de putini tatii care se implica cum ar trebui. Noi eram si foarte tineri, ce-i drept.
L-am luat (aproape) peste tot - ginecolog, ecografie, cursuri de puericultura, nastere...(vazuta din usa ce-i drept pt ca o asistenta il dadea afara iar alta ii spunea sa intre...).
De-abia dupa primul an am fost cu adevarat multumita de implicarea lui, iar acum, la 5 ani, ma intreb de multe ori daca nu cumva e un parinte mai bun decat mine.
Sfatul meu e sa nu-i stresati prea tare, se vor implica si singuri cand vor fi "pregatiti". Noi avem 9 luni in avans sa ne acomodam cu gandul :) Ei nu percep schimbarea pana nu-i striga pe nume... :)
Cel putin la mine asa a fost. Stiu ca sunt tati care isi spala, plimba, hranesc etc bebelusul din primul an, si altii care nici dupa 5 ani nu considera ca au ceva concret de facut (in afara de joaca cu copilul)...dar cred ca ei sunt exceptii.
Si eu zic ca trebuie sa existe un echilibru, copii au nevoie de ambii parinti. Doar ca in primul an noi avem ceva mai multe atributii in aceasta privinta decat ei, si cred ca asta e un privilegiu, nu un dezavantaj.

Inca n-am gasit doritor pentru programarea la Herghelegiu de pe 20 martie (ora 18). Daca o vrea cineva...

Pupici,
Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna dimineata!

Andrada, foarte bun topnusul tau, face tare bine si acum dar mai ales dupa ce vine bebe!...:)

Dideip, primesti si acum bani in plus pentru bebe daca te intorci mai devreme la servici. Parca nu e vorba tot de 3 milioane, din cate imi aduc eu aminte.

Didialex, mare dreptate ai!
Neaparat scaun de masina daca se calatoreste cu bebe!
Cel mai bine sa fie implicat taticul cat mai mult. Mie mi se parea ca nu face bine ce face (la Maria) dar l-am lasat in pace si acum e expert...:)

Si sunt de acord si cu Florina...nu trebuie luati prea tare. John imi tot spunea (si-i dau dreptate) ca instinctul matern apare inainte de nastere dar cel patern apare de obicei dupa ce il vad pe bebe si il tin in brate...:)))

O zi frumoasa la toata lumea!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Stiti ceva despre faptul ca s-a marit alocatia bebeilor pana la 2 ani de la 2 mil la 2,5 milioane? Asa mi-a spus o mamica!

Asa creste Teodora-Iubita

Motannel, 30+, Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Dideip ... K... m-am prins si eu... dar nu mai vreau sa fac confuzii ca atunci cu PEPSI si apa minerala

Apropos de implicarea sotului... azi-noapte cand ne-am intors sotul meu ma intreba foarte INGRIJORAT daca o sa fie un TATA BUN!!! Mi se si facuse mila de el... asa facuse o fata de ingerash... Cica daca o sa-l rasfatam prea mult!!! Si eu i-am dat exemplu CAINELE pe care l-am tinut la respect... Dar tot el mi-a zis ca si pe caine il rasfata si ii dadea mancare cand manca si el, adik nu respecta programul... Ma miram eu de ce era cainele cersetor... La mine NU dar la sot... DAAAA Acum ce sa zic... eu sunt convinsa ca vom fi niste parinti BUNI... dar se pare ca lui ii e frica

ANTONIO ne zambeste
Andrada 31+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

fetelor,din ce saptamana te cheama bilunar?eu am fost la doctor in saptamana 30 si m-a mai chemat abia peste 4 saptamani.Ma asteptam ca odata intrata in 7 luni sa ma cheme mai des.
tot timpul am impresia ca nu fac tot ce pot pt ca bebe sa fie ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Crstalina, tocmai de tonusul asta se lua toata lumea... ca cica ma agit prea mult si sa mai stau si potolita ca nasc prematur, dar parca vezi ca NU va fi deloc asa!!!

Motannel, nu stiu ce sa zic... Tocmai s-a facut 2 milioane de anu' asta... chiar asa sa mareasca din 3 in 3 luni???

ANTONIO ne zambeste
Andrada 31+ cu Antonio

Mergi la inceput