*** Mamici de Mai - Iunie2007 *** (43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

didialex cand se face testul de stres pentru bebe? Si de ce?



Mica 31+ Maya Alexandra

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Ieri am avut o zi PLIIIINA...

O sa pun poze facute aseara la petrecerea PENSIONARILOR... ca s-a nimerit sa fie si ea in acelasi timp cu sarbatorirea celor cu care am fost noi

Imaginati-va ce fete faceau omanii aia cand ma vedeau pe mine pe-acolo Si cu ETERNUL meu baticutz

HAi ca pun tel. la incarcat si apoi UPLOADEZ poze pe site

FLorentina, felicitari pt. noua saptamana!!!

Florina, material gasesti in Obor, Big... eu de locurile astea stiu... si sunt si OK ca preturi... Ca asa or fi avand si in COCOR sau Unirii dar... aaah si in AUCHAN gasesti!

Pai cum DIDEIP... nu esti sigura ca a fost Alegrutza??? Eu am avut senzatia ca ati zis ca ati si vb cu ea... Hmmm... sa ma uit pe poze ca parca asa ne-ai sfatuit!

PS: Kay sper ca esti BINE!!! Intra si tu ca NU vreau sa am emotii toata ziua... Zi-ne cum stai cu FUNDU'

ANTONIO ne zambeste
Andrada 31+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Ancamari, ma bucur ca ai decis sa-l inscrii pe micut la dr Taropa. Probabil si eu tot la ea voi merge, caci deocamdata nu am alta alternativa. Sper sa fim multumite de ea. Cat priveste caruciorul, ti-as spune cu drag ce marca este, insa el e acum la Braila la parintii mei si-l voi lua de acolo abia dupa Pasti! Oricum daca vei cumpara caruciorul din Austia si e fabricat acolo, atunci probabil ca va fi de buna calitate.
Fetele, apropo de condus, si eu as vrea s-o pot face macar pana la sf lunii aprilie ca sa-l aduc pe Matei de la cresa. Totusi imi amintesc ca la prima sarcina, nu mai putea sta la volan incepand cu saptamana 33-34. Simteam ca eram prea ingramadita si bebe apasa pe toate organele. Mie si acum mi se intampla ca la toaleta sa nu mai pot sta decat cu picioarele departate, altfel simt ca-mi apasa rau pe vezica si altele...
Andrada, ma bucur ca a fost frumos la Bamboo. Sa stii ca samponul KLORANE pt BB e unul din the best of. Eu il folosesc la Matei si imi place cum spala ca sa nu mai zic ca are un miros minunat! Ca fier, mie dr Badiu mi-a dat sa iau Tardiferon, dar atentie ca da arsuri administrat inainte de masa si de aceea eu il iau dupa masa.
DianaLaura, ce soacra buna ai! Deh, daca e din Braila! Sa-mi arati si mie te rog o poza cu cosuletzul cand intri in posesia lui, eventual sa-mi spui si pretul please. Apropo, si noi o sa mergem la parinti in BR, dar la Pasti!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 28s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

'neata si voua!
Apropos de drepturi.Sa stiti ca aveti dreptul(cu exceptia celor pe care le stiti deja) la o prima de nastere de la firma la care lucrati, echivalenta cu un salariu mediu pe unitate.Duceti certificatul lui bebe si o cerere prin care solicitati ajutorul.Iar daca va intoarceti la serviciu mai devreme de a implini copilul 2 ani puteti lucra doar 6 ore, fara sa va afecteze drepturile salariale.
O zi buna!
Lavinia, 26+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Motannel, nici eu nu stiu prea bine...daca stiu iti spun, poate fetele stiu mai bine. De trusou nu stiu exact unde se depun cererile, probabil ca il momentul in care merge taticul sa inregistreze copilul i se va spune mai multe acolo...despre banii de CIC stiu ca sunt dati de la directia asta cu protectia familiei, nu de la casa de pensii cum era pana acum, insa dosarul se depune tot la primarie. Si din cate stiu eu se depune de mamica personal, chiar imi amintesc ca erau discutii pe aceasta tema si la TV, cum stateau mamicile cu bebei de o luna la coada la primarii la depus dosarul.... Cred ca cel mai bine intri pe site-ul primariei locale si acolo banuiesc ca sunt informatii cu ce trebuie sa contina dosarul de CIC. Chiar acum o sa caut si eu sa vad.
Florentina, si eu am in ultima vreme probleme cu ochii (chiar si acum parca ma dor, ma ustura)..dar asta e...poate o compresa cu apa rece ii vor mai calma. Si relaxare, cu ochii inchisi, nu la TV!

diana 30+ STEFAN
asa creste bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Didialex...
Penicilinele traverseaza bariera placentara. Desi aceste antibiotice se considera a fi inofensive pentru fat, nu se vor administra la femeia gravida decat in caz de stricta necesitate.
Asadar, eu zic sa discuti cu medicul, sa vezi ce iti recomanda el acum pentru infectia pe care o ai.... ca nu intotdeauna este vorba de acelasi agent patogen... si deci tratamentul nu este mereu la fel...
Asadar, daca el iti recomanda (pt. infectia pe acre o ai) penicilina V, dupa cum am scris mai sus, este considerata a fi inofensiva pentru copil si in caz de nevoie (deci cazul tau) poti s-o iei!

SI despre povestile cu prematuri... ce sa mai... eu citesc de vreo cateva luni povestile de-acolo... Ca ma bucura sa vad ca si ESENTELE TARI au sanse mari de supravietuire cu micile greutati... ca deh in viata mai dai si de obstacole... Cred ca eu sunt un in caz PIERDUT... Nu stiu ce ati putea sa imi faceti sa nu mai fiu asa optimista!

ANTONIO ne zambeste
Andrada 31+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Buna burtici,

Am pus si eu in poze pulovarul cu fluturas. Acum mai am botoseii (de fapt unul, ca unul e gata) si mai am lana pentru 2 pulovare si poate o fustita sau pantalonasi.

Am zis ca daca le termin pe toate inainte sa nasc e mare lucru :))

Florina, cum a zis si Andrada, lana gasesti in Big, Obor, Cocor, sau Bricostore - si e si un magazin pe Elisabeta unde am gasit si niste modele (cu dimensiuni etc). Sau in diverse magazine de cartier.

Despre dimensiuni pulover - gasesti pe net site-uri care dau dimensiuni aproximative pentru diverse varste ale copilului, si daca vrei iti trimit si eu niste modele scanate - de unde poti refolosi macar dimensiunile.

pupici,

Anca 29+

poze
bebelusa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Liviana mersi pentru informatii Adevarul este ca si eu auzisem ca e bine sa avem sampon KLORANE in bagajul de spital sa-l spele cu el pe bebe... Si o sa-l iau la mine, mai ales ca ne-a dat si o mostra micutza... o iau pe-aia Eu ma bucur muuult... ca am primit ceva pt. el... E un sentiment ciudat... Pentru demachiant si crema nu m-am bucurat aproape deloc comparativ cu samponul, prosopelul Chiar e ciudat (eu fiind o fire egoista... ) sa ma bucur ca primesc pt. el...


ANTONIO ne zambeste
Andrada 31+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

multumim de noul capitol, mai avem cateva si incheiem. ce frumos.
Azi printesica mea e mai linistita probabil mai pune ceva grame la cantar in perioada asta.
Am vazut ca vorbeati de respiratie. Si eu sunt convinsa ca te poate ajuta foarte mult, asa ca incerc sa tot repet. E destul de usor asa pe SEC cum s-ar spune dar sa speram ca ne vom descurca si atunci. Eu sincer pe asta mizez cel mai mult.
Andrada ce simpatica esti la faza cu bebelusul cu mainile in cap.
ok, sa aveti grija de voi,noi plecam la plimbare.

O sa fiu si eu mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dideip spune:

Andrada, am spus si ieri ca nu sunt sigura daca este Alegrutza sau Arcadia(ele mi-au dat Pm ca vor veni, dar de dimineata am primit Pm de la Arcadia si spunea ca nu a reusit sa ajunga,deci era Alegrutza care ii dau un si imi cer scuze ca nu am vb cu ea)
Lavini spune-mi si mie (poate stii)daca te intorci mai devreme de 2 ani la servici mai primesti banii aceia (cca 3 milioane). Verisoara mea sa intors mai devreme la servici si pe langa cele 6 ore care le statea la servici, primea salariu intreg si primea si o suma de bani ca a venit mai devreme la servici pentru bebe.
Fetelor voi stiti ceva de asta?

Paula32+


poze

poze bebe

Mergi la inceput