Mamici de septembrie - octombrie 2007 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Alinush, imi pare tare rau pentru tine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marushka spune:

Neatza gravidute si de la mine!

Fetelor am si eu o mare nelamurire. Saptamana asta sau sapt. viitoare urmeaza sa fac ecografia morfologica si masurarea pliului nucal. Cred ca o voi face la medsana acolo unde am facut si prima eco la 9 saptamani. Dar sunt intr-o mare dilema: De care eco sa cer, eco morfologica de trim I sau eco morfologica + Doppler trim I? Care e diferenta intre ele? Si va intreb daca masurarea pliului este inclusa in eco morfologica sau este o operatiune separata?

irinabobe, tomasa voi de care eco faceti ?

alehiam felicitari pentru intalnirea cu bebe

alinush sa ai curaj sa mergi mai departe!

Roxana_G sper ca te-ai mai linistit cu TT-ul ala.

Si inca ceva daca tot merg la eco, la 12-13 saptamani ar putea sa-mi spuna si sexul bebeului? La voi, cele care ati aflat deja, la cate saptamani v-au spus ?


V-as multumi foarte mult pentru bunavointa de a-mi raspunde.

Taniusha 12+

http://bd.lilypie.com/EzQqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu am specificat ca vreau eco de translucenta nucala ca sa fiu sigura ca cei de acolo pricep ce vreau, pt ca am sunat le vreo 4 clinici si la fiecare se numeste altfel. de ex. la medlife am intrebat-o pe tipa de la programari cum se numeste la ei aceasta eco si a zis ca nu mai stie dar stie despre ce vorbesc.

13+

http://bd.lilypie.com/DHjip2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Buna dimineata si de la mine

Am incercat si eu sa scriu aseara, dar n-am reusit. Am avut o conexiune cam lenesa.

Am fost aseara la echo si, pe langa faptul ca BB e bine, normal dezvoltat, cu translucenta nucala 1.6 si cam cu 6 zile mai mare decat arata calendarul, am avut o lunga discutie cu doctorul legata de TT. I-am spus ca nu cred in utilitatea si oportunitatea acestui test, desi insista sa il fac. Si mi-a explicat urmatoarele lucruri: evaluarea riscului genetic este strict o problema de statistica si probabilitati (ce nu mi-a placut mie statistica!). Faptul ca un laborator oarecare a facut o analiza de risc seaca si strict matematica si a ajuns la o anumita probabilitate nu are valoare ca indicator in sine. Aceasta probailitate trebuie corectata cu o serie de alti factori si variabile, cum ar fi antecedente familiale, boli cronice in familie,starea de sanatate a mamei, eventuale dereglari hormonale care ar putea interfera, "bune obiceiuri" cum ar fi fumatul, si mai presus de toate, coroborata cu rezultatul masuratorii echografice, facuta, pe cat posibil, la un interval de maxim 24 ore de la momentul recoltarii. Dozajele hormonale care se masoara, sunt analize pe care majoritatea obstetricienilor le solicita pentru aceasta varsta de sarcina, fie ca ii spun TT sau altfel.

Concluzie: rezultatul de laborator nu are nici o semnificatie pana nu este interpretat de medicul care monitorizeaza viitoarea mama. Problema e ca multi medici solicita efectuarea acestui TT (mai mulot pentru ca e la moda cred), fara sa aiba capacitatea de a duce la bun sfarsit investigatia, si se multumesc cu rezultatele de laborator pentru a da verdicte.

Concluzie 2: voi face totusi TT pe 30 martie (atunci m-a programat), insa voi face si echo si recoltarea in acelasi moment, sub supravegherea medicului, rezultatele vor fi ridicate direct de catre medic si evaluarea riscului se va face de catre acesta si nu de laborator.

Nu sunt linistita, dar incerc sa nu mai fiu paranoica.



Ana 14+ si Mirunica (16.05.2003)
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Irina, eu voi face ecografia la 14 sapt. fix, adica exact in ziua in care implinesc 14 saptamani de sarcina. Asa ca eu nu cred ca este prea tarziu, stiu ca masurarea pliului nuchal are relevanta daca este facuta pana in saptamana 14.
Marushka, eu merg la dr. Iosup la cabinetul nou deschis din Sandu Aldea. Intamplator acolo are eco 4d, dar eu stiu ca nu conteaza asta, 4d-urile sunt doar spectaculoase, oricum masuratorile se fac intotdeauna in 2d. Eu m-am dus acolo nu pt. 4d ci pt. doctor. La sarcina mea anterioara tot la Iosup am facut prima ecografie, la 13 sapt+, la centrul medical unirea. A fost facuta pe un aparat 2d, mi-a facut toate masuratorile posibile la acea varsta, a masurat fireste si pliul nuchal si mi-a spus si sexul copilului, fara urma de dubiu. Mi-a dat chiar poza cu sagetica spre penis .
Deci pt. o ecografie morfologica este absolut suficienta si concludenta o ecografie 2d. La orice ecografie morfologica de 13-14 sapt. eu stiu ca se masoara si grosimea/translucenta pliului nuchal, fiindca in general de-aia o faci la varsta asta de sarcina.
Eu zic sa ceri eco morfologica+doppler. Dopplerul e important pentru ca masoara fluxurile de sange atat din inimioara lui bb cat si din arterele tale uterine si din cea ombilicala. Eu, desi niciodata n-am cerut asta in mod explicit cand mi-am facut programarile, mi s-a facut si dopplerul de fiecare data, dar ma gandesc ca poate nu peste tot intra in procedura standard si nu merita sa risti sa nu ti-o faca pt. ca n-ai cerut.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Tomasa, poti sa imi spui si mie cam pe unde vine cabinetul Doctorului Iosup? Ma bate gandul sa fac si eu o echo la dansul, ca e bine intotdeauna sa ceri si a doua parere. Si cam cu cat timp inainte trebuie sa faci programarea?

Merci

Ana 14+ si Mirunica (16.05.2003)
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush2005 spune:

quote:
Originally posted by ancasilv

Alinus, imi pare f rau de ce ti s-a intimplat. Dar cum a fost posibil??? Scuze, nu vreau sa invirt cutitul in rana, dar sint si eu stresata de probabilitatea ca asa ceva sa se intimple si eu sa nu stiu.Eu cind am pierdut sarcina trecuta am avut niste dureri groaznice (am inteles ca au fost ca la o nastere). Asa ca daca poti sa povestesti ce s-a intimplat, ti-as ramine datoare. Of, nu inteleg de ce se intimpla atitea chestii d-astea asa nasoale. Debea astept sa merg la eco sa vad ce-mi mai face fasolica.
Va pup si o zi frumoasa va doresc!

Poze nunta...
anca +8



ancasilv, eu nu am avut nici o sangerare, nici o stare de rau, absolut nimic care sa sugereze ca ceva ar fi in neregula. Eram in sapt 13 si m-am dus la controlul normal, la care m-a chemat doctorul. Mi-a facut eco si a inceput sa clatine din cap..."nu e bine...nu e deloc bine..."..si apoi mi-a zis ca sarcina este oprita din evolutie undeva in jurul a 7 saptamani si ca nu are sctivitate cardiaca, si s-a mirat si el cum de nu am avut nici o sangerare. A zis ca este iminent avortul spontan in urmatoarele zile, asa ca mai bine sa fac eu intrerupere decat sa astept sa se intample natural ca poate fi mai grav si cu probleme mai nasoale pentru mine. Asa ca m-am dus, s-a uitat si doctorita pe eco, a vazut poza si a clatinat din cap...si "asta e, scumpa mea, se intampla, nu avem ce face...uneori natura nu combina bine cromozomii si nu avem ce face..data viitoare va fi bine.." ....Si asta a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

ALINUSH2005

TOMITZA
14+
bebelushu'

Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Tomasa si eu m-am mirat ca nu a vazut sexul lui bebe... dar probabil este destul de capos/capoasa si se misca destul de mult. L-am vazut la un moment dat ca se chinuia sa prinda ceva, dar nu reusea...Oricum aveam o presimtire ca nu o sa aflam acum ce este. La final cand ne-a zis dr ca avem un bebe sanatos care se va naste in septembrie, sotul meu a intrebat ce este... iar dr. i-a raspuns ca e ok
Asa ca asteptam urmatoarea ecografie... pana atunci avem un bebe surpriza .
Asta e, eu ma bucur ca sunt toate masuratorile bune. Iar pliul nucal la 14,5 saptamani a masurat 1,83 mm.
alinush2005 imi pare rau
Ana cabinetul dr. iosup este pe strada C-tin Sandu Aldea, nr. 86 (intre casin si facultatea de agronomie, pe lina lui 41); se numeste Fortis Center si te poti programa la 0724.46.46.46
Roxana putere si o sa vezi ca bebe e bine, iar totul e doar o alarma falsa



Mad, 14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Alinush , imi pare tare rau.Ai grija de tine!


Nana, 13+
In asteptarea lui
Bubu la 12 sapt si 3 zile.
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput