Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

buna dimineataaa!
Chris, vad ca tu iti mentii bunele obiceiuri de la odisee, adica te trezesti devreme si semnezi printre primii condica si la scutece.
Carla, succes cu diversificarea. Cu prima linguritza nu cred ca vor fi mari proleme, mai incolo, la cantitati mai mari sa vedem cum va fi. Noi inca nu am inceput, dar pentru ca David nu e grasunel o sa incepem cu cereale,orez cred. Inca nu stiu daca simplu sau cu ceva mar, etc.Vorbim cu pediatra si mai citim pana atunci.
Bambo, am vazut ca tu ai inceput cu cereale si spuneai ca Antoniei ii plac mult. Le prepari cu lapte sau cu apa? Ii dai numai seara sau si dimineata?
dandusa, multa bafta cu nenorocitul de bibe!
Poate conului Grigore chiar in acest moment i se strapunge mititelul cu un ac subtireeeeel de catre o asistenta sexi, hi, hi!Hai fii tare, boiere!
Mirona, cat mi-au placut filmuletzele !!! Am incercat si noi acasa, faza cu degetul n-a prins, in schimb cu hohotele de ras ne-am descurcat. Totusi nu ne-am distrat chiar atat de bine ca si Kara, poate lipsea o Laura?!


ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

poze David Mihai
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">David si prietenii lui


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

buna de dimineata.

mai avem bolnaviori printre noi? Pupa mama pe toti sa se faca bine. Si piciorusele si ochisorii si nasucurile si burticile si bubitele ... si sper ca n-am uitat nimic. mama tot. Si pe mamici si pe pitici.

ma bucur ca v-au placut filmuletele. Mai avem o droaie - dar le pun doar pe cele mai interesante. Acum mi-am si facut un cont nou - ca deja depasisem dreptul la MB.

Dandusa un sfat si de la mine - daca vrei sa-l primesti.
Eu m-as mulge, in locul tau, doar 30 ml - i-as amesteca cu cereale si i-as oferi fetei.DAR - nu la masa de seara - fiind obosita nu cred ca mai accepta - incearca si tu la masa de 10 sau de 13 - and e mai vioaie. Ii dai fetei inainte de san - apoi cand va simti sanul va fi ca o delicatesa.
Si parerea mea este ca poti incepe deja cu diversificarea - sa nu te mai chinui cu formula - si nu e neaparata nevoie sa incepi cu sucurile - fa supica si incepi cu legumele piure. Morcov, telina, patrunjel, pastarnac, apoi cartof .... etc.
Si zeama la final - daca mai vrea. Incepi usurel - completand cu san - pana inlocuiesti o masa (cea de pranz) si asa vei avea mai mult lapte pt ea la urmatoarea masa.
cand se va obisnui cu cerealele - poti sa i le faci in formula - apa sau lapte - si astfel mai ai facut economie de putin san pt celelalte mese. Pe la 5-6 luni incepi si tu cu sucul.
E si asta o varianta - oricum, vb Ruxandrei - diversificarea nu e o regula ci "la diversificarea te joci de-a incercatul, vezi ce accepta si cum accepta si tot asa."

fug sa mai pun niste poze



Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV,V, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070120&ctime=122902" target="_blank">4,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070121&ctime=010305" target="_blank">5,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070122&ctime=123722" target="_blank">6,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070213&ctime=123710" target="_blank">7,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070312&ctime=071228" target="_blank">8,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070313&ctime=123239" target="_blank">9,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorym spune:

Chris gata ne conformam. Ce atitia medici ?Pai in loc sa le luam jucarii la fulguleti dam bani pe medicamente si la doctori? Gata: declaram razboi medicilor!

Alexandra la cum e imbracat si cu mertzanul sigur il scapi repede la fete! Acum pregateste si banul ca na… fetele tb scoase in oras(pe banii parintilor normal)!

Kokorina ce bine ca ti-e sandokanul sanatos! Si noi am luat sirop de tuse chiar daca plaminii erau k si fara ros in git.Dar e bine ca nu le strica. Ei cica isi mai dau din secretii cind tusesc.Mi-a mai zis pediatra sa o tin mai inclinata ca sa duca secretiile in jos si sa nu se inece cu ele.
Iar cu analizele scriu ; pai cum sa nu stiti?

Vai de capul meu miro ce frica mi-ai facut ca si noi suntem programati pe 20 la vaccinul de 4 luni si-l facem pe infanrix penta.
Ce scumpa e karina cind ride in hohote. Uite o sa pun si eu filmuleteze ca a mea ride la gisca de la carusel.

Porumbita stai pe aproape ca atunci cind incep diversificarea adica pe la 5 luni jumate strig dupa retete ca mie tb sa-mi explici ca la timpitzei . Off tare greu sa fii mamica! Dar am promis ca nu ma mai pling; sanatoasa sa fiu ca le-oi face eu pe toate.

Mormelvoi sa-ti traiasca micul crestin!

Carla success cu diveresificarea!

Madalutza
multumim: salvat in calculator!


LoryCatrinel Rianna
poze lory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anateo2004 spune:

dandusa,eu daca as fi in locul tau as continua cu sanul dar i-as da si cereale.poti sa le faci piure,cereale,si i le dai cu lingurita,eu asa i-am dat teodorei.ranane la alegerea ta daca sa le faci cu lapticul tau sau nu.eu ii luam cereale care aveau si lapte in ele si ii le faceam cu apa.ideea mulsului nu ma incanta.eu zic ca le va accepta usor cu lingurita pt ca sunt dulci.eu am fost incantata de cele de la milupa.dar sa fii atenta sa fie fara gluten.
eu iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anateo2004 spune:

a,am uitat ceva,e indicat ca atunci cand vrei sa incerci ceva nou la bb-ei e bine sa nu fie ff flamnanzi ca refuza,nu sunt dispusi sa incerce,vor tot ceea ce stiu mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Si eu is cam depresiva... sper totusi sa apuc sa citesc ceva din urma ca am la restaaantze.. valeu, valeu.

Dandusa, da ia incearca sa-i dai cerealele cu linguritza. I le faci cu lapte praf (atentie: numai cereale fara gluten= orez, porumb sau tapioca) si incerci cu linguritza. Incepi cu 2 lingurizte, extrem de incet pana poti sa-i inlocuiesti o masa intreaga.. daca vrea donsoara, bineinteles.

Iar cand te hotarasti cu piuree-ul de legume poti sa adaugi in piuree cate o masura de pudra de lapte praf. Asa il faci si mai satzios si-l accepta (teoretic) si mai usor. Oricum piuree-ul de legume nu e chiar apa de ploaie c-are si ulei.

quote:
Poate conului Grigore chiar in acest moment i se strapunge mititelul cu un ac subtireeeeel de catre o asistenta sexi, hi, hi!Hai fii tare, boiere!


Roxanico , conu tre sa fie puternic mai incolo, asa ca acum isi mai trage un pic sufletul si trage la aghioase. Nici vorba de-o asistenta sexi; e dna dr in carne si oase. Super-simpatica si extrem de grijulie.. dar nu sexi si dulce..
Sa vedem daca-i va face vaccinul ca ta'su ii bushit rau... as prefera sa-l facem sa scapam o data, dar nici sa dam in alta nu vreau..

4 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

laura sa ti traiasca feciorul!!! la fel pt danutz si madaluta

quote:
Originally posted by chris80

pai in loc sa ma laudati ca ce harnica sunt eu si cat stau in bucatarie...nici macar nu am zis ce gustosi sunt mucenicii,ce buni sunt cu nuca multa si cu scortisoara, doar am pomenit in treacat ca i-am facut...



te ai gandit ca poate nu ziceam nimic de ...invidie.... la mine...am terminat nucile goale si mucenici tot n am facut....

a deju bine ca te ai enervat ca cine stie cum ma uitam-desi nu obisnuiesc- si iar faceam taraboi de ori ma luati de nebuna ori ma dadeati afara......

miro,dandusa cu tot respectul, nu mi se pare corect cand se va obisnui cu cerealele - poti sa i le faci in formula - apa sau lapte - si astfel mai ai facut economie de putin san pt celelalte mese. eu zic ca e clar ca in mom in care incepi diversificarea laptele tau se imputineaza, pt simplul motiv ca bb ajunge sa inlocuiasca mese de san cu altceva, deci sanul nu mai produce la fel de mult...in extremis, la un an, cand va avea san doar seara, ma indoiesc ca voi avea la fel de mult lapte ca acum....bine, asta nu inseamna ca la prima lingurita de suc...pa laptic..stiti voi ce vreau sa zic...eu cu economia era sa pierd lapticul...si la dia chiar asa a fost...of, mai, dandusa...de ce tebuie sa treci tu prin asta? eu nu reusesc sa l obisnuieasc nici cu suzeta, dar cu bibe....uite ca mi a mai venit o idee! gaseste o tetina care sa semene cat mai mult cu suzi... deci tu esti sigura ca ei nu ii e bine? inj afara de greutate...mai e maraita acum dupa ambii sani la fiecare masa? uite un maaaare pt voi

ruxandra si tinem pumnii boierului

_
diana si david din 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

.. am uitat sa spun, am apucat sa admir ieri slide-ul. F reusit. Felicitari!

Chris saru' mana pt reteta. Copiat. Acu mai tre sa si-o incercam.

Dandusa, cu graficele de crestere merge pe un site care e "parinti" si adaugi tu inainte www si la capat com, si pe prima pagina are aceste grafice de crestere.

Dianocica , eu inteleg ca sunt diferentze intre cantare, dar 500g ??!! Asta e prea de tot. Ceva e putred rau. Nu c-ar conta chiar 500g la dmic..
Felicitari pt rostogolire! Deci avem dovada ca dmic ca un mascul adevarat n-are sunci, ci muschi.

Teutz, ce proasta inconstienta. Auzi tu, cu plodul bushit se apropie de bb mic. Da macar doctoritza si asistenta purtau masca de protectie?? Cum se simte Alexia?


Yagmur, eu chiar n-am de unde sa stiu cum este la voi.. dar iti spun ca e f posibil sa se mai schimbe lucrurile vis-s-vis de Luca si de tatal sau. Mai ales cand va mai creste, si mai ales ca este baiat... nu stiu, dar unor barbati le trebuie mult mai mult timp pana sa realizeze ce se-ntampla, sa-si revina din soc. Am un exemplu chiar langa mine... Riscul este sa fie total in contratimp cu mama, care lasata atata timp singura si-a pierdut rabdarea si ingaduinta pt tata.

Oricum tu esti o persoana ff speciala, care aduce multa bucurie in jur. Dovada, toti sunt alaturi de tine si nu te lasa la greu. Este mare lucru.

Angi, bine c-ati scapat cu bine. Da vorba fetelor, ce de amanunte.. picante. brrr.

Iasmi, multa sanatate. Sa inteleg ca nu poti scapa de lapte. Stiu ca exista tratament pt ablactare.

Mormevio felicitari pt botezul lui Alin. Am tras un pic cu ochiul la poze.. in prima, cea in costumul de satin alb, este mortal! Ca un printz. Sa va traiasca!

Roxanica, nu ne mai complexa cu asa cantitati mai fata draga. Hai .

4 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Multumim frumos pentru felicitarile de ieri.
Nu am mai intrat demult pentru ca am fost cam ocupata .Ieri am fost si la controlul de 3 luni.A cantarit-o si are 4.900.A luat 500 g in 3 saptamani,de fapt intr-o luna ca in prima saptamana cand mi-a cantarit-o nu luase nici un gram si inaltimea 60 cm .Tzinand cont felul in care mananca eu sunt multumita ca a luat si in cele trei saptamani cei 500g.
Sa va spun ca de azi incepem diversificarea cu suc de mar si morcov,azi doua lingurite una de mar si una de morcov de maine cate 2 din fiecare pana ajung la 10 lingurite pe zi din fiecare .Apoi de la 3 luni jumate incepem cu cereale doua mese pe zi.

FELICITAM si noi bebelusii de azi care implinesc niste lunisoare.
DANIEL de Laura13
DAVID de IuliaP
DARIUS CRISTIAN de Madaluta
RARES ANDREI de Danutz
Azi sunt numai baietei ,sa creasca mari,sa fie sanatosi siii.....
cuminti.


-------------------------------------------------

GINA printesei ANA-BEATRICE (13 dec 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

sa va zic: cam pe cand avea pisi o luna, i-am zis lui alex sa cumpere fashe de tifon de la farmacie, ca se termina. ii spun prima data, ii repet, ii mai zic si a 3a oara, ma enervez, nu ii mai repet si a 4a zi cobor eu si iau. in seara respectiva vine si al meu mandru cu pungutza plina cu ce cerusem.
saptamana trecuta: ia seringi, ca nu mai avem (ii masor calciul cu seringa). asta se intampla joi, cred. vineri, sambata, duminica, luni trec fara seringi. ieri ma enervez si cumpar 20 de bucati, sa se gaseasca. seara, alex imi intinde victorios punga cu cele 20 de seringi cumparate de el. imi venea sa i le var pe gat una cate una, zau asa!

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput