LMA * Ghiocei de martie-aprilie 2006 * (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Pai de-asta n-a mai dat Ada pe la ghiocei...ea era cica ocupata cu tricotatul, curatenia,etc...cand colo ea...,adica nu,mai degraba !!
Andreea, cum i-o fi trecut prin capsor sa se prefaca??? "Baietelul" ei e cumva negru? Ana are un negru (Gil!!)de pe vremea copilariei lui tati,da'soacra-mea nu-l da..cica sa se joace acolo cu el,oricum nu-l iubeste nici pe ala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

Alina, pe langa gal-gal-gal ... tricotat si smotruit, n-am mai intrat si pentru ca ma calca pe nervi prima pagina ...e luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuungaaaaaaaaa, de ma ucide. Si eu ma tot duc sa vad cine mai da ceva de baut in ziua respectiva, si ... ... ...
Asta e, da' io lu' "baietel" tot i-am spus LA MULTI ANI :))))))))))))))))))))))))))))))))))))

_
adar si MAIA (30 martie 2006)
''cel mai iubit copil ...''
MAIA minunea cu ochi mari




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Imi place poza cu dintii de Maia care se vad biine de tot..
stai ca n-am inteles-o pe aia cu baietelul?!..si nici mie nu-mi place lista...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Salut fetele.... de cand m-am intors din Ro am o continua stare de indispozitie, pricina sa pun bot din absolut orice.Care dintre voi a mai luat-o asa pe aratura ca mine, si cum s-a vndecat?! Partea cea mai buna e ca timpul petrecut cu Nicola este un timp pe care il iubesc, chiar daca se tine numai de nazbatii.Adulti nu prea suport in jurul meu, si mai ales daca au de comentat ceva la cum ar trebui sa ingrijesc fetita.
Cat sper ca de acum sa se termine cu atata durere la voi, si sa inceapa primavara...va pupam si va dorim sanatate maxima
Micaalsa mersic de carticica.Chef de bucatareala nu voi avea niciodata, ca nu mi-a placut in viata mea sa stau in bucatarie sau sa spal vase.... ma rog, insa pt Nicola, mi se cam schimba toate dispozitiile
Andreea Georgiana esti tare delicata ca m-ai clasat numa ca magarus, si nu ca magar adevarat( asa cum ma sinteam eu).Ce face Bubu cel "cuminte"?O pupam sa se faca si mai cuminte !!!!!!!!!!!! hihihihi
Gabi fer Cred ca Alex al tau poate fi concurat la capitolul "relebiune de freza" numai de fica-mea.Si ei tot multidirectional ii sta parul, si toata lumea se amuza pe seama asta
Tania2 pozele Biei sint singurele pe care am reusit sa le vad.Si voi tot numai in 2 dintisori stati?Eu cred ca Nicolei restul dentitiei o sa ii dea la nunta... ce mai, am de asteptat nu gluma.
Mariana oare cum poti tu cu 4 copii,dintre care doi bebei, sa fii asa de activa si sa ai un tonus asa de bun?! Felicitari.Am sa ma duc sa caut si eu pozele cu Magdutza.Mi-e dor de o gagalice asa mica, insa numai in poze... in realitate, Domnul stie daca oi mai avea vreo data curaj sa repet exeperirenta.Insa tre sa ma grabesc in decizie, oricare ar fi ea, ca eu nu mai am prea mult timp fizic pt un al doilea bebe, si ar fi pacat sa il ratez, daca totusi as mai vrea unul
Va pup... simt cum ma cocles iar, chiar si asa facand ceva ce imi place, adica sa petrec timp pe forum.
Stefanna si Bianca-Nicola( 22 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

alina, e un BAIETEL, al lui Ayryny ... care a implinit un an zilele trecute ....
Si noi nu stim nici cum il cheama, nici daca e sanatos, cum nu stim nici despre mama lui de altfel ... dar ii avem in lista ... ase, de sanchi ... ca sa fim marinimoase ....

_
adar si MAIA (30 martie 2006)
''cel mai iubit copil ...''
MAIA minunea cu ochi mari




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MP spune:

Dragele mele,

Cu intarziere vreau sa va multumesc din suflet pentru urarile de ziua mea! Mi-ati facut unele dintre cele mai frumoase urari pe care le-am primit si va multumesc enorm(Kim,Biuta,Mihaser,Irina,Alinaalex,Aalina2003,Claudia,Serj,Ciuf,Ceela,Delia,Cat,Micaalsa,Polixeni,Catrinel)!Multumesc de telefon Cat,Serj(am vazut ca aveam un apel de la tine),multumesc de email Diana!
Ziua mea a trecut fara mare tam-tam,doar cu o mica masa stil italian, urmata de un tort, alaturi de invitatii mei de seama-tati si juniorii.Baietii s-au intrecut care mai de care sa imi aduca flori si asa se face ca acum am casa plina de trandafiri,lalele si ghiocei.
Copilasii se simt in sfarsit mai bine,nu au mai facut febra si ma rog la Cel-de-Sus nici sa nu mai faca. Au fost aproape 3 saptamani de cosmar care m-au distrus fizic si psihic.
Multumesc ca m-ati ascultat si m-ati incurajat cat si cum ati putut si voi.
Duminica am fost in parculet si ne-am relaxat la aer curat pentru ca a fost o vreme superba.La marginea unei paduri am gasit si ghiocei si am cules cativa cu emotie si bucurie in suflet,dar si cu nostalgie gandindu-ma la copilaria mea petrecuta la bunici,in frumoasa Bucovina.
Acum cand va scriu e deja luni noaptea..si mai sunt 3 zile si un pic si vom pleca acasa.Vineri speram sa ajungem mai devreme in Viena sa ne mai clatim ochii pe acolo putin si apoi seara avionul si gata! Aventura s-a incheiat.


La multi ani si tot binele din lume urmatorilor puiuti:

Mario Valentin(ema)
Andrei-Ioan(aileana)
Bogdan(diana1968)
Matei(tili)
Alesia Ioana(bitab)
Si cate o floare pentru mamicile lor,bineinteles.

Fetelor,sper sa va mai pot scrie zilele astea macar o data si mai mult(am promis si data trecuta dar nu am reusit).E o saptamana cam plina pentru noi...Daca nu,va voi scrie mai multe cand ajung acasa.
Va imbratisez cu mult drag pe toate!
O saptamana minunata sa aveti!




Monica,Vlad (27.01.2002) si Matei(14.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Fetele ati fost harnicute...am vazut mumoasele poze cu Bia cu Dariucu si cu Maia - scufita rosie

Irina da despre Ileana Marius va spuneam! Sigur o sa va mai dau vesti...sau o sa ne dea Alina!
Si io am operatii la genunchi(in spate!) si toata viata m-au obsedat si nu am purtat fuste scurte sau pantaloni

Ada eu speram sa ne viziteze Noe in persoana, ca si mie imi e dor de ea si de Bia. Despre listuta...asta e! Important e ca ne descurcam cu ea asa! Tinutza era mai meticuloasa, insa chiar daca s-ar dechide schimbarea ei nu stiu cand as putea sa fac schimbarile...din motive de Cristian, master, sport, sarbatori...

Andreea promit sa pun poze de indata ce le fac!

Alinaalex da si noi o sa avem clovn si zana florilor si copii de la 1-7 ani.

Alina2003 si baietelul meu tot cu telefoane, tecomenzi, capace de borcane, teluri si cabluri se joaca...f rar cu jucarele.

Poli spune-mi te rog unde e cel mai fain in Creta...ca nu ne putem hotari...sotul vrea pe partea aceea cu Marea Libiei...in Chora parca. Ajutor pls! voi unde mergeti in luna de miere?

Va pupacesc!

Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 " target="_blank">Filmulete
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Mihaser,noi am fost in Creta la Hersonissos,la un hotel de 5 stele si a fost mirific,mai ales ca am ajuns si in Santorini.Daca vrei,iti pot da mai multe detalii si...poze+relatii la o agentie de voiaj.Dar,la fel de mult mi-a placut si in Tunisia,unde am avut conditii mult mai bune,la preturi muuuuuult mai mici.Pup!

Adarpt. link-ul lui Andrei! si Maia cea mancacioasa de chestii la fel de ciudate si...la fel de cucernica.

MP,ce bine ca va intoarceti!!!!!

aalina,nu,baietelul ei nu este negru(il stiu si pe ala!),dar este inimaginabil de urat!Il voi poza,sa-l fac de ras...

Mari va transmite salutari tuturor.Este ocupata cu amenajarea micilor detalii din casuta cea noua,nu are net si nici...timp.

Am pus poze,incepand de aici(scuze,sunt neretusate,adica au ochii rosii!)http://good-times.webshots.com/photo/2717608450079410238uSrani

ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_d spune:

Ma simt ingrozitor de obosita,dar am promis ca nu ma mai plang.Dupa ce ajungi sa-ti vezi copilul bolnav cu perfuzii,iti doresti sa-l vezi trezindu-se din ora in ora noaptea numai sa nu mai ajungi sa-l vezi ca pe-o leguma.
Pe 2 martie aveam programare,facuta cu 2 luni in urma,sa ma operez de niste varice mai vechi.Nu erau f.inestetice,dar flebologul meu mi-a recomndat inca din timpul sarcinii sa scap cat mai repede de ele,ca sa n-am probleme cu ele pe viitor.
Toata noaptea de 1 spre 2 martie,Vladut a fost extrem de agitat,asa ca l-am luat cu mine in pat.A plans din ora in ora si nu stiam ce sa-i mai fac.Spre dimineata a facut KK mult si f.urat mirositor.I-am luat si temperatura si avea 38.3.I-am bagat un supozitor cu Eferalgan si dimineata am sunat-o pe pediatra ,care mi-a recomandat sa-l trec pe regim.
Seara m-am operat,dar 1 ora si jumatate cat a durat operatia am stat cu inima cat un purice cu gandul la Vladut.
Cand am ajuns acasa vroia numai la mine in brate,dar nu puteam sa-l iau .
Dimineata urmatoare am fost si mi-am scos agrafele si apoi am fost cu el la Grigore Alexandrescu,unde doctorita de garda,cand a auzit ca are scaune diareice(nu multe,dar urat mirositoare) si ca a vomitat de doua ori, a vrut sa-l interneze pe loc,dar avand in vedere ca eram proaspat operata,m-a lasat cu el acasa ,sa-l tratez ambulatoriu.
L-am trecut pe regim strict,lapte fara lactoze si Negram.
Primele zile au fost mai bune,dar luni nu mai vroia sa manance nimic si nu bea suficiente lichide.Lui saracutu' ii era greata si nu vroia sa inghita nimic.Am vorbit la telefon cu o serie de doctori,care mi-au explicat ca deshidratarea sugarului este f.periculoase,ca poate avea urmari neurologice.
Luni la 12 noaptea eram cu el la Grigore Alexandrescu,unde nu l-am internat,pentru ca trebuia sa-l puna cu alt copilas in pat,iar eu trebuia sa stau cu piciorul pansat,pe scaunel langa el.Mai bine ca n-am facut-o,pt.ca am aflat ulterior ca acolo e epidemie de rujeola la copii si mamici.
Doctorita mi-a explicat ca practic el n-ar avea nevoie decat de perfuzii pentru rehidratare(incercasem acasa cu saruri de rehidratare,dar nu-i placeau si le voma).
Ne-am dus in toiu' noptii la spitalul privat Euroclinic pentru o perfuzie.Acolo am dat peste o doctorita tanara de nota 10,care l-a consultat,dar n-a putut sa-i puna perfuzii,pentru ca niciun spital privat din Bucuresti nu are autorizatie pt.perfuzii copii.
Ea ne-a recomandat sa mergem la spitalul Emilia Irza, de langa Facultatea de Constructii.
La 2 noaptea,cand am ajuns era plin la camera de garda de copilasi de diferite varste cu gastroenterite.
Am avut rezerva mea cu patul meu,pat de copil si baie proprie.
Cum am ajuns l-au si pus pe perfuzii.
A fost f.curajos dragu' de el!
In prima zi de spitalizare mi-au venit si problemele ,ca sa fie tot spectacolul deplin.
A continuat tratamentul cu antibiotic si dupa inca o zi au iesit analiza,din care reiesea ca avea gastroenterita cu Rotavirus.Virusu' asta e foarte raspandit,are peste 2000 de tulpini si se transmite f.usor in colectivitati.Se transmite pe cale virala si se poate localiza la nivelul sist.respirator sau digestiv.
Acum Vladut se simte f.bine,are o energie debordanta si o pofta de mancare f.f.f.f mare.Suntem inca la regim(dar nu asa strict) si la lapte fara lactoza,de care e pur si simplu indragostit.Bea cam 600-700 ml pe zi,fara sa rasufle.

Inca n-am avut timp sa citesc tot din urma,dar o s-o fac usurel usurel,pt. ca am o saptamana plina.
Andreea Georgiana,te rog mult,mult,mult sa-mi dai si mie adresa fabricii de pantofi si mici detalii.Multumesc!


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:

Manca-le-ar mama de fetite cucuiete (Maia si Theea)!

adar, mey, ce Scufita Rosie ai tu acolo ascunsa !
Mi se pare foarte complicat modelul ala cu flori. Eu mi-as prinde urechile. Sa stii ca si pe mine ma doare spatele de la cezariana, dar numai cand fac efort mare (in ultima vreme, nu a mai fost cazul, stand mai mult in pat, cu piciorul beteag !).
Stii ce zic eu de lista aia de pe prima pagina? Sa impacam si capra, si varza. Adica, CINEVA (care se pricepe) - de ex, TU sa faca o lista cu fetele care nu au mai intrat DE MULT pe la noi. Apoi, sub lista cu fetele active (foarte active, mediu active si putin active, dar toate pe o lista) sa fie scris un rand cu caractere mari si ingrosate : FETE DE LA CARE ASTEPTAM VESTI ! si de fapt acela sa fie link-ul catre lista cu fetele care nu au mai intrat de mult pe la noi, (plus bebeii aferenti) ! Asa, ele vor fi in continuare pe lista noastra, dar lista efectiva se va scurta ! E bine cum zic eu ? Hai fetelor, da-ti-va si voi cu parerea !

Andreea, Theea e o scumpete ! E mortala in poza "furam, si ???" Astept cu nerabdare semnul cu noroc.

Mai, dar ce-mi plac fetiteleeee ! O iau si eu pe urma Deliei. Apropo, Delia, ce mai faci ? Ia treci si scrie-ne 2 randuri !

Irina, mami de Andrei (03.03.06)

www.dropshots.com/Irina71
Multe poze cu mine

Mergi la inceput