Colectia de toamna iarna 2005(127)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Gata, pus copil mancat cu bibele de lapte in pat si acum sa bag o postare ca ma iau cu mainile de cap cand vad ce i-am scris lui joy - , am citit pe mega-diagonala si intelesesem ca ti-e rau, cand colo - vechea problema, lipsa de comunicare, of, of, poveste grea!
Si la noi e asa, ca sunt o tipa foarte colerica, cand ma enervez vad negru, iar husbandul e introvertit rau de tot, n-ati mai vazut asa. Si mai are si un mare pacat - calculatorul! Ar sta ore, zile intregi la el sa-l bibileasca, fara sa observe nimic in jur - copil care face numai tampenii, mizerie in casa... Cat a fost in concediu medical s-a lipit de calculator, tragea fisiere de pe net, apoi le stergea si de la capat... Din pacate si eu stau ce stau si cand explodez... ce mai, bomba atomica, rad tot in cale.
Normal e ca si el isi da seama si incepe sa-si corecteze comportamentul... un timp.

Iar cu situatia materiala - Cristi si-a pus vreodata problema sa lucreze undeva in strainatate cativa ani? Asta ca sa adune bani pentru ce vrea el. Nu zice nimeni sa stea 10-20 ani cum am cunoscut eu cazuri, dar uite, s-a deschis piata muncii si se va gasi de lucru pe salarii destul de bune. Si in definitiv, ce tot vrea el? Casa aveti, din cate am inteles renovata e... Vorba ta, sunt altii mult mai rau.
In privinta ajutorul dat de el - greu, daca taica-su l-a invatat ca barbatul nu face nimic in casa. Insa am vazut ca el totusi te mai ajuta, poate ii ceri tu prea rara s-o faca.
Ca, da, m-am convins in general barbatilor trebuie sa le ceri ajutor, ca ei se sesizeaza mai rar, ba chiar iti si reproseaza "pai de ce nu zici ca vrei sa te ajut?" Asta e, astia sunt, cu astia defilam

Uf, m-am racorit! Ma duc sa ma relaxez in dormitor cu un film si-o samanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Ioi ce subiect sensibil.
Din pacate al meu socru e foarte de ajutor in casa, insa al lui fiu nu l-a mostenit, din contra. El a invatat o idee fixa de la un prieten de-al lui cum ca tratatul de crestere al unui copil se numeste "Mama si copilul" si ca nu-i mentionat tatal in titlu. E drept ca nici nu prea are el mult timp liber, dar nici cand are nu se invredniceste sa ajute ceva prin casa, cu atat mai putin cand tine de copil. Daca-i cer sa schimbe copilul ma-ntreaba ce ma doare, sau de ce sa faca doi oameni un lucru pe care-l poate face unul singur. Aiureli din astea.
Ceva totusi s-a schimbat de o vreme incoace, e cumva mai intelegator, nu ne mai ciondanim des, cum eram obisnuiti, si ma gandesc ca s-ar putea sa fie copilul motivul. Cu toate ca nu-i un om care sa-si manifeste afectiunea in public, cu fi-su nu se prea poate abtine. Deci norocul nostru e ca baiatul e sanatos si destul de rezonabil. Si in plus eu sunt ceva mai relaxata decat atunci cand lucram si pot sa-i raspund cu mintea mai odihnita la diverse idei aiurea cand ii vin, ca sufera putin la capitolul realism.

Joy, la majoritatea oamnilor cele mai multe probleme sunt legate de bani si de obiecte, uite eu n-am avut ce aveau colegii mei insa n-am suferit din cauza asta pentru ca parintii mei nu puneau accentul pe lipsuri si n-au lasat sa se vada cand aveau probleme finanicare. Pe tine te influenteaza Cristi, ajungi sa crezi si tu ca o sa fie nevoie de un sac de bani ca sa fie copii fericiti. O sa faceti tot ce va este in putinta ca sa le fie bine copiilor si o sa fie bine. Important e sa va puneti voi sufleteste pe aceeasi unda.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

subiectul zilei e fte delicat. eu ma numar printre fiintele norocoase care si acum, dar si inainte de aparitia copilului nu a facut curat in casa pt ca asta e atributia sotului, care are un serviciu scurt fiind prof, si are destul timp liber. despre copil, ma ajuta fte mult, dar totusi greul e pe mama, nu? despre certuri noi suntem amandoi calmi si nu prea ne certam, ne contrazicem, dar totdeauna cadem de acord, mai las eu, mai lasa el, uite asa reusim sa fim ok.
din pacate viata grea, lipsurile, acestea ajung sa umbreasca ceea ce in mod firesc ar trebui sa fie bucurie, ca doar o viata avem...
pupici multi si sa fim cu totii mai intelepti si mai toleranti...

Bianca, mama lui Serban
poze

10 decembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Asa...am revenit de pe drumurile gradinitelor cu urmatorul rezultat: pana acuma am vazut 8 bucati, una mi-a placut mult si cred ca e the one, alte 2 mi-au placut dar la una nu mai sunt locuri la pitici si la cealalalta primesc de la 3 ani in sus - asta ultima mi-a placut din cale-afara, dar ce sa-i faci...

Am dat si comanda de alta laterala de patutz, mai inalta cu 25 de cm decat acuma. Sper sa nu mai upgradez de n ori pe viitor patutzul, ca mi-e ca ma enervez si-i scot zabrelele si-l fac de tineret direct!

Alexandrina- la varianta ta m-am gandit si eu initial, dar nu merge, pentru ca sub masa de infasat intra salteaua. Dar asta pe care am adoptat-o e o solutie mai buna. ca te-ai gandit la noi!

quote:
Era simpla viata cand mergea doar unde vroiam noi.

Ehehehe...va zic io, fetelor, cea mai simpla viatza era cand erau in burtica! Asta ca erau deja copilasii nostri...si ca sa nu zic ce SIMPLA era viata ante-ploduletz!

Ioana77- parca am scris eu mesajul tau! EXACT asa si la noi. Dara atata timp cat e in eruptie dentara, clar nu i-o scot. Noaptea doarme cu ea, iar daca o vede ziua, o cere. Plus ca seara cand e maraita rau sau daca vrea ceva musai-musai si nu obtine si incepe jeluirea i-o dau ca sa mai taca, ca altfel imi urla in creieri rau de tot. Mama imi tot zice ca s-o las in pace. Adevarul e ca decat sa-si suga degetul...cum facea Adila al meu pana la varsta scolara...mai bine asta. Io cred ca dupa ce ies dintii o sa scapam de ea. Cand o fi mai mare si va intelege, o sa-i zic ca au luat-o cainii-leii-pasarile sau alte oratanii...dar pana atuncea mai este...

Feli- si io voi trata subiectul OLITZA la modul intensiv la vara. Pana atuncea stau si ma mai relaxez...ca dupa aia incepe distractia..

Maria-Alexia- Sarah e fana Lego, le imbina singurica de mult timp deja, dar acuma nu-ti imagina ca cine stie ce construieste. Pune cateva unele in altele, apoi le desface si tot asa.
Cat despre ordine, nu ma pot plange, e visul implinit al mamei mele: ordinea intruchipata: daca ii zici sa duca ceva la loc sau sa arunce ceva la gunoi, se executa imediat!

Joy- sa stii ca Sarah stie ce e pericolul. Ea e fff atenta cand se da jos din pat, in general nu cade, cand o face e numai pentru ca e repezita sau se impiedica de ceva. In rest, noi NU avem caderi de-alea nasoale, nici in casa, nici afara slava cerului! Ce mi-e mie frica acuma ca s-a catarat acolo sus e ca din neatentie sa nu alunece sau sa nu-si doreasca atat de mult vreuna din stivele de jucarii de prin camera incat instinctul de a pleca dupa ea sa fie mai puternic decat simtul pericolului.

Cu suzetele FIX asa si noi: cateodata - seara dupa baitza, le contabilizeaza: una in gura si cate una in fiecare mana...

Tot Joy- greu cu barbatii astia. Dar trebuie cumva-cumva sa supravietuim altaturi de ei. Si eu m-am suparat ieri rau de tot pe Adila, ca dupa ce mi-a amintit de circ: "mai, dar noi la Circ cand mai mergem?" apoi cand am fost sa vedem daca mai sunt bilete si mai erau, tot el: "bine, daca vrei mergem, dar stii ca mie nu-mi place si aveam si altceva de facut"!!! M-am suparat rau de tot. I-am tras o predica despre ipocrizie si egoism, m-am plimbat singura prin parc si apoi am fost totusi la circ, ca am cazut la pace! Ce sa facem? Au si ei toane, ca si noi de altfel...Conteaza insa starea generala de intelegere. Daca e buna per ansamblu, daca ii mai apuca vreo criza de-asta de personalitate, io una ma gandesc ca trece repede si astept zilele bune! Te si tin pumnii sa fie totul bine!

Casnicia - Delia mi se pare ca tare bine a punctat: Nu exista cuplu ideal, relatie fara certuri si fara probleme. Nici nu cred ca ar fi de dorit. Din punctul meu de vedere, ar fi cam ciudat..dar important e sa stii sa-ti stabilesti prioritatile si sa stii ca esti langa persoana de langa tine pentru ca o IUBESTI. Asta mie mi se pare cel mai important lucru, care pana la urma poate face sa dispara orice tensiune.

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 si www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4
Varsta Sarah

Poza participanta la CONCURS: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=13" target="_blank"> Gata am ajuns pe calorifer!!!

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Eu despre sotz cam numai lucruri bune am de spus si asta fara sa ma laud ,esteun om deosebit ,calm ,intelegator ,rar de enerveaza cu toate ca-i dau motive zilnic ,io's mai ,,rea'' dar ma lasa-n pace ..
Ma ajuta la orice este nevoie ,cind e acasa nici nu stiu de baiat ,sta cu el foarte mult ba chiar ii las singurei daca am de plecat undeva ,deci e cam tot ce mi-am dorit cu toate ca la inceputul relatiei am avut de multe ori probleme ,era sa ne despartim in repetate rinduri si-asta numai din vina mea ,ca's tare-n gura iar el nu suporta cearta ,sa ridice cineva tonul la el dar pina la urma m-a acceptat asa cum sint si cu timpul m-am dat pe brazda .

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

Poze martie-aprilie 2007


www.onetruemedia.com/shared?p=1b913bfba91d89dbb55d45&skin_id=7&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">FILMULETZ ..,CA TOT E LA MODA :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Madutza, poate nu e antibioticul potrivit! Ori poate a facut ceva la plamani.

Cat despre soti, comunicare, treaba prin casa, totul se reduce la asteptarile noastre, care de cele mai mult ori sunt prea mari! Joy, nu te mai gandi la tampenii si nu-ti face sange rau, chiar acum, ca e pacat. Mai bine mai fa-ti timp sa mai treci pe la Medlife, sa stai putin pe la mine, ca suntem singure acasa si putem discuta pe indelete. Ai avea ce afla! Daca ati stii prin cate am trecut eu ca sa ajung unde am ajus cu barbatul... Ieri am implinit 10 ani de cand suntem impreuna si am trecut prin toate certurile posibile si imposibile, suntem divortati (unul de celalat!) mai acum cateva zile ne gandeam ca ar fi bine sa ne despartim... Si totusi am realizat enorm impreuna. Am ajuns la concluzia ca el s-ar putea sa vrea de la mine chiar mai multe decat cer eu de la el, doar ca barbatii au felul asta tipic masculin si enervant, de nu au invatat nici pana la varsta a doua cum sa se exprime!!! Si noi ii cam baraim la cap cu cererile noastre, nemultumirile, nevoile noastre... Pana se satura. Daca ar incepe si ei cu baraiala?! Cred ca ne-am lua cu mainile de cap! Asa ca ei o dau inainte cu lipsa de comunicare, cu reprosurile si problemele pe care si le pun cu privire la partea materiala (e chestie de mandrie masculina). Joy, mami, sunt temerile lui astea, in loc sa te superi pe el, crezand ca nu vrea bebe2, mai bine ia-l cu frumosul si linisteste-l ca o sa fie bine!

Scuze daca vorbesc ca o mamaita ce sunt, apropos de varsta parintilor. Asa am crescut eu. Mama mea avea 35/38 de ani cand ne-a nascut, tata 39/41! Zau daca am simtit o clipa ca am avut parinti batrani!!! Au fost mai tineri decat tinerii, pentru ca intelepciunea vine odata cu varsta, rabdarea la fel, insa nevoia de a te juca si veselia nu ti le ia nimeni, cat traiesti, daca asa esti facut! Fruntea sus, fetelor, nimeni nu e parinte batran ori tanar! Suntem egali in relatia cu copiii nostri!

Cam asta este, barbatii nostri se asteapta sa ne comportam ca niste mame responsabile si sotii intelegatoare, asa ca hai sa incercam sa nu mai fim niste adolescente care doresc intelegere, atentie si barbati multumiti. Nu o sa-i avem daca ii tocanim la cap. Suntem oameni. Dar ne avem unii pe ceilalti, putem colabora, unii mai mult la nivel practic, nu emotional. Cand noi ne plangem, domnii nu mai stiu cum sa reactioneze, asa ca o fac... aiurea! Eu am decis sa fiu femeie, sa-l las pe el sa ramana barbat si vad ca ne intelegem mult mai bine. Eu imi fac treaba, nu ma mai plang, nu-i mai cer nimic cu o voce nemultumita, ci doar "te rog fa aia!", cu acelasi ton cu care vorbesc cu Bogdan. Si zau ca incep sa fiu mai linistita.
Incercati si voi sa tratati copiii cu respectul cuvenit adultilor si barbatul de langa voi cu dragostea si intelegerea cu care va tratati copilul. Si veniti la raport dupa o saptamana de exercitiu!

Scuze ca mi-am permis sa ma intind atat, dar... sufletelul meu e la gradinita!

Gandacel 34+ si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Nu se poate sa nu ma laud si eu cu mandretea mea de barbat! Am mai spus-o si ma repet ca am un IMENS noroc cu el. Madutza, ma regasesc in randurile tale, cu toate ca eu nu-s f rea de gura, mai degraba sunt imbufnata cand ma deranjeaza ceva. Dar datorita rabdarii lui am trecut si noi prin problemele de inceput si iaca, anul asta facem 7 ani de la casatorie, ca ne-am luat de tinerei
Joy, nu pot sa-ti spun decat ca sunt cu sufletul alaturi de tine si iti tin pumnii ca lucrurile sa se aranjeze cat mai bine pt toti 4.


Ioana si Maria (29.11.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Ianuarie07
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Maine mergem la dr . ,sper sa nu fie altceva decat stiam ..

Joy ,Gandacel ,imi pare rau ca aveti probleme cu sotii ,cel putin de comunicare dar eu zic ca tre' sa existe o cale de intelegere ,trebuie discutat ,ajuns la un consens daca nu se poate sub nici o forma eu vad divortul unica rezolvare ,eu sincera sa fiu n-as suporta ,indiferent ca avem un copil sau 2 ,daca nu ma intelege ,respecta ,ajuta ,atunci la ce-mi mai serveste?
Joy ,daca vrea un trai mai bun pt copii lui ,sa faca mai mult ,nu mai stiu care din fete zicea de contractele in strinatate ,e cea mai buna solutie ,sint salarii bune ,poti face ceva aici dupa ,..uite al meu sot a plecat din tara de la 18 ani ,a muncit citiva ani ,i-a fost tare greu dar pina la urma a realizat cam ce si-a propus si nu avea copii acasa sau nevasta de intretinut ,asa ca daca vrei mai mult poti obtine!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

Poze martie-aprilie 2007


www.onetruemedia.com/shared?p=1b913bfba91d89dbb55d45&skin_id=7&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">FILMULETZ ..,CA TOT E LA MODA :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Ioana, Alex n-are boala suzetei, ea e fan degetzel. La somn si foame, il exploateaza la greu. Sper sa apuc f. curand ziua cand sa spun: gata, am scapat de supt degetul!!!!!!!!!

Joy, mda, delicata rau problema. Am avut si noi ciondaneli, nu pot fi ipocrita sa zic ca e totul perfect si ne inteleg de nota 10. Dar de punem in balanta certuri/discutii cu momentele placute, iese cu plus, ca sa zic asa. Si, vorba aia, apreciem mai bine un sarut dupa o discutie mai aprinsa . Eu cred ca veti ajunge la intelegere si veti rade amandoi de aceste discutii de-acum.

Noki, mi-a placut tare tunsoarea ta, te prinde super.

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)
www.dropshots.com/new.php?userid=109466&cdate=20061112&cimg=0" target="_blank">filmuletze Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Gandacel situatia in cazul meu e invers: parintii mei sunt foarte tineri: mama avea 19 ani cand m-am nascut si tata 26. Parintii lui Doru sunt batrani: mama 35 tatal 40. Iar eu ma inteleg mult mai bine cu ei, de multe ori ma uit ca nu am o parere in comun cu ai mei... Asa ca m-am lamurit cum e cu diferenta de generatii, mai tine si de om, daca vrei accepti idei noi, le accepti indifenrent de varsta.

Gata, iesim afara, iarasi, ca dara caldura peste noi

Felicia si Ilinca Teodora "duracell" (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput