Mamici de iulie-august 2007 (27)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Luna, stiu ce am in burta ... fetitaaaaa!

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

witchy witch, nu stiu unde ai putea gasi valorile normale, ca si eu le-am cautat si nu am gasit nicaieri. eu am avut 0.47 si 0.46 si T a fost f incantat de ele mentionand sa continui sa iau biomarinul. 0.52 pare ok, iar cel de 0.7 mai maricel un pic. dar nu stiu daca e cazul sa te ingrijorezi. IR-urile inseamna indice de rezistenta a circulatiei sangvine. se masoara pe arterele uterine (stanga drepata) si pe artera ombilicala.

uite, sa ne spuna andutzy cat a avut ea IR-urile de a primit tratamentul cu pregnyl. noi, pacientele lui T luam magne b6 (4/zi) si biomarin (1/zi) pentru IR-uri.

Aylin, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

fetelelor,dar voi scrieti si noaptea ca eu intru in fiecare zi si tot citesc mult,nu ca nu mi-ar face placere...
hai sa va spun ce-am papat ieri bun,de mult nu am mai papat asa...am batut muschi de porc bine,l-am codimentat un pic si l-am lasat la macerat o zi in vin negru,apoi am luat fiecare bucata pt rulou si am umplut cu un sfert de ou fiert,o feliuta de gogosar la otet,o feliuta mica usturoi,ciupercute,o feliuta mica sunca,le-am rulat si le-am prins cu scobitori si apoi la cuptor in vin si ulei,la foc mic,acoperite cu folie Al.Am facut cartofi natur si muraturi-asa mi-a venit mie-am mancat bine si am baut bere...sper ca nu v-am facut pofta,dar a fost prima data de cand sunt insarcinata cand am mancat bine...
felicitari pentru fetitze si baietei....
Luna ti-am zis ca tu o sa ai fetita,asa ca nu te mai gandi....am luat noi toti baieteii..
va doresc o zi cat se poate de frumoasa.


oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) bb2 21+
[url=http://new.photos.yahoo.com/oanavpopa/albums

"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

oaana. Sa-ti fie de bine.

Ma duc sa caut de mincare cit mai pot.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Andutzy felicitari pt schimbarea prefixului !

Otim, multumesc pentru lista cu Elevit-ul. Nu se gasesc pe undeva si procentele din fiecare pentru "doza zilnica recomandata"? De exemplu, zinc 7,5 mg reprezinta X% din necesarul zilnic sau o alta exprimare de acest gen?

Si eu scot fum si flacari pe nas si pe urechi si nu e vorba de soacra (Dumnezeu s-o odihneasca) ci de mama. Atat de tare m-a enervat ieri incat am plans de nervi vreo ora. Nu detaliez, dar eu vreau sa-i fac bine si ea in loc sa aprecieze, comenteaza si are pretentii si mai mari. In schimb, e super protectoare cu fratele ei si cu rudele acestuia, nu vrea sa-i deranjeze nici cu o intrebare. Lasa ca poate sa-i exploateze pe fii-sa si pe ginere-su', nu-i asa?

Hai ca ma enervez iar cand imi aduc aminte. Ma duc la treaba ca am cam amanat serviciul si m-am trezit super-aglomerata.

Carla, 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

quote:
Originally posted by witchy_witch

Am si eu o rugaminte mare la voi, ca imi sta pe creier: la eco mi-au iesit IR-urile de 0,52 si respectiv 0,7 . Eram in 13sapt+6 zile. Ecografistul (f bun si experimentat de altfel) a cam strambat din nas la cea de 0,7.... dar ulterior cand a masurat si a zis 0,52 la cea de=a doua a exclamat "aha, uite dom'le ca aici e chiar bine=bine!". La final cand l-am intrebat de eventuale probleme a zis ca nu e niciuna de semnalat, ca si eu si bebe suntem ok, dar mie mi-a ramas pe creier. Doctorul meu mi-a zis si el ca nu sunt probleme cu IR-uruile, dar mie tot imi sta pe creier. Stiu ca unele dintre voi (mai ales cele de la Tutunaru) stiti mai multe... va rog dati-mi si mie niste informatii, niste linkuri, ceva cu valori normale si care sunt cele crescute... ce influenta au si cand e cazul s a faci tratament si de care, etc.

Si mai ales, voi ce valori ati avut si ce v-au spus doctorii?


sapt. 16 cu maricel in burtica



Si mie mi-au iesit IR-urile putin marite, de fapt unul dintre ele era parca 0,4 si unul 0,6. Bineinteles ca vorbesc despre cel de 0,6 ca 0,4 e chiar bine!

Insa Iosup a spus ca sunt in limite, si desi am primit Magne B6 pt celalalt, am citit ca in 14 sapt (atat aveam eu fix) sunt un pic mai mari in mod normal si in jur de 20 sapt scad pentru ca se relaxeaza deci e normal sa fie asa. Acum, la eco de 20 sapt le aveam pe amandoua (cele uterine) 0,4 asa ca super bine.

Sunt arterele uterine prin care circula sangele catre bebe, si am inteles ca initial opun un pic de rezistenta la trecerea fluxului mai mare de sange si de aceea sunt un pic mai mari iar in jur de 20 saptamani se realxeaza, adica fluxul trece mai usor. Unii medici le cer verificate abia dupa 20 saptamani.
Oricum, MagneB6 ajuta si recomanda mai toata lumea si se poate lua toata sarcina.

Pupilici

20+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Aylin, uite ca am gasit ceva super interesant. Iti calculezi scorul de "normalitate" luand in calcul IR, PI si raportul S/D (exact asa sunt trecute in majoritatea ecografiilor din cate am vazut eu) pentru ambele artere uterine.

La finalul articolululi ai tabele... de exemplu la mine pentru ca am un IR peste 0,57 (limita de normalitate la IR) am 1punct de acolo. Apoi mai am 1punct si la PI-uri, pentru ca unul e normal (mai mic de 1) dar al doilea este mai mare decat 1. Si mai am inca 1punct la raportul S/D, ca unul este normal si altul mai mare decat normal. Si uite asa am un scor total de 3 puncte, care per total se incadreaza la normalitate. Zice tot acolo la final in tabele, ca problematic devine daca ai scorul peste 4 puncte....

http://gynob.emory.edu/documents/06Torres.pdf

Sper sa mai fie si altora de folos articolul, pe mine m-a lamurit un pic... Si totusi as vrea sa mai stiu niste IR-uri si daca vi s-a recomandat tratament la o singura valoare peste 0,57 si una sub 0,57.



sapt. 16 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

Carla, eu va pot ajuta cu lista de la Centrum Materna

vitamina E - 120 mg - 120%DZR
vitamina C - 110 mg - 183% dzr
vitamina B1 - 1,2 mg - 86%
vit B2 - 1,4 mg - 88%
vit b6 - 1,6 mg - 80%
vit b12 - 3 microg - 300%
vit d - 200 UI - 100%
biotina - 0.1 mg - 67%
acid folic - 0.4 mg - 200%
nicotinamida - 14 mg - 78%
acid pantotenic - 6 mg - 100%
calciu - 131 mg - 16%
magneziu - 100 mg - 33%
fier - 15 mg - 107%
iod - 0.2 mg - 133%
cupru - 1 mg - nespecificat
mangan - 1 mg - nespecificat
seleniu - 0.025 mg - nespecificat
zinc - mg - 47%

Iulia

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

ah, mai vroiam sa spun ca dzr (doza zilnica recomandata) este cea din standardul european, iar unde e nespecificat, nu exista standard pt elementul respectiv.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

CarlaV - sper ca urmatoarele informatii sa-ti fie folositoare : " Ce ar trebui sa contina o pilula? - limite recomandate:
- Maxim 4000-5000 IU de Vitamina A (sub forma de beta-caroten este mai sigur);
- 800-1000 mcg (1 mg) Acid Folic;
- Maxim 400 IU de Vitamina D;
- 200-300 mg Calciu (doza zilnica admisa este de 1200 mg - din vitamine si hrana);
- 70 mg Vitamina C; 1,5 mg Thiamine; 1,6 mg Riboflavin; 2,6 mg Pyridoxine (Vitamina B6); 17 mg Niacinamide; 2,2 mg Vitamina B12; 10 mg Vitamina E (majoritatea compozitiilor sint de 2-3 ori mai mari decit dozele zilnice admise pentru aceste vitamine, dar pentru nici una nu s-au descoperit efecte secundare);
- 15 mg Zinc; 30 mg Fier (mai mult Fe se poate prescrie in cazul anemiilor);
- Unele preparate mai pot contine magneziu, cupru, sau/si Pantothenic Acid. Minerale de genul manganului, cromului, magneziului sau molibdenului sint mai rar intilnite in suplimentele prenatale. "

19 saptamani

Mergi la inceput