Mamici de iulie-august 2007 (27)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu sunt super multumita de doctorita mea, Laura Dracea dar... ea se ocupa in ultimul timp de fertilizari si merge mai putin pe obstretica si nasteri. In plus banuiesc ca nu vine noaptea la nasteri, are acasa 2 copii foarte mici (cel mare are 3 ani si fetita in jur de 1 an) ceea ce poate explica faptul ca isi programeaza nasterile. Eu una sunt multumita deoarece nu cer atentie deosebita si ma incadrez la orice conditii de spital. Si Giulestiul e destul de uratzel dpdv estetic!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

ioana, m-am gandit si eu la badiu. parerile sunt impartite. e destul de expeditiv, daca te duci la el la municipal (am o colega de serv care trebuie sa nasca cu el in aprilie) stai sa il astepti de dimineata de la 7 pana la 15 (in mod constant i s-a intamplat asta). iar eu vreau si un cabinet ca sa nu sprijin holurile spitalelor si timp si atentie.

iar denisa protopopescu...am o experienta cu ea care nu m-ar mai face sa ma duc la ea nici batuta. am fost in nov. 2005 la dansa la cabinet pentru ca nu ramaneam. si dupa ce ne-a dat sa ne facem analizele, ne-a dat verdictul FIV+ICSI fara niciun dubiu. desi eu insistam ca poate fi varicocel, ca poate fi aia, ca poate fi ailalta...degeaba, icsi si gata. si am ramas intre timp de doua ori in mod natural. iar despre dansa stiu ca e ahtiata dupa bani. la fiv ii ies bani multi, si normal ca il recomanda si unde trebuie si unde nu trebuie de la bun inceput. nu vreau sa spun ca parerea ei a fost absurda. avea dreptate sa se gandeasca la asta, dar parca a fost prea categorica de la prima intalnire.
poate ca in caz de sarcina e ok, dar ....eu nu

Aylin, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

ioana, cred ca am vreo 8. nici nu stiu exact. o sa le numar

si din astia 3, tie care iti place mai mult? pop, herghe, iosup?

asa fac, merg la 20 si 25

Aylin, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

jadi, si eu am auzit de laura dracea....pana la urma nu stiu care medic vine cu siguranta noaptea la nasteri...



Aylin, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

Fetelor s-ar putea sa luam teapa cu medicii nostrii daca vor tine cont de urmatorul lucru : " Legea ne permite s#259; fim opera#355;i sau trata#355;i de orice medic dorim, chiar dac#259; acesta nu este de serviciu în momentul în care noi ne afl#259;m la spital din motive de boal#259;. De exemplu, dac#259; am ajuns la o sec#355;ie de chirurgie iar medicul care urmeaz#259; s#259; trateze nu este pe placul nostru putem chema medicul pe care îl dorim, la spital, s#259; ne trateze.

Totul se face cu aprobarea #351;efului de sec#355;ie #351;i evident contra-cost. Regula se aplic#259; #351;i în cazul femeilor gravide care au fost supravegheate pe parcursul sarcinii de un medic care nu lucreaz#259; într-un spital, ci doar la cabinetul particular. Medicul poate asista femeia la na#351;tere doar dac#259; are un contract cu acel spital, în baza acestuia, medicul pl#259;te#351;te na#351;terea #351;i materialele folosite.
„Am introdus aceast#259; procedur#259; de anul trecut, ea putându-se realiza doar în baza contractelor încheiate între medic #351;i spitalul la care acesta aduce gravidele”, ne-a spus M#259;d#259;lina Sauca, purt#259;torul de cuvânt al Spitalului Jude#355;ean, din care face parte #351;i maternitatea Bega. Totul se face la solicitarea expres#259; a pacientei. O na#351;tere normal#259; cost#259; 100 ron, o cezarian#259; 200, o histerectomie 200 ron. "
articol luat dintr-un ziar timisorean


19 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ioana, ma bate si pe mine gandul dar am 2 mici inconveniente momental:1. nu am masina de cusut ( am avut dar s-a defectat) si 2. nu ma pot deplasa acum sa cumpar materiale.Vreau sa merg pe la obor sa vad ce gasesc sau la Victoria.poate sambata asta.

apropo de lucruri de bb, am ramas paf cand am vazut ce aprovizionat sunt cei din Victoria, lucruri, jucarii, incaltzari, tot ce vrei.Io sunt fan Veronesse si numai de acolo ne luam de incaltat.

Vad ca se discuta de dr.Eu sunt la dr. Constantinescu de la MUnicipal, sef sectie la gineco.Cu el am nascut si prima data.L-am vazut si pe Badiu pe acolo dar sincer vb. nu mi-a facut o impresie prea buna si e destul de tanar.

Ile 21 si Victor ( 22 dec 2005)
www.onetruemedia.com/shared?p=249f1383b4fbe02ba8eea5&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

fetelor...dar ce eficienta! netul asta si forumul asta sa le dea Dumnezeu sanatate! ca afli aici ce vrei si ce nu vrei! nu cred ca exista o metoda mai eficienta de informare decat asta! e extraordinar! vorba aia..."cine nu are forumul asta sa si-l cumpere!"

edith: daca um e 15 oct acum ai 21s si 1 zi si dpn 22 iulie (asta e calculul pe care il fac medicii)

Aylin, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

ilenutza, constantinescu (Seful de sectie et 4 obstetrica-gineco) e cel care m-a dat afara din spital la 1 ora dupa ce nascusem prematur. sangeram nevoie mare, eram drogata, trebuia sa ma duc la eco sa vada daca nu au ramas resturi, pe sotul meu tocmai il expediasem acasa ca statuse langa mine 2 zile...eu nu ma puteam tine pe picioare, nici nu stiam ce se intampla in jurul meu si el venea din sfert in sfert de ora sa ma intrebe "nu ai plecat?". cand m-am dus la eco, am cazut pe coridor (eram sedata tare) si el ma trimitea acasa. pana la urma am plecat, dar....

Aylin, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

ilenutza, constantinescu (Seful de sectie et 4 obstetrica-gineco) e cel care m-a dat afara din spital la 1 ora dupa ce nascusem prematur. sangeram nevoie mare, eram drogata, trebuia sa ma duc la eco sa vada daca nu au ramas resturi, pe sotul meu tocmai il expediasem acasa ca statuse langa mine 2 zile...eu nu ma puteam tine pe picioare, nici nu stiam ce se intampla in jurul meu si el venea din sfert in sfert de ora sa ma intrebe "nu ai plecat?". cand m-am dus la eco, am cazut pe coridor (eram sedata tare) si el ma trimitea acasa. pana la urma am plecat, dar....

Aylin, 17+





Simona 18+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arhdy spune:

Buna fetelor,
desi nu am scris de mutl va citesc zilnic.
Am avut o perioada mai grea cu serviciul si m-am suparat mult. Am fost si singurica, ca al meu sot a fost plecat. Asa ca nu am avut chef de nimic. Mai ales ca nu m-am simtit bine deloc.
In rest eu nu am probleme. Sunt programata peste 2 saptamani la 4D si o sa-l vad si eu pe bebe si ce este. Maine ma duc si la gineco, ca se pare ca am o infectie urinara si trebuie sa iau in tratament.
A crescut burtica bine, misca periodic si aseara l-a simtit foarte bine si sotul si era foarte fericit. El abia asteapta sa mergem la 4D sa vada daca are baiat.
Va pup si o sa mai scriu. Chiar daca nu fac asta des, va citesc si aflu multe lucruri.

Diana si bebe 20+

Mergi la inceput