Piticodromul de sept-oct 2005 (173)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_e spune:

Buna ziua dragutzelor,

Dupa o zi nebuna, am avut si eu putin timp sa citesc DC. Meme, nu-i asa ca sunt draguti cand tu vrei sa le dai lapticul in bibe si ei isi strang buzitele tare-tare si da din cap ca nu. Daca te consoleaza cu ceva, nu esti singura care traieste drama asta. Eu deja m-am resemnat: mananca atunci cand ii este foame.....dar il mai incerca, asa cam la 30 de minute dupa ce mi-a spus nu, cu diferite chestii de mancare NUMAI SA MANANCE.

Eu am avurt o zi nebuna inclusiv o conferinta de presa. Asa ca maine apar in ziar pe un subiect de scandal din fotbal. Si deja mi-au ajuns la urechi tot felul de vesti si amenintari.

Revenind la copii... Alexandru a facut un fel de alergie la pampers cel nou cu aloe-vera. Asa ca am trecut la libero. Problema este ca de la elasticul de la spatele scutecului Alexandru face numai bubite. Si numai pe zona de contact. Intrebare- ce alte marci de scutece absorbante mai stiti (si bune, evident) pe care le-as putea incerca?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Mihaela_e hughies sau cum s-o scrie dar sa fie din ala flexi tot cu elastic la spate, sunt pungile cu winnie the pooh pe ele. Si Vlad a facut ceva de la pampers cu aloe si hughies asta i-au fost de minune. Noaptea ii pun chiloti libero ca sa nu se mai pp pe el. hughies clasici sunt oribili .

Deni & Vlad & bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Sa ne spui in ce ziare sa citim de tine... sa ne uitam si la teve?

Deni & Vlad & bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Meme si eu am vazut reclama aceea, nici eu n-am retinut la ce e
Asa se zice si aici de lapte : whole milk pana la 3 ani, 1-2% grasimi pana la 5ani, apoi au voie non-fat. Acum au nevoie de grasimi sa-si dezvolte creierul, talia nu conteaza.

In ce priveste crizele in magazine, eu primesc ajutor de la alti parinti care incearca sa-l distraga, mai ales de la bunici care sunt grozavi. Fac glume bune, vorbesc cu el. Si eu ajut alti parinti cand ma simt invitata, gen "uite doamna ce copil cuminte are", vorbesc si eu cu copiii lor.
De cand am facut 2 schimbari majore in casa Petrut e mult mai putin nervos. Zilnic tragea de cartile din biblioteca, eu strigam la el, el fugea, apoi o lua de la capat. Am scos toate cartile, acum avem rafuri goale, unele au jucarii, face ce vrea ca nu ma mai supar. In camera lui aveam un organizer cu toate cele necesare unui copil ; creme, diaper-i, servetele, pieptan, etc pe care le dadea jos de min. 3 ori pe zi. L-am golit, acum pune jucarii pe el.
Ideea e sa limitam numarul de "NU" pe care il aud zilnic.

Sunt mai multe curente in ce priveste disciplinarea copilului mic. Una din ele se numeste pozitiva si am gasit si asociatia lor pe internet, ideea e sa spui copilului ce sa faca, nu ce sa nu faca.
O alta idee e aplicarea de "time-out". Am vazut cu ochii mei ce rezultate bune da, insa copilul avea 4 ani. Cand devine recalcitrant, loveste alti copii, le ia jucariile, se dau avertismente copilului. Unul, doua si i se spune ca la al 3-lea va primi time-out. Adica e pus intr-un colt de camera, de obicei gol si copilul sta pana se linisteste. Se aplica metoda 1 minut pe an de viata, adica la 4 ani primeste 4 minute. In cazul pe care l-am vazut, cand a revenit la joaca copilul respectiv, era altul. Calm, in cateva minute chiar a propus un joc de echipa.
La cei mici ca ai nostri, se poate aplica metoda, dar sarind direct la izolarea copilului, de obicei in patut ca sa fie in siguranta.
Pana acum de 2 ori am aplicat metoda. Prima oara a plans si n-a inteles nimic, a 2-a oara s-a linistit subit.

Informatiile le-am luat de www.babycenter.com/toddler/toddlerbehavior/index#toddisciplineBkmk" target="_blank">aici , in special de la rubrica Discipline Strategies. Am inceput aseara sa selectez cateva paragrafe mai concludente, dar sunt multe si in engleza. Am sa le trimit pe adresa comuna si imi pare tare rau, dar nu am timp sa le traduc.

O mamica zicea zilele trecute ca tatal are parte de un tratament diferit fata de mama. Sugestia mea e sa-i cedeze tatalui jocul preferat. De exemplu Petrut adora sa fie gadilat, asta o face doar sotul, eu am alte jocuri.

Diana si Petrut (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Pai acum veniti si ziceti de lapte gras?!? Cand juma' de forum zicea de dorna 1.5% grasime (ca doar asa am ales si eu laptele pentru Vladut) unde erati ? M-ati lasat asa in ceata .

Am zburat iar la condus !



Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

eu peste medicii romani nu ma bag, dar imi amintesc ca Anya a zis la fel .


Diana si Petrut (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Fetele, eu am un morcov mare cu Petrut care nu vorbeste. A ramas la un singur cuvant "ga" pe care il zice cand vede gaste zburand. Uneori am impresia ca vorbesc la pereti, alteori e cooperant, dar tot mai rar. Arata pe carti diverse animale, arata ca are 1 an, acum doar zambeste cand il intreb lucrurile astea. S-o fi plictisit ?!
In schimb e foarte creativ cu jucariile, le schimba destinatia si face jocuri noi, ieri a primit un puzzle nou pe care l-a rezolvat in cateva secunde, a pus corect 6 din 7 piese. Cand e vorba de joaca pare ca stie ce face, are chiar simtul simetriei cand construieste , adica pune un bloc verde in stanga, apoi alt bloc verde in dreapta.
Mai e vreun copilas asemanator?

Diana si Petrut (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Diana, hai sa-ti zic cum e aici....o sa te ia si rasul...

In carticica pe care o are fiecare bebe/copilas sunt trecute check-up-urile pe care trebuie sa le faca la anumite varste.
Noi avem 'noroc' de o asistenta fooooooooarte 'draguta' (sper ca ati vazut ghilimelele) care este acra si nici nu are copii ai ei....deci cum sta treaba...
Pentru check-up-ul de 18-24 luni, copilul cica ar trebui sa stie 40 cuvinte....intrebarea mea....cum verifica ea cele 40 de cuvinte? eu pot sa ii spun ca stie sa si citeasca...dar in romaneste...cred ca o las paf daca ii spun asa...

Ma rog, ideea e alta...a fost vecina cu al ei la check-up si pentru ca nici al ei nu vorbeste mai deloc si are aproape 2 ani deja, i s-a spus ca important este sa aiba 'comprehension'.

Cu vorbitul, nici al meu in afara de mama si cateva silabe mai mult vocale nu pare sa aiba de gand sa vorbeasca.

Petrut mi se pare super daca face deja 'pretending', aici este considerat mare 'milestone' in dezvoltarea copilului si se considera ca de obicei apare in jurul varstei de 18 luni.

Asa ca eu zic sa nu-ti faci probleme. Plus ca si la voi e aceeasi situatie, va fi bilingv....

Pupici

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Irina, eu nu stiu unde eram cand s-a discutat problema laptelui, dar stiu ca parca eu am mai scris o data de schema de aici....acum, poate sa gresesc.. sau poate n-aveam net in perioada aia...asa ca se poate sa nu fi participat atunci la discutii....
Imi pare rau.

Pupici

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Uau, Diana, ce chestii destepte stie Petrutz sa faca! Cum sa te stresezi ca nu vorbeste? Nici copila mea nu e cel mai vorbaretz copil. De inteles intelege tot. De vorbit, vorbeste cand vrea ea. Stie o groaza de lucruri (cum o cheama, cum fac animalutzele, pa, bravo, cati ani are, cine-s cei din jur...)dar daca n-are chef nu-ti raspunde si gata. Eu una nu ma stresez. Ma gandesc ca fiecare are ritmul lui si atata vreme cat este un copil activ, preocupat care stie sa se joace si intelege ce vrei de la el e ok. Cel mai mortal moment a fost intr-o seara, dupa baie, dupa ce-si scosese victorioasa sosetele din picioare si mama i-a zis "nu pe parchet, treci pe covor!"- si ea s-a asezat in fund pe covor instant.

Mergi la inceput