prolactina la peste 1000!!!

prolactina la peste 1000!!! | Autor: doly

Link direct la acest mesaj

Fetelor, am facut in cele din urma analizele. Si, surpriza...prolactina la valori de peste 1000.Ce parere aveti? Nu-mi explicati si mie daca este cazul sa-mi fac probleme? Se repara? Abia deseara ma duc la dr. sa mi le interpreteze. Nu-mi povestiti si voi un pik? ...am emotii... Va rog tare mult.Si care sunt cauzele?!!!??? Ma bazez pe voi. Va pup.
Doly.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Doly..ai tastat gresit? 1000 mi se pare fff mult...

Valoarea normala e de 2,39-25,15 mg/ml

Pupici

ANIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Pe rezultate scrie asa: 1048 micro Ul/ml, unde la valori normale apare la femei : intre 72 si 511.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Nu vreau sa te sperii,iti reproduc ceea ce mi-a zis si mie medicul endocrinolog.Si eu sunt"posesoarea "unei prolactine mari(cca.60),si fac tratament de mai bine de 2 ani.Sub tratament valoarea sa se reduce,la doua saptamani de la intreruperea tratamentului creste la loc.Si iar incep tratamentul cu Brocriptin si tot asa,pana cand voi ramane insarcinata.Sper!!!!Am facut o multime de investigatii:radiografie de sa turceasca,tomografie ,RMN,deoarece medicul m-a banuit de un microadenom de hipofiza(glanda endocrina aflata deasupra cefei si care gestioneaza intreaga activitate hormonala).Am facut asta pentru siguranta,deoarece,dupa spusele ei,sub valori de 100 e mica probabilitatea de adenom.La valori mai mari...tot ce se poate.Acum nu intra in panica,deoarece si acest adenom,in cele mai multe cazuri ,se poate trata cu medicatie si doar in cazuri extreme se recurge la interventie chirurgicala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Vazand valorile normale ,inclin sa cred ca laboratorul la care ai facut analiza foloseste alte unitati de masura fata de cele pe care ti le spuneam noi.Intr-adevar,valoarea prolactinei tale este dubla fata de limita superioara admisa,dar nu cred sa fie foarte grav.Gandeste-te ca la mine atinge valori mai mari decat dublul valorii maxim admise si tot reusesc s-o"domolesc" cu Brocriptin.Trebuie sa rezolvi aceasta problema,deoarece prolactina ridicata da sterilitate(prin lipsa ovulatiei) si poate sa dea si amenoree.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

adevarul este ca putin sunt speriata dar sper sa ma linisteasca medicul deseara. va mai scriu si mane si va spun ce mi-a recomandat. Dar din cate am citit , nu am inteles, in timpul tratamentului ai voie sa ramai insarcinata?...la o adica...sau daca se intampla? ii risc? sunt riscuri pentru bebe?
doly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Uneori,in caz de adenom ,tratamentul trebuie continuat,sub control strict si in timpul sarcinii.Mie mi-a zis medicul ca in momentul in care constat ca am ramas insarcinata(sper sa se intample cat mai curand ,pentru ca nu mai am rabdare)sa opresc totusi tratamentul.Deci daca e sa se intample,iti dai seama ca primele doua saptamani de sarcina iau medicamentul,vrand,nevrand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Eu am avut prolactina mare ( nu chiar asa mare ) si am luat Dostinex .. si a avut efect... stiu ca medicul a spus ca daca nu merge va fi necesar sa fac o radiografie e sa turceasca (sau asa ceva )
in orice caz , nu dispera... totul va fi bine... Poate incerci si un tratament cu plante...
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mai fetelor, nu va suparati dar nu mai faceti chiar asa o drama din cauza prolactinei. In primul rand, se rezolva foarte usor. In al doilea rand, nu este o regula ca inhiba ovulatia, si am multe exemple in acest sens. Unul sunt eu. Amanuinte va dau cand voi avea timp, acum din pacate ma grabesc.
Pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

ce plante, ce plante?????zi-mi si mie. Prefer plante sau combinat chiar...cu medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, nu suntem toate la fel. Nu toate reactionam in acelasi fel la o problema, chiar si la tratament. Deci, eu am invatat ca nimic nu e batut in cuie.
Doly draga, in primul rand verifica daca ai ovulatie. Asta e simplu. Iti verifici temperatura si faci si eco, adica monitorizare ecografica.
Daca se constasta ca ai ovulatie iar ciclul tau e normal, nu ai de ce sa iei medicamente aiurea. Eu ma feresc de hormoni artificiali.
Daca totusi vrei sa incerci ceva atunci fa tratamentul naturist.
Pupici

Mergi la inceput