Montignac : ce am mancat azi (84)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Multumesc pentru urari si pt primire.

Meniul meu de astazi:
D: 2 pachetele mici de biscuti integrali
P: branza + rosii si ridichi (ma simt asa, de primavara )

Pentru diseara am in meniu mancare de spanac cu oua ochiuri.
In timpul zilei am mai bagat niste suc de mere neindulcit - stiu ca nu e foarte ok, dar am ceva probleme cu lichidele si trebuie sa il beau in perioada asta...

Am si eu o intrebare pentru fetele cunoscatoare

Pe forumul culinar.ro fetele au cazut de acord ca daca pun cantitati egale de faina integrala si tarate, aluatul provenit (paine, pizza, etc) poate fi combinat cu lipide, pentru ca ii scade IG-ul din cauza taratelor.
Nu stiu tot rationamentul, dar asa cum stiu eu, Monti spune clar ca nu combini 2 grupe alimentare si anume glucidele cu proteinele sau lipidele.
Si atunci cum ramane cu painea asta? Ca indiferent cate tarate pui, grupa alimentara este aceeasi. Adica nu pot sa cred ca o cantitate mai mare de tarate poate transforma o glucida in lipida/proteina...
Poate sunt eu mai grea de cap, dar as vrea sa stiu si parerile voastre...

Spor la slabit!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

trinity, eu m-as abtine in privinta tranformarii glucidei in proteina......nu prea se potriveste cu chimia pe care am invatat-o eu si nici cu ciclul lui krebs, cel cu trasformarea glucidelor...asa ca prefer tot pizza cu faina de soia...

azi aveam tot 60.7 kg....vad ca monti e suparat pe mine, nu stiu de ce, ca nu i-am facut nimic!!!
banuiesc ca este din cauza c.m. ... care ar fi trebuit sa se produca deja, dar nu stiu din ce motive, nu s-a "intamplat intamplarea"...cred ca vine primavara si-n curtea mea si hormonii tropa tropa cos de alfa...

meniul meu de azi:
dimineata: 2 mere + cafea slaba
pranz:salata din aia ca ieri
seara:supa de legume permise + cred cocktailul minune....daca voi mai avea timp si chef de el...

va urez mai mult noroc la slabit decat am avut eu in ultima saptamana!



Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstinuta spune:

Bine ai zis Trinity ca fetele de pe culinar au hotarat de comun acord.
Eu am intrebat pe site-ul oficial si despre painea aceasta jumate faina integrala ,jumate taratze daca se poate manca cu grasimi.Ei am primit raspunsul ca nu ,ca intr-adevar taratzele scad Ig -ul painii ca nu se stie cat e noul Ig,dar recomanda sa mananc aceasta paine doar fara grasimi sau cu ulei de masline sau peste.
Eu fac aceasta paine cu taratze si il ascult pe d-l Monti.
Nu vreau sa le supar pe fetele de pe culinar si eu activez si acolo am si ridicat problema acestei paini dar fetele o mananca in continuare cu grasimi.Dar multe din ele sunt totusi in faza a II-a.
Deci recomand in prima faza sa se manance ca si painea din 100 % faina integrala cu mentiunea ca precis nu ingrasa aceasta paine cu taratze ca si cea 100% integrala.
Trinity ce biscuiti integrali mananci?te intreb sa fiu sigura ca nu gresesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Asa am gandit-o si eu. Cum sa mearga, dar fiecare face cum crede.
La fel cred si cu dulciurile - or fi ele cu IG ok, dar Monti spune clar ca in prima faza maxim un desert pe saptamana, si ala nu de oricare.
Eu incerc sa ma tin pe cat posibil de varianta pe care o stiu si care a dat rezultate. Singura cu care am slabit asa cum trebuie si m-am si mentinut ani de zile.

crisstinuta sincer nu stiu cum se numesc, sunt din aia subtiri gen Mulino Bianco. Dupa ce i-am mancat mi-am dat seama ca nu m-am uitat pe pachet sa vad dc nu cumva contin grasimi sau faina alba sau alte nenorociri ne-monti.
Ce e drept e ca aseara am ajuns super tarziu acasa si nu am mai avut timp sa-mi fac clatita monti.
Dar de maine revin in forta cu ea :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena-Teodora spune:

Salutare! ies si eu la raport:
D: un mar + o cafea mare, dar slaba si fara zahar
P: o salata marisoara de salata verde, rosii si frigarui de pui
S: probabil ca o salata de rosii si castraveti cu branza rasa deasupra (imi place la nebunie) si ceva carnita la gratar (nu sunt sigura ca-mi fac gratarul, va spun maine). Cu siguranta insa ca pap pe la zece (atunci mi se face mie cel mai foame) o portocala sau o juma de grapfrut.

Am si eu o intrebare: dupa cat timp incepe sa se vada kilele in minus? Sigur, nu ma astept ca de maine, gata, numai ca nu vreau sa ma "hranesc" cu o idee si apoi sa fiu dezamagita. Eu zic ca intr-o luna... E bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

quote:
Originally posted by Elena-Teodora


Am si eu o intrebare: dupa cat timp incepe sa se vada kilele in minus? Sigur, nu ma astept ca de maine, gata, numai ca nu vreau sa ma "hranesc" cu o idee si apoi sa fiu dezamagita. Eu zic ca intr-o luna... E bine?



Elena, eu cred ca depinde de la om la om.
Eu prima data cand am tinut Monti am slabit 6 kg in 4 saptamani. Si se vedea deja dupa 2 saptamani. A doua oara am slabit vreo 8 intr-o luna (la vreo 5 luni dupa ce am nascut), dar nu s-a vazut asa mult.
Depinde si de constiutie, de mai multi factori.

Insa eu garantez cu mana pe inima ca este un mod de viata (nu neaparat dieta) foarte sanatos (atentie insa la cantitatea de grasimi!!) si care da rezultate durabile



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Buna fetelor!

E cam liber pe aici...Sper ca nu papati!(e ora 8)

Meniu azi:
MD:mezeluri si branza feta
P:1 pulpa pui si fasolica verde cu usturoi
C:am mai ciugulit putina branza..

Crisstinuta,multumesc!Chiar am in casa rondele expandate.Pacat... ca-mi placeau.
Va pup si spor la slabit!



Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Cam slabuta miscarea!
Ce e cu voi?
Meniul meu de ieri:
D: cafeaua cu fructoza + sunca cu cascaval
P: ciorbita de pui monti, fasolica batuta
G: cafea +un suc de mandarine + rulada cu gem facuta din faina de soia
S dupa sala: un mar, salata verde, ardei, castraveti cu branza
si cioco dietetica

Acum va rog sa-mi spuneti si mie, azi vreau sa fac paste integrale, cu ce le pot combina?
Si inca o intrebare: care dintre paste integrale si orez brun, au IG-ul mai mare?

Pupici!



www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstinuta spune:

Paste integrale fierte al dente 40
orez complet brun 50

Pastele le poti combina cu sos de rosii ,ceapa si busuioc,mai nou Monti admite si o lingurita de ulei de masline,sau peste in suc propriu pe ele.Deci paste cu ton din conserva,de exemplu.
Mai poti pune varza proapata calita intr-o lingurita de ulei de masline.Ca dulce paste cu lapte 0% cu fructoza,sau budica de paste cu branza 0% si fructoza si albus de ou si pe deasupra gem fara zahar.
Pofta buna !
A ! si cel mai bine daca ai gasi spaghete integrale ,au Ig si mai mic din cauza procesului de fabricatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

crisstinuta! Tot imi arunc cate un ochi pe aici sa vad ce imi spuneti!
Am paste integrale; ce inseamna "paste al dente"?
Cu ciuperci proaspete le pot combina?

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput