Piticodromul de sept-oct 2005 (172)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

vai, mihaela, prin cate ai trecut cu alexandru! bine ca sunteti pe drumul cel bun. dr. iordachescu e super si de cate ori am trimis pacienti sa-i vada, au fost foarte multumiti. eu am invatat multe de la d-lui.

eu nu prea sunt in trend cu ideile despre bb2 . adica ma impuiesc de zor. daca ar fi dupa mine as mai face cativa copii, nu l-as lasa pe sot sa poarte sarcina nici o secunda, iar de alaptat nici atat. mai greu ar fi cu serviciul, ca as vrea cumva si sa merg...dar si sa stau acasa. am mare noroc cu tati care ii face anyei baita in fiecare seara, ii da sa manance cand este acasa, o schimba, se joaca cu ea...singurul lui "defect" e ca vine tarziu de la serviciu . in rest...chiar n-am ce sa-i reprosez (o sa-i dau si lui un link sa citeasca, sa se umfle putin in pene ).
dar din cate am vazut in jur, eu sunt cam anormala, asa ca nu va faceti probleme . mamicile din parc se uita crucis cand ma vad cu unu-n brate si altu-n matze (nu mai zic ca anya nu poarta caciula in mod constant si uneori nici geaca!!! asta asa, off-topic. dar primesc atatea observatii zilnic, ca nu mai pot sa tac. chiar ma umplu de nervi. pai daca la 15 grade le pun fulare la gura si caciuli pe cap, nu vreau sa ma gandesc ce le-ar face la minus 10 grade).

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Ups... si eu ii pun caciula la 15 grade, mai subtire ce-i drept, dar tot caciula se numeste .

Anya bravo tie cu concepitia despre numarul de copii. Dupa cum vezi noi avem toata admiratia

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu ii pun caciula si la -15 si la +15. Si e aceeasi caciula . La noi bate vantul si nu se simte ca sunt +10 grade afara, mai degraba 4-5.

Si eu ma gandesc la treaba cu copilul perfect

Mihaela, urata treaba. Bine ca merge spre bine



Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=31" target="_blank">aici ne puteti vota poza "VIN2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by b_irina_c

Ups... si eu ii pun caciula la 15 grade, mai subtire ce-i drept, dar tot caciula se numeste .

Anya bravo tie cu concepitia despre numarul de copii. Dupa cum vezi noi avem toata admiratia

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)


irina, pai daca ne intalnim in parc, eu fac abstractie daca vladut are caciula, iar tu te faci ca nu observi cand sunt 5 grade afara si anyei ii bate crivatul prin plete .


haideti, ca nu de la frig racesc copiii. ci de la purtatorii de microbi din jur. iar daca trasnpira pe sub caciulite si ii ia o pala de vant e si mai rau.hai sa incercam sa ii imbracam asa cum ne imbracam si noi, sa facem abstractie de celebra replica a bunicelor: "vai, mama, dar el e mic. cum sa nu-l imbraci gros?". si acum nu ma injurati, ca nu va invat de rau. anya n-a purtat caciula decat cateva zile iarna asta si zau daca a racit vreodata. doar ceva muci razleti in toamna. si o iau de afara cu manutele bocna.
pe mine m-a infofolit mama in copilarie si la 2 ani am facut pneumonie . si acum imi dau mucii daca ma trage un curent la sale .
si ca sa nu credeti ca exagerez, o invit pe diana sa ne scrie cand are timp, cum imbraca aia copii prin state.
chiar vorbeam cu valen si la ei sunt -17 grade. pai ce ar trebui sa-i puna lui sarah pe ea? ca in casa nu poate sa o tina toata iarna.

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Anya hi hi hi...

Eu sunt constienta ca uneori exagerez, dar nu ma pot abtine... asta sunt... In plus Vladut era cu mucii in brau asta vara, asa ca a bagat spaima in mine . La 5 grade afara si eu sunt cu gluga pe cap (caciula nu port ca am parul f gras si daca-mi pun caciula pana la serviciu arat ca naiba ). Incerc pe cat posibil sa nu-l infofolesc, dar nu-mi iese mereu... Ceea ce citesc pe aici m-a ajutat sa trec la caciula subtire de bumbac la 15 grade, dar asta cred ca momentan e maximul pentru mine .


Asta iarna cand a facut laringita fusesem cu el la nasii lui pt MC nr1 si l-am imbracat mai lejer ca mergeam cu masina... batea vatul putin afara si Vladut era desfacut la caciulita si la geaca la gat, nefiind transpirat. Am stat afara maxim 5 minute... Poate ca deja e prea tarziu pentru noi :(. Si de cate ori ma ia elanul s-o las mai usor cu imbracatul a doua zi e mucos

Si cu asta m-am aberat destul pe ziua de azi .
Va si va doresc WE placut!

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Mihaela e, horror povestea ta. Doamne ajuta sa fie bebe bine in continuare si sa nu mai treci niciodata prin cosmarul asta.Multa sanatate!!Teodora Sara (norina)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Anya hi, hi, mai degraba cum nu imbraca ei copiii. Acum 5 min. a plecat de la noi un baietel mai mare cu 1 zi decat Petrut. In casa sunt 23 grade, Petrut are un body si un tricou cu maneca lunga. Alec avea un tricou cu maneca lunga nebagat in pantaloni (si aia subtiri). Afara ploua usor si mama lui i-a pus o pelerina de plastic peste tricou si "pa, ne vedem luni".
Petrut n-are fular deloc, caciula a purtat de max. 10 ori iarna asta cand au fost -18 grade sau a batut vantul de nu puteai respira, n-a avut muci decat o data la 11 luni pentru 2 zile. Si fata de ceilalti copii e cel mai imbracat. Au fost mamici care au remarcat ce "bundle up" e Petrut, adica infofolit.
Sunt intre 2 lumi : sunt ciudata si pentru romani, si pentru americani

In legatura cu jucariile impartite pe sexe, am citit de un studiu facut pe baieti si fetite de aceeasi varsta carora li s-au dat si papusi, si camioane. S-au jucat in mod egal cu fiecare, percepandu-le exact ceea ce sunt : jucarii.

Aici fiecare copil are banc de scule si bucatarie. Cel mai frumos banc cu scule l-am vazut la o fetita, cea mai frumoasa si completa bucatarie in casa unui baietel.
Ar trebui sa ma grabesc si eu sa-i cumpar macar o papusa lui Petrut. In 2 ocazii a dat de papusi intre jucarii, le-a apucat de par si le-a dat literalmente de perete. Deocamdata e ok, dar daca face asta mai tarziu cu papusa preferata a unei fetite ?!
Cand am vazut ca jucaria prefetara a lui Petrut sunt bucatariile de plastic, apoape m-am rusinat. Apoi am remarcat ca din 5 copii care se jucau acolo, 3 erau baieti. Am fost intr-un magazin care are loc de joaca cu 2 bucatarii echipate mai bine ca a mea asta reala si o masa cu un tren pe sine. In jumate de ora doar 1 baietel si o fetita s-au jucat cu trenul, in rest cealalti 20 au butonat aragazul, au aranjat cescutele pe masa si au facut prajit oua de lemn in tigai de plastic

Diana si Petrut (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Ce mi-ar placea si mie sa o port asa pe Teo, dar patita cum am fost de atatea ori si cu frica de racelile astea care la ea se transforma in cosmare ...o imbrac destul de grosut. Tare mult as vrea sa reusesc sa nu-i mai pun si eu caciula. Anya20, ce zici, e tarziu daca incep de acum sa o port mai subtire, sau deja s-a obisnuit organismul si ma risc prea mult? Teodora Sara (norina)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

(shhh, scriu in soapta ca a adormit Alex in scaunul de masa, langa mine, uitandu-se la MTV)

Oooof, ce-mi citira ochii! Nasol de tot, Mihaela, imi pot doar imagina ce a fost in sufletul tau (noi am stat o zi in spital cu enteroviroza si a fost cea mai lunga zi din viata mea).
Sanatate multa lui Alexandru, sa se faca mare si voinic si sa nu mai fie bolnavior niciodata (cel putin asa de grav niciodata)

Ce imi place sa o citesc pe Anya,as vrea sa inramez tot ce scrie ea despre infofolit, sa le vada si babele mele...eu incerc, pe cat pot, sa o tin mai despuiata, dar ziua cat nu sunt acasa nu bag mana in foc cum o imbraca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Mihaela, offf, am ramas fara cuvinte! Bine ca s-a terminat si de acum totul va fi bine!
Alina, vazand pozele cu Anya in parc, am vrut sa te intreb cum e cu caciula, dar a trecut... Bine ca ne-ai spus acum...


Andreea, mami de MARIA (5 oct 2005)

Mergi la inceput