Piticodromul de sept-oct 2005 (172)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Imi dati voie sa ma impusc ?

De ieri merge netul la mine de parca ar fi tras la deal de un melc batrin si olog pe deasupra (ala care se da cu capul de perete ).Nu mai bag smile-uri ,ca nush ce se intimpla ca mi se sterge o parte din mesaj cind incerc sa introduc unul .

Country Girl asta e motivul pentru care cred ca ieri nu a mers transferul de filme .Cind se remediaza situatia iti dau un semn (ala care face cu ochiul)

Pentru ca ati adus in discutie subiectul soti care asteapta sa facem noi totul si sa fim gata inaintea lor si al meu e unul din ala .Numai ca eu am 2 iezi de imbracat .Am noroc ca Tudu sta la imbracat ,nu face nazuri , dar Mihnea alearga prin toata casa ,se ascunde ,zice ca el nu vrea afara ,ca ii e foame , ca ii e sete , ca vrea la desene etc.Asa imi face si in fiecare dimineata cind trebuie sa plece la gradi .Tudu isi aduce singur hainele , ghetutele si sta fara sa comenteze .Daca as fi numai eu cu el in 10 min m-as imbraca si eu ,as face si bagajul si am iesi din casa .Dar asa , trebuie sa il mai asteptam si pe tati care mai vede ceva interesant la tv in timp ce se imbraca si e atit de absorbit de imagini , de zici ca si-a bagat ceva in urechi .Nu mai aude nimic in jur .Nu vreau sa imi imaginez cum o sa fie cu 3 iezi la imbracat .(ala care se imbata)

Mai am o serie de nervi cauzata de astia care cica repara liftul .DACA VA INTERESEAZA CITITI MAI DEPARTE , DACA NU IGNORE .Au acusi 2 saptamini de cind tot repara la el si cobor sau urc uneori cu 2 copii dupa mine (nu singura , ori cu mama ,ori cu soacra , ori cu a mea cumnata ) si se uita luuuung la mine care abia mai rasuflu dupa 2 etaje urcate .Imi vine sa ii impusc si sa le spun vreo doua .Ieri faceau niste pobe si se plimbau cu liftul cind sus , cind jos si eu cu satra pe scari ...

GABI25+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

mihaela, m-am ingrozit! sanatate multa, sa ramana in urma ca un vis urat toata povestea asta!

despre lapte, pot spune ca radu nu mai vrea sub nicio forma lapte in biberon. daca-i dau si noaptea in somn, scuipa imediat si se sterge cu amandoua mainile pe limba. e clar ca nu vrea de-loc! dar nu-mi fac griji, ca mananca destule lactate, inclusiv laptele dar cu multe cereale sau cu gris, cu orez cu ce-o fi numa sa nu curga ; branza si iaurt baloteaza la greu, fara numar - fara numar.

despre al doilea copil, declar din nou cu mana pe inima ca, daca as mai fi avut voie, cu siguranta acum eram si cu bb 2 in brate. imi pare bine acum, privind retrospectiv, ca m-am bucurat de sarcina si am pastrat in memorie multe momente placute si fericite. poate stiam cumva ca nu voi mai avea parte de alta sarcina, alt bb mic... desi nu se stie niciodata. poate peste vreo... mai multi ani (10?!) o sa fie in regula. bine ca l-am facut pe radu mai de tinerica, sa am timp si pt bb 2 mai indepartat . mai am insa si alta viziune: cateodata mi-e teama, uitandu-ma la radu, ca mi se pare copilul perfect. si parca nu mi-ar veni sa cred ca mai nimeresc altul la fel .
insa golul ramas in mine de 14 sapt de lipsa de langa copilul meu, de faptul ca de la 2 luni jumate la aproape 6 luni ale lui radu nu i-am fost mama... cred ca nici daca mai fac 10 copii nu-l pot umple. ata ete.

despre faimoasa mea zi libera, mi-am petrecut-o, dupa cum se pare ca certifica bianca (scuze de ignore, nu te-am vazut), am folosit-o ca sa merg de dimineata la un interviu la alta firma . nu m-au incantat insa in mod deosebit. apoi am supravegheat-o atent pe mama care mi-a facut o casa-luna de curatenie (n-a terminat nici acum... ca e de lucru). urmeaza sa ies cu radul din dotare in parc (dupa ce se trezeste, ca doarme cate 4 ore la pranz de te plictisesti foindu-te pe langa el). am incercat si sa dorm la pranz, gonita de mama care am ameninta ca ori dorm, ori dau cu matura . de maturat n-am maturat, dar nici de dormit n-am putut decat sa atipesc 10 min.
satisfacute de raspuns?
moama, cand o ajunge zana la randurile astea...

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Vaai Gabi ce naspa cu liftul....de asta cred ca nu au irlandezii blocuri pe aici....dar au in schimb case cu etaj si cu picii mici clar trebuie sa pui porti si jos si sus la scari...nu mai zic ca aproape ne rupem noi gatul adultii cu portile astea....

Pupici

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Kristinutza, poate vine si la voi bebe doi....sor'mea a avut ani de zile o teribila alergie la aproape toate mancarurile, nu putea sa manance decat totul fiert si numai pui/cartofi, nu tu dulciuri, cafele etc...chiar cand a nascut a doua oara, a nascut pe viu (nu ca ar fi fost atunci epidurala sau altceva) dar epiziotomia si cusatura au fost facute fara anestezie ca nu avea voie medicamente/anestezii etc...Ei bine si dupa ani de zile dusi asa, a dat DD si s-a vindecat, acum e ok....
asa ca si la tine mai este timp....sanatate multa si se rezolva toate in timp!!!!


Pupici

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Gabi stiu ca e foarte aiurea cu liftul si cu net-ul, dar eu am murit de ras (ala care rade de se da de-a dura)

Kristinutza pe langa cele enumerate anterior si eu ma gandesc la chestia asta cu copilul perfect .
Si in plus ma gandesc in nebunia mea ca "daca n-o sa-l iubesc pe al doilea la fel de mult?" (ca de multe ori cand ne jucam/iubim amandoi am senzatia ca plesnesc de atata iubire ).

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

meme, multumesc, asa e. plus ca intre mine si fratele meu e diferenta de 8 ani, asa ca nu mi se pare vreo mare kestie un copil sa-l fac la 25 si unul la treizecisi...

gabi, asta cu liftul e chiar aiurea si vad ca dureaza de ceva timp...

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Mihaela, curat film de groaza ce povestesti tu despre Alexandru! Brrr!

Culmea e ca in tara asta minunata (Belgia) rotavirusul care da enterocolita e ceva la ordinea zilei (desi exista vaccin impotriva lui). Cu toate astea sau tocmai de aceea nu exista copil care sa scape fara a lua rotavirusul macar o data in viata, de obicei cand intra in colectiv. Ilinca l-a facut anul trecut la 2 saptamani de la inceperea cresei (va mai amintiti, ocazie cu care am si inceput diversificarea cu supa de morcov si mucilagiu de orez) dar am scapat cu o forma relativ usoara. de atunci n-a mai facut diaree ever.
In schimb toti colegii ei de cresa de acum, care abia acum la un an jumate intra in colectiv au facut rotavirusul in forme cumplite cu spitalizare si stat acasa 3 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Dar intre mine si sor'mea 18 ani jumate????? v-am luat la faza asta...
Intre fetele sora-mii sunt 6 ani diferenta...

Pupici

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Gabiarama, de alte belele sa nu mai ai parte. Ca n-a mers netu' e cea mai mica dintre toate.

Noi jucarii nu i-am mai luat ca n-o prea intereseaza. In schimb o intereseaza orice obiect din casa si mai nou, de cand a descoperit ca poate impinge pana la tzinta scaunul care-i ofera acces la inaltime, isi gaseste mereu sa puna mana pe cate ceva.
Speram la vreme buna si la iesiri in parc cu tricicleta . Azi deocamdata e soare dar parca vad ca week-endul vine cu ploaie ca de obicei. La noi invariabil in week-end ploua si Ilinca se trezeste la 7 dimineata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Bre' io n-am frati/surori desi mi-as fi dorit!
iar Ilincai i-oi face unul/una cand mi-o veni curajul. Mai degraba ma gandesc sa-i aducem frati/surori prin adoptie, dar cu legile romane sansele sa adoptam in Romania sunt 1/1000 fata de a adopta din Chima sau Africa. Asa ca poate imi realizez visul de a-i da Ilincai o surioara chinezoaica.

Mergi la inceput