Mamici de septembrie - octombrie 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela76 spune:

buna seara, numele meu este Daniela si sunt graviduta in 8 saptamani, data aproximativa a nasterii este 10 octombrie. Ma treceti si pe mine pe listuta? Am mai scris de cateva ori, dar cred ca nu m-a vazut nimeni.Eu am facut un Fiv in Ungaria, odata cu Liana, pe care o pup pe burtica, pe amadoi bb-i. Data mea de nastere este 27.08.1976.
Am si eu o intrebare: la cate saptamani se poate vedea sexul copilului? Saptamana viitoare ma duc la un alt eco si eram curioasa daca voi afla atunci, eu intrand in saptamana a 9a de sarcina.

Please, treceti-ma si pe mine pe lista, am asteptat mult de tot momentul acesta... +8

danielal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Daniela,bine ai venit!Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Cecilia, eu iau Elevit, insa nu am nici o problema in a-l lua. Nu stiu ce sfat sa-ti dau... inceraca sa-l rupi.

Daniela, bun venit! Dupa cate scriau fetele pe aici, saptamana 9 ar fi cam devreme pentru a afla sexul... mai ai un pic de rabdare

Va pup pe toate, sa aveti un sfarsit de saptamana cat mai placut!





8+

http://bd.lilypie.com/xO2Zp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

cecilia L si eu patesc la felcu elevitu..da acum am reusit sa'l iau cu iaurt,,ma stramb putin dar macar nu ma mai cert cu ratzustele..
aniast felicitari iti spun si aici
Nana cand ai timp da'mi adresa ca iti trimit io un sac de martisoare sa nu'ti mai lipseasca niciodata..de ce nu ai spus mama?/ca trimiteam io destule..
daniela bun venit..te pupp..
mai aveam o gramada sa va spun da uiti..revin

aaa pt ca ieri am lipsit va ofer azi pt voi toateee


Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

O primavara frumoasa va doresc! Sa cresteti in burtici cu bebei sanatosi si frumosi!
Eu doua saptamani nu am mai dat pe aici. Am avut gripa, mi-a fost rau, mi-au iesit bube in nas... Dar acum sunt mai bine.
Vreau sa va zic ca eu am facut tratament homeopat pentru greturi si ma simt mult mai bine. Culmea, eu am ramas cu greturi de seara. Toata lumea se vaita de greturi matinale, iar eu ma vait seara. De-aia nici nu am mai putut intra, cand ajung acasa, mananc si apoi mi se face rau si stau asa pana reusesc sa vomit. Dar mai am si seri bune, ce sa zic.
Acum doua saptamani am fost si eu la primul consult la Medgidia, la medicul Eduard Balasa. Bebele era bine, atat cat trebuia sa fie la varsta lui. Sper sa fie bine in continuare. Nu mai vreau sa ma gandesc la faptul ca mi-au disparut greturile si asta inseamna ceva rau, pentru ca daca o tin asa tot timpul o iau razna.
Fac gravibinon, o fiola pe saptamana, si in fiecare seara pun cate un ovul de utrogestan.
Peste trei saptamani merg iar la control. Abia astept sa il vad iar pe bebe sa stiu ca e in regula.
Pe voi va mai doare burta din cand in cand, sau ovarele?
Aveti grija de voi si feriti-va de raceli, ca sunt tare nesuferite.
Va pup!

Carmen 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milu spune:

Bine v-am regasit -telor,pana acum n-am mai intrat pentru ca am urmarit ce au patit celelalte fete si mi-ar fi fost tare greu sa fiu si eu in locul lor;dar azi m-am intors de la ecografie si totul e super ok...dupa 2 luni de tratament cu duphaston pentru mentinerea sarcinii snt fericita..de fericire imi vine sa va
Pliul este de 1.2 cm ,pentru ca tot am vazut ca cecilia era interesata,masuram 7.48 la 13 saptamani si 4 zile si avem tot ce ne trebuie -dupa cum zice medicul;nu ne-a spus nimic de putzulica in schimb...sa nu care cumva sa facem mai multe echipe de fotbal
Salutari pentru Flavia care am inteles ca este tot din Brasov...va pup si va doresc bebei sanatosi ,maricei si zburdalnici!!


13+
Milu,Miti si Bebicu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Buna dragele mele gravidute si o primavara superba va doresc, cu intarziere.
Nu am ami dat nici un semn de viata (mesaje), desi v-am citit tot timpul pentru ca am fost ingrijorata putin dupa prima ecografie de luni, 26 feb., deoarece dupa ce am ajuns acasa am citit fisa atenta ci am vazut dimesiunea 3, 3 mm la 6,2s conform eco. am vazut la unele fete alte dimensiuni, mai mari,la sarcini mai mici si am intrat in panica. desi medicul mi-a zis ca este OK, dar mi-a recomandat eco endovaginal astazi ca nu se vedea ff clar (am facut eco la medcenter pe victoriei). langa saculetul embrionar se vedea un punct destul de vag si mi-a zis ca este un hematon sangvin si mi-a recomandat utrogestan ovule (1/zi) pentru a se retrage hematonul, plus elevit (1/zi) si tardyferon fol (1/zi). mi-a facut analiza la frotiu si azi m-am dus cu rezultatele la dr. Varlas Valentin.
asa ca am stat cu emotii (evident ca am zapacit internetul cautand informatii) pana azi cand am mers la filantropia la eco endovaginala...unde mi-a zis ca este viabil, are deja 1 cm si ca totul este OK si ne vedem peste 2-3 saptamani. la rezultatele de la secretie a zis ca am o usoara urma de candida (?) si mi-a dat sa iau Macmiror complex ovule (1/zi) si sotului o pilula de ceva (nu-mi amintesc acu). Mie mi se pare ca iau cam multe, desi medicul mi le-a recomandat, plus ca macmimor complex zice in prospect ca nu s erecomanda in timpul sarcinii...nici nu stiu ce sa fac...azi dr. a fost cam grabit (era de garda) si nu am apucat sa-i reamintesc ca iau si utrogestan ovule..offf..ce sa fac? ma puteti sfatui intr-un fel?
nici nu am putut sa ma bucur cand l-am vazut pe bb samburel..cand de fiecare dr mi-a zis de cate ceva ....ba una, ba alta...ofofof
scuzati ca m-am lungit, dar am nevoie de voi si de sfatul vostru...sunt la prima sarcina..am 33 ani in mai (apropo pt listuta DN 15 Mai 1974) si imi este ff teama, mai ales cu hematomul respectiv..care este langa saculet..


va pup si aveti grija de voi si de bbi

"Fiecare om se afla in inchisoarea sa, dar fiecare poate obtine dreptul de a se elibera. Sa nu te opresti niciodata sa te zbati" Buddha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Am incercat sa rup pastila de elevit, adevarat ca nu m-am rastit la ratuste, dar nici mult nu mai aveam.O sa vad cum reactionez maine. Stie cineva diferenta dintre elevit si materna?
Multumesc fetelor care mi-au raspus la intrebare.
Intreba cineva cand se vede sexul, la mine sa vazut la 12 sapt si cateva zile. Dr. mea zicea ca la baieti se vede mai repede.
pupici pe burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

cecilia parerea mea e ca elevitul contine mai multe si e mai bun..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Cristina, eu nu am dunga si cred ca e cam devreme sa apara. Insa nu se stie. Data trecuta mi-a aparut f tarziu, credeam ca scap, insa cand a aparut era foarte inchisa si abia pe la 6-8 luni dupa nastere am scapat de ea.

Daniela, cred ca la 9 sapt e cam devreme sa vezi sexul.

Tzuc, eu am luat Gynozol, nu Macmiror. Iar sotul a luat o pastila de Diflucan. Diflucan e miraculos, insa nu pe sarcina.

Incep sa ma stresez rau cu pliul ala nucal, de ce naiba la noi era de 2 mm? In fine poate fi eroare, ca nu masoara ei chiar asa. Inteleg ca peste 3 sunt pb insa nu mai e nimeni cu 2 mm. Poate chiar e cazul sa fac triplul test de care fac asa scandal.



Rox 13+si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput