Inchiderea subiectelor

Inchiderea subiectelor | Autor: Bic

Link direct la acest mesaj

Anna,
Stiu ca esti o fiinta super serioasa si cu o inima cit toata Romania, dar permite-mi o critica mica.
Am vazut ca ai tendinta sa inchizi subiecte pe teme pe care s-au mai discutat. Te rog adu-ti aminte ca acest forum este interactiv si audienta se schimba destul de mult. In plus, nici o mamica nu are timp sa stea sa caute in arhive ceea ce o intereseaza, in conditiile in care motorul de cautare al lui DC este absolut deplorabil.
Acestea fiind spuse, eu personal simt ca o mare defavoare faptul inchiderea subiectelor pe teme de larg interes pe motivul ca s-a mai discutat. E ca ca si cind un ziar refuza sa publice un articol pe motiv ca despre asta s-a mai scris. Intotdeauna exista unghiuri noi ale unei probleme.

Daca voi, moderatorii, nu vreti sa noi, utilizatorii, sa mai deschidem inca un subiect pe o anumita tema, te rog posteaza un link la subiectul inca deschis pe aceeasi tema si abia apoi inchide subiectul, ca sa avem unde sa ne punem intrebarile si exprima parerile.

Multumesc.


Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

[green]Edit de la Witchie: am mutat subiectul la sugestii si reclamatii si am editat adresa specifica din titlu cf regulamentului, punctul 8: 08. Nu publicati mesaje de interes limitat (de genul: pentru Andreea)
Nu publicati mesaje de interes limitat (de genul: pentru Andreea). Daca subiectul devine strict personal - folositi comunicarea prin intermediul mesajelor private (PM).[/green]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

mai bine s-ar desfinta arhivele, sunt greu de urmarit, pierzi mult timp cu ele...
ar fi bine sa se lasa la alegerea membrilor daca vor sau nu sa raspunda la subiecte.... sa fie sterse din cand in cat toate subiectele care au sub 5 raspunsuri. Si o data pe an sa se stearga toate subiectele ce sunt mai vechi de 2 - 3 ani (daca nu pot fi arhivate cumva).
nu cred ca mai e cineva care sa citeasca ce s-a sc acuma 3 ani in forum.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Bic, am ajuns pe acest forum cu ajutorul optiunii "search". Mai precis cautand alte mamici de prematuri. Si am gasit aici ceea ce cautam, asa ca nu am mai plecat.
Apoi, am deschis fiecare subforum de pe DC, si subiectele sticky, printre care si INDEX SUBIECTE mi s-au parut super utile. Mai ales ca era mult mai simplu sa caut pe lista respectiva subiectele care ma interesau si sa citesc in 10-15 minute raspunsurile postate, poate, intr-un an intreg.
Iarasi acest lucru mi s-a parut extrem de util.
Cand am avut probleme de alaptare am apelat imediat la cele doua subiecte care acopera 90% din problemele legate de alaptare.
Evident ca primul lucru pe care l-am facut cand m-am inscris pe forum a fost sa citesc regulamentul. Era absolut normal, doar era un "contract" pe care nu puteam sa il semnez in alb.
Asa am aflat ca exista optiunea CAUTARE, care cel putin pe calculatorul meu merge EXCELENT. Cu ajutorul ei am gasit toate subiectele deschise pe temele la care, aproape zilnic, se deschid noi subiecte.
Toate mesajele pe care le-am inchis au fost copiate la subiectele deja deschise. Asa stiu ca cine va cauta asa cum am facut si eu la randul meu va gasi toate informatiile despre un anume subiect stranse la un loc.
In plus, la toate mesajele copiate le-am oferit linkul catre locul exact unde au fost mutate intrebarile lor.
Sper ca ti-am elucidat toate nelamuririle.
Oricum, eu, personal, iti multumesc pentru ca mi-ai dat ocazia sa spun aceste lucruri.Ca userul Sheannamp si nu in calitatea mea de moderator. Desi, aceste doua notiuni nu se exclud una pe cealalta. Dimpotriva.



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Ana pierde niste ore incercand sa organizeze subiecte INDEX.
Eu personal apreciez pt. ca stiu exact unde si ce sa caut.
Gabbriela cum sa se desfiinteze arhivele?! Si ce anume te face sa crezi ca subiectele din arhiva nu sunt citite mai ales ca la "Cautare" sunt ordonate pe sub. active si sub. din arhiva?!

BIC motorul de cautare al DC merge absolut OK. De cand nu ai accesat optiunea cu pricina? Plus ca atunci cand esti trimis la Index poti continua aceeasi discutie la un subiect cu aceeasi tema deschis acum x luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Stiu ce efort depuneti voi si apreciez enorm munca voastra, dar stiu ca apreciati si feedback-ul.

Anna, din mesajele inchise de tine eu nu mi-am dat seama ca trebuia sa ma duc la sticky si de aceea am scris mesajul de mai sus.

Cit despre motorul de cautare, ceea ce voiam sa spun este nu ca NU merge, ci ca sistemul e destul de complicat. Daca dai o cautare pe un anumit subiect sau keyword, te trimite la un intreg thread si nu la pagina cu keyword-ul respectiv. Ceea ce mie mi se pare ca ia foarte mult timp daca se intimpla sa cauti ceva specific.

Exemplu, cineva de la mamicile noastre a postat o retea de mincare pentru copil pe care nu mi-am copiat=o la timp. Peste doua saptamini cind mi-am adus aminte mi-a fost practic imposibil sa o mai gasesc. Cautare dupa cuvintul cheie "spanac" m-a trimis la un sir intreg de thread-uri de "mamici de..." si trebuia sa caut in fiecare dintre cele 20 de pagini ca eventual sa gasesc ceea ce cautam.
Acelasi lucru e valabil si daca dai o cutare dupa numele utilizatorului: iti expune thread-ul la care a postat, si nu pagina.

Nu stiu multe despre cum functioneaza motoarele de cautare, dar mie una asta pe care il foloseste DC-ul mi se pare greu de utilizat.
Sau poate nu stiu eu sa-l utilizez si e problema mea exclusiv.




Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mai e un aspect. Cateodata cei care pun intrebari nu cauta doar informatii seci, ci poate si sprijin si feed-back. Ceva de genul: da, te auzim, trecem si noi prin asta, ne framanta aceleasi intrebari. Ca de aia e forum de discutii, altfel ar putea sa existe doar articole pe site.
Si doi la mana, eu nu intru la subiectul cu alaptarea, pentru ca nu ma intereseaza prea mult. Dar daca vad o intrebare despre alaptare poate intru sa dau un raspuns, la fel despre diversificare, etc.
Si intr-adevar, Bic ar dreptate cu cautarea. Daca te apuci sa cauti o informatie specifica in 20 de pagini... te cam lasi pagubas.

Edit. Nu stergeti arhivaaaa!!!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

eram putin suparata si am gresit - nu arhiva trebuia sa spun ci indexul.
Si despre cautare - DA fetele au drepate e fff grea - trebuie sa cauti prin zeci de pagini sa gasesti raspunsul potrivit.

Am ajutat si eu la indexul de la parinti intreaba si cand timpul imi permite ajut iara , dar intradevar e greu de lucrat cu el - cautam specific doar retete de papa, fara absolut nici un cuvant in plus - doar retete una dupa alta, mi s-a inchis subiectu si a trebuit sa trec prin sute de posturi sa gasesc cateva retete...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Donia cand esti trimis la index esti trimis la un subiect deschis la care se dezbate aceeasi tema. deci ai feed back.
la cautare da' ar fi fain sa te trimita direct pe postarea pe care o cauti. eu cand am de rascolit in 20 de pagini dau ctrl F si caut cuv. respectiv. pe fiecare pagina. salvez timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by papadie

eu cand am de rascolit in 20 de pagini dau ctrl F si caut cuv. respectiv. pe fiecare pagina. salvez timp.


....salvezi chiar mai mult timp daca nu cauti cu ctrl F pe fiecare pagina, ci pe topicul sub forma de "versiune pentru imprimanta" (buton dreapta sus, la fiecare subiect, sub cel cu "raspunde la subiect")



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Am si eu o intrebare pentru voi!

Cum e mai usor, sa cauti intr-un singur subiect de 10-15 pagini sau in 20 de subiecte a cate 2-3 pagini fiecare?

Iar in ceea ce priveste suportul psihologic iarasi cred ca il poti avea foarte bine si la un subiect deschis deja fara sa fie nevoie sa mai deschizi un altul nou!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp


Cum e mai usor, sa cauti intr-un singur subiect de 10-15 pagini sau in 20 de subiecte a cate 2-3 pagini fiecare?


...cel mai usor si mai usor e sa cauti cuvintul/cuvintele cheie pe www.google.ro/advanced_search?hl=ro" target="_blank">google -cautare avansata dupa ce ai specificat "http://forum.desprecopii.com/forum/" la rubrica "returna rezultate din site-ul sau domeniul"

P.S. asta mai are si avantajul ca "matura" si subiecte arhivate.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput