Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

carla tare m-ai amuzat cu ce face bebe in somnic! a mea maraie si paraie, se frichineste, ajunge transversal si dupa aia oblic, aproape de 180 de grade, dar e suparata ca nu mai are loc. uneori isi suge labutzele cu asa o pofta, ca ne trezeste din somn. ea doarme insa in continuare.

florentina la mine nu pot spune ca au fost probleme din cauza exlutonului, dar eu nu sunt punct de reper, nu alaptez exclusiv.

sa va vand un pont: (pt cine are probleme cu lactatia): dati-l incolo de galactogil! la noi a crescut ``spectaculos`` de la 20 ml la 30 ml dupa o partida ffff reusita de si vad ca se mentine cantitatea

e clar ca a fost coincidenta, dar incercati totusi!

ce e cu salariul asta suplimentar? desenati-mi si mie, va rog, ca nu pricep. cand intru in cic nu primesc 6 milioane, ci mai mult? sau nu am inteles eu?

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

super metoda de crestere a lactatiei aplicata de Chris...hai fetelor, dati-i drumul! Ia sa vedem, cine devine campion in ml?????

Raluca lui David Calin (28.11.20006)
luna a treia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Dianarus, la bfree i-ai dat cu tetina originala?
Tinem pumnii sa-si revina cu inversia zi-noapte.

Ce faci Dia, postezi poze sixi cu dulceatza de Oana?? E mortala cu claia aia de par. Adinutza vezi ca vine concurentza mama draga, Grigore deja a cascat ochii maaaaaari.

Madaluta si eu as zice ca daca Darius n-are temperatura poate iesi linistit afar. Cu muci cu tot. .. si cam mult ceai ar bea flacaul tau. E cumva prea cald in casa?

Dianocica cam cand apareti la 2 Mai??? Ca si noi vrem sa servim si anul acesta..

Dandusa, cand om veni prin Cta te vezi si cu noi ??
Si sa stai linistita, avem neamuri.. le-om stresa pe ele; nu venim pe capul tau.

Adina, scoate copilul afara. E posibil sa fie asa agitata si de la stat in casa.

Roxanica.. auzi "Asta e cu noi, Roxanele!Suntem desavarsite!". Da eu intru la categorie?? Ca-s Ruxandra si nu Roxana...

Donia... mai da soacra-ta e mortala cu ceapa ei rosie.. auzi tu, ceapa rosie in punga de sterilizat. Scuze, da

Ruxmax, super ideea cu baloanele. O s-o aplicam si noi. Mai ales ca si asa Grigore e fascinat de lampa. Se uita la becurile alea ca la nu's ce minune..

Remekszimat, bun venit! . Te asteptam la povestit.

Yagmur, probabil ca Luca are muci de la aerul uscat. Grigore e asa de vreo 2 luni si n-are nimic. Punem si noi tavi de apa prin toata camera (ca inca nu ne-am hotarat sa luam umidificator) si-l scoatem zilnic afara. Si asteptam sa vina primavara..

.. uau am dat gata cap.18.
Daca ne permite sheful trecem la urmatorul.

3,5 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Neata'

Sunt buimaca...n-am dormit decat cateva ore pe sarite...si nu din cauza lui Patrick care n-a avut nici o reactie dupa vaccin ci din cauza ca Mayei i-a fost foarte rau, a facut febra mare, a vomat... offf sper sa nu fie vreo boala a copilariei!

Ziggy, si noi la vara o sa ne facem veacul pe la Fagaras, asta daca nu ne mutam cu totul in Brasov.. oricum sunt sanse sa ne intalnim la vara daca te muti!

Ralumat si noi am avut degetele inflamate si am presarat pudra de baneocin. A doua zi deja era mult mai bine.

OanaCat, ma bucur ca nici voi nu ati avut reactii la vaccin!

Am postat un mesaj in capitolul trecut dar probabil ca nu l-ati vazut... o sa reiau si aici.
Ieri am fost la controlul postnatal si dr. meu nu a vrut sa-mi prescrie anticonceptionale pe motiv ca pot ajunge sa-mi pierd laptele. L-am intrebat de exluton si mi-a spus ca nu-i este greu sa-mi scrie o reteta dar ca nu vrea ca atunci cand ne vom intalni sa-i spun ca mi s-a termnat lapticul. Vroiam sa-mi spuneti si mie (unde este cazul) daca la voi au existat modificari de cand luati pastile. Multam' mult!

Chris, acum am citit mesajul tau esti supeeer! Dupa vizita la doctor de ieri i-am spus lu Dan ca trebuie sa alegem intre si laptic pt Patrick, dar ce te faci cand nu se poate una fara alta!?


Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Buna dimineata,

Ralumat si Maihaela, sa va traiasca bebicii, sa creasca mari frumosi si sanatosi si sa va bucure vietile!

Donia, multumesc de incurajare ! Tendinta e spre NU MAI VREAU SA FUMEZ !dar vreau sa fiu sigura de asta!

Luly, tu ai mare dreptate, dar nici eu nu am zis ca nu o sa ma intereseze pe ce cheltuie banii! Daca face pe nebunu, se taie macaraoana, e simplu, nu vede nici un ban, doar nu e sat fara caini !

chris, multumim de pont, cu siguranta il voi pune in aplicare, stai sa vezi cand i-oi spune la al meu ce motivatie puternica va avea sa ma alerge noaptea prin pat! ca acum mai am si eu scuze ca sunt obosita, ca trezim copilu, si mai scap, da daca ii spun asta cu lactatia in mod sigur nu mai scap !



desiree si bebe Octavian

pozici puiul meu

varsta Octavian

slideshow fulguletz

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Ploaie de stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iasmi spune:

Buna dimineata fetelor!

Carla2005 - noi nu numai ca ne dam palme si pumni dar ne tragem si de urechi, ne zgariem desi avem unghiile taiate, ne frecam la ochisori si la sprancene de se rosesc de tot si bineinteles sa fie capitolul incheiat ne luam de nasuc sau il dam in stanga si in dreapta desi e destul de mic - nu stiu ce avem cu el. Concluzia e ca eu nu o pot lasa fara manusi - ca s-ar alege praful de fata ei.

Dianocica - eu m-am casatorit aici - eu fiind de origine din Craiova - dar sincera sa fiu nu regret ca m-am mutat. Aici e mai frumos, mai multa verdeata iar lumea este altfel decat in Craiova - unde e agitatie mare si bineinteles la orice pas intalnesti numai tigani.

Cipi13 - bebe s-a iritat de la servetelele BABY'S - pur si simplu in aceea zi nu a gasit Pampers (la magazinul care cumparam noi de obicei) si ce-a zis tati hai ca iau si alta marca ca n-o fi foc - si a fost incendiu nu foc la funduletul bebelinei.

Vad ca urechiusele sunt bine - doar un picut rosii in jurul gaurii - sper sa treaca mai repede si sa zic - "O facui si p-asta - ce urmeaza?".

Sa ne traiasca sarbatoritii de azi:

David Andreide Cipi13
David Calin de Ralumat
Maia Andreea de Mihaela_p
Mara de bulisor
Andre Lucian de Ancader


- ici la toate mamele si la toti bebeii.


www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti

iasmi cu Gabriela Bianca - 27.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chani852 spune:

Buna dimineata fetelor,
Noi suntem inca incepatoare pe forum, dar speram sa ne bagati si pe noi in seama si sa participam si noi activ la mesajele de pe forum.
Ieri am facut si noi vaccinul de 2 luni si azi suntem cam agitata.Deocamdata nu am facut febra si sper sa nu facem.Pediatra ne-a recomandat supozitoare novocalmin.Aveti cumva idee se mai poate face ceva ca sa nu avem alte reactii adverse?
Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare...
Ufff trebuie sa va las cateva minute ca iar se agita bebitza mea nebunatica.....

PS : multumesc pt faptul ca m-ati primit in clubul vostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Florentina G

Neata'



Am postat un mesaj in capitolul trecut dar probabil ca nu l-ati vazut... o sa reiau si aici.
Ieri am fost la controlul postnatal si dr. meu nu a vrut sa-mi prescrie anticonceptionale pe motiv ca pot ajunge sa-mi pierd laptele. L-am intrebat de exluton si mi-a spus ca nu-i este greu sa-mi scrie o reteta dar ca nu vrea ca atunci cand ne vom intalni sa-i spun ca mi s-a termnat lapticul. Vroiam sa-mi spuneti si mie (unde este cazul) daca la voi au existat modificari de cand luati pastile. Multam' mult!



Tina, mami de Patrick si Maya




eu chiar am facut un calcul si se pare ca la noi a coincis numaratoarea inversa a laptelui cu momentul cand am inceput sa iau exluton ... mie de ce nu mi-a zis nimeni???
dar poate ca e doar coincidenta, ca alte fete iau exluton si alapteaza exclusiv
naiba sa-l ia, ca oricum nu am beneiciat de el si am folosit protectie suplimentara, ca nu am tinut minte sa-l iau asa cum trebuia

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

David de Ralumat, Maia Andreea de Mihaela_p, Mara de Bulisor si restul sarbatoritilor.

Donia, Roxana de cand e la inot? Si cum se descurca? Cu Matei am vrea sa incepem la vara.
.. iar apropo de soacre de nurori, tare mi-e frica c-o sa fiu o scorpie.. off, off. Vorba ta, sper ca peste ani sa nu uit cum e sa fi nora.

Auras, cu prima de nastere eu stiu cum e la sect.1. Daca nu te-ai dus cand tb, trebuie sa depui nu stiu ce cerere ca sa scoata banii din banca.

Ralumat eu cand patesc asa pun rivanol.

Dia, cu site-ul cu pricina.. deci mai sunt si altii dezamagaiti. Total neseriosi. Cu salariul bonus.. mi-a soptit o pasarica ca cica DA!! Oficial inca nu stiu nimic. Te tin la curent.

Danita, multumim de reminder. Eu mi-as alege BABA pe 7.

Dianocica, sa fie ultima tigara. AM ZIS! Vezi ca stau la panda
Deci Mooni tot cu manusi o tine..

Mayaione, unor bb-i le place apa mai racoroasa si cea prea calda ii agita. Am patit-o. Noi ii facem cam pe la 34-35 gr C. Plus ca stam si mult in apa si se mai si raceste...

Si eu am luat Fortral dupa cezariana. Impreuna cu piafen si algocalmin.. si... dupa 1 ora inca nu-si facusera efectul..

Na, fug ca s-a trezit stapanul...

3,5 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auras_v spune:


MAIA de mihaela_p
MARA de bulisor
DAVID CALIN de ralumat

LA MULTI ANI ! si bebelusilor care de azi mai adauga o luna si sunt nascuti pe 29,30 si 31

ALESSIA de adinazot
TIBERIU de atudor
MARIO de porumbita
MATIA de somleac
TUDOR de danita
OANA de dia
ADA de bebinuta


cris super metoda, imbina utilul cu placutul,si eu ma inscriu la cele care mai au doar citiva ml,si am o intrebare : Bubu papa cam120-150 la o masa de cite ori pe zi sau se pune si calculul la saptamina

AURAANCA-ALEXANDRAsi CRISTINA-IOANA
poze ANCUTA
slide ANCA
virsta ANCA
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">site fulguleti

Mergi la inceput