Mamici de iulie-august 2007 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami07 spune:

quote:
Originally posted by mychydutza

liadorian esti din bucuresti? unde e Synevo asta? deci sa inteleg ca ma belesc astia de la cantacuzino daca imi cer atatia bani???????????? si mie mi s-a parut 5 milioane enorm de mult. a mai facut cineva din bucuresti analizele astea? ca incep sa ma oftic. nu vreau sa dau mai mult decat face. totusi ma gandesc ca la cantacuzino n-ar trebui sa fie fff scumpe ca doar nu e nu stiu ce centru luxos!!!!!!!!!!!!

+15

mihaela
poze




Buna burtici!

mychydutza, intra pe site-ul http://www.medicina-materno-fetala.ro/, stiu ca au preturi accesibile la analize si sunt postate chiar pe site. Eu acolo imi fac cateodata eco si sunt f ok.

Oana 17+ cu Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Mai am putin si intru in saptamana 19....si nici urma de simtit bb! Adik simt unele intepaturi si uneori se intareste burtik in anumite locuri, dar nu simt ce s-a mai descris pe-aici.
Stiu...trebuie sa am rabdare, dar deja incep sa ma agit umpik! cred ca ma duc la o eco sa vad ca e bine bb.

18+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

aylin_tarcan daca te hotarasti sa vii la Timisoara iti dau liste . Stiu ca ma repet dar eu am ales medicul in functie de spitalul la care doresc sa ajung . Am mai citit cateva pagini mai incolo ca suteti cateva care doriti sa va cautati medicii mai pe cand crest " burtica " . Nu stiu din proprie experienta , dar citind pe internet am tot dat de mamici care erau disperate ca aveau o sarcina inaintata iar medicii nu o prea luau in evidente pentru ca nu au urmarit ei sarcina . Motiv care m-a determinat sa-i si spun medicului meu ca raman cu el pana la final , iar asistenta lui mi-a si facut fisa femeii insarcinate .

17 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

otim draga nu m-ai suparat. de unde ai tras tu concluzia asta? dimpotriva! si eu sunt de aceiasi parere cu tine si de aceea m-a revoltat cand am auzit de asemenea preturi. normal ca la cat CAS platim n-ar mai trebui sa ne coste nimik mai ales ca suntem si gravide. eu parte din analize alea de sange , urina , bla bla care se fac la inceput le-am facut la med de fam compensate. utrogestanu l-am luat numa compensat. adik n-am vrut sa ratez nik din ce mi se cuvine , insa akum cat am vazut cat am de platit m-am ofilit. si eu care ziceam ca pun bani deoparte pt cand vine bebeleoiu!.....asta este. m-am resemnat.hehehhe

+15

mihaela
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

Buna si de la noi!!

Fetelor, eu m-am hotarat. As vrea sa-mi recolteze si mie celule stern la nastere. Eu nasc la Elias, are cineva mai multe amanunte cum se procedeaza, cu cine trebuie sa inchei contractul??Presupun ca ar trebui sa vorbesc cu doctora, nu?! Si nu m-am gandit ieri...

Am fost ieri la control, bb e bine, l-am vazut baletand. Am fost foarte impresionata, pentru ca pe Stefi niciodata nu l-am vazut miscand la nici o eco, dormea mereu...Sexul nu l-a putut vedea pentru ca se misca intr-una, nu statea nici la masuratori..In rest cica sunt OK, mi s-a mai scurtat colul, mi-a dat tratament. Sunt putin nedumerita cu vitaminele. Daca mie mi-au iesit analizele bine, mananc diversificat, inafara de glicemie scazuta nu am nici problema, in greutate am luat slava Domnului, de ce trebuie sa iau Elevit?? Eu in sarcina si asa am o pofta de mancare mama mama, daca mai iau si vitamine unde ajung, sclavul frigiderului?? Ori e o moda sa se prescrie vitamine, voi ce spuneti?? La Stefi eu nu am luat vitamine si l-am nascut la 37 sapt si 2 zile de 3.650 kg. Iar eu am luat 27 de kg, si sincer, nu as mai vrea tot atat acum...

De nume, si eu vreau sa ii pun si nume de sfant lui bb2. Nu ne-am gandit inca, am zis sa aflam sexul mai intai. Pe mine ma cheama si Mihaela, de strigat nu ma striga nimeni asa, doar Carmen, dar toti prietenii stiu ca daca nu ma suna de ziua de nume ma bosumflez. Adevaru' este ca noi suntem destul de petrecareti din fire si ne place sa serbam diverse chestii asa ca si ziua de nume e unul din prilejuri...Nu mai spun ca sotul meu nu tine minte niciodata cand se sarbatoreste Sf Mihail dar are grija sa se informeze inainte sa nu rateze felicitarile.

Apoi cica sfantul a carui nume il porti te ocroteste in momentele grele. Nu stiu cat e de adevarat, dar merita de luat in seama, mai ales ca sunt destule nume de sfinti frumoase!

Iar ma apuc de scris si nu ma mai opresc...

Va pup,
Carmen15+ si Stefi3 ani




http://new.photos.yahoo.com/carmenion2003/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

brazuca25 si astept acei "fluturasi " sau "mersul soricelului " pentru ca desi eu credeam ca-l simt mi s-a zis ca e prea devreme si sa am rabdare . Uite ce am citit la luna a 4-a de sarcina :
"Miscarile fetale. In functie de structura organismului tai, de cantitatea de lichid amniotic si cat de naravas este fatul tau, din aceasta luna este posibil a incepe sa simti miscarile acestuia. La inceput pot sa para doar ca niste gaze abdominale, mai ales daca esti mai balonata, si s-ar putea sa nu le dai prea mare importanta deocamdata. Dar daca nu le simti, nu te ingrijora, cele mai multe femei incep sa perceapa miscarile fetale de abia din saptamana a 20-a. "
pe burtici la toata lumea

17 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami07 spune:

Brazuca25, daca esti la prima sarcina, am citit ca este normal sa-l simti pe bebe putin mai tarziu, sunt sigura ca e bine, doar ca e mai somnoros . Apropo, stii ca s-ar putea sa fim colege de salon? Avem DPN destul de apropiat si am inteles ca tu vrei sa nasti la Judetean Ilfov, eu daca e totul in regula, tot acolo voi naste.
Nikole ai grija de tine si nu te mai stresa, totul va fi bine.


Oana 17+ cu Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Hello, fetelor cochetelor cu burtici sexyci
Ieri am formatat un pic calc si mai multi nervi mi-am facut ca azi mergea parca cu viteza melcului
Subscriu si eu la ce zicea Luna - nu am retinut f multe din cele citite si nici nu am ceva nou de raportat.

Vorbeati de prenumele Demetra - e prenumele doctoritei mele
Si pe mine ma cheama Maria, numai ca mama il folosea numai cand faceam vreo pozna si imi mai spunea si Maricica - de atunci nu-l prea agreez. Asa ca bebelina mea nu va purta un astfel de prenume, desi lumea spune ca e frumos. Si mai am prejudecati cu privire la anumite prenume, in functie de ce lume am mai intalnit prin camin sau dupa terminarea facultatii

Eu nu prea vreau sa vina vara De ce? Pt ca stau la et 4/4 si e mai cald ca afara in camera mea. Si nici AC nu-mi pot pune ca stric casa omului (a se intelege a soacrei )

Faine faze cu cipul si turnul Sotul meu s-a rezumat deocamdata la o dicutie de genul ca el nu ar vrea sa stie ca fiica-sa a inceput viata sexuala sau simte atractie fata de vreun derbedeu Eu una imi doresc sa comunic mult cu fetita mea orice si despre orice. Numai asa voi sti cum gandeste si voi putea anticipa ce decizii va lua in anumite situatii.

Nikole imi pare rau ca nu te simti prea bine. Vorba fetelor, mai scrie pe aici, asa iti mai descretesti fruntea si ne mai "pasezi" si noua din grijile tale Iti doresc toata sanatatea din lume .

Desi sunt de profil (adica invart cuvintele cum vreau eu) tot nu as fi spus ceva mi frumos ca Joujou

Simo il felicit pe sotul tau pt ca l-a simtit pe bebe. Si al meu era asa de emotionat cand l-a simtit ca nici nu mai respira, asteptand urmatoarea lovitura Si sotul meu e genul care nu sta locului nici sa-l legi, si cand sta la masa nu se poate abtine sa nu bataie picioarele Cred ca asa se explica activitatea bebelinei si faptul ca am simtit-o asa devreme. Taica-su a inceput sa mearga de la 7-8 luni. Daca va fi asa precoce si bebele nostru... deja ma vad numai piele si oase

Ioana adaug si eu ceva la lista pt fetite: Ines, Iris, Daria, Iuliana (ca nume de sfant), Astrid, Sorana.

Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina 19+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia_Marina spune:

Buna burtici si bb-i din burtici! Imi pasre rau pentru fetele cu probleme wi ma rog la Doamne Doamne pentru sanantatea lor sia bb-ilor. Oricum nu va stresati prea tare ca Doamne Doamne este cu voi si o sa vedeti ca o sa fie bine
Mi-e mereu imi zice si mama si doctora sa fii optimista fericita si sa razi tot timpul ca si ala mic sa fie vesel mereu.
Chestia cu daca nu spui ca esti greiere bortos o sa fie copilul mut am auzit-o si io dar nu cred, in schimb ideea cu optimismul si cu rasul si veselia chiar imi place. E o chestie optimista.
Michidutza daca vrei tu baietel si vrei fetita poate facem schimb. Glumesc iti dai seama. Io am alfat ca este baiat la eco 4d la 14 saptamani si doua zile dar pana la cea din 25.04.2007 cand o sa am 25 de sapt nu pot fi asa de sigura pentru si la eco performante se poate gresi. Daca e baitel ne-am gandit la numele de Alexandru ca este si nume de sfant iar al doilea nume ne gandeam la David. Dar mai e pana atunci. daca ar fi fost fetita ne gandeam la Iasmina. Imi place teribil numele asta.
Stiti ce intrebare am eu pentru voi?
Toata lumea zice ca nu-i binesa cumperi lucrusoarele si cele trebuincioase ianinte de nastere bb-ului. Insa io cred ca ma voi aproviziona din timp. Voi v-ati pus problema asta? Cum credeti ca ve-ti face?
Va pupic si mai vb. Apropo cate mesaje sunt pana scapi de moderator?
Pupici pe burtici si multa sanatate la burtici si la bb-i.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

otim stiam ca pot fi confundate miscarile cu gazele, mai ales daca esti balonata (si slava Domnului ca sunt destul). Eu asteptam fluturarile si gadilaturile sa simt si eu ca se joaca bb.
Tati il tot controleaza in fiecare seara cand da burtik cu crema, si se simte locul unde e bb, pt ca e mai tare. Cum il simtim putin, fuge si se ascunde in alta parte. Ba chiar aseara, tot stand cu mana pe burtik, sotul a facut ochii maaaaari si mi-a zis ca a simtit sigur ca a miscat! Cine stie ce o fi simtit el...

18+ David Gabriel

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput