Mamici de ianuarie-februarie 2007 (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Anis,

dar tu ai multe poze in albume pe net...poti sa ti le resalvezi de acolo, nu!?

Fetele,

V-am citit, am vazut ca ati dezbatut subiecte interesante si importante...dar cel mai interesant mi se pare... ce zici Messa de asta!?... ca e posibil ca odiseea noastra sa se incheie cu un apoteotic capitol 69

totusi aelita... a mai scris? ce-i cu ea...te pomeni ca tatelu' a varsat pe tastatura...

In ceea ce priveste jobul: "a te intoarce au ba la munca inainte de cei doi ani"..chiar daca lilica nu a "ridicat mingea la fileu" pentru noi... ne-am tabarat cu toatele sa ne spunem fiecare oful ... Eu personal voi incerca sa gasesc o varianta de compromis si sa impac dorinta suprema de a fi cat mai mult langa bb si de a nu pierde nimic din "primele" lui oridecare ar fi acestea, cu aceea de a ma simti in continuare inclusa in viata sociala de dinainte pentru ca si asta contribuie in mod categoric la moralul meu de mamica. Ma voi reintoarce probabil dupa 7-9 luni si voi solicita program de lucru de 6 ore de la 9 la 15, astfel incat sa nu afecteze prea mult nevoia lui bb de a ma avea aproape cat mai mult.
Nici aspectul material nu este de neglijat, drept pt care acum sunt in cm de 126 zile dupa care voi continua cu CM si CO pana voi simti ca ma pot reintoarce (nu mai departe de sept - in cond in care bb e sanatos si nu e dependent 100% de mine) pt ca evident e mai avantajos sa primesc salariul decat mizeria de 6 mil de la stat..


revin, mi-e somnic...apropos am fost ocupata in weekend - sarbatorit bb Teodor din motive de Sf Teodor in 24 febr, sarbatorit Dragobete din motive de invitatie expresa in oras din partea sotziunii, vizite, liber la utza utzaaaaaautzaaaaaaa... eheheee am revenit si noi in lumea normala...bine ne-am regasit!!!!

ahaaaa ....si am fost si la cumparaturi fete!! sunt in Cora niste hainutze faine de bb... nu am rezistat desi are cat cuprinde.. i-am luat trei salopetzele besti


Alinuk si bb Teo 10/01/2007
poveste de bb
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi_de_viata
................................................
Nimic nu-i intamplator!
........................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Hei, acum s-au linistit spiritele si la noi in casa si am venit repede sa va citesc caci maine nu se stie cand reusesc.
Multumesc fetelor pt raspunsurile legate de iritatie...eu am acasa tinctura de galbenele...o sa incerc si cu asta. Ma gandeam sa ma duc sa cumpar si Cutaden sa incerc caci nu stiu ce sa-i mai fac. Are in 3 locuri carne vie, asa de iritat e. Ieri si azi l-am tinut aproape numai dezbracat cu putza bagata in punga ca sa nu mai ude totul in jur...hihihi
Sper sa ma trezesc maine devreme si sa fug la farmacie si la paine pana se trezesc bebeii. Poate sunt anormala, dar ii incui separat in casa si fug repede pana jos la magazin sa iau paine caci altfel n-am avea nici ce manca.

Monu, am mari emotii cu posibila noua bona pt ca nici nu stiu cat de mult imi mai doresc pe cineva cu figuri si fel si fel de pretentii. Maine pe la 10-11 vine la mine sa discutam si sper sa iau cea mai buna decizie. Am zis si eu ca nu mai vreau alta bona dar mi-e groaznic de greu cu amandoi (mai ales din cauza Alexiei care nu-l accepta pe cel mic).

Marinar, putea vine de la sine caci nu ai ce face si trebuie sa mergi mai departe. Am retinut si crema Petrini dar banuiesc ca asta e pt intretinere si nu pt vindecare rana existenta.

Anis, din tot sufletul iti doresc sa reusesti sa recuperezi pozele pt ca stiu ce inseamna. Luna trecuta mi se "stricase" si mie calculatorul si am trait spaima ca am pierdut pozele cu bebelina mea si cu mine gravida dar noroc ca s-a rezolvat pana la urma. O mare parte din poze le pusesem pe CD-uri dar nu reusisem tot.

Adela2006, o implic f mult pe Alexia in cresterea bebelusului (il spalam impreuna, il imbracam impreuna, o tin si pe ea in brate in timp ce alaptez, o las pe ea sa-mi aduca hainute pt el, etc) dar degeaba. Il mangaie o data si a doua oara clar ii face ceva rau (il ciupeste, trage de par, loveste). Acum am avut-o in weekend la mama si cand am adus-o in seara asta acasa s-a dus glont la bb. la mangaiat putin dupa care a inceput sa-l impinga, sa-l dea jos de pe pernuta, sa-i puna prosopele peste fata, sa-l stranga puternic de manute...
Nu-mi pot explica pur si simplu agresivitatea ei si cel mai rau e ca nu stiu cum sa fac s-o domolesc si sa-l accepte pe bb.

gabriela_s, ale naibii kg tot n-au plecat prea multe de la mine cu tot ritmul asta alert. Mai am de dat vreo 5 kg jos dar astea sunt prinde bine de mine si nu dispar ele asa repede. Cat despre bb2...greu, usor tot ma bucur ca exista si un bb2 in familia noastra. Voi trece si peste asta, vor creste mari si toate greutatile vor fi de domeniul trecutului.

Va pup si ma duc la nani sa prind si eu alea 3-4 ore de somn



Mihaela ,Robert Andrei20.01.2007 si Alexia- Maria26.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Fetelor, devin din ce in ce mai disperata. Desi mi-am propus sa fiu relaxata si sa nu ma stresez inutil, am ajuns in faza in care nu mai pot controla asta. Sa va spun programul buburuzei mele, de astazi:
23.50 - 70ml
4.30 - 65ml
10.10 - 90ml
15.15 - 80ml
18.25 -100ml
22.05 - 70ml
Somn cat cuprinde, scurte perioade de veghe, fara chef de gangurit sau zambit (cum ne obisnuise in ultimele zile)

Va rog, spuneti-mi daca sunt nebuna. Cum poate un copil de 2 luni sa fie ok mancand atat de putin??? De regula ea manca intre 120-135ml. Apoi, dintr-o data... Chiar nu stiu ce s-a intamplat. Va rog din suflet, orice idee e binevenita. Chiar daca sunt la al doilea copil (si primul a fost destul de sclifosit cu laptele) am momente in care ma apuca teama dar de gresit zau ca nu-mi dau seama unde as putea gresi. Pur si simplu impinge biberonul cu limbuta atunci cand e satula. Sambata merg cu ea la vaccin si voi intreba pediatrul. Dar pana atunci pare o vesnicie :-(

V-am citit, sa stiti, dar n-am puterea sa va raspund acum, sper din suflet ca maine dimineata sa fiu intr-o stare mai buna.

PS- acum este 3 dimineata si ea e nemancata de la 22, cand nu a baut decat 70 ml.




ALINA, cu doua comori: printesa EVI (3 ian 2007) si DAVID (18 iul 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

A VENIT CORESPONDENTA!

am fost ocupata,suparata,obosita...Acum sunt cu fata la tastatura,mai suge,mai plange,mai sughite....Am facut curat toata ziua..bahg aspiratorul o zi da una nu si tot dezastru e,tre sa fac zilnic...Azi am dat dormitorul cu curu-n sus,am miscat si patul si celelalte,spalat in dulap si orice coltisor ca simteam rau praful ..
Tata pleaca peste 2 sapt.
mi-a mai facut cate una ,alta,dar rezist eroic..

JUR ca am scris la toata lumea ,dupa ce am citit capitolul 67 , si pana la pag 10 din cap.68 si mi s-a sters mesajul,mama lui !!!
nu pot s-o mai iau de la cap un capitol jumate,mai ales ca mai am pana la capitolul actual,69 ...

tocmai ii spuneam adelei de soacra-sa,sa nu mai planga in baie,ci sa ii raspunda,politicos,dar o replica trebuie data!

cristina,ivona,monik,liliana,dianamizzi ca mi-ati simtit lipsa

radeam de muream de mesajele messei..
o intrebam pe catalina,dupa un ras bun, ce e cu "valentina" ?misto oscarul

o felicitasem pe mariana

felicitari si celorlalte mamici care au nascut cat am lipsit .
mihacarm nu pot sa cred ,ce povestesti !!!!!! cum naiba,mai,daca nu sugea copilul ei ii dau glucoza???? si a mea a patit cam la fel,dar i-au dat cu seringa LAPTE.cum adica,o indoapa cu glucoza?? auzi nesimtire la ele,ca trebuia sa leri tu lapte!!???
e bine ca nu ai avut vizite trei zile,ca la mine a fost balamuc mare din prima zi !
liliana mamele astea au ceva,pe cuvant! ca aproape toate au ceva de comentat...ori ale noastre,ori ale sotilor.
eu recunosc ca mama o intrece pe soacra-mea!!!!!!
si cred ca depaseste orice soacra de pe-aici!nu ati vazut asa ceva.ce e la gura ei despre nora-saaaaa (cumnata-mea) aoleeeeeu!!! si apoi sare pe mine ca de ce o apar pe cumnata-mea!!!! si eu de ce m-oi baga ,ca de obicei cumnatele se dau de partea soacrei si fac kktul maaaaaare
DARIA de cleopiciu e BESTIALA !!
ce ochi are!
alinuk pup pe voi doi ,esti frumoasa rrau !
kateryna ,Sofía ii multumeste lui Anelin pt invitatia la laptic! si-i da un pupic
catalina:

quote:
Am incercat si eu sa fiu subtila, i-am zis ca dupa ce stau toata ziua singura cu copilul si pana acum nu l-am omorat, vine seara ta'su si incepe sa imi spuna ce gresesc. Dar eu nu ma refeream numai la el. O fi inteles?

nu,nu au inteles,daca ai zis de sotz.spune-le asa,direct,fara aluzie la sotz.





despre soacre,parinti,prieteni,vizitatori...cei care cred ca nu va cresteti nbine copilul si va spun direct ce TREBUIE sa faceti ..
nu va enervati.intai faceti diferenta intre cei care va dau un sfat,si cei care dau din gura ,sau mai bine zis DICTEAZA,ca asa sunt obisnuiti,sa faca toata lumea ca ei si sa stea lumea DREPTI in fatza lor.cu astia sa nu aveti mila,dati-le replica imediat,cat puteti de politicos,dar dati-o!
daca dintre ei sunt cei care va ajuta foarte mult,nu prea aveti ce face: adica ori renuntati la serviciile pe care vi le ofera,ori inghititi.
la mine nici nu ma ajuta,dar vine cu chesti de genul: ai rasfatat-o numai in brate!!
ii dadeam sa suga cand au venit (CINCI adulti plus un copil de 7 ani),au asteptat,ca doar nu imi etalam tzatzele la toti barbatii,intre timp copilul a adormit,am pus-o in coshulet,si AU INTRAT SA O VADA,desi le-am spus ca nu doarme mult,au timp sa o vada.AU TREZIT-O! e obisnuita cu galagie,am invatat-o saraca din prima zi,dar daca nu se trezea la urletele lor,au inceput sa puna copilul de 7 ani sa o atinga,sa vada ce picioare are,ce maini(desi o mai vazuse de multe ori pana acum),PANA S-A TREZIT !ei,nu face nimic,nu ma supar eu din atata,am lasat-o acolo,in speranta ca adoarme la loc,nu a fost asa,si am luat-o in brate.ooooo,daca au vazut asa,au luat-o din vrate in brate.nu face nimic nici asta,o invat prin foc si sabie,sa fie calita,nu o sclifosita. sa se obisnuiasac cu lume,cu tot.dar .o tinea in brate si zicea:" ai rasfatat-o !ai inavatqat-o sa doarma numai in brate!" -pai daca ati trezit-o !! ca adoarme cand mananca,nu in brate,dar daca acum s.a trezit,nu mai adoarme la comanda!! nimic,la 5 minute imi repeta: ai rasfatat-o ! ai invatata-o in brate!
noroc ca nu ma enervez eu din atat!
Crishtinutza,felicitari pt DARIA! bine ati revenit acasa ! sa creasca mare mare !
daconst!,marybell, lasati copilul sa manance asa cum poate! faza cu trei ore si-o regleaza singur,daca vrea.Unii da,altii nu.a mea mananca asa, la 3 ore, noaptea,dar ziua la doua ore maxim.in NICI UN CAZ nu ii dau ceai ca sa mai reziste.daca ii e foame,inseamna ca are stomacul gol,si nu i-l umplu cu apa fioarta.
cristina
mi-ar fi placut sa vii la usa,cu David cu tot !
dianamizzi,mai nu stiu de ce nu am vazut ca Thea e in aceeasi zi cu Sofia ! probabil te-autrecut mai tarziu in lista,ca eu am tot ramas cu im`presia ca nu am si eu pe nimeni in aceeasi zi,ca tare mi-ar fi placut.deci mi-ai dat o veste minunata,Thea e cu Sofía ,si povestea e super misto ! ce coincidenta cu numele ! eeeeeei,culmea e ca eu eram sigura ca a mea o sa fie blonda,na!!!! si ca inainte de a alege Sofía,mult timp ne-am gandit la Teodora(se apropie de Thea),apoi ne-am gandit sa punem Sofia-Teodora,si in final am ramas cu un singur nume.
asa,ca uite cate coincidente intre noi !
apropos,si eu voiam sa iti zic .-..pt 13 ani scrii foarte frumos
si inca o coincidenta!!! am si eu poze cu margareta aia sau ce e,floarea galbena,l aureche! doar ca nu e de acum,cu Sofia,ci de anulñ trecut.sa imi amintesc sa o pun la albumul comun,dar tre sa te logheszi,stii.sper sa o adaug ,daca nu uit.
parca si seamana ,Sofía si Thea!
Alinatxa eu scoteam lapte cu poma si 200ml la cate 3 ore si tot nu goleam.in prima luna abia manca 40-60.da-i cat poate.
la inceput e mult lapte ne-gras,apa chioara,si am inceput apoi sa il arunc pe ala,si sa pastrez in biberon doar cand curgea lapte alb.ca altfel ii daedam apa chioara.
daca stii ca mananca 100ml,nu conteaza ordinea in care ii dai,dar daca nu mananca si se satura din praf,risti sa nu ia si laptele natural,asa ca da-i intai din al tau,apoi prafu.
cand poti,cand nu,ii dai doar parf si gata,scoti cand ai timp,pui la frigider si la urmatoarea masa are natural.
catalina daca e iritat,continua cu crema ,in cateva zile nu ai ce ii face ,dar o sa ii treaca .trebuie sa il speli,nu se irita de la apa,doar sa nu il freci cand il stergi.ai grija sa nu i se duca laptele pe gat,ca si asta irita.a mea are mereu parul apretat!
ii vine de la san ca la fantana arteziana,are si in urechi!
si la inceput o irita tare pe gat.
incearca sa o stergi cu servetel fin pe gat,eu ii mai faceam asa,ca ma gandeam ca pansamentul sau prosopul o irita.doar presam servetelul si absoarbe tot,dar unul fin fin sa nu zgarie deloc.
mirandolina,bine ai revenit !
cum se cheama fetita?sa va traiasca!
cum naiba nu a stiut nimeni ca e pelviana pana atunci????? si la ecografie nu se vedea???bine macar ca a vazut moasa !!
cu displasia de sold nu face nimic ca l-ai tinut cu scutece,si nici cu ecografia,ca asa se face cand suspecteaza ceva..mai bine sa stii din timp asta,decat sa il infezi si sa aiba displasie si sa inrautatesti.de obicei sunt trimisi f multi la radiografie, dar majoritatea nu au nimic,dar nu e nimic rau.si eu am programare pt asta,si banuiesc ca la fel nu e nimic,dar mai bine sa fim siguri.am citit si se depisteaza de obicei f greu,asa ca lor daca li se pare ca are un zgomot,te trimit la ecografie,dar de obicei iti spun ca probabil nu osa fie nimic,doar ca sa fie siguri.asa ca nu te speria,mai bine ca nu a fost nimi!
sraluca
,felicitari pt cele 2 lunisoare!
roandre e o idee buna ca bona sa stea cu bebe mic,si tu cu Alexia,ca esti singura care o intelegi si o calmezi.altfel,nici o bona din lume nu va sti ce sa ii faca,sicine stie,poate se va purta chiar urat cu fetita...Ea e acum in perioada asta de gelozie,si nu ai decat sa stai cat mai mult cu ea.
te admir pt cata puttere ai sa te descurci cu doi copii !

si trecem sa citim capitolul 69...hheehe ce mai numar !

anis
,vai ce rau imi pare ca ai pierdut pozele!!! vezi pe unde le-ai mai dat,mai recuperezi din cele pe care le-ai impartit,la forum,la prieteni...
si eu de cand zic sa trec totul pe cd-uri !! daca se intampla ecva cu `pozele MORRRRR! doar cele de la nasterea copilului pana acum le patrez inca in aparatul foto.
numai ghinioane ai.cu sanii,cu bonele,cu pozele..of,cand scapi ?
salina,si a mea avea perioade din astea,defapt cam asa a tinut-o...acum mananca ceva mai bine,dar nu mereu.in seara asta abia a mancat 70.de obicei pediatra nu zice nimic,atat timp ccat ia ingreutate,chiar dca nu ia cat am vrea noi...
spre exemplu,vad ca de la 4.30 i-ai mai dat tocmai la 6,timp in care trebuia sa mai manance odata,daca ai putea sa ii dai intre ar fi perfect.apoi iar dela 10 la 15..sunt 5 ore..A mea ma salveaza ca cere la 2-3 ore ,ca altfel ...
Incearca sa ii dai mai des.mai mult odata nici a mea nu vrea,in ideea sa stea mai mult eore nemancata.tot atat mananca odata,chiar dca doarme 5 ore,sau 2 ore.Asa ca vezi cum faci si poate ii dai mai multe mese,macar inca doua in plus decat ii dai.




S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

de Misha ce mai stiti ?????

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Neata fetele. Ce vreme nasoalaaaaa!!!!!!!! Stau in casa de vineri, imi vine sa ma urc pe pereti. Nu stiu, azi mai dezbat cu mine insami (ca tot sunt singura) daca sa ies sau nu. Dar imi e ca incepe sa ploua ca astia asa au zis la tv.
Cu iritatia parca e nitel mai bine. L-am sters bine si pana la urma am dat cu galbenele. De asta nu am auzit nimic contra asa ca am incercat. Tot are bubitele dar nu mai e rosie zona si eu vad asta ca pe un progres. Mergem inainte.

Am un somn in mine, cred ca e de la vreme. Voi cum va prezentati?

Bine ai revenit Aelita, incepusem sa ne facem probleme.

Hai ca n-am nimic inteligent de spus in dimineata asta, am vrut sa stiti ca suntem si noi pe aici.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

eu sunt lesinata de somn.

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

AELITA, de la noi, bine ai revenit, ca ne-am facut griji, si eu si Davidut. Stii ca ne bagi in sperieti de cate ori pleci fara bilet de voie... Sofia ce face, ca ma tot intreaba piticul de ea!

ROANDRE, imi pare rau de iritatia lui bb, incercati totusi si banalul cutaden, nu strica.

In alta ordine de idei, vreau sa va spun ca dupa ce am terminat cutia de crema de la Nivea, am hotarat sa incerc altceva, si anume crema de la Bubchen, care se gaseste in Billa, tot la cutie, si cam la acelasi pret ca si Nivea. E mult mai compacta, si am ramas uimita sa constat ca de la un schimb la altul efectiv ramane pe fundul lui David. Nu stiu dace expresia e potrivita, dar e o crema mai uscata, care nu intra si dispare in piele, cu extract de musetel, ceara de albine, ulei de grau incoltit si oxid de zinc. Eu sunt foarte multumita.

Noi astazi trebuie sa fim foarte curajosi , caci mergem la vaccin, sa ne tineti pumnii sa facem fata cu bine si la proba asta.

cristiana mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

CATALINA, scumpa mea, intr-un fel e bine ca nu ai mare lucru de spus, inseamna ca bebe Matei e bine , iar astazi nu a aparut nici un pericol la orizont! Cum stati cu iritatiile de pe gatutz?

cristiana mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

LIGIA, de CRISS 68!

MATEI NICHOLAS, de IOANA N!

SHANIA & STEPHANIE de ELENITA!

cristiana mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput