Mamici de septembrie-octombrie 2007 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

irlandeza bebe la 7 saptamani are in jur de 5-7 mm lungime si e foarte curbat ...




Mad, 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

fetelor in aceasta seara pe NATIONAL GEOGRAPHIC la ora 22 ve fi emisiunea:IN PANTEC.Cred ca toate sunem interesate sa vedem ce fac si cum se dezvolta bebeii.

la noi starile rele au revenit si suntem ft suparati.speram sa treaca odata.poate s-au declansat si pe fond nervos.Sunt tare distrus deoarece tatalui meu i-au fost depistate 2 chisturi ft mari -12cm si respectiv 7 cm pe ficat si trebuie operat de urgenta.operatia se anunta a fi una extrem de dificila si sunt tare speriata.dar va am pe voi si sper sa trec si peste asta.

Va pup pe toate si aveti grija de voi.

AFIBEBE
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonarosca spune:

ce fac gravidutele? harnicute tare la scris!
va rog daca vreti sa-mi raspundeti si mie la intrebarea cu analizele; care sunt cele mai importante de facut si cand?
va pup! multumesc!
Ramona 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by alehiam

irlandeza bebe la 7 saptamani are in jur de 5-7 mm lungime si e foarte curbat ...




Mad, 12+




dA, AI DREPTATE, CAM ASA ARATA SI POZA MEA. sI ARE 7.3 mm, cred ca pt. 7 sapt. e binisor, dar de ce coboara iar BHCG-ul ? Si in cele 2 sapt. lipsa ce a facut bebele meu ?

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

mie dr mi-a dat de afcut analizele uzuale de sange, toxoplasmoza, cmv, listeria, rubella, secretie vaginala. daca am uitat vreuna sa mai completeze fetele.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonarosca spune:

multumesc irina!
maine ma duc la analize si o sa intreb daca le pot face si pe astea!
mie nu mi-a scris pe bilet decat CBC (nu stiu ce e) si glicemie.
ideea e ca tre sa le zic in engleza si nu prea stiu, dar o sa le arat scrise in romana si tre sa inteleaga ceva, sper
va pup! inca o data, multumesc!
Ramona 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

Fetelor vreau sa va povestesc ceva,si sper din tot sufletul ca nu va suparati pe mine ptr ca postez aici.Acum un an,am facut cunostiinta si apoi prietenie cu o romanca ( eu sunt in italia) ce locuia cu un italian.Se numeste Alina,are 24 de ani,vine dintr-o familie cu serioase probleme sociale si a ajuns in italia ptr a munci ca menajera la o familie italiana.Aici intre ea si propietarul casei unde Alina facea curatenie,s-a infript o asa zisa ''dragoste''.Au decis apoi sa locuiasca impreuna.Un an dupa,Alina a descoperit ca este insarcinata,nu in prima luna asa cum este normal si asa cum ni s-a intamplat aproape la toate dintre noi,ci in 15 saptamani.Ea mia- povestit motivul ptr care nu si-a dat seama de sarcina,avea cateva probleme de sanatate legate de ovare: trompa ovarului drept complet infundata,iar ovarul stang erapolichistic.Ciclul menstrual ii venea odata la 40,50 de zile,iar atunci cand a vazut ca intarzie nu si-a pus problema de a fi insarcinata.Binainteles i-a spus prietenului ei ca asteapta un copil,acesta a obligat-o intr-un fel sa faca avort.Aici in italia a fost refuzata la chiuretaj ptr ca sarcina era prea mare si nu existau serioase motive ( parerea lor) sa-i ucida copilasul.Au decis sa mearga in romania unde au gasit un medic care sa o faca.Insa ''problema'' este ca Alina s-a razgandit,nu vrea sa mai faca avort dar ii e teama ca prietenul ei o va parasi,si ea in romania va fi distrusa daca va ramane cu burtica,fara sot,fara servici,si fara bani.Trebuie sa mentionez ca ea inainte locuia cu parintii,cu cei 3 frati ai ei,cu tatal vitreg si cu mama.Spaziul si banii nu ii permit sa creasca si un copil.Acum ea m-a intrebat pe mine ce anume o sfatuiesc..Drageor eu nu stiu ce sa spun,mi-e mila de ea dar chiar nu as stii.Va intreb pe voi daca stiti sa o sfatuiti.Nu are calc.acasa ca intra ea sa va povesteasca,dar voi stampa pagina cu raspunsuriile voastre si i-o voi trimite prin posta.

Cristina 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Cristina, ea ce si-ar dori sa faca? Sa creasca copilul...indiferent daca va fi cu el sau nu? Chiuretaj nu se mai pune problema pt ca sarcina are peste 3 luni si eu stiu ca nu se fac chiuretaje peste 3 luni decat in cazul in care copilul ar fi cu probleme f mari. Vrea sa-l faca si sa-l dea spre adoptie? In cazul asta trebuie sa fie constienta ca nu va mai sti nimic de soarta lui...
Astea ar fi cateva variante...poate ar trebui totusi sa postezi subiectul la "In unul sau doi mergem mai departe"...acolo cred ca ar fi mult mai potrivit, ca sa nu fim off-topic cu subiectul initial. Fii convinsa ca la Odisee nimeni nu ar sfatui-o sa apeleze la chiuretaj, in cazul in care s-ar mai putea.

Sper sa ia decizia cea mai buna.
Pupici

Andreea 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Salutare la gravidute..
Cristina85ss m-a impresionat povestea prietenei tale, intr-adevar incurcata poveste si foarte greu de descurcat in conditiile in care ea este asa de tanara si cred neexperimentata cu viata. Eu nu mi-am propus sa dau sfaturi desi in viata mea am mai facut-o si nu au fost tocmai rele(in romania eram avocata,aici in germania fac copiii...)dar as spune asa pt prietena ta..sistemul si legislatia dar mai ales practica judiciara in italia este mult diferita si anevoioasa in acelasi timp, stii ca ei sunt catolici si a face un copil cu o persoana casatorita stii ce implicatii grave are..ar putea-o linsa familia imbecillului de tata..acolo doar cu bani si dupa nasterea copilului ar putea incerca stabilirea paternitatii si obligarea tatalui la plata unei pensii de intretinere..ceea ce ma indoiesc ca ea sa reuseasca.
Apoi ar fi varianta a doua fie viata cat de rea tot mai bine in Ro..sunt sigura ca va beneficia de ajutor in cazul in care va intampina probleme din partea familiei, sunt atatea organizatii, protectia copilului etc..de bine de rau e cetatean roman, la nastere va primi o prima de nastere ca noi toate de altfel, va primi cel putin o alocatie pt copil..e putin stiu dar e ceva...va fi printre romani,se vor gasi si suflete care sa o inteleaga..
Apoi ar mai fi o alta varianta pe care nu o recomand , eu stiu ce ofera viata, poate da copilul spre adoptie...repet e ultima solutie. dar eu cred ca in tara va reusi daca va sti unde sa se adreseze..
in speranta ca am ajutat macar un pic...ii doresc prietenei tale mult curaj si numai bine..
La toate gravidutele linistite si fericite un weekend linistit si placut.
Carmen 10s si 3z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Revin.. abia acum am vazut ce a postat aniast72 si asa este suntem putin offtopic cu subiectul dar acum am scris deja..si in unul sau in doi viata merge mai departe, se zice ca unde omul inchide o usa , dumnezeu deschide o fereastra... fie ca aceasta fereastra sa fie una catre un gand bun si o decizie inteleapta
carmen10s si 3z

Mergi la inceput