Mamici de iulie-august 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

lia am vazut si eu de cand cu forumul ca soacra`mea-i o raritate. sper sa iau exemplu de la ea atunci cand mi-o veni randul si sa fiu o inteleapta ca ea.

Simona 16+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Soacra-mea s-a anuntat ca vine in weekend in vizita. Va anunt luni daca mi-a adus prajitura.

aylin, si eu stau maxim 8 ore la serviciu; as putea sa stau 6 pentru ca Miruna are sub 2 ani, dar daca tot ma misc pina aici, ce rost are sa ma complic cu program redus.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

ioana75, ai dreptate. dar daca socotim ca eu ar trebui sa stau 10 ore, si vreau sa trec la 6 ore, 4 ore e mare lucru. in loc sa ajung seara acasa, as ajunge si eu dupa-amiaza, ca oamenii, sa mai pot sa ma si odihnesc. oricum, am hotarat sa dau o fuga azi la doctor (desi nu stiu daca si cand il gasesc) sa se uite pe eco.

Aylin, 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Aylin, Tutu are program in fiecare dupa amiaza dupa 12 la el la cabinet, pana la orele 20. Da un telefon pe nr asistentei si spune-i ca ai ecografia. Eu asa am mers la el, imediat dupa eco si rezultatele de la TT le-am vorbit prin tel, mai exact au intrebat daca e negativ sau pozitiv, valorile nu i-au mai interesat. Stiu ca atunci cand vii cu eco, nu e nevoie de programare. Colul mie mie se pare normal ca lungime, si al meu este tot 30 si ceva. Plus ca interpretarile lui Iosup nu sunt intotdeauna cele mai avizate, el este ecografist, nu ginecolog. Asta zice si Tutu. Deci mergi la el cat mai curand (parerea mea si cu listuta, sustine-ti drepturile..) si linisteste-te!

Andra17+cu bb2 Horia Andrei siDragos Alexandru

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Fetelormultumesc mult de tot pentru sprijin si invitatie...
Alina.a tocmai ce am venit de la medic,unde la prima vedere totul e normal(EKG, consultul propriu-zis), insa m-au chemat maine pentru analize la sange , echocardiograma(am zis bine?vede cordul la echo) si inca un test...f interesant, oare se face si in Ro???iti pune niste buline pe tine si trebuie sa stai cu ele 24 de ore, timp in care e preferabil sa te enervezi sau sa faci efort pentru a stimula simptomele neplacute pe care pacientul le acuza...si infinal coreland toate aceste rezultate , se pune si diagnosticul final.
Medicul insa m-a trimis la raza la plamani, pe care am refuzat-o categoric pe timpul sarcinii...acum sa vedem!
Mi-a spus si el ca si tine, ca sinptomele ar corespunde unei angine pectorale,insa refuza sa creada ca la varsta mea am asa ceva...

dincolo de asta,pe al meu l-a apucat si gelozia astfel cand am iesitdin cabinet m-au luat si mai rau durerile...ca de ce trebuia medicul sa imi ridice bluza in cap?ca era necesar?
O Doamne, de unde atat rabdare ?ma lasa inima....
na, daca m-ati invitat la "descarcat"...

Revenind la ale noastre, nu mai retin cine a ales Demetra, ca nume pentru fetitza, dar vreau sa spun ca mi-a intrat la inima, e un nume absolut superb!!!!F frumos!

Revin fetelor, mai merg sa mai citesc ce ati scris....
pup fetele ...pe toate!


vacanta Filipine
vavanta Brasil
18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Buna dimineata fetelor...
Eu sunt la servici, si am de lucru, si nu am chef deloc!!!
Am vazut burticile lui Anculici si Joujou..
De acum incolo o sa inceapa sa ne creasca tot mai tare.
Ioana tu mergi la servici chiar daca Miruna inca nu are 2 ani?? Si ea cu cine sta?
Si noi am studiat destul de mult lista de nume...Si trebuie sa mearga cu numele de familie, sa ne placa la amandoi, etc...Nu am intrebat in familie nimic, pentru ca gusturile nu se discuta si sunt convinsa ca si maica-mea si soacra-mea ar fi vrut altceva...


Poza 20 sapt

Mioara 21+ Doru Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

nikole imi pare tare rau ca ai atatea probleme, dar ma bucur ca te-ai hotarat sa ne mai scrii. chiar daca nu te putem ajuta cu un sfat avizat, te ajutam cu o vorba buna.

Simona 16+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by nikole

Revenind la ale noastre, nu mai retin cine a ales Demetra, ca nume pentru fetitza, dar vreau sa spun ca mi-a intrat la inima, e un nume absolut superb!!!!F frumos!

Nicole, felicitari pentru rezultatele reusite la analize! Ma bucur ca ti-a placut numele! Noi mai steptam un pic sa vedem daca e sau nu fetita, ca nume avem, dormim linistit!

vacanta Filipine
vavanta Brasil
18+





Lia S18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joujou spune:

quote:
Originally posted by liadorian

quote:
Originally posted by Joujou

Pe scurt, sa va spun ce-am mai facut: am fost consemnata la pat vreo 3 saptamani din cauza de decolare de placenta si, pt. ca am fost zglobie si m-am mai ridicat din patut, pe 14 februarie am dat o fuga pana la spital ca sa ma delectez cu niste perfuzii....asa ca dupa 3 zile de perfuzii si inca o saptamana de stat in pat, ma simt in sfarsit in forma, decolarea nu mai apare, am terminat si cu greturile alea nesuferite si am inceput sa mananc, spre disperarea mea si a sotzului

Joujou15 saptamani si crestem!
http://bd.lilypie.com/w197p2.png



Joujou, ma bucur mult ca s-a rezolvat cu decolarea de placenta! Imi dai si mie un pic de curaj, fiindca si eu tot cu asa ceva am de furca.
Am insa niste nelamuriri. Ginecologul meu mi-a spus ca nu am nevoie de medical si vad ca tie ti-a dat 3 saptamani! E drept ca nu am un serviciu care sa ma solicite fizic, dar vad patul numai cand ma intorc acasa de la ore. Pe buletinul meu ecografic scria asa: lama de decolare: 31mm lungime, 3 mm grosime. N-am sangerat vaginal deloc nici atunci (acu aproape 3 saptamani), nici in timpul asta.

Uite intrebarea: cazul tau a fost mai grav de s-a impus concediul medical? N-o sa ma supar daca nu vrei sa dai detalii. Ideea e ca ma tot ingrijorez in ultima vreme si nu prea pare sa-mi treaca...

Lia S18



Lia, intr-adevar, la mine decolarea s-a manifestat mai accentuat, aveam in fiecare zi niste scurgeri maronii pronuntate, fapt care m-a alarmat si mi-am si sunat doctorita de cum le-am descoperit. Eu fiind patita cu o sarcina pierduta in urma cu o jumatate de an, orice sangerare, colorare a secretiilor sau durere mai acuta ma alerta. Eu nu am fost multumita de raspunsul d-nei dr., care atunci mi-a recomandat doar sa maresc doza de utrogestan de la 2 la 4/zi si sa iau no-spa la nevoie. Mi s-a parut ca ma trateaza cu superficialitate, mai ales ca ma asteptam sa ma cheme de urgenta la un control, pe cand ea m-a chemat peste 2 saptamani si nu a pomenit nimic de concediu medical....ca atare am mers la alt medic, care dupa ce m-a consultat (sangeram deja de 4 zile)a zis ca se impune internare de urgenta in spital! Diagnostic: decolare partiala de placenta si iminenta de avort! Noroc ca mi-a dat voie sa ma "internez" la domiciliu, dar mi-a dat de inteles sa nu fac nici un fel de efort, sa stau numai la orizontala pentru urmatoarea luna, daca vreau ca placenta sa se refaca ca sa-l hraneasca si sustina pe bebe. Pe buletinul de trimitere nu scria dimensiunea decolarii dar mi-a aratat pe monitor la echografie, se vedea cu ochiul liber!
Eu zic ca daca nu ai avut nici un fel de sangerare, cat de mica, (ei prin sangerare inteleg inclusiv acele scurgeri maronii), nu ai dureri de spate sau de burtica (contractii, in ambele cazuri) cum am avut eu, nu ai de ce sa te ingrijorezi! Ce iti recomand eu e prudenta, nu ridica nimic, incearca sa nu mergi mult pe jos si sa nu stai mult in picioare, la tine decolarea e mica (3 cm), totusi protejeaza-te cat poti, sunt sigura ca la urmatoarea echo nici nu o sa mai fie! Eu pe perioada cat am stat acasa, la sfatul medicului, m-am indopat de vitamina C (si fructata de la farmacie, si din suc de grepfrut cu lamai si portocale), ideea e ca se depoziteaza in placenta si o ajuta sa se intareasca.
Sper ca ti-am raspuns la intrebare si ca ai mai prins curaj! sa stii ca un psihic tare si un moral ridicat sunt cele mai bune medicamente!
Te pup, ai grija de tine si de faramita ta din burtica!

Joujou15 saptamani si crestem!
http://bd.lilypie.com/w197p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Neata fetelor!

Eu am mancat niste porcarii dimineata pe care nu le pot scrie ca mi se face rau. Mi-e asa de greatza, pftttttttt!

Andutzy Denisa ar fi fost frumos, pe mine ma cheama Deniss exact cum vezi, asa e si in bolentin! Sa vezi cum vin curierii si intreaba de Domnul Deniss, hehe !

Eu de Tutunaru, no comment ca ma gandesc ca poate sunt fete care au incredere in el si nu se cade ! Dar vorba ceea din popor "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul".

Ma duc sa imi vad de gretzurile mele!



Deni & Vlad & bb2

Mergi la inceput