Ai nostri, ca brazii- ian-feb 05 (42) LMA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Shobo, in leg cu termometrul, eu l-am cumparat de la o farmacie de cartier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Simona, iti raspund eu, caci ne luam de mana. Legea spune ca unul din parinti poate beneficia de CM platit cu 85% atata timp cat copilul cu varsta mai mica de 7 ani este bolnav. Eu sunt in aceasta situatie si maine sotul va sta acasa cu Matei. Spre deosebire de adulti, hartia cu CM nu trebuie musai s-o scrie med de fam al copilului, o poate elibera si alt pediatru. Eu de ex o voi obtine de la CMU. Scuze ca sunt pe dinafara, dar de ce sufera Vladut? Eu sunt neagra de suparare, belele se tin scai de noi. Azi M a mers la cresa chiar daca peste noapte a facut febra. Initial directoarea care e si dr pediatru a zis ca nu are nimic suspect si ca poate ii iese vreo masea. Abia la pranz dupa ce a facut din nou febra si l-a putut pacali sa deschida gura a vazut ca de fapt are gatul f rosu. Stai ca pe ace la servici. Termen urgentele si ma duc sa-l iau si sa-i dau antibioticul prescris. Parca v-am scris ca bona nu ne mai poate ajuta, nu?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 25s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Simona, uite si un link cu extrasul din lege:
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=72166&SearchTerms=concediu,medical

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 27s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Liviana, multumesc mult pentru raspuns!

Vladut nu e bolnav, vreau sa il dau de miine la gradinita (la cea din fata blocului meu). Eu sper sa nu se imbolnaveasca dar vroiam sa stiu daca pot ramine cu el in caz ca e bolnav.

Multa sanatate lui Matei! La ce cresa il duci? Imi pare rau ca si pe voi v-a parasit bona


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Salutare mamici! Scriu si eu rapid cat timp imi beau cafeaua.

Lavinia, am citit articolele postate de tine. Ala cu laptele m-a pus pe ganduri. Eu personal sunt mare amatoare de lapte, beau o cana pe zi (cafeaua de dimineata e o cana mare juma' cafea, juma' lapte). Plus ca Mihai de cand l-am intarcat (la 1 anisor) bea cate 2 bibe de lapte 3.5% pe zi. E innebunit dupa lapte. Si atunci cand e bolnav, daca altceva nu mananca, la lapte nu renunta.

Crinuta, felicitari pentru olita. Gata, ai barbatel de-acum :)

Simona, medicul pediatru iti poate da o hartie care sa justifice faptul ca trebuie sa stai cu copilul acasa, hartie cu care te duci la medicul tau de familie sa iti dea concediu.

Am vazut pozele de la petrecerile lui Vlad si Matei. Mi-a placut ca ati avut multi invitati. Noi nu prea avem prieteni apropiati care sa aiba copii mici, iar cei fara copii au cam uitat sa ne calce pragul in ultima vreme . Vad ca gasca cresarilor se mareste cu fiecare luna ce trece. Sa le mearga bine la cresa/gradi la amandoi!

Bubu si Shobo, bafta cu noua bona. Anda, sper sa gasesti persoana potrivita.

Florina, concediu placut! Sa te tii alintatura pe puiul tau de-acum :)

Shobo, te rog sa imi trimiti cartea "Mami, tati, ma auziti?" in format electronic pe adresa monicabologa @ gmail.com (scoate tu spatiile din adresa). Multumesc!

Mihai merge din nou la cresa. Am inceput si un tratament homeopat pentru intarirea organismului. Sunt curioasa daca va da rezultate.

AM uitat sa va spun ca piticii fac o mica serbare de 8 martie . Sunt foarte curioasa ce va iesi . Dimineata erau insirati pe scaunele, ca la teatru, si educatoarea repeta cu fiecare poezia.

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mona, asteptam poze si impresii de la serbare.

Faza de acum 2 zile.
Intram noi in magazinul Z sa vad ce se mai gaseste, la care Rayan descopera un mic balansoar de plastic.
Buuuuuuuuuun, imediat se aseaza, fapt care mi-a permis sa ma uit in liniste la haine( desi oferta e foarte redusa si sunt profund dezamagita).
Cand sa iesim a inceput sa planga, nu vroia sa se dea jos de pe acel balansoar, la care eu ii spun " ok, eu plec, pa" si dau sa ies.
Cand ma uit inapoi ce credeti ca vad? Rayan tragea balansoarul sa plece cu el . A gasit solutia baiatul meu

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Simona, am vb azi la tel si cu Irina (Tomasa). Cei de la HR d ela noi nu stiau nimic de legea asta, asa ca a trebuit sa fac cercetari. Deci atat tatal cat si mama isi poate lua acest CM (dar nu simultan) si hartia de CM trebuie ulterior vizata de dr de fam al parintelui. Treaba asta mi-a zis-o Irina caci altfel nu stiam. Sotul a ramas acasa azi cu Matei, eu n-am putut caci am lipsit de lucru sapt trecuta. Matei a facut febra si azi-noapte, a plans, sunt zombi de nesomn. Aseara dr pediatru i-a gasit rosu in gat si ne-a trecut pe tratament serios. Din pacate M e f dificil cand e vorba de inghitit medicamente, iar Smecta o refuza categoric. Are scaune moi si imi e teama ca M sa nu se deshidrateze. Pe M l-am inscris la cresa din Drumu Taberii de pe Drumetului. Ieri doamnele si doctorita au fost f apropiate de M, mititelul a facut febra acolo, diaree, etc iar ele l-au ingrijit f constiincios. Mai rau e faptul ca l-am gasit zgariat pe obraji si cu un semn langa ochi-inca n-am lamurit ce s-a intamplat, dar intentionez sa aflu. Nu doresc nimanui sa aiba neplacerile noastre, dar eu sper ca M sa-si revina repede si sa se adapteze ok la cresa.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 27s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Liviana, sanatate lui Matei.
ce trat ii dai, antibiotice?
si eu sint acasa de ieri cu Rebecca, are si ea rosu in git, facem nopti fierbinti cu febra si nedormit, curge nasul, tuseste, si e cam ragusita.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Patricia, multumesc, sanatate multa si lui Reb din partea mea. Imi pare rau pt Reb; se pare ca avem aceeiasi situatie cu copiii. Mi-a dat Keflex ca antibiotic, antitermice (culmea, se pare ca Paracetamol supozitor nu are deloc efect la M-doar Nurofenul il ajuta) si Vibrocil pt nas desi nu ii curge, dar cica asa ii protejam trompa lui Eustache ca sa nu ajunga si la ea infectia. De la cresa doctorita imi recomandase si spray Hexoral, dar dr de la CMU nu au fost de acord cu administrarea lui (nu mi-au motivat de ce...)

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 27s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

quote:
Originally posted by lbelciug

Patricia, multumesc, sanatate multa si lui Reb din partea mea. Imi pare rau pt Reb; se pare ca avem aceeiasi situatie cu copiii. Mi-a dat Keflex ca antibiotic, antitermice (culmea, se pare ca Paracetamol supozitor nu are deloc efect la M-doar Nurofenul il ajuta) si Vibrocil pt nas desi nu ii curge, dar cica asa ii protejam trompa lui Eustache ca sa nu ajunga si la ea infectia. De la cresa doctorita imi recomandase si spray Hexoral, dar dr de la CMU nu au fost de acord cu administrarea lui (nu mi-au motivat de ce...)

Liviana si Patricia, sanatate multa puilor. Pentru gat, in loc de Hexoral, care nu se da decat adultilor si copiilor peste 6 ani, se poate folosi Tantum Verde spray. Pentru rosu in gat, raguseala / laringita exista si niste pastilute homeopatice, numite Homeogene, pe care le recomand cu caldura. Mihai a scapat de rinofaringita cu Tantum Verde si Homeogene. A facut si el temperatura 4 zile la rand. De n ori am vrut sa ii dau antibioticul prescris de doctorita pediatru, insa am mers pe mana ORL-istului si am avut rabdare si mare grija cu temperatura. Parerea mea sincera e sa mergeti sa ii vada un ORList si daca si acesta va spune sa dati antibiotic, atunci dati, altfel nu. E foarte greu si va asteapta zile si mai ales nopti cu febra mare, dar doar asa se intareste organismul. Mihai era deja la a treia rinofaringita, la primele doua primind antibiotic (Ospamox, Augmentin), fara insa sa fie vazut si de un ORList. Si uite ca am scapat, fara sa mai bagam in el antibiotic. Problema e ca singure nu puteti lua decizia asta.

Liviana, in legtura cu paracetamolul, e de 250 mg sau 125 mg? La kg si varsta lor, trebuie paracetamol de 250 mg.

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput