Mamici de ianuarie-februarie 2007 (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

fetele,
si noi adormite rau pe aici.

acum vroiam sa raspund la mai multe dintre voi dar mi-a murit neuronu'
lili, vroiam sa-ti spun ca te inteleg - desi nu cred ca te ajuta prea tare - la fazele cu 2 copii. acum eu am ceva ajutor (si anume bona) dar nema bunici prin preajma. adica nu calc & mancare inca dar ar trebui ca in curand ne otravim.

despre laptic - mersi pt pont, o sa incerc sa-l incalzesc un pic dupa ce-l mulg.

oricum facem si noi colici cat cuprinde dar suportam cu stoicism. iar kk facem exclusiv cand mami bea cafea. halal educatie.

vad ca va intalniti prin parc. nu punem si in moghioros de o intalnire?

marybell, despre vaccin ti-am spus si eu cam acelasi lucru - ca anti-polio oral nu e f indicat. explicasem intr-un alt capitol ce ne-a spus pediatrul.

alinuk
, ma bagi la idei cu ceaiul ala. si e naibii mai ramane? ca uite mi s-a terminat galactogilul si vad ca a scazut lapticul - max 40 acum in timpul zilei. asa ma enervez...cu tot ce iau si cu atata muls. asta e, nu vreau sa fac o psihoza din asta. cat costa galactogilul ii ia mama ditamai cutia de lapte

uite ca ne pregatim de o plimbarica; in moghioros probabil ca nu vom ajunge dar cine stie, poate ne vedem intr-o zi cu bbii pe acolo.

pupici


Mamix2
maimutzica mare & maimutzica mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

aoleu, adela, cum, nu stii de ce nu dorm? naaaaa... pai mi-am deschis discoteca si dansez cum canta DJ Arianna... nah, biletul de intrare e gratis, daca vrei sa vii sa dansezi si tu, asta daca n-ai DJ-ul tau acasa sau facem un duo, ca pe-a mea o mai cheama si Alex - DJ Alex si DJ Alexia canta non-stop, toata noaptea, poftiti de dansati!

--------------------
Aici e un ticker cu Bebe Arianna ca sa stiti exact cat de maaaaare suntem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.Alina spune:

noi am facut lista cu invitatii la botez dar nu am vorbit nici de sala, nici la biserica. in plus una e sa inviti si alta e sa-ti vina. La nunta am avut 400 de invitati si au venit vreo 250.
Ganditi-va ca am hotarat sa facem botezul doar cu rudele apropiate, nu stiu daca sunt 30. In rest colegi si prieteni.Lucram la o firma cu 9000 de angajati, eu am avut in subordine 14 angajati si colegi de birou inca 10 in plus. Sotul meu are in subordine un departament de 150 persoane, cu cel putin 10 sefi de echipe. In plus mai sunt si colegii de la celalate departamente, cunostinte din afara serviciului si prietenii mai apropiati.
eu tare as fi preferat sa-l facem numai noi, parintii si fratii, dar toata lumea a inceput sa ne intrebe cand e botezul.
Poate ei intrebau numai din curiozitate si o sa ma trezesc ca ma pregatesc de botez mare si nu imi vin decat jumatate de o sa ne pierdem prin sala!



Alina si Vlad Alexandru (08.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.Alina spune:

Daca face cineva ordine in listuta, poate imi completeaza si mie datele. Le-am scris in capitolul trecut, dar daca e nevoie le scriu din nou.

Multumesc



Alina si Vlad Alexandru (08.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

--------------------------------------------------------------------------------
aoleu, adela, cum, nu stii de ce nu dorm? naaaaa... pai mi-am deschis discoteca si dansez cum canta DJ Arianna... nah, biletul de intrare e gratis, daca vrei sa vii sa dansezi si tu, asta daca n-ai DJ-ul tau acasa sau facem un duo, ca pe-a mea o mai cheama si Alex - DJ Alex si DJ Alexia canta non-stop, toata noaptea, poftiti de dansati!

--------------------
messa am DJ-ul meu acasa DJ alexia canta pana pe la 1 , 2 noaptea dar as veni la tine ca m-am saturat sa dansez singura ca taica-su trebuie sa pleca la lucru diminata asa ca doarme dus

ca tot veni vorba de TEMA ZILEI as vrea sa propun eu una si anume SUZETA ; care-i treaba cu suzeta ? e buna sau nu ? ma tot gandesc la chestia aia ca te chinui sa obisnuiesti copilul cu ea apoi sa-l dezobinuiesti
asa nu voiam sa-i dau la alexia suzeta dar seara din comoditate sa nu urle copilu ii infig suzeta in gura si tace
ca sa nu mai spun ca ma bag si eu ca omu in pat si ea incepe sa urle ca i-a cazut suzeta
ziua nu o ia nici eu nu insist
deci .... care-i treaba cu suzeta e ceva bun sau ceva rau ?
care dati suzeta la bebei si de ce si care nu dati si de ce ?

alexia m-a pacalit nu s-a trezit m-am dus la ea mi-a zambit putin si a adormit la loc desii nu a mai mancat de la 9 , treaba ei eu nu o trezesc

va pupaceste adela de alexia maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Acest bb Adam nu doarme bine dupa baie, nicicum. Primele 3 -4 ore si apoi, frecus ca la messa

si azi am ajuns la urgenta cu Adam, caci dupa episodul plangacios de aseara, e pe cale sa faca hernie ombilicala. In plus mami a lui a mai ingrijit/curatat putza pana acum si cred ca si o fimoza n-ar strica.
La spital am gasit un bou urolog, caci chirurgul era la muls capre, care mi-a dat trimitere la Sp la Cta. Frumos nu? Pt putza am sa incerc cu niste Fluocinolon, daca nu o dovedesc, mergem la spital. Si nu, nu am ajutor, pe socrii nu contez, ea e mereu (c)racita, el e ocupat. Mama era la pomana unchiului, tata e cu capul...,sotul la lucru. Cam astia sunt toti, dar nu-i bai ca ma descurc. Am telefon si prietene asa ca sunt rezolvata!

deci atentie la putzulici si buricei!
va mai scriu si despre matei, dar acum mi-e foame!

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond Luca Matei - 05.11.2004
Liliana cu Adam Cristian- 15.01.2007
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Fetelooor,

unde e capitolul 67?!?! ca eu am ramas la pag 13 si nu-l mai gasesc sa citeseeesc.

Laura si Eva (11.ian.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

lilimic nasoala treaba cu plansul la baietei si mai ales cu curatatul putulicii ; stiu de la o prietena ca i se bloca de multe ori cand incerca sa o curete plus cate uroculturi am facut ca-i tot iesea infectie si de fapt nu il curata ea bine ; a mea nu doarme deloc dupa baie e ciudata rau abia dupa 5 ore adoarme zicea cineva sa-i facem baita dimineata ca de fapt pe ea o trezeste in loc sa o molesaesca

laura incearca de la odisse ca nici eu nu am gasit capitolu pe prima pagina

a mea a mancat si acum racneste in patutul ei o mai las putin si merg la ea

va pupaceste adela de alexia maria ( 13.01.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Va vine sa credeti ca dupa ce am gasit bona la 4 zile ne anunta ca renunta! e prea greu! asa ca iar caut bona

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Alinatxa eu am avut niste dureri grozave sub coaste dupa ceza. Aveam impresia ca ma dor plamanii, mai ales nu puteam respira ca lumea. Nu puteam sta culcata pe parti iar la o jumatate de ora de mers nu mai puteam respira deloc. A trecut dupa vreo 2 saptamani.

Aelito unde esti? Lipsesti de la apel, unde e corespondenta?

Cristiana70, trebuia sa lasi manualele de utilizare la masina de spalat lavedere Pe mine de obicei ma invata sotul cum se folosesc electrocasnicele de prin casa, eu nu am rabdare sa citesc, dar el are…

Messo esti de coma! Chiar din ora in ora ai postat…Imi inchipui ce noapte ai avut…

Dana, chiar si barbatii au depresie post natala… Stiu ca suna comic, dar e adevarat:

Men too
Something that has emerged over recent years is that it's not only women who suffer postnatal depression. Men can too - possibly one in ten of them. It's more than just the knowledge that your life will never be the same again, and that the youthful two-seater sports car will have to make room for a mature and sensible estate car or people mover.
Men suffer similar symptoms to those experienced by women, including tiredness, irritability, mood swings, and sometimes feeling that everything is falling apart.
Din http://www.bbc.co.uk/parenting/dads/postnataldepression.shtml

Sotul meu a fost traumatizat de nastere, prin cate am trecut a fost langa mine. Asistenta medicala comunitara chiar s-a oferit sa discute cu el dar nu a vrut. Acum suntem bine amandoi, chiar el vorbeste de al doilea copil. Nici nu ma gandesc…

Lili cat de grava e hernia ombilicala? Ca Ella a avut imediat dupa nastere si moasele mi-au spus sa nu ma ingrijorez ca trece de la sine. Si a trecut, era o umflatura mare cat o moneda, acum nu mai este. Ce s-ar putea intampla? De ce a trebuit sa mergi la urgenta?

Monu imi pare rau de bona ta. Prin august o sa ma apuc sa caut si eu…

Pup la fete,

Ivona si Ella 12 ian 07

Mergi la inceput