Hair stylist bun

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Laptik, trebuie sa ai si par sa poti trece prin asa ceva. E clar ca tu nu ai avut parte de decolorari prea dese. Eu sunt decolorata de la 14 ani, plus ca fiind saten deschis, parul meu este fin, subtire si foarte pretentios. Imagineaza-ti sa imi fi facut mie asa ceva la parul meu, probabil as fi ramas fara par.
Cat despre produsele alea Joico, vezi ca le gasesti la Top Line la Unirii, bineinteles, daca iti face placere sa le cumperi din salon, eu nu am nimic impotriva :p Mie nu mi se pare ca Joico este cea mai tare marca de la noi, mi-am cumparat si eu o gramada si tot cu Herbagen ma spal sa nu mai spun de masca de par care imi face cel mai fin par pe care l-am avut vreodata.
Multumesc fetele, si eu imi ador culoarea, si abia astept sa vina toamna sa vad ce fel de blond imi face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alics spune:

Carrye, ai idee cu ce marca/nuante te vopseste? E super misto culoarea, in poze pare un fel de cenusiu, eu incerc sa ajung de la brunet la blond, mi-am facut suvite de 3 ori cu pallete pt suvite, si acum urmeaza sa imi bag vopsea in par, dar inca nu m-am decis ce marca sa iau.
asa am avut:

http://i36.tinypic.com/6z2c69.jpg

si asta am acum (stiu ca bate spre portocaliu dar e tare greu sa scoti negru din par dupa atata timp):

http://i38.tinypic.com/2co1pxg.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Scumpa mea, eu nu stiu nici ce culoare voi avea, imi face cate o surpriza de fiecare data. Ma intreaba el daca am vreo preferinta, eu spun nu, fa-mi ce iti trece prin cap, si el asta face. :)
Parerea mea este ca inainte sa pui orice fel de nuanta, trebuie sa stii cu ce fel de blond iti sta bine.
Uite aici un site, unde poti sa incerci diverse nuante si culori cat si coafuri.
http://www.instyle.com/instyle/package/general/0,,20053589,00.html
Cel mai bine este sa mergi la un stilist bun, care sa stie ce vine cel mai bine. Macar pana te aduce la culoare. Blondul este o culoare tare pretentioasa si greu de intretinut. Mie imi taie varfurile in fiecare luna si cu tot cu masca abia arata ingrijit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alics spune:

stiu site-ul, adica lucreaza impreuna cu http://www.taaz.com/, adoar ca acolo iti poti face si make-up-ul, si e mult mai usor de folosit. Eu te intrebam daca stii ce nuanta ti-a pus ultima data in par, nu ce iti va pune la toamna.

imi sta bine cu nuanta asta:

http://modelvolume.files.wordpress.com/2008/01/reese_witherspoon_photo.jpg

stiti vreo vopsea asemanatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Am inteles foarte bine ce m-ai intrebat si cred ca ti-am raspuns la aceasta intrebare in ultima mea postare. Ti-am raspuns, mai subtil, ce-i drept, ca eu nu stiu ce nuanta imi pune, vopseaua vine in castron gata preparata in stativ, nu am de unde sa stiu ce marca foloseste, oricum, profesionala, nu ce gasesti in comert. Cat despre culoarea pe care abia o astept la toamna am scris cu o postare inainte, nu stiu de ce te-ai legat de acest aspect...
Nu iti poate raspunde nimeni la aceasta intrebare decat un stilist atunci cand o sa puna mana pe parul tau si o sa il vada. Daca vrei un blond frumos, pregateste-te sa investesti ceva bani, altfel, risti foarte mult sa iti arzi parul inutil.
Asta este parerea mea, eu stiu prin ce am trecut sa ajung de la negrul ala la blondul asta, mi-a luat aproape un an.
Este mult mai complicat decat sa aplici o vopsea de o anumita marca sau culoare...faci cum crezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alics spune:

hmm, mi se pare mie sau aveai chef de cearta cand ai scris mesajul ala? Ce te-am intrebat atat de grav de ai raspuns asa intr-o aroganta? Eu cand am fost la salon, discutam cu stilistul, imi spunea ce vopsea imi pune in par, ce nuante, n-am stiut ca e asa mare secret international. Mai bine nu te intrebam nimic decat sa imi raspunzi atat de arogant. Nu stiam ca poti fi atat de rea degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Ti se pare tie ca altceva mai bun decat sa ma cert cu tine nu am? Cred ca tu ai inceput cu replica aia " Eu te intrebam daca stii ce nuanta ti-a pus ultima data in par, nu ce iti va pune la toamna." !!!
Si daca ai fi citit postarea mea mai cu atentie, chiar ti-am raspuns acolo. Cat despre discutii despre nuanta la Cristi Pascu cand da indicatiile despre culori, da codurile si sincer nu m-a interesat niciodata ce culori reprezinta codurile pentru ca am incredere deplina in el.
Chiar sunt curioasa daca o sa iti scrie vreo fata pune-ti vopseaua cutare in culoarea aia si o sa iti iasa parul ca al lui Reese...imi pare rau ca te razbuni pe mine, nici n-am sa ma mai bag...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Alics, nu te supara pe mine, insa carrye are dreptate. eu ma duc la un salon din constanta si la fel mi se intampla si mie: niciodata doamna de acolo nu pune un singur tub,dintr'o singura nuanta, nu, ea combina mai multe sortimente, le cantareste , le gadila, le ameteste.
Singurul meu aport in toata povestea asta e ca ma uit itnr'un catalog si mereu aleg aceeasi nuanta(un blond cenusiu superb) , iar doamna inevitabil imi spune: ehe draga mea, mai avem de tras pana acolo.. hmm
Eu am fost bruneta toata viata, in martie anul asta m'am decis ca vreau sa fiu si eu blonda , macar o perioada , sa nu spun ca nu am incercat'o si pe asta.
Nu am vrut nici picata cu ceara sa ma dcolorez asa ca tot ce mi s'a intamplat pana acum in cap a fost doar vopsea peste vopsea.. pe luna ce trece parul se deskide din ce in ce mai mult .. numai radacinile nu ies din prima (baza mea e 0, adica parul meu natural e negru pana corbului).
Sunt multumita, la inceput ma ofticam, de ce de ce nu imi iese din prima (mai ales ca prima tura a fost un roscatel deskis) acum imi place pe vopsea ce trece (adica dupa fiecare proces de vopsire)
Eu ma vopsesc o data la 5 -6 saptamani, in acest timp, ulei de masline la greu si masca de fiecare data dupa samponare.
voi pune si poze diseara sau maiine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alics spune:

dar am zis eu ca nu are Carrye dreptate? Eu am intrebat de marca si nuante, stiu ca se combina, dar e atat de greu sa stii nuantele ce ti le pune in par? Nu e vorba ca nu ai incredere in stilist, dar poate esti si tu curioasa sa afli ce nuante ai in par, ca daca te intreaba cineva sa nu ii zici "pai nu stiu". Si am intrebat doar de curiozitate, doar nu ma apucam eu sa caut vopsea in supermarket, sa combin si sa am pretentia sa imi iasa o culoare identica. Doar faceam conversatie.
Cat despre intrebarea mea, cam ce nuanta s-ar potrivi (btw, nu ma asteptam sa imi zica cineva exact culoarea), dar ma gandeam ca poate a avut cineva o nuanta asemanatoare capatata cu o vopsea din comert si mi-o poate recomanda. Nu trebuie sa ma duc neaparat la stilist ca sa am grija de parul meu, sa nu fie ars, cred ca sunt destul de capabila sa am grija si singura de mine (cum a zis si Anderra, udm la greu, masti si tratamente)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

adica cine merge des la stilist sau coafor e incapabil?


ivan si dayanara

Mergi la inceput