Refluxul gastro esofagian

Refluxul gastro esofagian | Autor: Maryela

Link direct la acest mesaj

Am cautat postari despre acest subiect dar n-am gasit. Asa ca va intreb pe voi ce stiti despre aceasta boala, care sunt simtomele si daca exista vreun remediu.
Am un bebe care are aproape o luna si e tare agitat, varsa tot timpul. As vrea sa stiu daca sunt parinti cu bebei cu reflux gastric. Orice informatie imi este de folos.
Va multumesc anticipat

Marilena si cel mai dulce bebe, Mihnea -Gabriel( 24 ianuarie 2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Noi am avut problema asta cateva luni de la nastere (nu mai stiu cat). Stiu ca, dupa fiecare masa, o tineam in pozitie verticala vreo 30 minute, noaptea dormea la unghi de 45grade, si ii dadeam si un medicament, dar nu mai tin minte cum se numeste.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Bb-ul meu a avut ceva timp reflux, fiind nascut prematur. I-au dat Gaviscon amestecat cu lapte, il facea mai gros si nu-l varsa +pozitia de dormit un pic ridicata. Dupa vreo 2 luni nu a mai fost nevoie de Gaviscon. Intreaba pediatrul tau, stiu ca este si lapte special pt. bb cu reflux. Partea buna e ca trece cu timpul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Eric a fost diagnosticat cu reflux(la 2 luni) dupa proba cu bariu, la spital. Si el regurgita cam jumate din ce manca la o masa, indiferent de pozitie. I-am dat Debridat si metoclopramid picaturi plus culcat cam la 45 de grade si in timp a varsat tot mai putin iar dupa 6 luni deloc. Ne spusese medicul ca dispare cam dupa 6 luni.
Sanatate multa puiului! Dar mai bine mergi la medic sa fi sigura ca despre asta e vorba.

Cornelia, mamica luiEduard(21.06.2004) si a lui Eric(13.07.2006)
www.onetruemedia.com/shared?p=1f7b802ef8d6f642515014&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eduard- inima de leu
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Va multumesc tare mult de raspunsuri.
Medicul care a venit acasa ne-a spus ca ar putea fi vorba de reflux dar a zis sa mai asteptam, ca nu se pronunta acum...
O sa facem programare la alt medic, sa mai cerem o parere.
Imi e asa de mila de el, e atat de agitat, varsa dupa fiecare masa.
Culmea e ca se calmeaza din reprizele de urlat doar cand e cu biberonul in gurita. Dar nu pot sa-i dau sa manance intruna...:)

Pupam fetele!

Marilena si cel mai dulce bebe, Mihnea -Gabriel( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

1.incearca sa nu ii dai mai des da 3 ore laptic
2.nu il supraalimenta k de obicei dau afara surplusul
3 nu intotdeauna bb plange de foame(si eu am facut greseala sa ii dau de cate ori plange si am sjuns la 7 kg la 2 luni)
4 stomacelul lui inca nu este inchis probabil si de aceea da cu usurinta afara
5. daca ii dai si supliment cumpara tetine ortodontice din silicon de la nuk sau chico cu o curgere mai lenta
6in timpul suptului ridica-l de mai multe ori sa eructeze

Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

poze Darius
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=54197687" target="_blank">Slideshow Darius,

Slideshow botez Darius,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabgabriela spune:

Si fetita mea a fost diagnosticata la fel in urma radiografiei cu bariu.Eu ii daceam sa suga si voma cam mult de fiecare data . Rezultat o aveam mai tot timpul la san . E drept ca desi povestea dura de vreo luna (eu ma incapatanam sa-i dau sau zicandu-mi ca nu e nimic mai bun), luase bine in greutate . Cand m-am dus cu ea la pediatru , imi intepenise umarul , de atata tinut in brate (in general tinem copilul cu mana mai sus un pic )

Remediu : debrida si mai ales un produs care ingrosa laptele . A inceput sa vomite tot mai putin si pe la 6 luni s-a rezolvat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

maryela, e bine ca ceri si parerea altui medic, dar inainte de toate trebuie sa tii cont de citeva lucruri:
1. Cit varsa - orice lichid varsat pare o cantitate imensa vazuta fara un reper. Ca sa-ti dai seama cam cit varsa beblusul tau, varsa o lingurita de apa pe o suprafata plana, cum ar fi o masa, si apoi pe o cirpa si prin comparatie iti vei da seama de cantitate.
2. Cum varsa - regurgiteaza sau varsa cu jet? Daca doar regurgiteaza nu prea e semn de ingrijorare, daca e cu jet e intrijorator.
3. Ia in greutate in mod constant? Daca nu, iar e semn de ingrijorare.
4. Bebelusul tau s-ar putea sa aiba multe gaze. E musai sa-l rigii dupa fiecare masa. Nu-l pune in pozitie orizontala pentru approximativ 30 de min, dupa ce maninca si bate-l pe spate ca sa riggie.

A mea a avut perioade in care a regurgitat in veselie, dupa fiecare masa. Au fost perioade in care schimab trei seturi de imbracaminte pe zi. Dar nu a fost diagnosticata cu reflux.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Mihnea are acum 3 luni si o sapt si varsa in continuare. Nu i-am dat nici un fel de medicamen , nimic. I-am ridicat doar patul, l-am tinut in brate mai mult timp dupa ce papa.
Am fost cu el la ecografie si intradevar ne-a pus diagnosticul de reflux gastro- esofagian.

Bic varsa cam 30- 50 ml lapte. Varsa si la 3 ore dupa ce mananca, in jet. Varsa inevitabil dupa fiecare ragaitura.
Sunt multumita ca a luat in greutate f. bine. S-a nascut cu 3 kg si acum la trei luni si un pic are 6 400 g.
Ca tratament noua ne-a sugerat ZANAC si schimbarea laptelui cu Novalac antiregurgitatii. Ne-a mai sugerat , sa incepem sa ingrosam lapticul cu cereale. Mie mi-e teama ca e prea devreme si in plus oricum suntem un pic grasunei, daca papam si cereale.
As mai avea o intrebare: cu ce fel de tetina le-ati dat lapticul mai gros?

Daca mai are cineva vreo parere sau vreun sfat...il astept...

Pupicei



Marilena si cel mai dulce bebe, MIHNEA- GABRIEL( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu i-am dat Debridat luni de zile, metlocropramid nu mai stiu exact cat (dupa cum a zis dr), culcata la 45 de grade, tinuta in brate dupa fiecare masachiar si cate o ora si am avut si lapte special anti-reflux, din gama Novalac. Abia pe la 6-7 luni, odata cu pozitia in fund si cu diversificarea alimentatiei, cand va papa si (semi)solide, se ca atenua refluxul.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

Baiatul meu are 7 luni juma si are reflux inca de la nastere. E cumplit, stiu. Am cautat si eu aici pe DC discutii despre asta, si chiar ma mir ca nu am gasit. Este cumplit sa-ti vezi copilul care, dupa fiecare masa, chiar si aproape de masa urmatoare mai varsa putin, macar o picatura. Nu mai vorbesc de iesitul la plimbare, cand aproape mereu mai da afara, si se murdareste, acum il pot schimba, dar iarna...in fine, sa revin la subiect.

Si al meu, cand bea doar lapte regurgita cum zici tu, acum, de cand cu diversificarea, mai da afara, din cand in cand cate o picatura, dar tot da, nu s-a rezolvat miraculos, cum am tot citit. Doctora mi-a zis ca pana la un an poate tine, in schimb, mie nu mi-a dat niciun medicament, mi-a zis ca atata timp cat creste in greutate, inseamna ca merge bine, si asta e. Si la intrebarea mea daca se poate ca pana la urma sa nu-i treaca, mi-a zis ca din moment ce ia in greutate, inseamna ca e ceva ce se va vindeca singur(adik se va intari muschiul ala), si nu trebuie actionat cu nimik. Acum sa vedem ce-o mai fi.

Oricum, ii urez baiatelului tau multa sanatate, iar tie muuulta rabdare si multa putere.

Mergi la inceput