Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Saptamina trecuta planuiam un cheese cake fara foc ,dar nu a fost sa fie . In schimb am facut un Krem a la krem ,care a fost apreciat de persoanele la care am fost in vizita .Toti m-au intrebat cind mai am timp sa fac asemenea bunatati cu 2 copii mici si pe deasupra . Cit au dormit copiii la amiaza cu sotul , eu n-am stat degeaba .O singura greseala am comis .Nu am avut rabdare sa se raceasca suficient glazura si a curs mai mult pe linga prajitura

Ieri ,am fost iar harnicuta si am facut un chec economic si bun .O sa descarc pozele si o sa va arat si voua .

GABI28+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Gabi, multumesc mult pentru raspuns, dar cred ca tot n-am inteles ce insemna exact smantana dulce, cat despre Milli, Ole, si alte marci pe care le folositi voi, eu nu le am aici, asa ca incerc sa gasesc echivalentele lor, de asta va si intreb, ca sa stiu exact ce caut.

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aldebaran, smintina dulce este opusul smintinii fermentate. Prima are are o consistenta lichida, aproape ca a laptelui, cu un procent ridicat de grasime (de la 30% in sus), si nu este deloc acra. A doua este groasa, desi e mai putin grasa (12-25% grasime), si are o tenta acrisoara (uneori e acra bine ). La smintina dulce i se mai spune frisca lichida. Cea naturala nu are zahar in ea, dar cea vegetala (gen hulala, meggle s.a.) e indulcita.
Sper ca te-am putut lamuri.
p.s.In engleza smintina dulce e "whipping cream" sau "double cream", iar smintina fermentata e "sour cream".
Si nu te scuza pentru intrebari, nimeni nu se naste invatat, si nu e o rusine sa intrebi.

Gabi, ce harnicuta ai fost astept reteta checului economic.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Corina,prietena mea cea mai buna e si ea in Grecia si e tare suparata ca nu poate sa faca si ea prajiturile Nataliei pentru ca acolo nu este smantana dulce. Daca faci crema de vanilie de la Krem numai cu lapte nu cred sa fie chiar mare bai.


Suntem in top 100, multumim tuturor


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Natalia ,reteta checului este www.culinar.ro/forum/index.php?s=ab15c339ac289d7f932b928c52575d64&showtopic=14687" target="_blank">asta.Eu am mai incercat si checul tigru de pe site-ul asta ,dar nu mi-a iesit .De fapt nu am avut nici o reteta de chec sau pandispan pe care sa o fi incercat si sa imi iasa din prima .Asa ca a doua oara nici nu am mai facut .

Si zau ca am fost foarte harnicuta saptamina asta (Doamne , de m-or tine mult timp toanele astea ) , pentru ca am mai facut si o reteta de papanasi pe care cei mici le-au devorat ,iar acum citeva minute am scos de la cuptor tarta ta cu crema de lamiie .Arata asa de bine si cind stiu ca mai am de asteptat sa vad ce se ascunde sub stratul de bezea . Intrebare : cind misc putin tava imi tremura crema de dedesubt .Asa trebuie sa fie ?Se mai schimba consistenta cremei atunci cind se raceste ?Sau nu am tinut-o eu suficient la cuptor ? Bezeaua a capatat o tenta maronie ,asa ca nu am tinut-o mai mult de 15-20 min.

GABI30+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gabi, cica e normal sa te apuce harnicia spre sfirsitul sarcinii.
Tarta las-o sa se raceasca de tot, pe urma o tai. Eu am facut greseala sa o tai calda si mi s-a scurs crema. Ea se va mai intari pe masura ce se raceste.

Miha, pe bune nu exista in Grecisa smintina pentru frisca? Nici macar din aia vegetala? Ce naspa..

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Fetelor, cum sa nu existe smantana dulce aici in Grecia, toate supermarketurile au. Acuma m-am lamurit ce este, (multumesc, Natalia, mi-ai zis whipping cream si am priceput!) si imi este clar. Am gasit in pachetele chiar de 200ml si are 36% grasime, deci cred ca se cam potriveste. Si am gasit si praf de budinca instant, (in pachetele de 78 grame, nu cred ca 2 grame vor face diferenta),am luat tot ce-mi trebuie asa ca nimic nu ma mai opreste de la aventura.

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Corina, super ca ai gasit, 36% grasime e chiar perfect! Stiam si eu de budinca instant ca se gaseste in Grecia, ca mi-a mai trimis mama mai demult de acolo, numai ca nu stiam de "krem" atunci.
Poate scrii si denumirile firmelor, atit pentru budinca instant, cit si pentru frisca, eventual niste linkuri cu poze de pe net, sa afle si prietena Mihaelei.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Am facut aseara prajitura krem! E excelenta, au mai ramas 2 bucatele amarate din ea. Am facut si poze, o sa le pun mai incolo, dar nu e asa de aratoasa pentru ca n-am tinut-o in frigider decat vreo ora, mai mult nu a rezistat. Am facut greseala sa-i sotului meu sa guste din glazura si de atunci n-am mai avut liniste, a tot dat tarcoale frigiderului si pana la urma am taiat-o mai devreme.
Mie glazura mi-a iesit cam multa, am vazut in pozele voastre ca e un strat subtire, ca doar de aia e glazura, la mine practic e al treilea strat.
Am facut si poze cu produsele folosite, daca Mihaela(mariussimiuc) vrea sa-i transmita prietenei ei din Grecia,le pun putin mai tarziu, insa, pentru ca acum iesim la plimbare sa ardem caloriile de la prajituta!
Multumesc pentru ca ma inspiri, Natalia!

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Corina,astept pozele! Abia astept sa-i spun prietenei mele ca poate sa faca si ea prajiturile! Ea spunea ca nu gaseste decat smantana cu procent mic de grasime si care seamana la gust mai mult cu iaurtul. Eu o stiu ca e cam ametita dar n-am vrut sa va spun si voua!

Eu aseara am facut "Prajitura Boema". Nu e printre deserturile Nataliei,dar am folosit glazura de la Brownies.Se pune?


Suntem in top 100, multumim tuturor


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput