Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Lilia, bravo pt post! Am facut si eu recent o negresa de post, buna-buna, n-am mai apucat s-o pozez! Mie imi mai place si salamul de biscuiti, dar ce fac eu mai fin de post este rulada urmatoare (cu speranta ca Nati inca o data nu se supara ):

Rulada cu banane si cocos (reteta de la matusa)
(pt 2 rulade)
500 g biscuiti simpli se maruntesc (la robot sau prin masina de tocat). Separat se face un sirop pe foc din 300 gr apa, 250 g zahar si 1-2 linguri cacao. Pastram putin din praful de biscuiti si peste restul turnam siropul cand e aproape rece. Eu ii adaug si nuca maruntita. Se amesteca bine.

Crema:
250 g margarina fina pt prajituri, eventual cu arome, se amesteca cu 100 gr fulgi de cocos si 150 g zahar pudra. adaugam si coaja de lamaie sau alte esente.
Pe o folie alimentara se presara praful de biscuiti oprit, apoi se intinde compozitia de biscuiti, apoi peste aceasta crema alba si la mijloc o banana - eu o stropesc cu putina zeama de lamaie. Se ruleaza bine si se da la rece.

Si alt desert bun de post pe care il face mama mea este tortul de mere cu biscuiti.

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Nati, astept pozele torturilor .

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Lilia, poti incerca reteta de mai sus, dar cu margarina si fara ou. La final poti unge tarta cu putin ulei sau cu margarina topita pt luciu.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu am la cuptor niste choux-uri. Si ma gandesc sa le umplu cu budinca Mandella, insa ar trebui sa o pun calda sau rece? Ma gandesc doar ca poate crema calda le inmoaie...Are idee cineva??

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Fetelor, multumesc de sugestii. O sa le incerc si o sa revin cu poze si impresii.

P.S tr sa incerc ceva pentru maine, ca am un musafir foarte talentat in ale prajiturilor si fiecare vizita e o maaaare emotie pentru mine. Ghiciti cine e?

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Lilia, ghicesc ghicitoarea ta?Cred ca e vorba de Natalia...de fapt, aproape ca bag mana-n foc

Intre timp, nu numai ca am reusit sa fac tarta, dar jumatate e deja devorata...caldutza si cu frisca. Le dadusem musafirilor tort de cafea la amiaza ca mai aveam in congelator, dar au vrut neaparat si praji asta (care de fapt era menita pt maine).

Roxana, crema se pune racita in orice prajitura. Nu stiu insa ce consistentza are budinca asta (nu trebuie insa lasata sa se raceasca pana se face beton). Succes!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Lili, cin` sa fie,cin` sa fie?Natalia cumva?

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Roxana,budinca se pune rece,are dreptate Daniela.Eu n-am mai reusit sa pun poze cu "suurile" mele,asa ca le astept pe ale tale.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Taa-daaaaaaam! Uitati unul din torturi, si urmatorul, care nu e prea reusit, din cauza stingaciei mele eterne la ornat cu frisca . Important e ca a fost delicios, ca am avut ocazia sa gust din el.

Lilia, ca de obicei, modesta pina in virful unghiilor! Face mincare excelenta, inclusiv dulciuri, nu vad motivul pentru care sa-i dea emotii vizitele mele, doar nu sint inspector culinar.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Super super super!! Sa ne spui si noua tehnica de ornat... Noroc ca mi-am facut o rulada cu ciucalata,ca altfel aveam ce saliva aici in fata monitorului...


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput