Mamici de martie - aprilie 2007 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

Buna fetelor!

Mai sint si eu pe aici si va mai citesc din cind in cind... dar timp ioc de scris. Dau si eu un semn de viata, sa nu credeti ca am disparut sau am nascut. Inca nu... Am intrat in prenatal dar lucrez cu spor de acasa ca mai am cite ceva de terminat si cum ziua cea mare se apropie repejor, ma chinui sa nu las lucrurile nefacute.

Noi suntem bine, nu-mi vine sa cred ca am ajuns in sapt. 37 si ca mai e asa putin... N-am facut inca nici bagajul ptr spital , tot imi spun ca mai e timp suficient.

Felicitari proaspetelor mamici! Nu-mi vine sa cred ca au aparut si la noi deja bebei! Din pacate n-am apucat sa citesc mai nimic despre nasterile lor.

Si multa bafta mamicilor care se pregatesc! Punem majoretele la treaba

Eu mi-am propus sa citesc cite ceva despre ameliorarea durerilor la nastere, dar bineinteles ca n-am avut timp inca. Stie careva vreun link despre subiectul asta? Despre exercitiile de respiratie stiti ceva? Ca aici mi s-a spus ca nu sint importante, ceea ce eu nu cred...

Roxanici intreba odata ceva de calciu... eu am luat din luna a 3-a in fiecare zi la recomandarea doctorului. Mi s-a spus sa iau in zilele in care nu beau suficient lapte (3 cani de lapte/iaurt etc.), plus ca mama are osteoporoza. Contractii am, dar sint citeva pe zi, nedureroase, ceea ce mi s-a spus ca e perfect normal deci nu-mi fac griji. Colul meu se prezenta bine la ultima consultatie de sapt. trecuta, inchis, putin inmuiat si cam 2,5 cm lungime. Nici eu nu le-am recunoscut la inceput, dar acum sunt inconfundabile, se intareste burtica precum un pietroi si se rotunjeste ca o mingiuca.

Ar mai fi multe de scris, multe subiecte s-au discutat pe aici... dar acum nu-mi mai vine nici unul in minte...

V-am pupat si aveti grija de voi! Eu ma intorc la munci

36+3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Multumesc pentru informatii Ioana. Probabil ca pentru dr. Vladareanu trebuie sa mai adaug la cezariana vreo 50% ca la el trebuie sa cotizezi mai mult decat la ceilalti. Si anestezistul cat o fi?

Valentina 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Hello, again,
Am terminat si eu de spalat lucrusoarele.Miros asa de bine!!!!!!!!!Maine le calcam!!!!
CARLA LIA si bebelina mea avea la 33 de sapt tot cam 2300gr, insa dc nicidecum nu mi-a zis ca art putea urca la 4 kg>si mie si pe pare cam mult!!!!A zis ceva de max 3,500kg.

Naspa fetelor cu povestile astea despre conditiile din spitale.Eu la cat de artagoasa sunt,cred ca le-as lua la bataie pe-alera.nu mi se pare normal, ca nu suntem ultimele....Daca si-au ales meseria asta(in ciuda faptului ca salariile sau conditiile sunt asa cum sunt), e treaba lor.Trebuie sa se comporte omeneste, ca nimeni nu le tine fortat in serviciu.Dc nu le convine sa se lase.

Eu nasc la Medgidia,despre care am auzit numai luicruri bune.Atat in privinta conditiilor, cat si a personalului care se comporta exemplar.Acum oi vedea eu!!!!Va povestesc dupa!!!!!


AIIA sper ca esti bine!!!!Te astept acasa, cu bb pe forum sa ne povestesti.Stiu ca tu nasti acolo!!!




adina 34ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea20 spune:

Paula FELICITARI !!! nu mi-a venit sa cred cand am intrat si am vazut ca ai nascut.....sa dea Dumnezeu sa te refaci repede si sa vii sa ne povestesti

Si eu o sa nasc la Giulesti si sincer m-am cam speriat cand am vazut ce a scris Luiza....dar tot incerc sa-mi fac curaj si sa nu-mi fie frica de niste frustrate, niste femei terminate ca altfel nu am cum sa le spun....sunt sigura ca o sa ne intareasca Dumnezeu si o sa stim sa le punem la punct cum merita....o sa se trezeasca in noi instinctul de mama si o sa fim ca niste leoaice

Am sunat-o pe asistenta doc meu sa o intreb de bani....si de babele cotoroante (nu am putut sa ma abtin), mi-a zis asa: ca se dau si sume exorbitante dar si sume mai mici....in principiu cat ai (si tot evita sa-mi spuna o suma) pana la urma am rugat-o sa-mi spuna o suma mai la mijloc....nici putin dar nici mult.....si ea mi-a spus 300 de euro la doc, moasa cica nu exista la cezarina, anestezistul 2-3 mil dar cel mai bine a zis sa vb direct cu el.....si bineinteles "maruntis" la prietenele noastre asistentele.
Despre ceea ce am citit a spus ca depinde....intradevar sunt cateva asistente mai in varsta care vorbesc sa se afle in treaba, dar nu trebuie sa le bagam in seama....in rest cele tinere sunt super de treaba si mai ales cele de la bebei sunt adevarate profesioniste.

Asa ca fetelor care nasteti la giulesti....inarmati-va cu multa rabdare si nervi de otel....sau mai bine cum zice una ceva o si

Andreea 37 sapt + 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

azi am fost si am luat carucior printesei

maine mergem sa vedem ce face si cum stam , abia astept caci la cate contractii si stari ciudate am tare vreau sa stiu cum e colul si ce se prevede cu data nasterii


Alexa35+ Ana Deliasi Silviu Ionut( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Paula , felicitari, intoarcere grabnica acasa si multa sanatate.
Tzuna multumesc pentru incurajari, sper sa mearga totul bine si sa nu se intample nimic rau. Prietena mea avea colul fisurat si de aceea i-au spus ca trebuie sa faca cezariana, inca asteapta sa vada ce consecinte va avea nasterea normala.
Si eu am tot avut contractii si azinoapte si azi, cred ca din cauza oboselii si a faptului ca ma stresez tot timpul, daca ma simt iar rau mai pe seara am sa imi fac curaj sa iau un gynipral.
Si ma doare si un rinichi, tare mi-e teama sa nu o ia de la capat cu durerile acum ca e si mai inghesuit de bb.
La cate povesti se aud despre maternitati si ce am vazut cu ochii mei aici, serios imi vine sa nasc acasa singura, daca nu mi-ar fi teama sa nu se intample cine stie ce.
Ce bine ar fi sa gasesc un medic dispus sa ma asiste acasa.
Alta bomba la noi, daca vine medicul de acasa sa asiste la o nastere, deci daca te apuca cumva sa nasti dupa masa, seara sau noaptea, i se retin din salariu 50 ron pentru nastere normala si 100 ron pentru cezariana. Nu o stiu de la vreun medic ca sa ii acuz de faptul ca si-au gasit o scuza sa ceara bani mai multi.
Asta ca sa nu ii mai incurajeze sa vina de acasa la nasteri, si sa nasti cu cine apuci, cum apuci, fara sa se stie felul in care a evoluat sarcina si ce probleme ai, brrrrr deja mi se cam ia de orasul asta. Cred ca am sa incep sa ma interesez si eu sa vad daca as putea gasi o intrare pe la Bucuresti. Dar sa bat atat cale si sa ma trezesc ca nici acolo nu reusesc sa dau de medic cand va fi sorocul cum am mai auzit pe la unele cunostinte ...
Nici mie nu imi place sa mi se vorbeasca urat si la cat am devenit si eu de artagoasa cred ca as fi in stare sa ma iau cu ei la bataie, acum stiu mai multe si nu am sa accept orice.
Va ,
Diana 30s, mami de Julie 14.11.2003

cde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Buna -telor si proaspetelor mamici,

Revin dupa o zi agitata....azi am fost la epilat si nu au aparut contractii...am dormit puti de amiaza....iar spre seara am fost si la medic.....

Marti pe data de 27 o sa-mi induca nasterea ...abia astept.....iar daca ala micu' vrea mai repede asta este.....

La eco totul a fost normal pt o sarcina de 38 sapt si 5 zile.....

M-a sunat Paula75, este ok.....se simt amandoua bine....si cred ca abia asteapta sa-si tina bebelina in brate.....

Va pup si sa aveti o noapte cat mai linistita.....


pt fetele care urmeaza sa nasca saptamana aceasta....

Suzy 78 38+5 Nicolas Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Aoleu feteloooooooooor, voi cele care d-zeu nu a fost de partea voastra si ati fost lasate sa ajungeti sa nasteti la Maternitatea Giulesti........ce ingrozitooooooor, macabru as putea spune........uh, doamne ce soarta cruda........

Incetati cu aceste exagerari care nu-si au rostul acum....

Astfel de situatii exista in orice spital, sunt cazuri rare...sau mai bine zis sunt astfel de cazuri cand sunt permise.

Bine ca m-ati anuntat ....uite chiar acum in saptamana 35 ma duc sa nasc la un spital unde sunt tratata ca o printesa....oare unde?!

Repet... ca sa ajungi intr-o astfel de situatie trebuie sa o si permiti, indiferent de numele spitalului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Aoleu feteloooooooooor, voi cele care d-zeu nu a fost de partea voastra si ati fost lasate sa ajungeti sa nasteti la Maternitatea Giulesti........ce ingrozitooooooor, macabru as putea spune........uh, doamne ce soarta cruda........

Incetati cu aceste exagerari care nu-si au rostul acum....

Astfel de situatii exista in orice spital, sunt cazuri rare...sau mai bine zis sunt astfel de cazuri cand sunt permise.

Bine ca m-ati anuntat ....uite chiar acum in saptamana 35 ma duc sa nasc la un spital unde sunt tratata ca o printesa....oare unde?!

Repet... ca sa ajungi intr-o astfel de situatie trebuie sa o si permiti, indiferent de numele spitalului.

Sunt rezerve si la Giulesti. Indiferent de numele spitalului tu ca persona esti aceeasi. Ce poti face la Elias , poti face si la Giulesti...stiti la ce ma refer..

Asa fetelor ca linistiti-va , noi cele sortite a naste la Giulesti speram sa supravietuim calvarului, rugati-va pentru noi .

Am vrut sa trag un semnal de alarma sa anunt ca se intrase pe teritoriul penibilului si totodata sa va rog sa incetati, avem de unde sa aflam detalii despre Giulesti chiar si de pe acest site , este un topic numit "Maternitatea Giulesti" si credeti-ma ca acolo cele care scriu sunt mame care au nascut acolo.

Totodata sunt convinsa ca cele care nasc acolo stiu foarte bine cum este maternitatea si stiu la ce sa se astepte.
Am fost internata pentru laparoscopie acolo si conditiile de acolo lasa de dorit, insa am stiut sa-mi fac sederea asa cum am vrut.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

salutare!

Bine ai venit pe lume, ELIANA sa iti dea Dumnezeu multa sanatate, si parintilor tai la fel!!!!

Ieri am montat si dulapiorul cu sertare pentru bebe. Pozele sunt aici
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/album/576460762390437639

Am fost asa e obosita ieri ca am dormit toata noaptea neintoarsa. Dimineata nici nu am simtit cand s-a trezit iubi al meu.

Azi avem program de odihna. Si mai pe seara o sa iesim sa vedem de o veioza si de hainute.

Somnic usor si cat mai lung!!!!

33fix

Bebica al nostru e
Sa fiti iubite(iubiti)!
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/

Mergi la inceput