Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006(14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

ela27oana NU. nu s-a schimbat schema de vaccinare. A ramas tot 2-4-6. Poate ar trebui sa-si schimbe medicul prietena ta. Sanatate la puiutz.

FETELE - sunt un car de nervi.
Saptamana trecuta am sunat la acest cabinet pt programare. Am cerut clar pt saptamana asta - pentru ca cealalta e prea tarziu.Mi-a spus o cucoana ca nu are liber - dar are pe 21 (sapt cealalta) - eu nu, ca e prea tarziu .. bla bla - imi cere la ce medic - zic ca la ambii - si la eco si la neurolog ... aaa pai stiti cum facem? Va fac loc intre doua programri - veniti miercuri la 6.30 si intrati intai la eco si apoi .... la neurolog - desi aici mai este loc doar la 8.30 ... intrati dvs intre randuri. Am intrebat inca o data - deci vin miercurea asta? DA. ok.

Azi mergem acolo si colega nu ne gaseste pe programator - in schimb ne gaseste pe 21. Ati inteles gresit doamna - si oricum doamna dr. (cea cu eco) nu e- nu e in tara. Si nu se stia asta de saptamana trecuta? Ba da. Si de ce dreq m-o mai programat??? Pai e o neintelegere.
Imi venea s-o bat si pe asta si pe colega idioata ce mi-a gresit programarea. Am ridicat putin tonul la aia - de a inceput sa se uite lumea la mine ... dar m-am enervat rau - bine ca eu am inteles gresit si nu idioata aia - cand spusesem clar ca vreau in aceasta saptamana si nu cealalta.
Mi-am luat si sot si copil si am iesit pe usa inainte sa urlu la ea.

cam asta e. vedem ce facem cand vine Dani acasa - deci dupa ce face Kara 4 luni.


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070120&ctime=122902" target="_blank">4,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070121&ctime=010305" target="_blank">5,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070122&ctime=123722" target="_blank">6,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070213&ctime=123710" target="_blank">7,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

pupici din miez de noapte !

D

BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

chinico,imi pare rau ca are alergie Bea .sa ne tii la curent.
banuiesc ca exista lapte praf pt alergici,sau?
mirona nu ma supar nicicum. o fi cum zici...defapt,vorbind de exagerari,sunt de acord.dar cum spunea alex ca l-a pus un pic nu cred ca face nimic.
dar poate e asa cum zici,mai bine nu ii punem in fundulet,sa fim siguri.
au ei vreme sa stea destul pe scaun.
baaaaai cum rade Karina in hohote !!!!!! nu pot sa creeeed!!!
carla,felicitari pt botez!
ruxandra asa e,cum naiba sa folosesti premergator la 6 luni?????
stiu si eu un bebe care tot pe la 6 a cazut pe scarile blocului cu premergator cu tot.ma-sa lasase usa de la intrare deschisa,si el vrrrrrr cu premergatorul,si in gat pe scari.nu a patit nimic,prin miracol.
si asa premergatorul nu e prea bun,ca forteaza bazinul..
angi,vaaai ce frumuseteeeeeee!!!
mai are zbarneii aia in cap??
bebinuta sa verifici temperatura camerei cand transpiora.si sa nu o imbraci cu mai mult de o haina ,mai ales cu febra!
dolores e cel mai bine sa iti faci petrecerea pe gustul tau,tu singura!
eu ,una,mereu am facut numai de capul meu,asa ca si de data asta...
nusicasiely,altceva decat lapte se da intre 4 si 6 luni.daca la 4 luni bebe merge f bine cu greutatea,nu se recomanda sa schimbi nimic,ci continui cu lapte pana la 6 cand diversifici.cereale,nu mai devreme de 4 luni .asta scrie si pe cutiile cu cereale.
dianocica mergi cu el la medic pt degetel.
adinazot,vazut poze.frumoasa printesica!! si tu ai slabit incredibil !!
esti ca noua

cum se pun poze la semnatura:


deschizi pozele la yahoo,sa le vezi.dai COPY sus la adresa.inchizi.mergi la forum si deschizi sa raspunzi cu un mesaj,chiar unde scrii,deasupra ai un buton cu un plic alb si sageti albastre circulare.clic si se deschide o fereastra mica,scrii in ea "poze" sau ce vrei ,dai ok,se deschide alta,acolo dai PASTE si lipesti adresa pe care o copiasei de la poze,ok.
acum,tot ce ai in mesaj,dai COPY pe tot scrisul si mergi acum la PROFIL PERSONAL din stanga de la pagina forumului.acolo ai in dreapta SEMNATURA,dai PASTE in casutza aia,dai VIZUALIZARE ca sa vezi daca iti convine cum iese,si apoi dai TRIMITE.


dia bi la mine nu se vad pozele.

fetelor vreau si eu leagan. e de la 0 luni??


botezul dupa cum citesc la voi,caeu inca nu am idee ce inseamna botezul..vad ca e complicat.
daca ma gandeam sa il fac in aprilie,dupa Paste,cand va avea 3 luni si ceva...acum cred ca ajungem in vara,la 8 luni...
La mine nu are cine sa stea cu el in casa,sa vin eu la el din 3 in 3 ore...
mma sau soacra-mea sau oricine nu cred sa vrea sa ramana in casa cu ea fara sa conditioneze ora .si eu as vrea sa venim mairepede acsa,dar cum poti da invitatii afara din restaurant?
si stiu ca lumea se intinde...ca nu se gandeste..

asa ca...m-ati puspe ganduri.
nu ar fi problema de camera,problema e CINE sta cu copila .

eu ma gandeam doar la faza cu biserica...nu luasem in calcul si cat se intinde lumea la restaurant...


S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

am pus poze noi...click aici
inclusiv invitatia de botez




dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
www.youngnutrition.net/member/tickers/61338/ticker4.png" target="_blank">catre primul anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Sa va spun de noi...

Seara trecuta a fost una de cosmar. Am inceput lupta cu COLICII (cred ca aia or fi fost), aia adevarati, nu scanceli si fastaceli ca pana acuma. A urlat isteric si a tremurat spasmotic o ora intreaga. Dupa ce am epuizat toate variantele pe care le stiam de la voi si dupa ce Cristi s-a dus la farmacie si a luat Sab Simplex (i-am administrat 15 picaturi urgent), iar al meu copil tot urla am decis sa iesim afara, la o plimbare cu masina. Zis si facut si bine m-am gandit. S-a linistit instant. La ora 11 si ceva am revenit in casa, i-am dat sa manance si a adormit. Acuma va dezvalui ca m-am cam panicat putintel cand am vazut ca nimic nu functioneaza si i-am mai luat si temperatura cand era in criza si avea 37.8 ...banuiesc oricum ca am facut o greseala ca i-am luat temp tocmai atunci deoarece e normal sa creasca in conditiile date si el era tot transpirat de la efort. Asa mila mi-era de el.
Intrebare pentru mamici trecute prin chinurile colicilor:: 1. Cum i-ati administrat Sab Simplex? De cate ori pe zi, inainte sau dupa masa?
2. Idei ce sa-i mai fac (am incercat feonul, dezbracatul, pusul pe burtica, Bonissan, Sab Simplex,mangaiatul pe burtica...si cam atat).

Va pupacesc...ma duc sa citesc din urma...

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Lory, stiu ca va descurcati singuri, dar NU ai voie sa cedezi...pentru bb-lina ta, NU ai voie. Si noi ne descurcam singuri, desi mama si soacra stau cam la 5 minute de noi (rar ma mai ajuta mami a mea)...dar asta e...Copiii nostri merita tot efortul! Te pupacesc tare tare tare...
Dianocica, cum e David cu degetelul?
Donia, e cam greu intr-adevar si Denis, il mai ridic ca n-am ce face si inca rezist. Noroc ca inca nu vrea el prea mult in brate...Avem doi voinici manca-i-ar mama!
Premergator...sunt complet impotriva si n-o sa-mi bag copilul in asa ceva, asta cu siguranta!
Dolores, e dulce dulce Davidutu'...si ce frumos zambeste...si invitatie de botez imi place mult!

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Imi pare rau sa citesc ca unii bbi nu au scapat inca de colici...
Sa va spun cum a fost botezul la noi: am avut mari emotii, acasa a venit nasa si cu moasa ( in zona noastra e obiceiul cu moasa), moasa a imbracat copilu si l-a dus in brate pana la biserica ( cu masina ca prietena mea care am pus-o moasa ma intreba daca trebuie sa mearga pe jos cu copilu pana la biserica, biserica fiind in partea cealalta a orasului), bblina fost cuminte s-a uitat tot drumul foarte contrariata la moasa-sa si a tras din suzeta! Eu am spus la toata lumea ca daca vor sa vada copilu sa vina la biserica fiindca nu duc copilu la restaurant pe virozele astea si in fum de tigare ( am facut la un restaurant foarte mare unde au mai fost cateva botezuri si deobicei e foarte aglomerat), asa ca la biserica era lumea gramada. Slujba a durat 15 minute nici nu m-am dezmeticit habar nu am cand a bagat-o in apa m-am trezit cand a inceput copilu sa planga fiindca dabea se invartea nasa sa o imbrace...si era un frig in biserica de eu in palton inghetasem...am vazut acasa ce au filmat ca bietu copil a rezistat eroic a tremurat pana s-a invinetit si pana la urma a inceput sa planga fiindca o tot vantura nasa ca nu nimerea sa-i puna pampersul( are si ea copil mic cum i l-o pune frate )! Pana la urma am lasat toate obiceiurile si m-am infipt in pampers le-am zis sa-si ia mainile de acolo si sa ma lase sa o imbrac, chiar m-am enervat! Dupa faza asta a luat popa copilu l-a dat pe la icoane si gata, am facut poze si eu cu bebe am mers acasa si sotul cu invitatii la restaurant! Acasa am stat cu o prietena si am mancat am baut sampanie si am stat la barfa ca in facultate ( e colega mea de camera din facultate) am vrut sotul sa ne ia la restaurant dar bblina a adormit tarziu si ne-a fost lene sa ne mai punem pe drumuri! A fost frumos atata imi pare rau ca a cam inghetat bietul copil in biserica nici nu pot sa ma uit la ce am filmat cand o vad cum stragea din pumnisori si din gurita de frig!
Noi am cerut preotului sa nu o bage cu totul in apa ( adica sa o scufunde asa si cu capul) fiindca este destul de mare si-mi era frica sa nu prinda teama de apa! Asa ca a bagat-o pana la brau si doar a udat-o pe cap! S-a mirat si preotul cat e de mare, unul a tinut-o si o baga in cazan si altul ii turna apa pe cap !
Cam atat! Va pup!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

botez...si altele


poze bb


"Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Angi ce bb frumos! Si ce mare pare..

Carla, Cryket felicitari pt botez.

Dianocica ce mai faceti dragilor? Sper ca degetzelul e mai bine. Si ca tu esti mai bine. David a crescut precum Fat-Frumos, intr-o luna cat altii in 3! Iti dai seama ca nu poate mentine forever ritmul asta. Pe bune, este o.k. Incearca sa te linistesti. Si nu renunta la laptic, e pacat. Te rog eu. Iar 37,2 e o temperatura f normala pt bb.

Dolores, multumim de intrebare.
Nu suntem mai rau. Mai astept pana sa ma pronunt, dar se pare ca tactica "dura" da rezultate.
Cine e al 2 lea bb din poze?

Apropo, o pt Dia, sa-i mai treaca supararea cu ne-mancatul Oanei. Eu as mai astepta inainte sa bagi diverse in ea pt pofta de mancare.. Cu Bonisan ai incercat?? Si scos cat mai mult la aer.

Lorym, multumim pt texte. Avem de unde sa ne inspiram..
Off, e greu cu bb mic si urlator fara nici un ajutor. Nu poate veni chiar nimeni pt macar 2 ore, sa ma iesi si tu singura, sa apuci sa-ti tragi sufletul? Si ar fi mare lucru daca ar putea s-o ia cineva la plimbare, macar din cand in cand. Si tati, nu poti sa i-o mai pasezi si lui?

Donia, eu inca nu indeaznesc sa zic.. sa nu-l deochi.
Iar despre cazutul dintilor, la 5,5 ani nu-i cam devreme?? Nepotzica noastra face in vara 7 si inca ii are pe toti.

Ralumat, ma bucur ca-i rezultatul o.k.
Mai da ce ma inebuniti cu saltelutza acea minunata.. hai ca ma duc s-arunc si eu un ochi. Adevarul e ca ma gandeam poate sa luam.. da tocmai ce ma convinsese sotul ca nu-i musai. Da te pui cu nebuna??

Cu premergatoarele: sunt interzise nu numai pt ca pot pune viatza bb-lui in pericol, ci si pt ca-i pot afecta coloane vertebrala, bazinul, picioarele, pot deforma mersul, etc. Mai ales ca la noi in tzara parintii se grabesc sa-i tranteasca in premergator.. si ca sa mai scape de ei, dar si ca sa se poata lauda "ia uite, merge de la 8 luni!" .


Mirona, pt cucoana cu programarile.

Aelita, si noi am ales sa facem botezul cand Grigore va avea peste 6 luni. Si pt ca nu va fi petrecere de seara/noapte, ci de zi, bb va sta cu noi. Mai ales ca va fi un local cu o gradina mare, mare. Iar cand va face nani, va sta intr-o camera pusa special la dispozitie.

Asiza, stai linistita, temperatura era ceva mai mare pt ca i-ai luat-o dupa ce se plansese. In general temperatura nu se ia dupa ce copilul a plans, a mancat, etc., pt ca atunci clar este clar crescuta. Pe cat posibil trebuie sa fie linistit.
Sab-Simplex, alternativ cu Bonisan (adica la o masa S-S, la urmatoarea B), i-am administrat inainte de masa, pana la 30 picaturi/zi. In timp am schimbat S-S pe Espumisan.. mi se pare ca se administreaza mai usor.. pica mai repede.

3 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:


Am si eu dilema. Ma invart intr-un cerc vicios si zau daca stiu cum sa ies. Mancam, vomitam,schimbam toate hainutele..vomitam, ca de, am fost zdruncinati....schimbam iar toate hainutele...si iar vomitam ca doar iar am fost miscati nitelus...
Si uite asa trece juma de noapte.
Nu pot sa o las cu hainele ude pentru ca urla. Nu pot sa ii las babetica la gat mai mult timp pentru ca urla.
Daca stiti vreo solutie nu ma lasati in ceata.

Buna dimineata.
Dolores si Bea a mancat ieri la fiecare 2, 3 ore inclusiv azi noapte.
Sa fie puseu de crestere???
Botezul ramane in 4, si sefa vine cu noi, ca nu am cu cine sa o las. O sa stau o ora cu ea acolo si pe urma o sa vin acasa. Sa se distreze cine are chef, poate prind eu in timpul asta o ora de somnic
Plus ca Bea va fi botezata catolic, si eu habar nu am cum functioneaza toata tarasenia..om vedea.

Asiza eu i-am dat sefei 15 picaturi dizolvate in sticla. Dar nu ajunge niciodata sa le bea pe toate 15, ca doar nu poa` sa manance fata ditamai sticloiul de 140 ml...
Cauta 4 Winde Öl, eu v-am mai spus de el, sau Windsalbe, e un amestec de uleiuri eterice care se maseaza pe burtica, pe Bea au ajutat-o si o ajuta foarte mult, si cand e constipata.

Lorym cine stie daca ai timp sa intri azi..sefa mea e azi iar miloasa tare si mi-a dat pauza pt. cafa de dimineata. Nu ca nu ar trebui sa fac de mancare..dar zau daca pot.
Teoretic eu as avea ajutor, practic insa lipseste cu desavarsire. Nu vreau acu sa intru iar in subiectul soacra noastra cea de toate zilele. Asa ca tot in 3 suntem, eu cu el si cu sefa. Si pe mine ma mai apuca bocetul cand sefa da din picioare si urla a "vreau in brate si nu in 10 secunde ci ACUM!!!" iar mie imi pica ochii in gura de somn sau simt ca imi ia foc spatele (si Bea are numai 5 kg acum, ce or face fetele cu flacai care cantaresc 7...)Incerc sa imi amintesc cat de mult mi-am dorit-o si parca nu mai e asa de rau..

Aha, gata cu mila pe ziua de azi..

chinico de Bea (13.12.2006)

Mergi la inceput