***** Mamici de Mai - Iunie 2007***** (28)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

andrada, cel putin de banii de trusou cred ca vei beneficia si tu! Ca asa era vorba, dau acesti bani la toata lumea, chiar era o discutie sa se dea in spital, dar apoi au realizat ca poate sunt si copii care nu se nasc in spital! In rest...de prima de nastere nu stiam nici eu? Dar oare asta se mai da? Ca lapte praf am inteles ca nu se mai da...stiu ca prietena mea primea in fiecare luna lapte praf gratuit de la primarie..dar se pare ca acum s-au sistat si aceste ajutoare...vai de noi...trag si guvernantii astia de la gura bietilor copilasi...

dia 26+ Stefan
bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Andrada - cele 3 (prima de nastere, trusou, alocatie) beneficiaza toti bblusii indiferent daca mama e in campul muncii sau nu
Alocatia se da din prima luna a nasterii dar efectiv in mana probabil ca ii veti primi dupa 1 luna (max 2, in functie de cum depuneti actele)
Cand am nascut-o pe Iulia, prima de nastere era parca 2 mil si nu exista si trusou

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dideip spune:

Eimotto, ai idee si ce acte ne trebuiesc pentru a beneficia de aceste 3 lucruri si daca ne spui si unde depunem aceste acte esti cea mai tare. Sau macar spune-ne unde sa cautam si noi cautam. De la mine din tot sufletul
Soacra mea este in Italia de 4 luni si m-a sunat aseara sa-i spun ce nume ii pun baietelului meu ca ea vrea sa imi ia bratara din aur cu numele bebelului din Italia si eu i-am spus ca nu am nevoie de bratara deoarece bebelul nici nu are habar de bratara de aur(am dreptate???)si daca tot vrea sa ma ajute cu ceva sa imi cumpere un aparat "Walkie- talkie"(parca asa se numeste, nu?)adica sa se faca utila si sa imi cumpere si mie ceva util ca nu an nevoie de bratara din aur.

Paula28+


poze

poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

quote:
Originally posted by dianalaura

alyna24, din cate stiu eu indemnizatia de crestere a copilului, aia de 2 ani, se ia dupa ce trec cele 42 de zile de postnatal si se continua pana implineste copilul varsta de 2 ani. Deci nu se suprapun! Vrem, nu vrem, trebuie 42 de zile dupa nastere sa ne descurcam cu cei 85%, si doar dupa aceea cu cei 6 mil + 2 mil. Chiar asa? Oare alocatia copilului de 2 mil ne-o vor da din prima luna de viata a copilului sau dupa ce trec astea 42 de zile? Normal ar fi de la inceput!

dia 26+ Stefan
bebe
poze




Asa mi se pare si mie ok sa luam alocatia de 2 mil din prima luna!Dar mai vedem noi ce si cum pe parcurs!
Iar lapte stiu ca nu se mai da!

27+

Alyna
http://new.photos.yahoo.com/alinafobl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Paula - bine i-ai zis, dpdv al meu este foaret util acest aparat de monitorizat bb.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79895

Iar despre laptele praf primit de la primarie, eu l-am luat dar nu i-am dat Iuliei (am prefert sa ii dau Milumil) Insa am facut la greu din el branzica de vaci.


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Multumesc fetelor de raspuns!!! Eu inca nu stiu cum sta Antonio... pentru ca nu am mai facut ECO de mult... dar pana la sf. lunii a 7-a se tot muta ba cu capul sus ba jos... deci ... de-abia de la intalnirea noastra o sa ma SUTEZE

Eu mai simt din cand in cand niste IMPUNSATURI in stomac... dar nu sunt dureroase... Atunci vor fi mai puternice (a se citi mai DUREROASE)?

Camera BEBE Antonio

BEBE
Andrada 27+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Mai iar am uitat cum se pun linkurile smechere
Prima, trusou, alocatie

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Paula, super raspunsul dat soacrei tale! Nici eu nu inteleg chestia asta sa pui pe un bebe aur..inteleg cercei daca e fetita, da la ce ii trebuie lant sau bratara de aur? Sa aiba ce il jena si lasa urme pe corp?! Asta e parerea mea, poate nu sunteti de acord cu mine, dar daca tot vrei sa iei ceva, ia ceva folositor copilului si mamei...ca de bijuterii va avea timp cand va fi mare...
La fel gandesc si cu boala asta a telefoanelor mobile...au ajuns sa aiba si copii de gradinita telefoane mobile! Ma crucesc, nu alta! In opinia mea telefonul este o unealta pe care o utilizezi in caz de nevoie, nu sa arat cat sunt eu de fitos, ca ii cumpar pana si copilului telefon mobil!

dia 26+ Stefan
bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesh spune:

Fetelor, sunt noua pe aici... si am o burtica de bebelina de 24 de saptamani.

Dar ca sa trec direct la subiect, ce parere aveti de Mona Zvanca, ecografista de la Medical City? Ca Pop mi-a facut o echo pe la sapt 21 si mi-a zis ca am colul scurt (2,6 cm) + placenta matura grad II-III si in sapt 22 am fost Zvanca, care a dat niste rezultate foarte bune: col normal (4 cm) si placenta grad I. Acum, va dati seama pe cine vreau sa cred, nu? pe Zvanca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Eu i-as fi sugerat soacrei sa-i ia mai bine un GHIUL Zau asa... BRATARA??? Hai sa fim seriosi.... Oi vrea eu sa-miu imbrac baietelul si in rosu si in toate culorile dar asta nu inseamna ca-l motez in ultimul hal!!!

Ai fost foarte inspirata cu WALKIE-TALKIE (asa stiu si eu ca se zice )

Camera BEBE Antonio

BEBE
Andrada 27+ cu Antonio

Mergi la inceput