EURESPAL pt viroza care bantuie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Mie SINUPRETUL mi s e pare mult mai bun decat euroseptalul.


Da, sinupretul este foarte bun, in plus este din plante, dar mult mai scump (31 lei). Eu insa il prefer pentru perioade mai lungi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Si noua ne-a dat doctorita Eurespal dar cred ca ne-a gresit doza.Cati ml se dau la varsta de 7 luni si 8 kg??
Daca socotesc cat scrie pe prospect ar veni cam 16 ml `pe zi iar doct ne-a scris 9 pe zi.Iar la 3,8 luni 30 ml pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Si la viroza noastra tratamentul prescris a fost cu Eurespal si Salbutamol pentru tuse si Sinupret pt nasuc iar ca antibiotic Zynat si OK am scapat de tuse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Multumesc frumos, fetelor, de pareri.
Cel mic inca e mucios, dar parca e mai bine. Tuseste cam de 2-3 ori pe seara (ca in timpul zilei e cu buni si nu pot zice sigur), iar cel mare care ramasese cu o amigdala marita dupa viroza, isi sufla nasu dimineata doar. Acu ce sa zic, le dau Eurespal. Stiu ca nu-i homeopat, dar ciudata viroza a fost, si la cat il tine pe cel mic... Au luat antibiotic 10 zile (Oximed 125 ml). O sa mai vorbesc azi cu homeopatul, va tin la curent.
Acum nu stiu daca Eurespalul chiar are efect la piciul meu sau asta e evolutia finala a virozei. Ca asa imbunatatiri spectaculoase nu vad. Inca nu m-a convins.

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

acum o luna monica a racit din nou si medicul i-a dat antibiotic + eurespal (pt avea o tuse productiva). pot sa spun ca i-a priit. nu a mai tusit. dar de ieri a inceput din nou. fara febra, fara alte simptome. daca mai tine si maine, cred ca vom incepe din nou tratamentul (i-a mai fost prescris si Stodal, care este homeopat, dar nu i-a priit - stari de voma urate rau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

a inceput si Vlad cu tusea, productiva.

nu stiu cati ml si de cate ori pe zi sa-i dau - are 3 ani si 15 kg.

si de asemenea, daca se poate da in combinatie cu altceva - de exemplu cu stodal, sau pectolyn - pt ca am inceput cu primul si cand treaba a devenit serioasa am trecut la al doilea tip de sirop antitusiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Cristina: stiu ca se administreaza doar unul(fie eurespal, fie stodal - despre pectolyn nu stiu ce sa spun).
Doza nu o cunosc pt. baietelul tau. Am avut recomandare cand eram mult mai mici. Doar ce am gasit pe prospect, dar asta stii si tu cu siguranta.
Copii(de pe net) totusi in cazul in care nu mai ai prospectul:
Administrare
adulti: 3-6 linguri pe zi
sugari si copii: 2-4 lingurite pe zi (copii sub 10 kg)
2-4 linguri pe zi (copii peste 10 kg)

sa-l ajute sa expectoreze se poate folosi ambroxol(de import).
Refacere rapida lui Vladut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

multumesc, Darria (Vlad are un radar propriu - detecteaza cand dr nu e in tara, sa "incerce" ceva nou)

:((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Herra, foarte eficient in tusea productiva dar si uscata e Grindtus de la Aboca, e si foarte bun la gust. Sanatate lui Vladut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si noi prestam tuse de mai bine de o luna... toti trei piticii... nu stiu ce viroza e asta... ca nu mai scapam de tuse...
L-am dat Eurespal, Erdomed, Stodal, celei mair sirop de patlagina cu propolis... nimic... Acu' m-am saturat io de atatea medicamente si am luat pauza... oi vedea ce-o mai fii...
I-am facut fetei exudat... nu mai are nimic... dar totusi tuesc zilnic destul e rau... expectoreaza... si nu stiu sa scuipe secretiile din gura... Plus muci...

Asa ca o luna de Eurespal nu mai mi se pare mult... eu le-am dat o luna de diverse siropuri...


Mergi la inceput