EURESPAL pt viroza care bantuie

EURESPAL pt viroza care bantuie | Autor: Germina

Link direct la acest mesaj

fetelor, am fost aseara cu picii la homeopat. Suntem dupa o viroza care s-a lasat cu o tuse urata din cauza careia am luat si antibiotic,( e adevarat slab, dar 10 zile...), si acum intorsi la homeopat acesta ne recomanda sa luam o luna EURESPAL. Cica a fost la o conferinta si merge f. bine la viroza asta de bantuie.
Trebuie sa precizez ca la viroza asta si homeopatul nostru a sustinut parerea pediatrei de a da antibiotic (OSPEXIM 125 ml).
Eu acum va intreb si pe voi, ati mai auzit de chestia asta cu Eurespal? De-a lungul timpului eu nu prea am fost convinsa de acest medicament...
Eu am 2 copii, cel mare de 5 ani nu mai tuseste, cel mic de 2 ani juma tuseste inca (rupe). Mie parca mi se pare mult o luna, si celui mare, care nu mai tuseste... Nu stiu ce sa mai zic...


Lumi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

crisul meu care are 2 ani a tusit de vreo 2 ori in iarna asta,fara sa aiba febra sau vreun alt simptom.i am dat de fiecare data eurespal si dupa maximum o saptamana n a mai tusit.acum nu stiu ce sa zic,depinde probabil de fiecare copil in parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

hmm, discutabil...mi se pare cam mult o luna. Pe de alta parte, chiar nu s-au gasit remedii adecvate pt o tuse persistenta? Eu am aceeasi problema, dupa fiecare raceala, oricar de grava sau usoara, raman cu o belea de tuse de sperii vecinii si de fiecare data ma "drege" homeopatul cu ceva grauntze (noi asa le zicem, din folclorul copilului).

Eu nu prea agreez acest Eurespal de cand a luat sotul meu si s-a pricopsit cu o stare generala proasta, o chestie ciudata de somnolenta si neliniste in acelasi timp de m=a speriat. Ca o fi fost de la eurespal sau nu e greu de spus, cert e ca atunci cand a incetat sa mai ia a disparut si starea respectiva. Depinde, evident, si de pacient.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de Germina

fetelor, am fost aseara cu picii la homeopat. Suntem dupa o viroza care s-a lasat cu o tuse urata din cauza careia am luat si antibiotic,( e adevarat slab, dar 10 zile...), si acum intorsi la homeopat acesta ne recomanda sa luam o luna EURESPAL. Cica a fost la o conferinta si merge f. bine la viroza asta de bantuie.
Trebuie sa precizez ca la viroza asta si homeopatul nostru a sustinut parerea pediatrei de a da antibiotic (OSPEXIM 125 ml).
Eu acum va intreb si pe voi, ati mai auzit de chestia asta cu Eurespal? De-a lungul timpului eu nu prea am fost convinsa de acest medicament...
Eu am 2 copii, cel mare de 5 ani nu mai tuseste, cel mic de 2 ani juma tuseste inca (rupe). Mie parca mi se pare mult o luna, si celui mare, care nu mai tuseste... Nu stiu ce sa mai zic...


Lumi


eurespalul asta nu-i un antitusiv?de ce sa-i administrezi antitusiv si celui care nu tuseste?
daca da,ce-are homeopatia cu eurespal-ul?
daca tusea copilului e productiva,se administreaza de obicei antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eurespalul este un fel de antiinflamator. Nu este homeopat si nu poate fi dat o luna!
Lui Adi i-a mers foarte bine, era singurul care ii calma tusea, dar doctorul nu ni l-a dat decat cand a avut bronsita sau pneumonie.
Atentie deci.
Da o cautare dupa Eurespal si vei gasi multe prospecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Da este un antiinflamator se da si ca expectorant si ca antitusiv.Si eu am avut dilema cu el dar se pare ca este f bun.Am observat imbunatatiri rematcabile dar la inceput baiatul meu il voma pur si simplu asa ca nu i-l dadeam ,acum il bea ca pe apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

pe langa EURESPAL care m-a ajutat de fiecare data ,eu i-am mai dat fetitei mele si un ceai din ceapa , nuci si indulcit cu miere de albine sau zahar daca copilul are sub 1 an

loriangi,mami de pitic Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viana spune:

Cind Greta avea 2 luni doctorita mi-=a zis sa-i dau Eurespal timp de o luna.Avea gitul usor rosu.Indicatia venea in urma participarii la un congres.I-am dat citeva zile,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

si noi "mincam eurespal pe piine" la 5.5 luni in urma unei pneumonii cu tuse urita de tot care pur si simplu nu a mers cu altceva. vad ca cu asta avem succes. il dau de 4 zile si se vede o imbunatatire substantiala.luam de 2 ori 5 ml/zi.

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=/7c3ere2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

Toata familia mea, cu mic cu mare, am facut pe la inceputul lui decembrie viroza respiratorie.Copii au fost tratati de pediatru cu antibiotic si eurespal. Boala a trecut , tusea a ramas. Am incercat fel de fel de remedii, de la homeopatul sirop Stodal la banalul ceai de ceapa cu miere. Nimic nu ne-a ajutat. Am fost din nou la doctor care ne-a spus sa incercam cu Baraka, sunt niste pastilute naturiste pe baza de extract de chimen negru. Dupa administrarea lor , timp de apox 2 luni , pot spune ca sunt FOARTE BUNE. Tusea a cedat la aprox 5 zile de la administrare + ca aceste pastilute sunt si bune stimulente imunitare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Mie SINUPRETUL mi s e pare mult mai bun decat euroseptalul.

Mergi la inceput