LMA * Ghiocei de martie-aprilie 2006 * (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Hallo la toata lumea,

eu scriu din an in pasti dar scriu... despre noi nimic nou...sau ba da, juniorul nostru se ridica acum in sus pe picioare si aproape ar face 2-3 pasi pe langa dar inca se bataie bine; noaptea nu prea dorame bine, probabil din cauza dintilor si isi bea in contiuare cele doua portii de lapte la 12-1 si pe la 4-5 dimineata; am fost sfatuiti sa-l lasam sa planga dar nu putem sa facem asta, eu sunt de parere ca atat timp cat are nevoie ii voi da, ca doar n-a bea pana la 12 ani noaptea... si pe langa asta cans incepe sa planga noapte e in 30 sec la un plans isteric de te sperii; interesant e ca daca bea pe la 4 dimineata deabia la 10-11 vrea sa mai manance ceva. Am incercat sa-i dam si ceai dar el stie exact diferenta cand vrea lapte pai lapte sa fie, si nu ceai ca ala-i pentru sete!!! Asa ca m-am gandit sa-i micsorez portia de lapte praf, de o saptamana ii dau in loc de 5 masuri doar 4 si poate incetul cu incetul vom reusi.
In paralel il intruiesc pe sotul meu sa inceapa sa gateasca pentru ei amandoi (ca eu merg la servici) si aici sunt carti de bucate pentru bebei si cu retete si petnru familie in paralel: adica din acelasi ingrediente poti sa gatesti si pentur mici si pentru mari. Suna cam ciudat, dar in Germania se face mult exact dupa rezeta, eu gatesc ,ult dupa ochi.
De 4 zile am inceput sa fac o cura de slabire, ca am de dat jos muult de tot, dar pentur inceptu vreau 10 kg timp de 10-12 saptamani; cura se numeste BCM, si consta in principiu din mentinerea cu stictete a 3 mese pe zi si a nu se manca NIMIC intre el; de ce, pentru ca organismul sa aiba timp sa-si ia din rezervele de grasime, si ca nivelul de insulina sa ramana constant; se consuma la inceput multa albumina ca se se pastreze procentul de muschi si ca, corpul sa consume doar grasimea acumulata; pracit trebuie sa inlocuiesc pentru inceput 2 mese cu un shake de lapte (sau alte produse de lapte) cu un amestec de albumina si minerale (ceva de genul Slimfast) si a treia masa trebuei sa fie normala dar un un continut redus de calorii: cartofi, putina carne, legume, fructe; nu stiu cat de explicita am fost dar cred ca in inetrnet se gasesc informatii mai multe despre aceasta dieta. Totul se face sub control, mi s-au masurat procentele de apa, muschi grasime din corp si apoi pe baza asta se calculeaza kal am voie sa mananc pe zi daca vreau sa slabesc si bineinteles trebuei sa fac si sport; daca vreau o data pe saptamana merg iar la masurat si poti discuta despre ce si cum; important e sa mentii masa de muschi pentru ca ea e cea care isi ia emergia din cantitatea de mancare pe care o consumi.

Cam atata despre noi, sper sa am succes, ca in moment am racit putin si nu prea pot sa fac sport, stepper-ul sta prafuit in colt, dar trebuie sa ma apuc.

Pe curand,

Cristina & Magnus 7.04.07

Fotografii...aici
http://community.webshots.com/user/Cristina3073

P.S: La multi ani AMBRA!

www.snugglepie.com/ezb/584170.png " target="_blank"> mein baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

N-am apucat sa citesc din urma,net-ul nu mi-a mers,sunt trista,daramata,devastata...Aseara a murit bunica mea,cea care ne-a crescut si de la care am invatat atatea lucruri frumoase.De aseara,am incetat cumva sa mai fiu copil...A murit vorbind despre Thea si despre povestea pe care i-o scria,dar n-a terminat-o...
Plecam la Bacau,asa ca...nu stiu ce sa va spun.Pretuiti-va parintii,bunicii si bucurati-va de fiecare minut petrecut cu ei.


P.S-Cristina(Serj),sper ca ai primit mesajul meu pt. Ambra,trimis pe ambele numere(n-am stiut care-i mobil,culmea!)

ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

andreea g sincere condoleante din partea mea...
imi pare sincer rau, mai ales ca striu cum este cu bunica, si pe noi ne a crescut pana ama ajuns la scoala. si... ai drepate sa ne pretuim parintii, bunicii. nu se stie pt cat timp ne putem bucura de ei.
multumesc, pt mesaj. din pacate nu am citit, ca tocmai nr. de cel e inchis (mi s-a stricat tel). dar nr. de cel este cu333...
va pup si imi pare rau ca si puiutii vostri sunt bolnaviori...
nici la noi ambra nu este mai bine, parea ca febra a trecut, si iar...

cristina
[/url]mamica de 2 comori[/url]
Poze din vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_d spune:

Andreea,Sincere condoleante!Sa se odihneasca in pace bunicuta ta si sa va vegheze de sus din rai,pentru ca sunt sigur ca, daca te-a crescut asa frumos si cu atata dragoste, acolo a ajuns.
Eu n-am avut decat o bunica pe care am vazut-o de doua ori in viata mea,dar cand imi vad parintii cata dragoste ofera lui Vladut inteleg ce inseamna pentru un copil un bunic.
Micaalsa,noi am terminat cu nasul mucios,dar continua sa fie infundat si mai nou a inceput sa tuseasca.Nu mai pot sa-i dau Panadol sirop,pt.ca imi vomita laptele,mancarea.Tocmai am sunat-o pe pediatra si mi-a recomandat sa-i inlocuiesc siropul cu supozitoare,iar pentru nas sa continui cu Pivalone.Sa vedem ce-o sa fie!Sper ca Iulia e mai bine!
Mihasher,noi doua ar trebui pe 25 martie sa facem chef impreuna, pt.ca Cristian si Vlad sunt nascuti in aceeasi zi.Ce ascendent are Cristian?
Nu sunt inca spaima soselelor.Instructorul mi-a zis la ultima ora ca i-am demonstrat ca stiu sa conduc,dar pana nu ma destresez n-am ce cauta la volan.Astept o perioada mai calma si mai linistita si atunci o sa ies in fiecare zi cate putin.
Urez multa sanatate tuturor ghioceilor bolnaviori!Sa va faceti bine,ca vine ziua voastra si trebuie sa fiti cei mai frumosi si mai stralucitori ghiocei.


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

cameliada, am vazut poza cu Tudor plin de bubite ... saracutul, oare l-or fi mancat? Sau ustura? Cum se manifestau. Ma bucur ca te-ai gandit sa pui o poza ca cine stie, daca mai patim careva asa ceva sa stim ce e. Sanatate multa.
cristina, chiar am sa ma documentez si eu despre cura asta ca tre' sa ma pun si eu pe slabit. De cand nu mai alaptez am mai pus ceva si nu-mi place deloc. Bafta si tie la dat jos kg.
Andreea, Dumnezeu s-o odihneasca in pace pe bunica ta ... doamne greu e cand pierzi pe cineva drag. Sa-ti dea Dumnezeu putere si tarie sa treci peste asta.
claudia, Iulia-i tot infundata, nu-i curge deloc nasul doar e infundata. Si nu poate dormi, nici manca ... Sper sa-i treaca odata ca asa de inervat e.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaMIZZI spune:

Buna fetelor!
Va mai amintiti de noi?

Vreau sa incep prin a multumi tuturor celor care ne-au amintit in urarile lor luna de luna.
Din pacate nu reusesc niciodata sa tin pasul cu voi, desi mi-ar place sa fac parte dintr-o asa gasca. Imi vine greu sa intru si sa nu reusesc sa raspund la mesajele voastre si jena sa intreb ceva cand stiu ca eu nu raspund nimanui.
Keane e ok, nazdravan si curios de toate, facem primii pasi singurei si suntem la etapa de cazaturi din orice pozitie, asa ca toata ziua sunt in actiune. De vorbit doar mama cand plange, dady si restul doar el le intelege. Am invatat sa facem PA, sa batem din palme si in fiecare dimineata o trezim pe mama la 6 sa ne jucam cucu-bau.
Tania intrebai mai de mult cum stam cu papica Eu am urmat schema pe care o stiam din scoala( sucuri, fructe, supa, cereale) dar sincer acum cand ma gandesc nu sunt sigura ca am facut totul suficient de bine. Oricum acum papa bine si de toate( permise la varsta lui) cu exceptia sucurilor de fructe pe care le-am inlocuit cu piure de fructe si de atunci ne merge mult mai bine.
La controlul de 9 luni avea 9kg si 76cm, de care ma declar multumita.
Din fericire nu am fost bolnaviori, vreo 3 zile de mucisori de care am scapat repede.
Deocamdata ne laudam doar cu 4 dintisori care au venit cu mare rasunet de maraieli si nopti nedormite.
Noi am reusit sa ne gasim casuta mult visata, vom incepe amenajarile peste vreo luna, doua asa ca nu ma pot plange ca ma plictisesc si daca Dumnezeu ne ajuta in vara ajungem si noi acasa, de Paste ii asteptam aici pe ai mei.

Vreau sa urez multa sanatate la toti bebeii bolnaviori si tuturor mamicilor un an plin de realizari si super aniversari ghioceilor

Va pupam pe toti!

Alina- mama de gongut Keane-Peter

http://www.fotothing.com/alinaMIZZI/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

AndreeaG,sincere condoleante!!!

Claudia,ma bucur ca ai revenit!Deci.....imi dau seama ca te pasioneaza astrologia?Ca ci si pe mine mult de tot si numerologia si tot......Vreau sa-ti spun ca nu am reusit sa citec cartea trimisa de tine caci calculatorul meu nu stiu de ce nu o poate deschide.Poate daca mai incerci sa mi-o trimiti inca o data,pliiiiz!!!
Mihaser,....tu astepti sesiunsea sau este acum,de ce si cat ai stat departe de Cristian?Nici eu nu suport prea bine despartirea de el,mai trebuie sa plec de acasa cate jumate de zi.....si mi se pare tare mult,se pare ca sunt si eu dependenta de el nu doar el de mine.Fetele avem cateva pozici noi,de ieri http://family.webshots.com/photo/2678479650072337911AiVNjh
Ciuf
,pupam pe Eva cea bolnavioara!Si Rudy se cam scarpina zilnic in urechiusa dar deocamdata nu vad nimic pe acolo dar oricum ajungem curand la pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliada spune:

Buna dimineata mamicutze!

AndreeaG, imi pare rau de veste, condoleante. In asemenea situatii nu ne ramane decat sa pretuim memoria celor dragi luand exemplu la viata lor plina de daruire. Dumnezeu s-o odihneasca in pace si lumina!

Micaalsa, nu cred ca l-au mancat sau usturat bubitele pentru ca nu a incercat sa se scarpine. Cu toate astea vad ca cele de pe fata se duc cel mai greu. Mai facem baitze cu plante ca vad ca ne ajuta.

Ciuf, mai ce naspa cu otita voastra, dar nu inteleg cum de avea infectia de doua luni? nu a facut temperatura? Ma gandesc ca si Tudor se cam fereste cand ii sterg urechiusa stanga. m-ai pus pe ganduri...Ai tu dreptate cu "plamadeala care nu se caleste" ai mei au incercat cu sora mea care pana pe la vreo 6 ani racea f des. un medic i-a sfatuit pe ai mei sa o caleasca, gen picioare goale, un jet de apa rece dupa dusul caldut, s.a.m.d. Mai rau au imbolnavit-o asa ca au renuntat la calit si bine au facut ca dupa 8 ani sistemul ei imunitar a inceput singur sa-si faca treaba. Nici eu nu incerc sa-l calesc pe Tudor, am grija doar sa nu-l imbrac prea gros cand nu e cazul, il schimb daca transpira, lapticul dar putin caldut, apa si ceaiul la temperatura camerei- nimic spartan.

Aida, succes la pregatiri pentru botezul Alexandrei! Va fi in aceeasi zi cu motul nostru.

Ile77, eu stiam ca fontanela se inchide intre 8 luni si 20 de luni. Dar am auzit si de copii carora li s-a inchis fontanela la 7 luni si sunt perfect sanatosi.

Catrinel17, nu arunca novocalminul, iritatia pe care am facut-o noi de la novocalmin a fost acum cateva luni la un guturai banal. poate Oana nu e alergica, am auzit ca e totusi un antitermic foarte bun si bine tolerat in general. Iritatia de acum e de la antibiotice.

Cristina30, succes la cura de slabit, e cea mai buna idee sa faci totul sub control medical si nu dupa ureche cum am facut eu. Ma apucasem eu de cura cu ceva timp in urma si nu am slabit decat trei kile- din 8 cate am in plus!

pozele noastre sunt aici!
http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/mamici_de_martie_aprilie2006/album?.dir=c7c8&.src=ph
cameliada si bebe Tudor Bogdan (17 februarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliada spune:



LA MULTI ANI ,AMBRA!

SA FII FERICITA, IUBITA SI NOROCOASA!


pozele noastre sunt aici!
http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/mamici_de_martie_aprilie2006/album?.dir=c7c8&.src=ph
cameliada si bebe Tudor Bogdan (17 februarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

quote:
Originally posted by alinaMIZZI

Buna fetelor!
Va mai amintiti de noi?

Vreau sa incep prin a multumi tuturor celor care ne-au amintit in urarile lor luna de luna.
Din pacate nu reusesc niciodata sa tin pasul cu voi, desi mi-ar place sa fac parte dintr-o asa gasca. Imi vine greu sa intru si sa nu reusesc sa raspund la mesajele voastre si jena sa intreb ceva cand stiu ca eu nu raspund nimanui.
Keane e ok, nazdravan si curios de toate, facem primii pasi singurei si suntem la etapa de cazaturi din orice pozitie, asa ca toata ziua sunt in actiune. De vorbit doar mama cand plange, dady si restul doar el le intelege. Am invatat sa facem PA, sa batem din palme si in fiecare dimineata o trezim pe mama la 6 sa ne jucam cucu-bau.
Tania intrebai mai de mult cum stam cu papica Eu am urmat schema pe care o stiam din scoala( sucuri, fructe, supa, cereale) dar sincer acum cand ma gandesc nu sunt sigura ca am facut totul suficient de bine. Oricum acum papa bine si de toate( permise la varsta lui) cu exceptia sucurilor de fructe pe care le-am inlocuit cu piure de fructe si de atunci ne merge mult mai bine.
La controlul de 9 luni avea 9kg si 76cm, de care ma declar multumita.
Din fericire nu am fost bolnaviori, vreo 3 zile de mucisori de care am scapat repede.
Deocamdata ne laudam doar cu 4 dintisori care au venit cu mare rasunet de maraieli si nopti nedormite.
Noi am reusit sa ne gasim casuta mult visata, vom incepe amenajarile peste vreo luna, doua asa ca nu ma pot plange ca ma plictisesc si daca Dumnezeu ne ajuta in vara ajungem si noi acasa, de Paste ii asteptam aici pe ai mei.

Vreau sa urez multa sanatate la toti bebeii bolnaviori si tuturor mamicilor un an plin de realizari si super aniversari ghioceilor

Va pupam pe toti!

Alina- mama de gongut Keane-Peter

http://www.fotothing.com/alinaMIZZI/




Ma bucur sa aud vesti de voi. Si cand puteti mai dati cate-o raita pe-aici cu vesti tot asa bune.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput