LMA * Ghiocei de martie-aprilie 2006 * (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Hallo, fetele, hop si eu cu un text pe care l-am scris cam joi si nu am apucat sa-l pun. Il pun acuma, chiar daca nu mai e asa actual, sa vadeti ca m-am gandit la voi!!!

MICAALSA, grele zile ai acuma... Sper sa ii treaca repede! Tusea e o chestie serioasa. Ii dadusesi si altceva pt tuse inainte? (sczue, nu mai retin...) Parerea mea este ca tusea trebuie tratata repede si de la inceput. Da oare chiar direct cu antibiotic? Cu roseata de la popou... cand o speli, poate ii faci un ceai de galbenele si o tamponezi, e bun in cazuri din astea. Sau o crema de galbenele.
Plansul prin somn... si io zic ca e de la dinti, si Oana facea din astea. Toata luna decembrie si jumate de ianuarie tot asa a dus-o. acuma doarme mai bine.


ADAR, poza aia e geniala!!! Superba!!!!!!!! Poti sa faci un poster, pe bune!

LORANDA, asta ma darama si pe mine in Ro - asteptatul la medici era cosmar. Si pe ei ii durea undeva. Parca brusc, cum incep sa aiba pacienti, devin asa de siguri pe ei si nu le mai pasa de nimica, e groaznic. Sunt putini care nu-s asa! Unde te muti, in ce oras? Sanatate maxima Andei! Sper totusi sa apuci sa mai intri...

CAMELIADA, bine ca doarme bine bebe. O sa ii treaca repede! Chiar de la novocalmin sa se fi iritat asa? Si eu am prin casa, cred ca il si arunc. Poate-i mai bine paracetamol?

ANDREEA, bafta cu cursul! Cum face Thea cand pupa? Oana pupa cu guritza mare deschisa si face pfff. A invatat sa se ascunda, sta linistita undeva si eu ma prefac ca o caut, si cand o "gasesc" rade de nu mai poate. Si jucam si "prinsa" prin toata casa. In noul apartament nu mai putem sa ne agitam asa, e o tanti care e gravi cu gemene sub noi...
Avocado nu i-am facut inca. Dar cica merge amestecat cu branza...dar de fapt merge amestecat cu multe, chiar si cu galbenus. Cica e neutral la gust si imprumuta gustul ingredientului cu care il amesteci. Parca ELVIE facea papa cu avocado pt Lara?
Haaa, misto faza cu Columbeanu!

BIUTZA, unde-mi umbli, mei?

TILI, io nu am vazut pozicile... da' recuperez azi!!

MP, ce mai faceti voi?

Fetelor, gresesc io, sau de la ultima noastra "cearta" scrie lumea din ce in ce mai putin?

Asaaaa....
Noi suntem la vanatoare de "chestii", multumesc CIUF pt urari, chiar ca avem nevoie de bafta. Apart nou a fost renovat, vopsit, mai astept sa spele geamurile. Tot ce s-a facut in apart ala trebe sa facem si noi aici, adica sa angajez firma pt renovare, si sa vad cu spalatul geamurilor...

Noroc cu mama ca are grija de Oana. Azi a stat aproape toata ziua cu ea. Titza mea mica e ok, dar de cand sta cu mama, parca se cere tot mai mult in brate, sau o fi vreo toana.

Sper ca s-au facut bine bebeii, ca nu am prea citit din urma. Am vazut ca a scris Aida
Si vreau si eu sa urez Ambrei "La multi ani!!!!!!!!" si o viata plina de bucurii si noroc!!!! Ma trec fiorii cand scriu, imi amintesc de anul trecut. Te sarut, SERJ, si sper din suflet sa mai scrii!








Catrinel, mama lu' Oana (23 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:



Aida, ce bine ca ne mai scrii si tu, chiar daca mai si lucrezi!
Am vazut pozele cu Alex, e asa de dragutza si mare...da, chiar, ce repede au trecut cele 9 luni!!! bafta la pregatirile de botez!

Delia, si mie mi-a placut tare mult ce ai scris tu la cap. trecut, asa frumos! sa stii ca mie mi se pare ca esti o persoana deosebita, cel putin asa reiese din msg. pe care le scrii de obicei...io m-am abtinut sa-ti dau un sfat in leg. cu sotul tau, oarecum am fost si eu in situatie asemanatoare si chiar nu demult, de ziua lui (11 ian.) cand a petrecut cu colegii fara noi pana noaptea tarziu, diferenta e ca mie mi-a spus dinainte, da era logic ca n-o sa merg cu Marc la chef si nici n-o sa-l las cu altcineva, in fine, mi-a picat cam prost, dar am inteles pana la urma...auzi, asta sa fie pana la urma ultima noastra problema!
si sa stii ca si eu sunt decisa sa-l fac pe bb2 chiar daca sunt constienta ca-mi va fi tare greu (sotul e des plecat, uita, acum e la Bucuresti pt. 2 saptamani), multa lume ma descurajaza (mai ales tipe care se plang toata ziua ca au un copil pe cap si nu pot respira o zi fara barbat), chiar n-am ajutor aproape deloc, dar eu merg inainte si oricat de greu o sa-mi fie, chiar daca va trebui sa sacrific si cariera, n-o sa-l las pe Marc singur la parinti!!! si eu am frate, pana am crescut mai mari ne-am batut o gramada, dar acum asa e de bine sa stii ca mai ai pe cineva...

Ciuf...uff...otita are Mamzel? pupam urechiusa bolnavioara
cu masinile nu-i problema, avem asig. full-casco amandoua, sotzul a si rezolvat problema cu a lui, la a mea plateste aigurarea lui ala care a busit-o. Mai nasoale sunt drumurile pe care le avem de facut in plus, mai ales la service, unde tre sa te rogi de aia sa te ia mai repede, sa nu te poarte la nesfarsit.



Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze
ursuletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tili spune:

LA MULTI ANI, AMBRA!!!



Viata ta sa fie o vesnica sarbatoare!

Serj sa iti traiasca printesa si sa ramaneti aceeasi familie frumoasa mereu.

pentru intarziere...

Poze cu Matei (11 martie 2006) si Mihaita (24 aprilie 2001) aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Kim, felicitari Alisucai pt. MAMA!!!
Am vazut toate pozele voastre, sunteti super, alea cu masina de spalat sunt cool. Sa stii ca Alicia iti seamana f. bine, cred ca ti-am mai spus asta.

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze
ursuletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

salutare!

andreea g sunt super pozele cu bubu! Sper sa se simta Felix acum de ziua indragostitilor (si a Tinutei) sa vina si el cu neste trandafiri ceva...
biuta am vazut si pozicil voastre, insa nu stiu unde aveti filmuletele
micaalsa am vazut-o pe suparici si e adorabila! ma bucur ca ai scapat e ideea cu nodulul, insa trebuie sa rezolvi rana aia!
alorea am vazut pozele...ati crescut mari mai! Ce filmulet fain!
claudia_d l-am vazut si pe mos craciunul tau...e simpatic...zici ca esti spaima soselelor?
MP am vazut pozele de la ziua lu` Vladut si sunt faine! Lasa ca o sa ai am examene si in iunie si anul viitor...ne intalnim cu siguranta! Chiar am citit despre o cafenea noua la Romana...Pacat ca nu mai e Noe ca ea sigur ne dadea ceva detalii - am ramas cu impresia ca ei mergeau prin toate locurile faine din capitala!
catrinel v-am vazut noul look...arata trasnet Onishca!
cameliada am vazut pozele...e foarte dragut Bogdan! Sa stii ca si eu il las pe jos...inclusiv pe gresie...am grija sa-l imbrac bine!
irina ma bucur ca ai trecut cu bine de operatie...spor la recuperari!
ceela multa sanatate puiutului! imi pare rau ca ati ajuns la spital!
Carmen felicitari pentru schimbarea prefixului! O viata lunga si frumoasa!
Alinaalex imi pare rau ptr masinuta ta, saraca! dar se tin relele de voi scai!
Ama bafta in sesiune! Felicitari pentru mers! Cei din urma ghiocei sunt cei dintai!
Gabi vai ce naspa faza cu fimoza! si mie mi-e teama de operatia asta, sper sa nu avem parte de asa ceva.
Cat ce operatie ati avut ieri? Si noi am avut bronsita si e foarte greu cu secretiile astea...noi ii tragem din nas cu batista bebelusului, desi urlaaaa
aalina sa stii ca si io eram convinsa ca ies canini, dar totusi incisivii laterali au iesit.
Mari imi pare rau ca s-a accidentat bubulina cu personalitate...mai stiu eu pe cineva...un bietel..Spor la dat jos kilogramele!
Kim ma bucur ca ai avut succes la universitate...nu degeaba suntem noi cuscre!
Ile felicitari ptr kg date jos...eu am o pofta de mancare ca nu pot face nimic! Eu sucul de portocale nu i-l mai dau diluat...sper sa nu ii stric dintii, insa al meu bea si din limonada mea! doar n-o sa se uite ca prostu`!
Ada super titulatura! sper ca mai traiesti in urma intalnirii de gradul 3 nora+soacra+odor
ciuf si eu am observat ca ai calitati ptr decorari! mult succes! impresionant filmul cu femeia fara maini!
Catrinutza tampi mai sunt si dr astia...te baga in ceata. cat despre modeling...eu mereu am considerat chestia asta o tampenie!
AlinaMizzi ma bucur sa aud de la Anamaria ca sunteti bine!Felicitari ptr mers! Sunteti tari!
Tania multa sanatate tatalui tau! Sper ca bubulina Iris nu mai are probleme cu gatul!


Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 " target="_blank">Filmulete
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Elvie ce ma bucur ca si tu planuiesti un bb 2...Cat despre doctori asa e din pacate...unii recomanda antibiotice foarte tari si la sugari.
Delia si io sper sa fiu mamica in noiembrie! Sincer...si eu m-as fi suparat! Oricum la multi ani sotiorului! Si eu visez sa am 3 copii, insa cam greu...totusi 2 o sa fac ptr ca eu am fost singura si nu mi-a placut.
Nshiro ma bucur ca ne-ai scris despre Maria! Ciudat sistemul ala de calire...ma bucur sa aud ca mersul in 4 labe e bun...ptr ca si Cristian e campionla mers in 4 labe si nu se incumeta sa fie biped
tcelen si noi v-am votat!
Mariana spor la pregatiri...daca nasti intre timp?
Poli vreau si eu la dansuri...si romanasul meu e autentic ptr ca ii place mamaliguta la nebunie!
Gabi am vazut pozele...mama ce boxeri aveti...m-ati dat gata!
loranda al meu a facut bronsolita-cel putin asta scrie pe reteta, dar tot nu i-am dat augumentin(o dr mi-a spus ca se da la afectini foarte grave...la plamani)...e un antibiotic foarte puternic eu nu iti recomand sa-l folosesti...ptr bebe eu folosesc Cefaclor ca si antibiotic. 80 ron e jaf mi mi-a luat 35 cand a venit acasa...si tu incepi lucru...cu cine ramane Anda?
Cat si Poli mai ce de petreceri sunt pe la voi pe acolo!
Ema multa sanatate lui Mario...stii insa ca astia si mai exagereaza cu suspect de...numai eu stiu la cate radiografii si ecografii ma trimeteau pe mine cu suspect de displazie de sold
Claudia e normal ca sa reactioneze diferit copilul...am citit in carte de cresterea copilului ca de la 8 luni apare teama fata de straini...asta cu anti socialul e bull shit...scuzati expresia..Si Cristian se uita ciudat si la nasu`, si la sotul pe care nu-l mai vazuse de 2 saptmani insa dupa cateva minute era ok.
Kim am vazut domnisorica...mama ce i-ar mai fi aratat Cristi cum sa intre in masina de spalat cu totul!

Va pup!



Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 " target="_blank">Filmulete
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Micaalsa si Kim multumim ptr vizionarea pozelor!

Ciuf imi pare rau sa aud ca iar aveti probleme cu otitia...sper sa rezolve treaba antibioticul asta. mutla sanatate! Din Bucuresti am cumparat ce cumpar eu de obicei haine, carti, mancare...Erau reduceri si am colindat magazinele...decat sa citesc la cursuri! Eram deprimata ca nu era tzumpininu cu mine si nu am mai fost departe de el atata timp niciodata.

Aida Alexandra e dulce foc! Ma bucur ca ne-ai pus poze...chiar ma gandeam la voi!

Fetele eu zic ca e bine sa scrieti cat doriti, cui doriti si cand aveti timp. Noi am format gasca asta gratie ghioceilor nostri...ei ne-au unit si sper ca tot ei sa ne tina unite!
Stie cineva nr Tinutzei ptr ca vreau sa-i scriu un sms de ziua ei?

Va pup si va doresc un week-end placut!

Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 " target="_blank">Filmulete
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:


Abia acum am reusit sa termin de citit restantele, eram la cap ant pag 18 asa ca am avut ceva de lucru.

Alex este mucos, am cumparat batista bebelusului care imi pare k. Ptr tuse luam Eurespal si facem "pufuri", Panadol de 2 ori pe zi si ptr nasuc folosim apa de mare. Se pare ca suntem pe un drum bun, Alex se simte mai bine comparativ cu ultimile doua zile. Problema ar fi ca nu prea poate dormi datorita mucisorilor.

Mihaser-am vazut pozele, mor dupa buclele lui Cristi iar despre gene
si ten nu-ti mai zic, m-ai lasat fara cuvinte tu cu frumusetea ta de flacau.

Delia21 - nu ma supar....dar a fost mai mult o expresie. Eu te admir ca ai curaj sa ne povestesi despre problemele tale. Imi place cum reactionezi in fata problemelor din pacate nu toate suntem ca tine. Eu am avut scandal cu sotul meu acum vreo 2 zile ca nu-i mai calc toate hainele si mai las sa calc si la cerere. A iesit scandal mare ptr un nimic.

Kim -am vazut pozele, superbe! Cate kg are printesa? Pare grasunica!

Ile77- o aprob pe Ciuf, eu zic sa te grabesti cu o vizita la doctor.

Ciuf - multam mult ptr complimente. Si eu iubesc culorilr pamantului, ptr a obtine un caramiziu in dormitor a trebuit sa ma lupt cu o armata de oameni. Imi pare rau ptr Eva, grea boala otita asta, te lupti cu ea toata viata. Sotul meu a avut in copilarie si acum a ramas cu o sensibilitate la urechi.

Fimoza am lasat-o ptr mai tarziu, sa ne treaca raceala.

Micaalsa - pupam Iulia asa ca intre bb virusati! Sper ca este mai bine.

Adar- tu ai mult talent in tine, nu pot sa cred ce a iesit din mainile tale. Eu i-am dat unei vecine sa-mi faca o bluzita ptr Alex in dec si inca nu este gata. Trebuie sa asteptam, daca mami nu se pricepe...!

Fetelor vreau sa va spun ca am fost la Ginecologie, eu de la nastere am vaginul f uscat, mi-a dat tratament si de la acel tratament m-am pricopsit cu o iritatie de toata frumusetea. Am intrerupt tratamentul si se pare ca se duce iritatia, as vrea sa nu-mi treaca pana luni, sa ma duc sa-i zic vreo doua doctorei. Numai peripetii cu doctorii astia, se pare ca toti dr buni au plecat din Ro.

Ar mai fi multe de spus, poze de pus dar pic de somn, poate imi mai fac putin timp maine.

Va pup si va urez SOMN USOR!









Gabi si bebe Alexandru-Ionut
19.04.2006
Album foto aici:http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/alex_ferf/my_photos
Nastera lui Alex aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91051

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

aida, am vazut pozele cu mumoasa totoka ... imi plac ochii ei de mor. De-abia astept sa va vad pozele de la botez.
ciuf, Otita? Ooofff, saracuta Eva. Am inteles ca asa doare de rau.
Ne-am gasit in sfarsit si aici camera video. La cineva din afara ne-am gandit dar majoritatea prietenilor nostii sunt in State si de-acolo e foarte scumpa posta. Sa astept pana vin careva acasa e prea mult. Sunt convinsa ca d.p.d.v. calitativ sunt mult mai bune cele ce se vand dincolo decat ce se "livreaza" in Romania. Dar ce naiba sa facem, traim aici, dam o gramada de bani pe ele si-s de kk-o.
I-am bagat un apropo pediatrei sa-i facem exudatul si o zis sa mai asteptam, sa vedem daca mai face inca odata si doar dupa sa-i luam . Asa ca dupa ei, tre sa asteptam sa mai faca o chestie din asta urata. Pana la urma o sa merg la un cabinet de analize particular si-i fac eu de la mine putere ... tre' sa astept vreo 2 sapt. sa dispara efectul antibioticului ca sa iasa calumea analiza.
Catrinel, tusea am tratat-o cu un siropel de tuse (Ambroxol) ... infectia-n gat am tratat-o cu antibiotic. Am fost la control, e ok si mi-a oprit si antibioticul. rosu l-am tratat cu cremuta minune a lui adar. Tare ne-a fost de ajutor. Adei
gabi_fer, deci asa patii tu cu tratamentul. Nu mai stii la cine sa te duci in ziua de azi. Eu una n-am incredere in nici unul... acuma vreau sa mai merg la medicul cu care am nascut in Cluj sa vad ce zice de rana de col. Ca ajung de multe ori sa ma gandesc ca nenorocitii astia de medici din ziua de azi iti spun ca ai aia si aia doar sa mai incaseze ceva bani. Asta cred eu ... Am auzit atat de multe astfel de cazuri.
adar, ce-ai mai cucarit in weekend-ul asta? hai cu nishte poze. Eu am facut Brownies Cappucino... te lingi pe degetele. Si aici o sectiune.
Ia vedeti si voi ce calculatoristi am eu. Aici cred ca s-a plictisit gagica mea de atatea cabluri.
Pupici, o duminica frumoasa va dorim

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliada spune:

va salut fetelor,

nu am apucat sa citesc nimic din urma, dar promit ca o fac diseara; am intrat sa va mai dau de stire despre noi- din pacate nu ne-a fost bine de loc zilele astea.

V-am spus in mesajele dinainte ca lui Tudor i-au aparut niste bubite de la tratamentul cu Cexyl, ei bine, dupa o baita cu scumpie i-au trecut- avea doar in zona pampersului- si am reluat tratamentul in ideea ca infectia din gat poate sa coboare la plamani si e vai de noi. Mare greseala am facut, pentru ca la doua zile de la reluarea tratamentului i-au aparut pe fata si incet incet si pe corp, maini si picioruse niste bubite ingrozitoare care au evoluat foarte repede, si in cateva ore s-au transformat in pete uriase, foarte rosii, unele din ele cu vezicule. nu avea temperatura dar era foarte apatic si somnoros, asa ca am ajuns cu el de urgenta la pediatra care pur si simplu nu stia ce diagnostic sa ne dea. Gatul era rosu in continuare si era suspect de o boala infectioasa, pe de alta parte bubitele erau cica foarte ciudate, cum nu a mai vazut niciodata. A pus totusi diagnosticul de uricarie acuta, in ideea ca si daca e boala infectioasa, tratamentul cu antihistaminice nu dauneaza. Ne-a chemat totusi a doua zi la spital, pentru o perfuzie si pentru a vedea cum evolueaza. Intre timp am vorbit cu o cunostinta, medic la infectioase, si ne-a confirmat diagnosticul de urticarie medicamentoasa, dar cica puiul a facut o forma foarte grava. Acum suntem sub tratament, i-au disparut petele de pe fata, acum arata ca si cum ar fi imbujorat, in schimb e somnoros de la medicamente si foarte scancit.

M-am simtit tare aiurea zilele astea, nu-mi venea sa cred ca de la o viroza banala am ajuns la asa ceva, ne tratam pentru ceva si ne-am imbolnavit de altceva. Daca Tudor e alergic la cephalosporine e aproape sigur ca e alergic si la penicilina. Neaparat trebuie sa ne "apucam" de homeopate ca sa ne intarim sistemul imunitar, ca nu se stie cu antibioticele astea unde ajungem. Nu mai vreau sa trecem prin asa ceva niciodata.

am sa pun o poza cu Tudor in dimineata cand ne-am trezit cu bubitele.

pozele noastre sunt aici!
http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/mamici_de_martie_aprilie2006/album?.dir=c7c8&.src=ph
cameliada si bebe Tudor Bogdan (17 februarie 2006)

Mergi la inceput