grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Buna dimineata fetelor, o duminica super va urez !
Eu sunt a 12-a zi fara tutunsi pot sa zic ca perioada grea a trecut. Datorita acestui forum m-am lasat, drept ptr care trebuie sa va multumesc si voi fi alaturi de voi in continuare, alturi de fetele care lupta cu acest viciu
A fost greu primele 2 zile, dupa care pofta de tigari s-a diminuat brusc. Cel mai greu e la cafeaua de dimineata, la care fumam 4 tigari odata, acum cafeaua nu mai are acelasi gust,nu-mi mai trebuie chiar.
Mi-am luat in aceasta perioada doar 2 pachete NTB din care mai am 1/2 din pachet si nu-mi mai trebuie nici din alea, primele 5 zile am folosit si Antitabac Plant, care nu stiu daca m-au ajutat fizic, cred ca doar la psihic imi faceau bine
Eu care fumam un pachet si jumate pe zi si care spuneam ca nu ma voi putea lasa niciodata de tigari, iata ca SE POATE , totul sta in hotarare ferma si vointa !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Felicitari CARRY!!!Bravo!!E o realizare f f mare .Eu stiu ce inseamna 12 zile .E mult si cred ca ce a fost greu a trecut .Povesteste-ne mai in detaliu ce si cum.Cum ai iesit din capcane?Cu ce ti-ai ocupat mintea si mainile?Zi-ne si tu sa stim la ce sa ne asteptam.Eu astept guma cu nicotina de la cineva si sper sa-mi ajunga pana pe 19 , ziua de start .Daca nu cred ca mai aman momentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Antonia,felicitari!Bravo!Felicitari si tie carry.Halal de voi fetelor ca aveti vointa.Si noi restul de fete vom cauta vointa si va ajungem din urma.Ma bucur nespus de mult pt.voi si ma bucur ca acest subiect a ajutat macar cateva intre noi sa renunte la tigari.Chiar daca eu am eschis subiectul si tot eu am fost cea care m-am reapucam din nou de tigari am renuntat la lupta,promit sa revin in forma.Pt. ca ajunge cu tot balamucul asta si dependenta asta.Astazi am fost la cumparaturi si in loc sa vad si sa-mi iau ceva bun pt. mine eu ma uitam sa nu depasesc bugetul si sa-mi ramina 200 mii pt. tigari.Ca doar tr. sa-mi fac provizii pt. cateva zile,nu?Stiti cum e..
Antonia,eu cand m-am lasat asta vara am baut intr-o saptamina 5 bidoane de gel de Aloe Vera.M-a ajutat f. mult.Acum am inceput din nou sa beau,ce-i drept nu o doza asa mare,ca atunci cand incep din nou lupta impotriva fumatului sa fiu cat de cat detoxifiata.Beau de 4 zile ar vreau sa spun ca somnul meu nu mai este asa de agitat, nu mai sunt nervoasa aproape deloc,ma trezesc dimineata mult mai calma si ma simt mult mai bine.Cred ca toxinele si nicotina mi-au invadat creierul.De aici si senzatia de iritare,nervi,irascibilitate,etc.Imi aduc aminte cu nostalgie cum ma trezeam dimineata si cat de bine era fara acea senzatie de gust rau in gura atunci cand ma lasasem de fumat.S-a intimplat asta chiar dupa 2 zile dupa ce ma lasasem.Am mai scris asta pe forum si fetele care s-au lasat pot sa confirme cele spuse de mine si pot spune ce diferenta mare este intre ceea ce simti ca nefumator, fata de ceea ce simti ca fumator.
Sa nu mai spun de tenul meu saracutul ce bine arata si cum se schimonoseste dupa ce fumez..
Carry,si eu tot cam dupa un pachet jum.de NTB nu le-am mai putut suporta si nu mi-a mai trebuit.Restul pana la 2 pachete le-am fumat mai mult ca sa nu spun ca nu fumez..Am luat si eu Antitabac Plant si chiar cred ca m-a ajutat si ala.Mai am si acum,asa ca, cand incep din nou lupta cu tigarile am sa beau pt. ca,cred si eu ca,daca nu fizic, cel putin psihic ajuta.
Vreau sa va spun fetelor ca de asta vara,dupa ce m-am reapucat de fumat, am mai avut o tentativa de a ma lasa,nu am fumat 2 zile,dar cred ca nu am avut destula vointa si nu vroiam cu adevarat.Apoi am mai incercat odata,dar nu am stat decat pana dupa amiaza fara tigari.
Adica ma gandesc ca nu a fost doar o intimplare ca am putut sta fara tigari o luna,ci, atunci can am incercat din nou am putut sta si atunci fara tigari 2 zile.Deci,concluzia este ca SE POATE TRAI FARA TIGARI SI CHIAR SE TRAIESTE MAI BINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Cypocs, Nadyana...multumesc !
Ma simt atat de bine si sunt atat de mandra ca am ajuns aici, incat cred ca nu ma voi mai apuca niciodata din nou
Eu fumam f mult, mai mult de 1 pachet pe zi, de f multi ani, cred ca vreo 16 ani, si nu ma vedeam lasandu-ma de buna voie, mereu spuneam ca " eu nu ma pot lasa " ii admiram pe cei care reuseau si...atat
Sotul meu nu fumeaza,ma roaga de ani de zile dar se lovea ca de un zid de replica mea invariabila NU POT !
Cred ca acest subiect de pe forum , combinat cu o vointa si o hotarare brusca m-au determinat sa incerc: era ca o provocare si imi doream nespus sa pot declara si eu la un moment dat " fetelor am N zile fara tigari "
Nu a fost usor, primele 2 zile, cred, au fost cele mai grele
La cafea imi prajesc 2 felii de paine cu ceva deasupra si astfel imi beau cafeaua de dimineata, la servici a fost mai greu, eu involuntar in timp ce lucram imi aprindeam tigara, eeei, acolo a fost mai greu
M-am aprovizionat cu un bax de apa plata si cand imi era o pofta nebuna de tigari beam o cana de apa plata( citisem ca ajuta) Si chiar m-a ajutat, impreuna, cred ,cu Antitabac plant
Bineinteles ca am folosit la greu si clasicele bomboane cu menta, seminte, fistic, fructe, iaurturi, ciocolata amaruie, dar cred ca apa m-a ajutat cel mai mult
Acum dupa 13 zile nu ma mai deranjeaza cei care fumeaza langa mine, am momente rare cand imi este pofta de o tigara dar rezist si momentul trece Sotul meu este cel mai fericit, spune ca inca nu realizeaza ca am devenit NEFUMATOARE si sper sa nu-l dezamagesc
In casa miroase frumos,hainele la fel, eu ma simt altfel !!!
Voi fi aici alaturi de voi ptr a va sustine si vreau sa va spun ca SE POATE , trebuie sa o luati ca pe o provocare intr-o lupta cu un dusman mai slab decat noi !
PS. -Eu cand aveam momente grele de pofta de tigara mai citeam acest forum si credeti-ma ca ma ajuta
o saptamana buna va urez si bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Buna fetelor,

A mai trecut o saptamina, sint 6 saptamini...

Din pacate ieri seara am iesit si mi-a fost pofta ... tare pofta. Pofta pe care nu am prea avut-o pina acum.
Nici nu am suplimentat cu nimic.

Dar ma tin tare, asa sa faceti si voi.

Cel mai rau e ca m-am ingrasat. La voi se cunosc saptaminile trecute?

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Nadyana, inteleg ca te-a ajutata foarte mult gelul de Aloe, am luat si eu pana acum 3 saptamani, dar pastile.
Ai dreptate cu privinta la starea de irascibilitate, eu de felul meu sunt o fire foarte nervoasa si agitata, dar in toate perioadele mele fara fumat am remarcat ca sunt mult mai calma ca de obicei. De fapt e si logic sa fie asa, ca doar nicotina este un excitant nervos, nu are cum sa calmeze.

Ina78, am remarcat si eu ca (,) cu cat trece mai mult timp fara fumat, cu atat momentele (e adevarat ca foarte rare) in care tanjesc dupa o tigare devin mai intense, pofta pare uneori imposibil de invins. Daca la inceput de cate ori simt miros de tigare nu ma gandesc decat la gustul imposibil pe care il aveam dimineata, la junghiurile in plamani, la cum oboseam de repede, parca pe masura ce trece timpul am tendinta sa uit toate astea si sa nu retin decat momentele cand fumama cu o prietena la cafea, prima tigare de dimineata, tigarea "de dupa" adica ceva de genul "eu si tigarea momente gen Kodak". E stupid, nu-i asa, dar de data asta nu mai am de gand sa cedez, nu, nu si nu.

De ingrasat nu m-am ingrasat deloc, ba chiar in perioada mea cea mai lunga de nefumat am slabit foarte mult. Ceea ce am facut eu a fost sa nu inlocuiesc pofta de tigare cu mancare, chipsuri, seminte, bomboane etc. Pur si simplu rezistam cu stoicism, am observat ca oricat de turbat ai fi de pofta sa fumezi, pofta dispare dupa maxim jumatate de ora. Apa plata beau oricum cate 2-3 litri si asa cum am mai spus e foarte bine sa mancati mai sanatos macar cu o saptama inainte si una dupa ce va lasati de fumat.

In cartea lui Allen Carr sunt explicate detaliat toate mecanismele poftei de fumat, a dependentei, toate lucrurile care ne fac sa cadem din nou in capcana fumatului. Cand o citesti simti parca cum cineva iti demonteaza mintea bucata cu bucata si scoate din ea toate cliseele ce privesc fumatul. Imi pare rau ca nu se mai gaseste in librarii, pe mine m-a ajutat foarte mult. Uite, am sa va spun doua lucruri citite care pe mine m-au ajutat:
1. Cand va hotarati sa spuneti adio tigarilor nu incercati sa o faceti reducand numarul de tigari, dimpotriva: fumati cat de mult puteti, fumati pana simtiti ca nu mai puteti trage macar un fum. Carr spune ca cei care reusesc sa se lase de fumat reducand nr. tigarilor nu o fac datorita acestui lucru, ci in ciuda lui. Are dreptate, caci pentru un fumator inrait o tigare este cu atat mai buna cu cat este fumata mai rar.
2. Cand va lasati de fumat nu inlocuiti fumatul cu mancare, cu rontait tot ce puteti pt. a va pacali pofta de tigare. Carr explica ca lipsa nicotinei provoaca reactii foarte asemanatoare cu foamea, de aici vine si apetitul crescut. De fapt lipsa nicotinei provoaca ceva ce este resimtit de creierul nostru ca un gol, ca o lipsa de ceva anume, creierul o traduce de cele mai multe ori prin lipsa de hrana. Autorul spune ca atata timp cat simtitm nevoia sa suplinim tigare prin ceva (manacare, guma, seminte etc etc) asta inseamna ca inca suntem dependenti, adica exista sansa de recidiva.

Sper sa va ajute si pe voi sfaturile acestea, cand am timp am sa va mai scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Buna ziua si bine v-am gasit sau regasit! Felicitari pentru cine a reusit sa ''se lase de fumat'', rabdare ...fara tutun, pentru cine mai incearca!
Nadyana nu ceda, cu sau fara gel vei reusi.... prea iti doresti! Si gandeste-te numai la cate haine iti vei putea cumpara din banii pe care aucm ii dai pe tigari, sau ca in loc sa dai banii pe tigari, poti sa-i economisteti si sa pleci in vacanta/ concediu in lume: Paris, Londra, Alger, Bangkok oriunde....,
Cat despre kilograme, easy come, easy go... nu va faceti probleme, fetelor, ideea este sa nu mai fumati, ca, mai apoi veti avea vointa necesara ca sa si slabiti, desi nu este obligatoriu sa va ingrasati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Partea cu mancarea e o capcana pt mine.Eu cand sunt plina de mancare simt nevoia de a fuma vreo 2 deodata .Adica la mine merge uns o tigara ,chiar 2 dupa masa .asa ca eu voi incerca doar sa rontai ca daca voi manca bine pofta va fi si mai mare .
Ina , ai rezistat POFTEI???
Antonia , multumim de sfaturi !
Carry, ai grija la capcana cuvantlui NICIODATA.Mama , ce ma recunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Da,si la mine este la fel:dupa ce maninc imediat vreau sa fumez chiar 2 tigari vorba aia:"dupa o masa copioasa,o tigara canceroasa"dar mai este o vorba:"orice invat are si dezvat"asa ca vom reusi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Am rezistat ... dar ma astept la noi provocari.
Cu ce pret, cu acela al unui alt KG depus... cu sigranta.

Sa vad cind voi ajunge in momentul de a le da jos. O sa trec alaturi la diete...

Mi-ar placea la nebunie daca as avea puterea de a fuma cite o tigare la cafea sau in momente speciale. Dar parca vad ca iar ajung la 2 pachete pe zi.

Pe mine ma ajuta mult mincatul - fructelor si dulciurilor si sucurile de fructe.



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput