grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

si eu ma laasem pt 2-4 saptamani, o luna, am luat-o de la capat
acum trebuie sa ma las, caci vreau cand vomm face analizele pt viza sa ma declar "nefumatoare" si nu sunt sigura ca ma voi opri de tot =(

ah si inca nu stiu cand va trebui sa facem analizele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Bravo INA, tine-o tot asa!!!Greul nu a trecut dar ce a fost mai greu a trecut.Noi suntem aici sa-ti spuneam pe unde am gresit noi , asa ca sa ne zici zilnic cum e.
Danalore, hai cu noi .Exact asa am patit si eu .Cand vad ca sunt mai multi ca se chinuie cu asta , chiar daca nu se reuseste intotdeauna din prima ,imi vine si mie curajul sa reincerc!
Asteptam noi curajosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sigrid26 spune:

Si eu sunt alaturi de voi , va citesc si abia astept sa va apucati de treaba ca sa am ce sa sustin.

Mamica de printesa de 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sigrid26 spune:

Eu azi sunt in a 24 a zi de cand nu am fumat , in schimb azi noapte in vis am fumat la o nunta 2 tigari si chiar au intrat bine , nu ameteam , parca as fi fumat-o si pe a 3 a dar din fericire m- am trezit .

Mamica de printesa de 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Nadyana, ce cura de dezintoxicare urmezi, chiar vreau sa urmez si eu ceva de genul asta, daca tu spui ca te-a ajutat as vrea si eu sa o incerc.

Nu mai fumez de o saptamana si o zi; ma lasasem in noiembrie, dar am fumat din nou la revelion si am tot tinut-o asa pana vinerea trecuta. Am mai avut perioade in care m-am lasat, cel mai mult m-a tinut 6 luni. Eu nu am putut sa ma las altfel decat cu Nicorette guma de mestecat, imi e foarte usor sa ma las, nu am stari de sevraj, depresii, ma simt absolut normal. Am incercat sa ma las si fara nici un ajutor si nu reusesc, asta nu pentru ca nu pot face fata poftei de tigara, ci pentru ca ma apuca niste depresii infioratoare. De felul meu eu nu plang deloc, eeee...sa ma vedeti cum eram dupa 3 zile de nefumat, plangeam mai rau ca ratusca cea urata , culmea e ca nici eu nu intelegeam de ce plang, dar nici de oprit din smiorcaiala nu eram in stare. Eram sigura ca nu am sa reusesc sa abandonez tigara niciodata, fumez de la 16 ani si ceva, anul asta am sa fac 33, ma gandeam cu groaza ca am fumat jumatate din viata mea. Cu Nicorette a mers totul foarte usor, cu toate ca in prospect scrie ca se pot lua pana la 15 pastile de guma pe zi eu niciodata nu am luat mai mult de 2, maxim 3. Dupa o saptamana nu mai simt nevoia nici de Nicorette, dar ca sa nu ma bantuie vreo ispita continui inca o saptamana-10 zile cu o singura guma/zi, apoi gata, sunt nefumatoare.

Ce m-a mai ajutata foarte mult pe mine pe mine: cu o saptamana inainte sa abandonez tigarile incep o alimentatie cat mai naturista si elimin complet din alimentatie carnea. Bag cat mai multe fructe, tarate inmuiate in apa, salate. Un sfat ar fi ca macar o saptamana inainte de a va lasa si o saptamana dupa aceea sa nu mancati branza (constipa groaznic), fainoase, dulciuri. Eu prima oara cand m-am lasat de fumat m-am reapucat pentru ca ma lovise o constipatie crunta, aveam scaun la 5-6 zile, in conditiile in care niciodata in viata mea nu avusesem vreo problemea de genul asta. Am descoperita ca taratele inmuiate in chefirul de la Prodlacta sunt un remediu garantat in proivinta constipatiei. Beau multe ceaiuri: de matase de porumb si cozi de cirese (pentru a grabi procesul de dezintoxicare prin rinichi), de coada-calului (este dezintoxicant general), iau Liv52 pentru a scapa si ficatul de toxine, foarte buna este tinctura de propolis, este recomandata pentru sanatatea plamanilor si ca imunostimulator, multa vitamina C...Toate astea grabesc procesul de recuperare al organismului si ma ajuta sa trec mult mai usor peste faza in care inca mai tanjesc dupa o tigare. Inca un truc: dimineata imi curat limba cu o lingurita, in primele zile cand limba inca e incarcata de la fumat ma ajuta foarte mult sa simt inca de dimineata ca am scapat de gustul ala ingrozitor pe care il da tutunul.

Recomand celor care au de unde sa si-o procure cartea lui Allen Carr - "In sfarsit nefumator", mie mi-a fost de un real folos cu toate ca eram sigura ca o sa fie un bla bla bla si ca nu ma va ajuta cu nimic. Ei bine, cred ca mai mult de 50% din lasatul de fumat se datoreaza acestei carti. Cat despre Nicorette, un pachet de 36 de gume cu nicotina de 4 mg costa 7.80 Euro, mi se pare foarte putin.

Celor care vor sa se lase de fumat de pe 19 le urez multa bafta si le tin pumnii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Antonia si Sigrid , FELICITARI !!!Bravaaaa!!
Antonia , de unde ai luat tu Nicoret?Ai gasit la noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Cypocs, nu de la noi am luat Nicorette, din pacate nu se mai importa de ani de zile, mi-a fost trimis din Franta. Daca ai posibilitatea vorbeste cu cineva care pleaca, se gaseste peste tot, nu trebuie retea, e si ieftin...totul e sa ajungi ori tu, ori altcineva in strainatate.
O varianta si mai ieftina e Nicotinell, 90 de oastile de 2 mg costa aproape 12 Euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Vroiam sa zic ca nu trebuie "reteta", nu retea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Noi(eu si sotul) suntem in ziua 11 de cand ne-am lasat.Fumam din 94 cu 2 pauze,una de un an si una de jumatate de an.
Vreau sa va spun ca am avut multe tentative sa ne lasam si ziceam mereu(cum cred ca multi spun) ca ne lasam ba de luni,ba de la 1,ba de la 1 ian sau "dupa ce terminam pachetul".De data asta ne-am lasat pe 31,intr-o miercuri,dupa ce am am fumat amandoi cate o tigara la cafea (nu mai spun ca pachetul il incepusem in dimineata aia,deci asa a incremenit).
Nu stiu de ce,dar amandoi spunem ca ne-a fost mult mai usor sa ne lasam acum,decat alte dati.Incercam sa gandim optimist,sa vedem beneficiile renuntarii la fumat(nu mai tusim,in casa nu mai miroase a tutun,lucrurile noastre nu mai miros a tutun...).

Pupici,multa bafta si putere sa renunati la fumat!

Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Antonia, mersi mult de informatii.Acum incep cautarile pt a face rost de nicotinell.

Mergi la inceput