Mamici de iulie-august 2007 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

otim s-ar putea sa fie bebe,cica se misca de la bun inceput dar e prea micut ca sa simtim,eu acum la a doua sarcina am simtit bebe la doua luni jumatate fata de trei luni si trei saptamani cum a fost la prima sarcina....
fetele asta noapte prucul meu a tipat de la maselute,m-am speriat si eu putin si cand am pus mana pe burtica,am simtit bum,bum,bum,cred ca si micutul s-a speriat...
ce mai faceti,cum va mai simtiti?eu am dureri de spate si de cap,dar nu prea le bag in seama.
pe toate

oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005)bb 13+Sara/Luca



"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Otim da, e posibil sa fie bebe.
Mie mi s-a intamplat sa mi se intareasca brusc in partea dreapta ca un ghem iar in rest burtica era moale. M-am speriat si i-am aratat la maica-mea. A ras si mi-a spus ca e bb. Daca am tinut mana acolo incet s-a retras...
Va doresc un weekend placut.

Poze

Mioara 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

SUPER TAREEEEEEEE , cred ca daca pana acum am fost doar fericita ACUM TOPAI , daca simt asa acum " apendicita mea " . Pentru ca nu v-am povestit dar eu asa am aflat ca sunt insarcinata . La urgente la " faimosul " nostru Spital , unde m-am prezentat pentru dureri puternice in partea dreapta jos . Apendicita mi s-a zis de doi chirurgi dupa consultatii si dupa analize de urina si sange . Eram la un pas ca sa ma internez pentru a fi operata , ca doar eram in crize . Asta pana a venit al treilea chirurg si m-a trimis la ginecologie . Desi la toti le-am spus ca in luna respectiva nu mi-a venit ciclu si nu mi-am facut test de sarcina .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

In cazul asta, e posibil ca si eu sa-l simt pe bebe. Senzatia nu prea seamana cu "falfaielile" despre care povesteau unele fete, e ca si cum cineva ar impinge foarte usor din interior. Nu prea eram sigura ca e bebe, de asta nici nu m-am "laudat" nimanui.
Ca tot veni vorba: am facut azi o ecografie la urgenta pentru ca ma speriau niste intepaturi in col care se cam repeta in ultima vreme. Se pare ca pustiul e super bine, a fost mai vioi decat la ultima eco, creste (la 15 saptamani si 5 zile are DBP=32 mm, LF=18mm) iar colul e inchis in interior. Ecografistul imi spunea insa ca e posibil ca acest col sa se deschida in exterior, in vagin. Are cineva idee care sunt simptomele in cazul asta? Sunt un pic speriata iar doctorita mea nu e de gasit pana luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

lorina ai o burtica super sexoasa!lasa gandul aripioarelor si a dimensiunilor fundului ca avem timp dupa sa ne facem griji de asta. sa sti ca la sotii nostri imaginea actuala de ansamblu e mult mai atragatoare,al meu mi-a zis sa nu ma mai schimb de fata cu el(plus ca noi avem interdictie la lucruri "pamantene") ca el inebuneste cand ma vede! si va dati seama ce-l mai chinui cateodata...nu e zi in care sa nu primesc pupici pe burtica.
hai sa va propun ceva,desi recunosc si sa-mi fie rusine ideea e preluata tot de la un grup de mamici de pe forum.dupa ce nastem formamacateva "grupuri de slabit" si facem un fel de concurs care da mai multe kg intr-o anumita perioada de timp.asta dupa ce terminam cu alaptatul.ce ziceti?am putea face si acum cu titlul care ia mai multe
eu cam de la 15 saptamani am inceput sa simt activitatea domnisoarei.mai intai ca un fel de falfait,iar acum parca ma gadila si ma ciupe de burtica in interior.
fetelor eu abia astept sa nasc voi nu?

alina 16+ de sarcina cu o la purtator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Liadorian, parerea mea ca nu avea cum sa isi dea seama ca se deschide colul spre exterior atata timp cat e inchis la eco.

Deni & Vlad & bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Alina cred ca in clubul "cine ia mai multe kg" ma inscriu si eu, asa ca sa dau startul. Deci eu am luat 5 kg. Cine zice ca ma intrece? Nici noi nu avem dezlegare la cele pamantesti iar sotul, ca sa nu fie tentat isi indreapta atentia spre caniche-ul nostru care e iubit mai mult ca oricand Adevarul e ca si el se alinta...

Otim atunci te felicitam pt "apendicita" Maaaama cata competenta pe unii doctori Carceii aia ii simteam si eu, sunt intermediari intre falfaieli si miscarile inconfundabile cand loveste cu piciorusele Cel putin asa a fost la mine

Taedi nume de cod pt tort era "naspa" ca sa nu mai facem pofta la fete. E caaah, nu-i asa?



nasica de moflea burtica
17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

rasfoind alte siteuri am gasit ceva interesant care sper sa va faca sa zambiti

25 de motive de bucurie pentru gravide

Probabil deja te-ai saturat de faptul ca esti tot timpul obosita, ca ai castigat atat de mult in greutate. Dar sunt atat de multe motive de bucurie in aceste noua luni... Daca esti prea morocanoasa ca sa gasesti vreunul, ai aici o lista intreaga.

1. De cate ori vei dori sa treci strada toate masinile vor opri.

2. Oamenii se vor uita la burtica ta si vor zambi, ca si cum numai gandul la faptul ca esti insarcinata le-ar face ziua mai luminoasa.

3. Poti manca oricata inghetata scaldata in sos de ciocolata si nu te vei simti vinovata. Oricand.

4. Poti -- nu, trebuie! -- sa mai tragi cate un pui de somn.

5. Trebuie sa dai nume unei noi fiinte.

6. Transformarea sotului in tata atunci cand iti saruta burtica de noapte buna, citeste o poveste bebelusului aflat in uter sau sta treaz toata noaptea montand patutul -- sa fie pregatit in cazul in care bebelusul se decide sa vina cu 8 saptamani mai devreme.

7. Sexul: Singura data in viata cand nu esti ingrijorata nici de faptul ca s-ar putea sa ramai insarcinata, nici de faptul ca nu ramai insarcinata. Poti face sex numai pentru placerea de a o face.

8. Cumparatul unui costum de baie. Nu pentru a-ti ascunde defectele; ci pentru a te fali cu burtica.

9. Acele vise de graviditate, salbatice, intense, uimitoare in care fiecare persoana din trecut isi face aparitia. Nici un astfel de vis nu a fost inca analizat sau inteles.

10. Uimitoarea anticipare. Este ca si cum toate zilele tale de nastere si sarbatorile din viata ta s-au adunat intr-una singura.

11. Imaginarea tuturor posibilitatilor.

12. Mai mult spatiu numai pentru tine! Si nici macar nu ai mustrari de constiinta daca il pretinzi.

13. Mananci mai sanatos, bei mai multa apa, citesti cu atentie etichetele. Brusc, ceea ce introduci in corpul tau conteaza enorm.

14. In mijlocul unei sedinte plictisitoare sau a unei discutii fara sens, o sa simti bebelusul vanzolindu-se si senzatia te va purta departe de lumea reala. Este modul tau secret de comunicare.

15. Bataile inimii bebelusului la fiecare control.

16. Jocul de-a 'Ghici ce parte se simte acum', in special seara, la culcare, cand bebelusul incepe sa mute mobila sau ce-o mai fi facand el acolo inauntru.

17. Atentia marita pe care o primesti -- sotul tau iti face mai mult masaj, prietenii te suna din ce in ce mai des. Vecinii se ofera sa te ajute, colegii de munca iti aduc pranzul; mici cadouri (o sticla de apa, o gustare, ceva dulce) isi fac aparitia in mod misterios pe biroul tau.

18. Frumusetea gravidei: par sanatos, matasos; unghii lungi si puternice; piele minunata; sani mari.

19. Nu trebui sa mai stai la cozi.

20. Cumparaturile pentru o persoana pe care inca nu ai intalnit-o: haine minuscule, mobila nou-nouta, decoratii adorabile pentru camera.

21. Visele despre momentul cand cineva iti va spune 'Mama' si sotului tau 'Tata'.

22. Cadourile pe care le primesti. Aceasta iti va reaminti cat de speciala esti pentru familie si prieteni.

23. Un sentiment de realizare continua. Daca esti intrebata ce ai facut astazi raspunde sec: 'Azi am facut urechile' sau simplu: 'Eu fac o fiinta. Tu ce ai facut?'.

24. Iti petreci mult timp incercand sa iti aduci aminte cantece si poezii din copilarie.

25. Stii ca ceea ce este rau -- greturile, incheieturile umflate, durerile de spate si toate celelalte -- nu va dura la nesfarsit. Si ca, in final, merita cu varf si indesat.


tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_al_jaafari spune:

quote:
Originally posted by lorinaoo1
Nici noi nu avem dezlegare la cele pamantesti iar sotul, ca sa nu fie tentat isi indreapta atentia spre caniche-ul nostru care e iubit mai mult ca oricand Adevarul e ca si el se alinta...




nasica de moflea burtica
17+






vai de mine, nu mai bagati idei in capul lui jadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Liadorian ti-a facut si un control ginecologic? Asa putea vedea daca e deschis spre exterior. La eco se vede daca e deschis la interior. Iti spun din experienta proprie. E posibil ca intepaturile in col sa fie determinate de o rigiditate mai mare a corpului uterin.

nasica de moflea burtica
17+


Mergi la inceput