PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu192000 spune:

Buna,Piersicutzelor!As vrea sa ma alatur grupului vostru,pt ca am o fetita,Ana-Catalina,care a venit pe lume in august 2006,pe 22,la ora 5.55Suntem de langa Ploiesti si,cu toate ca nu intru mereu pe net,sa fiu in legatura cu voi,mi-ar placea sa vorbim despre piticii nostri..!Cand o sa am album foto,o sa vedeti si poze cu piersicutza mea..
Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Hello!
Nu am mai scris de ceva timp,insa am incercat sa citesc ce ati scris, sa nu imi scape vreo informatie
Intre timp, copilu' meu atomic ce merge cu acumulatori nu cu baterii a inceput sa se ridice in picioare singurel,mai timid la inceput,mai in genunchi prima oara,dar aseara s-a ridicat in picioruse in timp ce se sprijinea de activity center...s-a facut baiat mare,ce mai!
In rest...are vreo 9 kg,ma cocoseaza,merge toata ziua de-a busilea si bineinteles e atras de telecomanda si de rotitele de la canapea,asa ca tre sa fiu cu okii-n 4 tot timpul,ca se si repede sa muste tot ce ii atrage atentia..si cum tot ce e negru ii atrage atentia..si de obicei ce e negru NU e vreo jucarie de-a lui..va dati seama ce program activ am...
Nu prea mai vrea in patut,ca se simte limitat,asa ca mai nou fac mancare cu el in brate..poate si invata ceva,sa il pot pune la treaba in curand...
Papa bine,nu face mofturi,sper sa ramana asa,ca am vazut ca e destul de nasol cu bebeii care sunt mai mofturosi...
Inca nu ne-a iesit dintzicul al doilea,dar ne-a chinuit in fiecare seara,asa ca sunt restanta la somn.
Cam atat...vreau sa felicit si eu toti sarbatoritii care s-au facut si mai mari,sa fie sanatosi si sa aduca in continuare bucurie parintilor lor!
Si totodata felicitari si piersicutelor care au mai facut progrese!


SARILLA si RAZVAN, copilu' atomic

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misimica spune:

Fetelor pun si eu niste poze de la nunta ,cu un an inainte sa vina Andreutza mea.Cand ma uit la ele ma apuca plinsul ,cum am fost si cum am ajuns.(+26 kg)Sper sa nu va plictisesc prea tare,are cineva vreo reteta de slabit?http://s149.photobucket.com/albums/s46/mamisimona/?action=view¤t=DSC00004.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

La un moment dat a zis cineva aici ca nu stiu ce farmacista i-a povestit ca a fost interzisa fabricarea batistei bebelusului. Una dintre mamicile noastre a trimis mail companiei producatoare si cititi ce raspuns a primit de la directorul general:

"Stimata Doamna,

suntem surprinsi sa auzim asa ceva si chiar va rugam sa ne transmiteti si noua pagina de pe forum de unde ati aflat acest lucru pentru a vedea exact care este natura acestei informatii.

Firma noastra comercializeaza acest dispozitiv in baza avizului nr.9066/11.07.2005 emis de Ministerului Sanatatii din Romania si certificatul nr.G3D 02 10 27499 002 - eliberat de TUV PRODUCT SERVICE MUNCHEN la data de 17.10.2002 , care sunt perfect valabile si nu avem cunostinta de vre-un conflict in acest sens.

In incheiere va asigur de veridicitatea celor scrise mai sus si va rog inca o data, pentru a nu dezinforma mamicile care folosesc dispozitivul sa ne dati topicul in care se discuta acest lucru. Mentionez ca nu vom lua nici un fel de atitudine pe forum ci pur si simplu dorim sa vedem natura informatiei.

Va multumesc,
Sorin Eremia
Director General"

Concluzia mea este ca respectiva farmacista habar n-avea ce vorbeste si ca unele mamici s-au speriat de pomana (si eu ma numar printre ele). M-am gandit ca-i bine sa stiti si voi.

Galeria foto www.dropshots.com/Tweety7" target="_blank">Videoteca Varsta gogoashei
Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

tweety, la ce cantitate generoasa de muci avem, fara batista, as fi luat-o razna;
spuneti-mi si mie un oftalmolog bun pt bb, ca ii curge ochisorul si am incercat si cu laptic si ser si nu merge;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

geliza multa sanatate mai puilor !

a.cicel sper sa iasa bine controlul la ochisori !

misimica dar tu chiar esti frumoasa-frumosa mai fato !

miti, mamica de 20 iunie 2006
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu
http://www.dropshots.com/mitilica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Buna seara!
Vineri am fost si noi de la Dr. de la controlul de 6 luni, si am facut si vaccinul.
In ultima luna a luat doar 150g, si dr. a spus ca cam putin , si mia dat o lista de analize.
Am facut analizele, si se pare ca are paraziti, si am primit indicatia sa ii fac inca odata, plus sa facem toti membri familiei.
La 6 luni avem 6900g, este foarte vioaie, sta singura in fundulet, doar ca nu mananca.
A fost racita si a luat antibiotic, si ce nu manca inaite, acum nici atat.
Pe langa san (care e cam putin) abia reusesc sa ii mai bag 300ml de suc+supa+lapte
Inainte de a fi racita incepusem cu piureul de legume si mar cu biscuit si chiar ma bucurasem ca manca cate 70-100ml odata fara probleme. Acum nu suporta deloc mancarea solida, si am zis sa o las o perioada doar cu lichide sa nu o fortez daca nu vrea.
Din fericire de cca 1 sapt a acceptat canita pentru bebelusi, ca de biberon nici nu vrea sa se atinga, dar si asa mai mult de 40ml odata nu ia, restul laptelui sau sucul cu lingurita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Andra, multumim, dar Bianca e trecuta in lista dintzosilor, la 6 luni.
Si acum legat de control. Se pare ca are astigmatism Bianca. Acelasi lucru am si eu si sotul. Mi-a dat sa ii pun 5 zile picaturi si luni sa mergem sa ii masoare dioptriile. Daca nu sunt mari, atunci mai amanan, dar daca sunt mari...poate o sa aveti prima piersicutza ochelarista de aici. Dr a fost foarte incantata ca am mers cu ea si a spus ca ar fi bine ca toti parintii sa gandeasca la fel ca mine si sa faca un control oftalmologic copiilor, asa, preventiv.
Asa ca, daca sunt cazuri in care ambii parinti au ochelari, parerea mea e ca ar fi bine sa mergeti cu bb la un control. Eu nu sunt speriata, mai ales ca ma asteptam, intr-un fel, la diagnosticul asta. Vedem luni mai exact despre ce e vorba.

Andreea si Bianca Maria
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

quote:
Originally posted by a.cicel

Andra, multumim, dar Bianca e trecuta in lista dintzosilor, la 6 luni.


Galeria foto www.dropshots.com/Tweety7" target="_blank">Videoteca Varsta gogoashei
Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Andra si noi si noi. Un dinte la sase luni si trei saptamani.

Miruna + Alexei

Mergi la inceput