Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Buna dimineata!

Sa va zic ce "desteapta" sunt: in mintea mea, cu cat e mai cald in camera, cu atat e mai uscat, deci e nevoie de umidificator. Asa ca noaptea imi mergea la greu umidificatorul, sa respire bine baiatul. Aseara am primit comanda cu higrometrul si am descoperit contrariul: cu cat creste temperatura in camera noastra, cu atat creste si nivelul umiditatii! Acum imi explic de ce in fiecare dimineata scoteam mucisori din nasucul micutului. Azi-noapte am avut ca principala preocupare sa mentin la optim nivelul umiditatii, asa ca am tot aerisit prin camera vecina....iar acum, vis- copilul nici nu mai fornaie, nici nu are mucisori!

Hai ca m-am plans voua aici....sunteti singurele care ma intelegeti, restul se uita la mine ca la o nebuna. Copilul meu sta in salteluta de activitati, casca ochii si....trage parturi!Asa ca imi iau cana de cafea si merg sa va citesc din urma. O zi buna tuturor!

Raluca lui David Calin (28 nov)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

neatza,
a_deju, daca nu sint casatorita dar tatal apare pe certificat ca tatal copilului imi trebuie BI-ul lui la dosarul pentru indemnizatie? daca da, am pus-o ca si-a pierdut actele si nici nu s-a agitat sa si le faca...
pupam

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca
slide Luca

varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

am scris mai devreme, dar am uitat de tema zilei-bebe a mea are ochisorii albastri, si cine ii vede spune ca nu ar fi de lapte, ca cei de lapte sunt o nuanta mai spalacita. dar precizez: mama mea are ochii verzi, tatal ii avea albastri, iar eu oscilez intre albastru deschis-verde-gri. alex ii are verzi, deci prin gama asta ar trebui sa se incadreze bebelina

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by dolores

declaratie tip al celuilalt parinte??multumesc a_deju

dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
www.youngnutrition.net/member/tickers/61338/ticker4.png" target="_blank">catre primul anishor




da, declaratie tip, adica este tipizata, ti-o da de la primarie, si este pt tata, asta daca tu intri in CIC, in care tatal va declara pe proprie raspundere ca nu primeste si el indemnizatie, ceva de genul asta...
ambele declaratiin pe care le-am mentionat (cea a ta si a tatalui) sunt tipizate, iti da primaria formularele, tu trebuie doar sa completezi in ele... dar aia care e pt mama, sau ma rog, pt persoana care intra in CIC, zici ca e pt inregistrare la NASA, chiar ca trebuie cineva sa stea cu creionu' in mana sa-ti zica ce si unde sa completezi....
pupici!!!



Deea, mami de Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Dia, imi vine sa o musc de obrajori pe micuta ta! Ce mare e, si precoce! E adevarat ca fetele "se maturizeaza" mai repede

Ingeras26a, noua nu ne-a cazut parutul. E adevarat ca nici nu prea am avut.....Insa am observat ca deja incepe sa-i creasca in zonele in care era cheliuta.....Pupici pentru Maya!

Angi, eu m-am indragostit de comoara ta. E superba, manca-o-ar mama de frumusica, o sa rupa ceva inimi de baieti. Ar trebui sa-l tin la distanta de poze pe David, nu de alta....dar e prea mic pentru inimi zdrobite

Ruxmax, doar 300 ml pe zi si e asa buflei? Inseamna ca laptele tau e tare hranitor....ca eu infund in el cam 700 ml de Nan1 si tot e slabut....

Ce-mi vad ochii? Vineri intalnire mare in Herastrau?????Ne inscriem si noi!!!!!!!

Bineinteles ca n-am ratat pozele lui Dmic.....


Aelita, super incheiere de capitol

Donia, al meu inca ii are albastri. Sper sa ramana asa. Asa stiu si eu, ca toti bebelusii au ochii aproximativ albastri, asa par din cauza absentei pigmentului. Pana la 3 sau 6 luni, irisul se pigmenteaza si apare si culoarea definitiva.

Haideti ca mi-a adormit bebelinul.....merg la treburi prin bucatarie, ca pe urma ne plimbam pana pe Mosilor, sa ne luam prima de nastere. Va pupam!

Raluca lui David Calin (28 nov)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Stati ca acum am vazut.

Dolores, cererea pentru angajator suna ceva de genul:

Domnule director/ subsemnatul, angajat in functia de .... , compartimentul...., va rog sa aprobati suspendarea temporara a contractului individual de munca incepand cu data de .....(aici e prima zi dupa incheierea concediului postnatal) si intrarea in concediul de ingrijire a copilului.

Acum, mai intreaba si tu la voi, la resurse umane....la mine la serviciu nu e asa de strict, asa ca o cerere de genul asta va fi suficienta.Aceasta hartie va ramane in original la firma. Tu vei solicita o copie stampilata "conform cu originalul". In plus, tot de la firma mie mai imi trebuie o "adeverinta din care sa reiasa ca solicitantul a realizat timp de 12 luni venituri profesionale, etc....".

Sper ca ti-am fost de folos.

Raluca lui David Calin (28 nov)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by Yagmur

neatza,
a_deju, daca nu sint casatorita dar tatal apare pe certificat ca tatal copilului imi trebuie BI-ul lui la dosarul pentru indemnizatie? daca da, am pus-o ca si-a pierdut actele si nici nu s-a agitat sa si le faca...
pupam

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca
slide Luca

varsta Luca





offf, nu stiu ce sa zic, dar daca apare pe certificat.. banuiesc ca iti trebuie, si copie dupa BI, si declaratie completata de el... intreaba la primarie, daca ai drum, si daca e asa, pune-l sa-si faca de urgenta... eu inteleg ca pt el nu are chef sa se agite (banuiesc ca cu atat mai putin pt luca, daca nici nu si-a batut capul pana acum), dar totusi sunt niste banuti care inseamna ceva, sunt dreptul lui luca, si daca el este indolent, nu e vina ta si cu atat mai putin a copilului... si daca tot o sa trebuiasca sa luati legatura ca sa rezolvati chestiile, gandeste-te si poate il pui sa fac si o declaratie la notar prin care isi da acordul sa-l treci pe luca la tine in pasaport si o procura prin care isi da acordul ca luca sa poata calatori in strainatate insotit de tine... nu stiu daca aveti planuri de diverse plimbari, dar nu stii cand si de unde sare iepurele, si iar trebuie sa alergi tu de nebuna, si cine stie ce acte nu are nici atunci, sau poate pur si simplu nu-l mai gasesti.... pup, sper ca nu am fost deplasata, daca da, poti sa ma tragi de urechi, da' mi-e tare drag de voi, si... eu am crescut doar cu mama, desi tata era in acelasi oras cu noi, si mama a trebuit de nshpe mii de ori sa se lupte cu morile de vant pt cea mai banala bucatica de hartie de care avea nevoie de la el....


Deea, mami de Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Tema zilei: luca are ochii ceva intre albastru cenusiu si verde inchis... sper sa-i ramana verzi (ca si ai mei)... ta-su ii are caprui (acum imi vine sa-i scot ochii)
am reusit sa dau de el..si a zis ca "face tot ce este posibil" sa-si faca BI pana in aprilie cand trebuie sa depun eu dosarul de CIC. Sper sa si faca, ca altfel il omor... eu intru in CIC doar ptr o luna, dupa care incepe circul cu dosarul de stimulent.
Sper ca tata, cu procura, sa le poate rezolva.. daca nu, trebuie sa ma duc personal la Bucuresti. Dar ar fi fain, daca vin vreau si eu cu fetele in Herastrau.
Pupam.. ma apuc de curatenie (daca ma lasa Luca)

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca
slide Luca

varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

la mine de exemplu nici nu a fost nevoie sa fac vreo cerere, am anuntat pur si simplu contabila ca s-au terminat si cele 42 de zile de prenatal dupa data nasterii, si sa-mi faca suspendarea contractului de munca incepand cu 1 februarie... si-atat.
celalt act care trebuie eliberat de angajator (in fara de copia dupa decizia de suspendare a contractului de munca) este o adeverinta cu stagiul de cotizare. am formular in format .doc in calculator, tot dupa un model de la primarie, daca are cineva nevoie, dati PM cu adresa de mail si va trimit.
pupici!!!

Deea, mami de Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari
scurt ca ma duc sa incerc sa il adorm:

quote:
Donia Posted - 08/02/2007 : 06:58:45
--------------------------------------------------------------------------------
Fetelor, propun o tema a zilei. Ce culoare au ochii bebelusilor vostri acum si ce culoare erau la nastere? Ca eu nu stiu de unde am auzit/citit cum ca toti bebelusii se nasc cu ochi albastri. Al meu are ochii albastri si sunt curioasa daca vor ramane asa.

bebinuta, te-am trecut in lista. Imi pare rau de intarziere, dar stii cum e cu bebe mic. Foarte frumoase numele pe care le-ai ales pentru fetita ta: Ada Natalia. De altfel si ea e o frumusica si jumatate. Ce grozava e cu rochita! Mai zice mama?


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)





al meu s-a nascut cu ochii negrii si tot asa ii are si acum

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

Mergi la inceput