cum ne protejam fara sa alungam pisica de-acasa?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

n-am gasit mesajul postat de tine , draga "Is". Nici alte informatii referitoare la acest subiect n-am gasit aici, poti sa-mi dai mai multe amanunte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ls-dobrovicescu spune:

Iata ce-i scriam lui Pisi Ella (si ea iubitoare de pisici) la vremea aceea:
"Eu am 2 maidaneze pe care le-am salvat de la moarte sigura ...
E mai simplu cu parul decat la Persane, dar oricum le perii zilnic (in creierii noptii caci atunci ajung si la capitolul pisici). Am impartit casa in teritoriul lui bb si teritoriul pisicilor si facem curat (eu, mama si sotul) ca niste nebuni. Avem in casa "haine de bb" si "haine de restul", ca nu cumva sa ducem pe haine fire de par de pisica. Imbraca-te ! Dezbraca-te ! Nu te sui la mine in brate ca am "haine de bb" !
Asta e .... Nu pot sa le ... dau ... Poate sunt de criticat, dar asta sunt.
BB e super incantat cand vede pisicile si zice "Ieteeee !". Pisicile sunt foarte circumspecte si se tin la distanta de bb, in general pe biblioteca. Speram .... ca vom avea o casa pe pamant si atunci va fi mai simplu.
Cred ca, un caine si un papagal ne lipsesc ! In afara de sticleti ..."
(Nasterea pe glob - Nastere naturala cu Dr. Puia)

Pot sa recunosc ca si noi aveam 3 perne in pat, cea de la mijloc pt. Bijou=motan. Pisicuta Betty dormea la picioare. Acum s-au schimbat lucrurile, pisicile dorm in bucatarie/sufragerie. Dar nici vorba de gelozie la pisici .... Insa isi cer drepturile - sa fie si ele alintate.
BB este incantat de pisici. Rade si striga cand le vede. Mai nou, motanul Bijou se alinta pe langa BB, s-a prins el ca e un nou stapan, pe cand salbatica Betty fuge mancand nori daca ne apropiem cu BB de ea. Rezultatul a fost ca Bijou si-a pierdut 2 mustati in mana lui BB.
Oricum, daca noi suntem in alta camera cu pisicile, ele simt cand BB s-a trezit si se uita fix la mine sa vada daca aud si eu ceva si daca reactionez.
Gata, nu mai zic nimic, ca sunt de basm !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Dragele mele,

Eu am pisici birmaneze de 10 ani si nu am avut nici o problema pana acum. Mentionez ca sunt de apartament si nu ies din casa. Mi-am facut analizele pt. zoonoze de cateva ori si nu a fost nimic. Ganditi-va ca bunicii si stra-stra-... au nascut/crescut cu animale in casa/curte, pisici, caini, porci, vite, etc, si n-au mai patit nimic.... Sunt de acord sa fie precautie, dar daca ai un animal de ani de zile, ras-tratat, analizat si deparazitat, nu cred ca e nici un risc.
Si, pe de alta parte, am inteles din studii stiintifice precum si de la cei care practica bioenergia ca copiii crescuti in prezenta unui animalut sunt mult mai sanatosi(!!) si mai comunicativi.

Va pup pe toate,

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Da, si eu sunt de aceeasi parere. Numai ca am vrut sa fiu sigura ca nu-s impedimente de neinlaturat. Cum incepusera cei apropiati mie sa-mi faca teoria chibritului.... ma cam pusesera pe ganduri. Sper sa fie totul ok pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ls-dobrovicescu spune:

Draga de tine ! Gata cu teoriile si discutiile.
Tu sa faci ce vrei TU.
Tu o sa fii mamica, trebuie sa fii linistita si fericita, cu pisica pe genunchi, daca asa te relaxezi.
Bafta !

Mergi la inceput