Mamici de martie - aprilie 2007 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Am uitat sa spun ceva despre tiroida mea. Era la un moment dat o discutie pe-aici. In sfarsit. Eu am gusa cu hipotiroidie si sunt urmarita de medicul endocrinolog (Lichiardopol Corina) atat inainte, cat si in timpul sarcinii. Neavand suficient iod, am urmat tratament cu Eutyrox tot timpul sarcinii, la recomandarea medicului. Altfel nu avea de unde sa ia fetita hormonii necesari pentru a-si forma tiroida, asa mi s-a spus. Saptamana viitoare urmeaza sa fac ultimele dozari hormonale de pe timpul sarcinii (T4 si TSH) ca sa vedem daca nu e cumva nevoie de marirea dozei de eutyrox. Slava Domnului, pana acum nu a fost nevoie.


Ela cu Thea Ioana 32s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Ei bine ELPOWER exact la asta ma refeream cand vb de tiroida. Tu ai procedat f bine iar dr ta chiar e informata. Trebuie sa continui tratamentul cu Eutyrox (care nu face nimic rau bebelui) si sa vezi tot timpul cam stai cu tsh-ul. Daca ai fi intrerupt tratamentul bebele tau s-ar fi nascut fff micut si eventual si cu alte probleme. Deci tu si bebe sunteti asigurati.

Am uitat sa felicit fetele care si-au sarbatorita ziua de nastere de curand. Sa fiti sanatoase, sa nasteti usor niste bebeii sanatosi si frumosi si sa fiti tot timpul inconjurate de persoanele dragi voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Buna seara fetelor.

TZUNA mersi de raspuns imi pare rau ca nu am fost informata la timp in legatura cu 3D si 4D asta e dar am vazut ca a pus cineva poze 3D acum recent o sa mai incerc la alte clinici saptamana asta daca nu vor sa-mi faca voi face acel eco normal 2D important e sa fie totul bine cu bebelina.

ELPOWER promit ca nu mai fac!!! I-am si zis sotului ca de saptamana viitoare e seful aspiratorului!!!

ABSOLUTA am vazut ca ai aparut pe unde ai umblat e totul bine cu tine si cu ?

ALIONA numai bine si multa sanatate tie la bebe si motanelului tau.Nu te mai necaji ca nu rezolvi nimic ai sa vezi ca totul va fii bine.

Cam atat imi aduc aminte mai revin maine si noapte buna tuturor!!!

laura30arianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Elpower super articolul, mai ales pentru mine care am o familie asa de superstitioasa, oricum din cate am citit acolo nu e nici o problema daca cumperi pentru bebe inainte, nu se putea inainte pentru ca nu se cunostea sexul copilului dar acum......tineti-mi pumnii poate-i conving

Fetele cu probleme va tin pumnii si cand ies din aceasta sta de LENE va mai scriu

Daca ar durea lenea ar fi tare nasol

Pupici si noapte buna


Diana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

buna seara
venim si noi la raport, am fost la dr, a zis ca totul este bine m-a informat de "tarife", a zis ca prefera natural si neindus, dar ca daca totusi la ultimele controale pare ca se poate induce si vreau putem incerca, dar ca ea nu induce desi iar fi mai usor, a zis ca vine la orice ora chiar si 3 dimineata, si vine de la primul telefon, nu asteapta ca ceilalti doctoriu dilatatie mare , caci prefera sa fie acolo de la inceput si sa faca totul ea , sa tina tot sub control
singura problema ar fi ca s-a schimbat spitalul, acum e caritas, dar asta nu ma afecteaza prea tare caci oricum nici despre asta nici despre ilfov nu stiu nimic
analizele sunt in ordine, adica mai am anemie dar valorile au crescut, asa ca voi merge tot pe pastile , am scapat de intravenos, culturile din col sunt si ele bune, asa ca am scapat de stress


Alexa33+ si Silviu ( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

buna seara la burtici!
Intr-un final mi s-a reparat si mie calculatorul si am intrat sa va pupic, sa va strins in brate si sa va spun ca a fost tare greu fara voi....da` sa speram ca nu se va mai intimpla....ati scris nu gluma asa ca nu va suparati pe mine daca nu intru in discutii ca trebuie sa recuperez...
La raport: Noi suntem bine, ne inteapa sotu 1 la 5 zile cu Gravibinon, in rest luam vitamine, fier si gyynipral....diazepamul incerc sa-l sar...si l-am luat doar din cind in cind....in rest suntem cuminti...usor depresati cind stam singuri acasa si n-avem voie sa facem nimic...da` asta e...azi au venit socrii si am iesit cu ei la metro si a trecut ziua mai usor....
Aseara l-am pus pe sotu sa ma duca la Mc Donald`s ca nu visam decit la hamburgeri, dupa ce vazusem la tv...

Va pupic si promit sa fiu prezenta acu` cind am computator

roxygeo28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElenaGiulia spune:

Arissa nu atingi nici un subiect delicat stai linistita,am doua fetite perfect sanatoase (multumesc lui Dumnezeu) am tot scris la inceput cand am intrat in grupul mamicilor martie-aprilie,am una de 6 ani care este in Rom cu mama si una care va face 3 ani luna asta pe 27.In curand o sa pun poze si cu cea din tara,nu prea ies clare copiate dupa alte poze cum incerc eu sa fac dar o sa ma straduiesc.
Acum va las dau fuguta sa ma pregatesc peste o ora plec la doctor,revin mai tarziu cu amanunte,va pup aveti grija de voitelor.
30+

wolf elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

Salutare gravidute,
sunt uimita cate mesaje de incurajare am primit!VA MULTUMESC MULT TUTUROR!Imi aduc aminte ca foarte greu m-am hotarat sa intru pe acest forum.Senzatia mea era ca familia este deja formata si ca nu imi voi putea gasi si eu locul.Insa...lucrurile stau exact invers.Este loc pentru toata lumea!Am sa incerc sa va raspund la toate cu speranta ca nu uit pe nimeni
Sa incepem:
ralualexandrei: iti multumesc pentru incurajari!Atat de mult conteaza sa sti ca cineva este alaturi de tine.Te pup si iti doresc multa sanatate!

cria bv: Am citit informatiile privind laptele si sper ca totul sa fie bine.este cel mai important lucru pentru mine.Sa am laptic pentru pitica mea

ghibuadina: nu eu am optat pentru anestezie generala.Am inteles ca in Bucur,la cezariana ,este singura anestezie care se face.(se pare ca,competenta anestezistilor acolo lasa de dorit)Cat despre asisentente m-am ingrozit ca am citit.Am o prietena care a nascut acolo acum patru luni.Au venit i-au pus copilul in rezerva si ...pa!Nu le-a mai vazut decat dupa ce a inceput sa cotizeze la greu(si atunci cu intarziere)Asa ca sa fim serioase...nu ma cheama Columbeanu!
Despre cezariana ce sa-ti spun.Exact cum ai spus si tu nu vrea sa ma programeze.Azis sa stau pana incep contractiile.Bebelina este inca micuta...deci...mai asteptam

vcarmen: te pup si iti multumesc pentru incurajari.Iti doresc sarcina usoara si bebe sanatos

arisa:voi face tot ce imi sta in putinta ca dupa cezariana sa ma reafac cat mai repede.Am inteles ca daca nu stau sa zac in pat refacerea va fi mai rapida.

amma23:am citit si eu despre metodele scrise de tine insa exista o problema:nu am voie sa fac efort.Doctorul m-a bagat fortat in prenatal cu diagnostic:nastere prematura.Colul meu s-a scurtat asa ca mi-a zis sa ma lipesc de pat.Cat despre intors nu pot sa nu recunosc ca undeva in strafundul sufletului meu mai am o speranta.Cum vrea "doamna"!

paula75: nu te necaji cu dormitul.Eu asa o duc de trei saptamani.Sunt foarte multe ca noi.Si ..uite...ca sa te distez o sa-ti spun ca pe langa faptul ca nu pot dormi am grija sa trezesc pe toata lumea.Adica:doi papagali,pisica si nu in ultimul rand sotul care aude cum gem cand ma dau jos din pat.Zici ca ridic greutati.Asa ca la ora asta toata casa e treaza!

lala12:am citit mesajul tau si iti multumesc.Am mai prins curaj.Problema este ca regim nu pot tine ca nu nasc programat.M-au luat durerile si gata...aia sunt!daca as sti exact cand ma opereaza ar fi super!Dar..Cat despre asistente...ma rog la DD sa aibe grija de noi.Este recunoscuta maternitatea pentru greata asistentelor.Spun asta din ce au scris altele pe alte forumuri.Nu pot sa bag mana in foc.

Claudi@: nu fi necajita.Eu de o luna stau in pat si stiu fete care stau de luni intregi.Totul este sa stai cuminte.La inceput e mai greu dar dupa un timp te obisnuiesti.Ai insa nevoie de ajutor.Si pe mine tot soacra mea m-a ajutat.

lauramar:incurajarile tale alaturi de ale celorlalte fete nu fac decat sa-mi dea curaj.Abia astept sa trecem peste toate astea si sa incepem sa postam si noi poze cu bebei.

tzuna: si eu cred ca pitica imi sta pe vre-un nerv.Durerea este din ce in ce mai mare.Aproape ca nu mai pot calca pe picior.Iar cand ma bag in pat ma rupe.Dureaza o gramada pana imi gasesc pozitia.Oricum am retinut sfaturile medicului tau de familie si iti multumesc mult!

elpower: te invidiez ca ai ajuns sa te impartasesti si sa te spovedesti.Astazi il trimit si eu pe sotul meu la preot pentru ca as vrea sa facem sfestanie in casa. Nu ma mai pot deplasa si poate va vrea sa ma spovedeasca si impartaseasca acasa.Tare mult imi doresc sa apuc sa fac asta pana nasc.Sa vedem ce zice astazi.
Sper ca nu am plictisit pe nimeni!

AAAAAAAAA era sa uit.Am mare nevoie de o informatie de la cele apropiate ca saptamana.In urma controlului am sunat prietena despre care v-am spus ca a nascut acum patru luni sa se uite in ecografiile ei si sa-mi spuna cat a avut piticul ei la 35 saptamani si jumatate.Era sa cad de pe scaun aproape 3 kg.Bebelina mea are 2570g.Am citit si la mada rozz care la 33 saptamani bebe avea 2600,iar la paula -34 saptamani 3150g.Oare sa aibe dreptate prietena mea ca este prea mica.Doctorul a zis ca este f bine.(Si eu sunt miniona 1.60)insa diferentele sunt mari nu?Ce imi puteti spune despre asta?

Loradin35+5Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

loradin, greutatea lui bebe nu este o problema, sunt copii care se nasc cu 2500 si copii care se nasc cu 4500
singura problema era daca s-ar fi nascut inainte de 2500 , caci atunci ai fi sat in spital pana ajungea la greutatea asta, caci mai mici nu externeaza
in rest nici o problema ei recupereazxa repede, cu cat e mai micut cu atat creste mai repede in greutate in primele luni
din cate zice dr si la mine bebelina e micuta, desi fimiu a avut la nastere 3500

Alexa33+ si Silviu ( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Loradin vin si eu cu incurajari mai tarziu ce-i drept.....ce sa-ti spun nu esti nici prima nici ultima care naste prin cezariana cu anestezie generala[eu de exemplu la fel]....si nu cred ca e atat de dramatic.....despre revenire am citit la mamicile de ianuarie -februarie 2007 despre mamici care dupa o saptamana de la operatie si-a revenit super bine si kg a dat foarte multe jos

Paxela ma bucur foarte mult ca ti-au iesit bine analizele si ca nu mai ai nevoie de intravenos....sanatate multa si ai grija de tine si de cei mici

Noaptea plina de insomnii, intoarceri dureroase pline de gemete...dar suntem bine

Fetelor v-am pregatit cafeluta, lapticul si ceaiul....cu niste biscuitei cu ciocolata

Pupici

Diana 29+

Mergi la inceput